Kołowrotek Mikado S.O.S

/ 2 odpowiedzi
Witam. Czy ktoś może powiedzieć coś więcej na temat nowego kołowrotka Mikado?
http://www.mikado.pl/kolowrotek-s-o-s/

W internecie nie ma nic (prawie) poza tą stroną którą wstawiłem, żadnych opinii, testów. 

Miałem okazję trzymać w ręce ten sprzęt ( w sklepie), ale nie potrafię z tego wyciągnąć żadnych wniosków. Na pierwszy rzut oka wydał mi się bardzo mały (model 3007) i faktycznie szpula poruszała się bardzo wolno (coś dziwne wrażenie). Czy ktoś miał już okazję korzystać z tego sprzętu? 

PozdrawiamDarek
kedzio


Nie miałem okazji tego trzymać w ręce, ale takie rozwiązanie może mieć plusy. Może też mieć minusy :) Jeśli kiedykolwiek odwijałeś starą żyłkę ze szpul kołowrotków, to może zwróciłeś uwagę na fakt, że im więcej żyłki odwijasz, tym dziwniejsza wydaje się ona w dotyku. Dzieje się tak dlatego, że pierwsze (spodnie) zwoje żyłki podczas nawijania na nich kolejnych zwojów są sukcesywnie ściskane. Im więcej zwojów żyłki się nawija, tym bardziej rośnie nacisk na spodnie zwoje, a że te zwoje się krzyżują, a żyłka jest wykonana  z tworzywa posiadającego określoną elastyczność, to w miejscach krzyżowania się kolejnych zwojów, ulega ona zgnieceniu. Da się to wyczuć przesuwając palcami po żyłce odwiniętej z kołowrotka, a czasami można to zauważyć gołym okiem. Logicznym więc się wydaje, że taka pozgniatana przez długi czas żyłka, może stracić nieco na wytrzymałości.  W tym nowym rozwiązaniu owych "skrzyżowań" żyłki będzie o wiele mniej, co może skutkować dłuższą żywotnością i większą wytrzymałością medium. 

Niestety może też to zaowocować pogorszeniem się spadania zwojów ze szpuli podczas rzutu. Może tak się stać dlatego, że przy tak małym skoku szpuli, żyłka może się nawijać w taki sposób, że któryś ze zwojów zostanie niejako "przywinięty" następującymi kolejno zwojami i w trakcie rzutu zwój będzie porywał za sobą inny zwój powodując opory lub "spętlanie" się żyłki. Jednak to będzie zależało pewnie od średnic żyłek. Tak, czy inaczej, nie mogę snuć przypuszczeń na temat jakości rzutów z tego kołowrotka, ale jestem pewny, że sama żyłka będzie miała lepsze warunki leżakowania na szpuli i nie będzie się odkształcać. Przynajmniej nie tak, jak przy klasycznym skoku. Wszystko to trzeba sprawdzić w boju. Dlatego, jeśli kupisz ten młynek, podziel się ze mną spostrzeżeniami z użytkowania i zweryfikuj moje przypuszczenia. Połam kije.

(2013/04/09 20:30)

Lee001


Kolego, możesz mieć problem ze zdobyciem opinii ponieważ ten model to nowość na 2013 rok. Wątpię żeby ktoś miał okazję go przetestować. (2013/04/09 20:31)