Zaloguj się do konta

Kołowrotek Ryobi Ecusima

utworzono: 2014/10/26 10:24
tomasz1974

Postanowiłem kupić sobie ten kołowrotek: RYOBI ECUSIMA 3000 lub 4000. Kołowrotek ma służyć do średniego spiningu.
Pytanie moje jest takie: czym różnią się te dwa modele (bo waga jest niby ta sama), czy tylko wielkością szpuli.
Myślę ,że ten kołowrotek jest popularny wśród kolegów i ktoś się wypowie na temat tego kręciołka. Z góry dziękuję.
[2014-10-26 10:24]

jakubpor

3000 i 4000 to wielkość kołowrotka (im kołowrotek mniejszy tym lepszy do finezyjnych zestawów np. spławik bądź ultralightowe zabawy z okoniami a im większy tym lepiej do cięższej roboty będzie się nadawał np. sumy i ciężki grunt.
[2014-10-26 10:37]

szosz

Witam.
Posiadam dwa modele Spro Passion 720 i 740.Ecusima i Passion to bliźniacze konstrukcje, są praktycznie identyczne a szpule pasują między nimi.
Model 3000 i 4000 różni się wielkością szpuli i zapewne rotorem-bebechy są te same.
Ja osobiście lubię kreciołki ciut większe, wolę żeby był za duży niż za mały,chociaż Spro czy Ryobi mają rozmiary przynajmniej w modelu 4000 troszkę zawyżone-niektóre firmy ten model określiły by jako 3500 lub nawet 3000.
Wybór należy do Ciebie ale jeśli wagowo są bardzo podobne, raczej twoja ręka nie odczuje 10-15 gram różnicy, pozostaje kwestia estetyki i wyglądu zestawu.
Są jednak dwie rzeczy praktyczne przemawiające za większym modelem:
-większa szpule to jej większa średnica, więc nawój linki nawet przy takim samym przełożeniu będzie minimalnie większy, również będzie mniej skręcona a żuty mogą być troszkę dłuższe,
-te 10-15 gram różnicy dla Twojej reki to nic ale przy wyważeniu zestawu mogą odgrywać już jakąś rolę.
Najlepiej wziąć oba do łapy, jeszcze lepiej zamontować do wędki i sprawdzić, który bardziej pasuję.Oczywiście gdybyś pewnie miał taką możliwość to nie pisałbyś tu na forum.
Mam nadzieje że troszkę pomogłem.
Pozdrawiam.
[2014-10-26 11:33]

scanundo

Ecusima ma 4+1 łożysko, a Passion 6+1. Ecusima wydaje mi się lepiej spasowanym kołowrotkiem, ma mniejsze luzy. Reszta to chyba kwestie estetyczne. Chociaż Passion w wersji XTR posiada nieco inną stylistykę dodatkową szpulę zapasową z tworzywa sztucznego i jedno łożysko więcej (7+1) do średniego spiningu powinien być ok.G. [2014-10-26 16:12]

grzegorz not

Ecusima ma 4+1 łożysko, a Passion 6+1. Ecusima wydaje mi się lepiej spasowanym kołowrotkiem, ma mniejsze luzy. Reszta to chyba kwestie estetyczne. Chociaż Passion w wersji XTR posiada nieco inną stylistykę dodatkową szpulę zapasową z tworzywa sztucznego i jedno łożysko więcej (7+1) do średniego spiningu powinien być ok.G w moim przypadku jest odwrotnie...lepiej wypada passion...ecusima ma luzy i pod obciążeniem w postaci holowanego okonka ciężko kręci...


  [2014-10-26 16:24]

scanundo

O widzisz Grzesiu! I tu mnie masz. Ja mam tylko Passiona 730 i jest on całkiem luźno spasowany, natomiast bardzo lekko kręci. Ecusimę tylko macałem w sklepie na sucho i była ciaśniej spasowana, chociaż całkiem lekko chodziła.G. [2014-10-26 16:34]

maciek223

Witam , Ecusime używam od 2011r i złego słowa nie powiem.Fajna maszynka w dobrych pieniądzach .Można tak jak ja wymienić  tuleje na łożysko z prawej strony korby i ma się 5+1 łożysk. [2014-10-26 17:09]

scanundo

Reasumując ten temat i większość opini na forum kołowrotki Passion i Ecusima można śmiało polecić do średniego spiningu, jako kołowrotki o znakomitym stosunku cena - jakość (przed chwilą sprawdziłem alledrogo i kołowrotki te kosztują od 125 złociszy 8-o ). Co do wielkości to pozwolę sobie na taką sugestię: jeżeli zamierzasz używać żyłki, to weź większy - może trochę cięższy ale więcej żyłki ci wejdzie i nawijaj maksymalną jej ilość. Jeżeli natomiast będziesz używał plećki to weź model 3000, który jest lżejszy. Obydwa kołowrotki mają mechanizm tej samej wielkości, więc będzie równie trwały, ale mniejszy kołowrotek będzie zawsze lżejszy. Często też powtarzam moim młodszym kolegom, aby uważali na zaczepach, bo przy nieprawidłowej próbie odczepienia mogą zepsuć każdy kołowrotek, nawet ten najdroższy, a przy spiningowaniu zaczepów jest mnogo.
A tak przy okazji, jeżeli możesz zainwestować około 250 złociszy, to bierz Zaubera - na pewno się nie zawiedziesz.
Pozdrawiam,Grześ [2014-10-26 18:43]

