Kołowrotek spinningowy dla dziewczyny

/ 24 odpowiedzi
Witam gorąco wszystkich:D Czy ktoś był by chętny udzielić mi porady odnośnie zakupu kołowrotka, ponieważ za Chiny nie potrafię się zdecydować, który był by najlepszy? Co do jego przeznaczenia to jestem wędkarzem niedzielnym, na rybach spędzam może dwa, trzy tygodnie w roku... Najbardziej lubię łowić okonie, w jeziorze, na spinning, na paprocha, bo tylko ta metoda przynosi mi jakieś tam efekty;D Do tego też będzie używany ten właśnie mój przyszły kołowrotek. Łowię kijem Jaxon Solaris 270, 5 - 25g zdaje się. Wiem, że jest trochę nie czuły na ten sport, ale już się do niego przyzwyczaiłam i na razie zamierzam przy nim pozostać. Do tej pory miałam kołowrotek Prestige Mistral, niska półka i trochę już szwankuje, ale pięć sezonów mojego, niedzielnego, łowienia jakoś wytrzymał. Cóż, jednak właśnie zbliża mi się dłuższy urlop i nie zamierzam ryzykować awarii sprzętu w sercu puszczy. Czas na zakup nowego kołowrotka. Planuję zamknąć się w kwocie 230zł. Jest mi potrzebny kołowrotek nie duży i dość lekki, ale nie jakiś tam ostatni mikrus;) Do tej pory najczęściej łowiłam na żyłkę 0,16, ale chciała bym zejść nawet do 0,12. Z drugiej strony na zapasowej szpuli miewałam często 0,22 gdyby mi się zachciało połowić na blachę. Jednak jako że bardziej efektywnie wychodzi mi łowienie okoni niż szczupaków, skłaniała bym się w kierunku cieńszych żyłek, w przedziale 0,12 - 0,18. Myślę, że moja ulubiona przynęta waży jakieś 3 - 5 gramów tylko, więc interesuje mnie także małe wspomaganie odległości rzutu. Kołowrotek prawdopodobnie kupię na Allegro, a modele nad którymi najbardziej się zastanawiam to:


Mikado Airspace 2008FD (ten wpadł mi w oko jako pierwszy, bo jest taki śliczniutki, a facet mi mówi żebym go kupiła, skoro mi się spodobał, luuudzie...)
Shimano Catana 1000FB
Okuma Trio FD30
Okuma Dead Eye FD25


Co byście radzili wybrać? Ja czuję się rozdarta. Recenzje czytałam. Może ktoś poleci jeszcze jakiś inny model do 230 zł?



Proszę się nie śmiać, ja się na tym nie znam
Artur z Ketrzyna


Jak na kołowrotek okoniowy, to masz ładną sumkę odłożoną.
Pragniesz go używać do cienkich żyłek i lekkich przynęt. No i zależy Ci na dłuższych rzutach
Tak więc co powinien posiadać taki kołowrotek;
- płytką wydłużoną szpulę do dalekich rzutów najlepiej aluminiową (bo jest toczona i polerowana, co powoduje że jest lepiej wyważona i wykonana od plastikowych, jak i kołowrotek przy niej lepiej pracuje. i podobną szpulę zapasową.
- powinien być wyposażony w co najmniej 3-4 łożyska kulkowe i jedno oporowe (daje płynny i natychmiastowy hamulec obrotów wstecznych kabłąka).
- precyzyjny hamulec bezpieczeństwa.
- przydatnym gadzetem i udogodnieniem jest automatycznie składana rączka. Nie trzeba jej luzować nakrętką by ją złożyć...
Proponuję rozmiar 2000, gdyż jest on optymalny na okonia i poradzi sobie ze szczupakiem.

No mógł bym zaproponować Ci ten kołowrotek, ale jego rozmiar to 3000.
Rock HD FD830i, dragona.
http://sprzetdragon.pl/p/140/599/rock-hd-fd830i-rock-hd-dragon-kolowrotki.html

A napewno coś w tym stylu... (2013/06/30 12:15)

Ewa Szszsz


O, dzięki za odpowiedź! Właśnie takiego dość uniwersalnego szukam, żeby na przypadkowego szczupaka też dał radę:) Znam takich, co łowią na sprzęcie Dragona już kilka lat i nie narzekają, tym bardziej utrudniasz mi podjęcie decyzji... A propos, jeden znajomy kupił sobie teraz taki kołowrotek: http://www.wedkarskiraj.com.pl/koowrotek-cupido-careta-2508-p-5359.html
i zarzeka się, że to jest najlepsza szpula do dalekich rzutów. Jaka konstrukcja szpuli jest Waszym zdaniem lepsza? Chodzi mi wciąż oczywiście o łowienie na mikro paprochy.

