Kołowrotek do wypuszczanki - katiuszka

/ 19 odpowiedzi
Witam wszystkich, 

Mam pytanie związane z modernizacją kołowrotka o ruchomej szpuli, w moim przypadku rosyjskiej katuszki. Będzie wykorzystywana do wypuszczanki gdzie bardzo istotnym czynnikiem jest zminimalizowanie oporów powstających przy obrocie szpuli. Czy ktoś z szanownych forumowiczów przerabiał kiedyś katuszkę, np. montował w niej łożysko lub w jakis inny sposób poprawił jej pracę? Będę wdzięczny za wszelkie rady i wskazówki dzięki którym poprawi się lekkość obrotu szpuli.
Nie interesuje mnie na razie zakup centre pin-a z uwagi na jego duży koszt choć wiem, że to najlepsze rozwiązanie. Najpierw chcę popróbować tej metody i jak mi przypadnie do gustu to wtedy będę inwestował w sprzęt wyższej klasy. Czytałem dużo w internecie, że ludzie mocno przerabiają te rosyjskie kołowrotki i działają znacznie lepiej. 

Pozdrawiam 
Rafał 
Bernard51

Będzie wykorzystywana do wypuszczanki gdzie bardzo istotnym czynnikiem jest zminimalizowanie oporów powstających przy obrocie szpuli.

Wybacz ale nie wiem co to jest "wypuszczanka" czy chodzi przy połowie sandacza i szczupaka aby ryba sobie wybierała żyłkę bez oporu czy o coś inne chodzi ?
Już lata temu przy katiuszce podkładało się cienką podkładkę od obudowy i rurkę też cienką teflonową na oś aby luzów nie miał przy kręceniu i oczywiście wazelinę techniczną co powodowało mniejsze tarcie.
(2015/01/25 19:59)

ryukon1975

Bernardzie nie jesteś sam. :) Ja też nie wiem co to wypuszczanka. Różne możliwości mi chodzą po głowie ale kasy na te domysły nie postawię. (2015/01/25 20:47)

Adam30B

Ja łowiłem na wypuszczankę moim muchowym kołowrotkiem po odłączenu grzechotki lecz nie każdy się nadaje do tego. (2015/01/25 21:14)

użytkownik149822

Istnieje taki kołowrotek jak Centrepin i myślę , że jeśli na poważnie interesuje kogoś trotting , wypuszczanie zestawu z prądem rzeki, odległościówka ze spławikiem typu Stick lub Avon na rzece, to powinien go sobie sprawić.  Pan Bernard interesuje się - czy można wędkować drapieżniki łowiąc na wypuszczankę ? Tak, gdzieś czytałem, że puszcza się z  prądem martwą rybkę - może wziąć na to kleń jak smok  , sandacz  a czasem nawet  i miętus zdąży pochwycić trupka. Nie jest to spinning bo nie  prowadzi się przynęty, powiedziałbym ,że jest to odłam metody angielskiej. (2015/01/25 21:24)

użytkownik26223

Bernardzie nie jesteś sam. :) Ja też nie wiem co to wypuszczanka. Różne możliwości mi chodzą po głowie ale kasy na te domysły nie postawię.

Zapewne autorowi chodzi o metodę spławikową tj "wypuszczanie" zestawu z prądem wody. (2015/01/25 21:28)

użytkownik149822

http://www.waveinn.com/?action=listado_productos_subfamilia&idioma=pln&moreaction=1&filtro=0&id_campana=&list=2#ajax
Tu masz jakiś wybór różnych dziwadeł. Są tam kołowrotki kapslowe - bezkabłąkowce oraz kołowrotki z ruchomą szpulą. W sieci można też znaleźć Centrepiny. (2015/01/25 21:44)

Bernard51

Bernardzie nie jesteś sam. :) Ja też nie wiem co to wypuszczanka. Różne możliwości mi chodzą po głowie ale kasy na te domysły nie postawię.