szosz

Widzę, że swoją wypowiedzią zapoczątkowałem dyskusje-co lepsze,Passion czy Ecusima a koledze chodzi tylko o wielkość krecioła :)
[2014-10-26 18:47]

scanundo

Szosz, z deczka racja. Ale to można powiedzieć niemalże odpowiedniki. W poprzednim poście wyraziłem swoją opinię co do wielkości kołowrotka, a wiem, że wielu naszych kolegów używa kręciołów wielkości 2000 z fabryki Ryobi do średniego spina bo są one nieco większe od konkurencji w tym rozmiarze.Pozdro,G.
P.S. możnaby jeszcze zdefiniować co kolega uważa za średniego spina :-), bo u mnie na Hamburgu to całkiem inna para kaloszy :D [2014-10-26 19:09]

szosz

Z tego co mi wiadomo szpula z Passiona czu Ecusimy tego samego rozmiaru oczywiście będzie pasować do Zaubera czy Red Arca.
Dla mnie średni spin to przynęty powiedzmy od 10 do 20-25 gram, czyli powierzchniowe bolenie, szczupaki (bez jerków), czy sandaczowy opad do 20gram.
Szczerze to nie wyobrażam sobie takiego wędkowania z kołowrotkiem o rozmiarze 2000.
Ale oczywiście to moje zdanie:)
[2014-10-26 19:41]

Profesor

Witam , Ecusime używam od 2011r i złego słowa nie powiem.Fajna maszynka w dobrych pieniądzach .Można tak jak ja wymienić  tuleje na łożysko z prawej strony korby i ma się 5+1 łożysk.



Ja też używałem od 2011 roku do ostatniej niedzieli gdzie zawiódł hamulec :((
Moja propozycja za takie same pieniążki Catana 2500 służy mi już 5 lat i pewnie jeszcze długo posłuży ?!
[2014-10-27 20:10]

89krzysztof

Mam Passiony w rozmiarach 720, 730, 740. Ten największy już ma spore luzy na korbce. Kilka ryb większych owszem wyciągnął, ale myślałem że dłużej wytrzyma.

Oczywiście jeden użytkownik w swoim stylu napisał jakieś brednie. Bo kołowrotki o których pisze autor nie różnią się niczym poza wielkością szpuli. Środek jest taki sam, a ta minimalna różnica w wadze wynika jedynie z rozmiaru szpuli.
[2014-10-27 21:12]

tomasz1974

Podsumowując.
Kołowrotki 3000 i 4000 to te same maszynki różniące się tylko wielkością szpuli. Więc myślę, że wybiorę 3000 ponieważ przy plecionce 150m potrzeba mniej podkładu.
Porównanie Ecusimy i Pasiona OK. Niby bardzo podobne kręciołki ale Ecusima posiada dodatkową szpule (grafit ale zawsze) a dokupienie szpuli do Pasiona zwiększa jego cenę o +/- 40PLN.
Kolega Grześ proponował Zaubera ale cena przekracza mój budżet. Kwotę którą mógłbym max wydać 200 PLN. W tej kwocie znalazłem Team Dragon FD 735. Czy może ktoś z kolegów mógłby się wypowiedzieć na temat tego kołowrotka. Dla mnie atutami tego kołowrotka to 2 szpule oraz 5 lat gwarancji. Czytałem test tego kręcioła ale opinia kogoś kto używał tej maszynki wydaje mi się bardziej wiarygodna. Więc jeżeli to proszę o opinię o tym kołowrotku lub podobnym godnym uwagi w cenie do 200 PLN.

[2014-10-29 08:31]

berthold

Podsumowując.
Kołowrotki 3000 i 4000 to te same maszynki różniące się tylko wielkością szpuli. Więc myślę, że wybiorę 3000 ponieważ przy plecionce 150m potrzeba mniej podkładu.
Porównanie Ecusimy i Pasiona OK. Niby bardzo podobne kręciołki ale Ecusima posiada dodatkową szpule (grafit ale zawsze) a dokupienie szpuli do Pasiona zwiększa jego cenę o +/- 40PLN.
Kolega Grześ proponował Zaubera ale cena przekracza mój budżet. Kwotę którą mógłbym max wydać 200 PLN. W tej kwocie znalazłem Team Dragon FD 735. Czy może ktoś z kolegów mógłby się wypowiedzieć na temat tego kołowrotka. Dla mnie atutami tego kołowrotka to 2 szpule oraz 5 lat gwarancji. Czytałem test tego kręcioła ale opinia kogoś kto używał tej maszynki wydaje mi się bardziej wiarygodna. Więc jeżeli to proszę o opinię o tym kołowrotku lub podobnym godnym uwagi w cenie do 200 PLN.