I jeszcze mam pytanko odnośnie Shimano Catana 1000. Czy żeby mieć kołowrotek bardziej uniwersalny, nadający się też na szczupaka lub sandacza, nie powinnam wybrać większego modelu 2500FB, chociaż zamierzam łowić głównie okonia na bardzo cienkie żyłki? Pewnie by wyszło ze 300m nawoju takiej 0.14 i to z podkładem... Czy Catana 1000 jest wystarczająco mocna? Dwóch i tak nie kupię;) (2013/07/01 12:49)

JKarp


CześćNamieszam Ci w głowie ale zapoznaj się z ofertą kołowrotków RYOBI :-)http://www.sklepsumowy.pl/kolowrotki-wft-ryobi-c-190.html
Moim zdaniem powinnaś kupić coś w rozmiarze 2000 lub 2500 z prostego powodu - im większa szpula tym łatwiej się rzuca a i mechanizm jest mocniejszy.JK (2013/07/01 13:06)

Ewa Szszsz


Ehhh... No mam namieszane. Nie wiem czy w ogóle dam radę wybrać przed urlopem:( (2013/07/01 17:23)

nieagp


Proponuję ABU Cardinala 33, 44, stare ale jare, nie usłyszysz, jak dziewczyna będzie Ciebie wołać łowiąc kołowrotkiem made in... (2013/07/06 12:31)

mik1212


Proponuję kołowrotek Daiwa Theory 2500 używam go już 4 lata wyciągam na niego okonie do 1kg i szczupaki 3kg. Pewnie zrobisz taką minę :O bo cena wynosi 760zł . Wytrzyma około 50kg ale jest mały. (2013/07/06 13:02)

zbynio5o


Synek nie pisz głupot, co to, kołowrotek jakaś wyciągarka łańcuchowa do 50 kg. Duże ryby łowi cały zestaw plus technika (pompowanie) (2013/07/06 13:25)

mik1212


Mój Ojciec wyciągnął na niego suma 36kg więc chyba jest mocny. (2013/07/06 15:41)

lukasz2223


Spro nawet passion -dobre recenzje,wielu użytkowników(sam też używam od niedawna) jak na te klase to cichutki no i jeszcze grosza przyoszczędzisz.Jedyny minus brak drugiej szpuli którą nalezy dokupić we własnym zakresie (2013/07/06 17:33)

sebek355


ja mam kołowrotek shimano catana 1000 fb i mogę go śmiało polecić , mam na nim żyłkę 014mm i łowię paprochami. Sprawdza się bardzo dobrze przy lekkim spinningu , dalekie rzuty i płynna praca. Za cenę ok 130zł jest naprawdę dobrym kołowrotkiem. (2013/07/06 19:03)

u?ytkownik105449


Spro Passiona mam doczepionego do wedki 3-16cw i lowie nim klenie, jazie, okonie a nawet szczupaki i sie sprawdza. (2013/07/07 00:03)

u?ytkownik82173


@mik1212 ja Ci moge nawet na 0,18 wyciagnac suma, nie chodzi o to żeby jak najmocniej tu chodzi o technike  a wszystko wyciagniesz na brzeg  (2013/07/07 00:14)

zbynio5o


Mikołaj, to że twój ojciec wycholował suma 36 kg. na kołowrotek za 700 zł , to żadna rewelacja., gdyż można również wycholować rybe np. 80 kg. na zwykły bazarowy kołowrotek za 30 zł. Ale, musisz zrozumieć to, że nie sprzęt łowi ryby, tylko odpowiednio dobrany zestaw. Czyli żyłka, haczyk i umiejętności (manewrowanie,popuszczanie, hamowanie) wędkarskie łowcy.

Zapytaj Ojca, on Ci powie to samo. :))

(2013/07/07 02:10)

nieagp


Z ABU Cardinal 4 możesz łowić bez niespodzianek. (2013/07/17 13:34)

nieagp


Z ABU Cardinal 4 możesz w ciemno wybierać się na ryby. (2013/07/17 13:36)

nieagp


Z ABU Cardinal 4 możesz w ciemno wybierać się na ryby. (2013/07/17 13:37)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

piotrekOlc


Ja polecam penn fierce w rozmiarze 2000. Jest bardzo solidny, bo ma full metal body (oprócz rotora, który jest grafitowy). Krążą o nim różne opinie, ale ja jestem w pełni zadowolony ze swojego egzemplarza. Można go wyrwać za 240zł. Największą i jak dla mnie jedyną wadą jest brak szpuli zapasowej oraz problemy z jej dostaniem. (2013/07/20 13:26)

Przemo-77


Robinson marshall (2013/07/20 22:48)

Hanger


Z ABU Cardinal 4 możesz łowić bez niespodzianek.