Zapewne autorowi chodzi o metodę spławikową tj "wypuszczanie" zestawu z prądem wody.

Możliwe że chodzi o spławik jak Jarek pisze,  , ale wydaje mi się że jak by lekko katiuszka pracowała to i tak spławik sam nie wybierze żyłki. (2015/01/26 06:29)

Bernard51

Bardzo fajny filmik dla zainteresowanego, i dla mnie bo pierwszy raz spotkałem się z wypuszczanką na katiuszce , uczy się człowiek cały czas. (2015/01/26 16:44)

Kochanke

Wszystkim bardzo dziękuję a zwłaszcza Koledze Bernard51, który podsunął pomysł z teflonową rurką. Wypuszczanka (trotting) to bardzo ciekawa metoda łowienia na spławik na niewielkich rzekach z dużą ilością nawisów nad wodą gdzie ciężko jest podać zestaw. Dużo ludzi pisze o przerobionych katuszkach ale nigdzie nie udało mi się znaleźć konkretów :(
Jak coś uda mi się namierzyć to wrzucę bo może kiedyś komuś się przyda. A co do centre pin-ów to tak jak już pisałem. Wiem, że są i wiem, że to idealne rozwiązanie do tej metody ale w naszym kraju jest znikomy wybór, ceny zaczynają się od około 300PLN a w Angli skąd ta metoda pochodzi trzeba w przeliczeniu zapłacić około 400-500 PLN. Więc dlatego najpierw sprawdzę metodę z katuszką a jak się nie sprawdzi kołowrotek lub sprawdzi się a metoda okaże się rewelacyjna to wtedy zakupię centre pina. (2015/01/26 18:19)

Kochanke

Ten Cormoran to będzie Centrepin czy muchowy? Masz Kolego jakiś link lub model? (2015/01/28 18:19)

użytkownik149822

Witam wszystkich, 

Mam pytanie związane z modernizacją kołowrotka o ruchomej szpuli, w moim przypadku rosyjskiej katuszki. Będzie wykorzystywana do wypuszczanki gdzie bardzo istotnym czynnikiem jest zminimalizowanie oporów powstających przy obrocie szpuli. Czy ktoś z szanownych forumowiczów przerabiał kiedyś katuszkę, np. montował w niej łożysko lub w jakis inny sposób poprawił jej pracę? Będę wdzięczny za wszelkie rady i wskazówki dzięki którym poprawi się lekkość obrotu szpuli.
Nie interesuje mnie na razie zakup centre pin-a z uwagi na jego duży koszt choć wiem, że to najlepsze rozwiązanie. Najpierw chcę popróbować tej metody i jak mi przypadnie do gustu to wtedy będę inwestował w sprzęt wyższej klasy. Czytałem dużo w internecie, że ludzie mocno przerabiają te rosyjskie kołowrotki i działają znacznie lepiej. 

Pozdrawiam 
Rafał 

http://allegro.pl/kolowrotek-samohamujacy-i5033721249.html?source=mlt
Myślę, że tej okazji nie możesz przegapić, czy takiego kołowrotka szukasz? (2015/01/28 22:30)

użytkownik149822

http://allegro.pl/reels-999-tradycyjna-trajkotka-22-i5029019147.html (2015/01/28 22:37)

użytkownik26223

Tu masz ten kołowrotek o którym mówiłem http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/dam-quick-shadow-centrepin-g2-a254-p2310-k14982.html (2015/02/03 14:49)

użytkownik149822

Tu masz ten kołowrotek o którym mówiłem http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/dam-quick-shadow-centrepin-g2-a254-p2310-k14982.html

Jemu chodziło chyba o dawny kołowrotek typu "katiuszka". Sam napisał, że chce spróbować tego typu łowienia. Ale, centrepin naprawdę godny uwagi dla kogoś kto potrafi łowić z użyciem tego typu kołowrotka (wymaga to pewnej wprawy) . (2015/02/03 15:05)