ja mam oba dwa czyli team dragon fd oraz IZ  ten drugi to bajer nad bajery ten fd to też bardzo porządna maszyna u mnie była już we wszystkich wędkach od spina do federa poprzez spławik i nie wykazuje zużycia , nadal cichy i bez luzów ---- ktoś tam wyżej wspomniał o catanie a ja na to że to czysty szmelc a nie kołowrotek , nie masz więcej kasy to bierz w ciemno team dragon i nawet nie myśl o catanie to nie ta liga ..
[2014-10-29 16:11]

berthold

Podsumowując.
Kołowrotki 3000 i 4000 to te same maszynki różniące się tylko wielkością szpuli. Więc myślę, że wybiorę 3000 ponieważ przy plecionce 150m potrzeba mniej podkładu.
Porównanie Ecusimy i Pasiona OK. Niby bardzo podobne kręciołki ale Ecusima posiada dodatkową szpule (grafit ale zawsze) a dokupienie szpuli do Pasiona zwiększa jego cenę o +/- 40PLN.
Kolega Grześ proponował Zaubera ale cena przekracza mój budżet. Kwotę którą mógłbym max wydać 200 PLN. W tej kwocie znalazłem Team Dragon FD 735. Czy może ktoś z kolegów mógłby się wypowiedzieć na temat tego kołowrotka. Dla mnie atutami tego kołowrotka to 2 szpule oraz 5 lat gwarancji. Czytałem test tego kręcioła ale opinia kogoś kto używał tej maszynki wydaje mi się bardziej wiarygodna. Więc jeżeli to proszę o opinię o tym kołowrotku lub podobnym godnym uwagi w cenie do 200 PLN.



[2014-10-29 17:08]

lasvegas

Podsumowując.
Kołowrotki 3000 i 4000 to te same maszynki różniące się tylko wielkością szpuli. Więc myślę, że wybiorę 3000 ponieważ przy plecionce 150m potrzeba mniej podkładu.
Porównanie Ecusimy i Pasiona OK. Niby bardzo podobne kręciołki ale Ecusima posiada dodatkową szpule (grafit ale zawsze) a dokupienie szpuli do Pasiona zwiększa jego cenę o +/- 40PLN.
Kolega Grześ proponował Zaubera ale cena przekracza mój budżet. Kwotę którą mógłbym max wydać 200 PLN. W tej kwocie znalazłem Team Dragon FD 735. Czy może ktoś z kolegów mógłby się wypowiedzieć na temat tego kołowrotka. Dla mnie atutami tego kołowrotka to 2 szpule oraz 5 lat gwarancji. Czytałem test tego kręcioła ale opinia kogoś kto używał tej maszynki wydaje mi się bardziej wiarygodna. Więc jeżeli to proszę o opinię o tym kołowrotku lub podobnym godnym uwagi w cenie do 200 PLN.
Team Dragon 735 używałem do szczupakowania przez 4 lata, nie zawiódł mnie nigdy. Oczywiście po jakiś 2 latach pojawiły się drobne przypadłości typu nie odbijający do końca kabłąk czy delikatne stuki przy dużym obciążeniu ale oddałem na gwarancję i wrócił jak nowy. Minusem był niezbyt przecyzyjny nawój linki. Aha, bardzo dobry hamulec-w końcu produkuje je Ryobi. Jednak poleciłbym tobie inny kołowrotek który mam od dwóch lat- RYOBI ARCTICA. Jest lepszy, wierz mi :) Co prawda jedna szpula ale też 5 lat gwarancji, dystrybucja Konger i Dragon. Jak się postarasz kupisz go za 200-220 zł.
Pozdrawiam


[2014-10-29 18:28]

mlodyst

Dobry i sprawdzony przeze mnie przy szczupakowaniu kołowrotek to Quartz FD pro spin. Na dzień dobry dostaje się dwie aluminiowe szpule o różnych pojemnościach i 5 lat gwarancji. Najbardziej jednak podoba mi się bardzo precyzyjny hamulec. Bebechy działają po dwóch sezonach jak w dniu zakupu. Jedynym mankamentem może być, minimalny luz na korbce, który w ogóle nie sprawia problemu i jest praktycznie nie wyczuwalny. W kwocie do 200zł jest jednym z bardzo dobrych kołowrotków.  [2014-10-29 20:48]

scanundo

Tomek, napisz na który się w końcu zdecydowałeś??Pozdro :-) [2015-06-19 11:35]

MARCIN CK

Tu masz jeszcze ciekawą propozycję http://allegro.pl/kolowrotek-ryobi-arctica-3000-promocja-zobacz-i5441804965.html [2015-06-19 21:02]

jordan1984

Hej potrzebuję pomocy a mianowicie zakupiłem ten kołowrotek od znajomego za parę groszy ale niestety musiałem go sam złożyć. No i prawie się udało ale mam problem z tymi elementami a zwłaszcza z tym elementem w kształcie litery Z. Za nic nie wiem jak go włożyć? Może ktoś wie ewentualnie ma jakieś zdjęcie jak to powinno wyglądać? [2018-07-09 23:15]