Nieagp skoro musisz się chwalić to na innym forum może... chyba, że masz to cudo i chcesz sprzedać to chętnie kupię:).
Ewa myślę, rada Piotrka jest dobra. Ja bym co prawda sa wziął trochę droższego Sargu (wszystko metal, nawet rotor + dodatkowa metal szpula). W fishing-marcie chodzą po 369 zł ale na pewno można znaleźć gdzieś taniej. Będzie Ci służył wieki. (2014/01/04 20:58)

radeczek9313


Powiem tak nie jestem jakimś tam wybitnym znawcą ale moge się wypowiedzieć na temat 2 z podanych. Pierwszy to shimano catana łowiłem na niego przy feederze i był bardzo fajny, świetnie sie kręcił, cichutko świetnie wygladał ale to był rozmiar 4. Gdy pewnego razu poszedłem do sklepu i wziałem mniejszy rozmiar w rękę bo szukałem małego kołowrotka do spina, miałem wrazenie ze zaraz się cały rozpadnie, wpadal w jakies dziwne wibracje i wgl zrobił na mnie bardzo niefajne wrazenie. Drugi to okuma dead Eye posiadam taki kołowrotek tylko że swoją okumkę uzywam do matchówki (płytka szpula) powiem szczerze dałem za niego chyba 220zł ale kręcioł warty swojej ceny bardzo delikatna praca świetny design hamulec chodzi badzo dokładnie, naprawde bardzo fajny. Jednak chcę ci polecić coś zupełnie innego kręcioł za połowe ceny a do twojej metody będzie spisywał się świetnie, Jest to Dragon Viper kołowrotek jak na swoją cene jest bardzo dobrze wykonany ma ogromny zapas mocy, ja używam go do sredniego spina szczupaki 50-60cm to bez większego problemu. Naprawdę bardzo polecam ja mam dwa i braciak ma jednego i z żadnym sie nigdy nic nie stało, łozyska nie hałasuja korbka nie dostała luzu fajnie nawija żyłkę i nie ma znaczenie czy jest 0.22 czy 0.14 naprawdę bardzo polecam. No to chyba tyle co chcialem przekazać jesli ktoś jeszcze jakieś pytania to zapraszam. Pozdrawiam Radek (2014/09/15 08:44)

89krzysztof


Powiem tak nie jestem jakimś tam wybitnym znawcą ale moge się wypowiedzieć na temat 2 z podanych. Pierwszy to shimano catana łowiłem na niego przy feederze i był bardzo fajny, świetnie sie kręcił, cichutko świetnie wygladał ale to był rozmiar 4. Gdy pewnego razu poszedłem do sklepu i wziałem mniejszy rozmiar w rękę bo szukałem małego kołowrotka do spina, miałem wrazenie ze zaraz się cały rozpadnie, wpadal w jakies dziwne wibracje i wgl zrobił na mnie bardzo niefajne wrazenie. Drugi to okuma dead Eye posiadam taki kołowrotek tylko że swoją okumkę uzywam do matchówki (płytka szpula) powiem szczerze dałem za niego chyba 220zł ale kręcioł warty swojej ceny bardzo delikatna praca świetny design hamulec chodzi badzo dokładnie, naprawde bardzo fajny. Jednak chcę ci polecić coś zupełnie innego kręcioł za połowe ceny a do twojej metody będzie spisywał się świetnie, Jest to Dragon Viper kołowrotek jak na swoją cene jest bardzo dobrze wykonany ma ogromny zapas mocy, ja używam go do sredniego spina szczupaki 50-60cm to bez większego problemu. Naprawdę bardzo polecam ja mam dwa i braciak ma jednego i z żadnym sie nigdy nic nie stało, łozyska nie hałasuja korbka nie dostała luzu fajnie nawija żyłkę i nie ma znaczenie czy jest 0.22 czy 0.14 naprawdę bardzo polecam. No to chyba tyle co chcialem przekazać jesli ktoś jeszcze jakieś pytania to zapraszam. Pozdrawiam Radek


Powiem tak: Ten temat jest sprzed roku, i kołowrotek dla dziewczyny pewnie już jest kupiony i wyciągnął już jakąś rybkę ;) (2014/09/15 11:23)