Kołowrotek z przednim czy tylnym hamulcem ?

/ 17 odpowiedzi
Siemanko niedawno zakupiłem sobie feedera Robinson Carbo Mix
i nie wiem jaki kołowrotek wybrać czy z przednim czy z tylnim hamulcem ..
do wydania mam 100 zł mam nadzieje ze mi coś doradzicie. Łowiska na jakich bd łowił to rzeki głownie Raba , Wisła czasem Jezioro.


Z góry dzięki za pomoc :)

milek123


Witam. Najlepszym kołowrotkie do federa jest YORK. Jest to kołowrotek z przełorzeniem 4+1 łorzysk osobiscie urzywam go do spiningu i jest z przednim hamulcem i cena jego wynosi 79 zl w tym dodatkowa szpula wymienna. Polecam. POZDRAWIAM I ŻYCZE POŁAMANIA KIJA.  (2013/03/20 21:28)

przemo1980


Z jakim będzie tobie wygodniej z takim hamulcem sobie kup :)
Szukaj coś z Okumy,Dragona,może Spro. Ja ostatnio kupiłem Spro Performa 640 do feederka o c.w do 120g. Jest to nowość na ten rok i powiem że za cenę +-130zł naprawdę fajny,sprytny kołowrotek. Więcej na razie nie mogę napisać , bo do testów nad wodą jak widać po pogodzie to jeszcze daleka droga. (2013/03/20 21:28)

adi123321


Jeśli chcesz dobry kołowrotek to polecam ci shimano catane 4000 nie do zajechania cena to troche powyżej 130-140zł. (2013/03/20 21:31)

u?ytkownik104372


Cześć. Bierz z przednim hamulcem, ponieważ jest bardziej precyzyjny. Polecam młynek Robinson Freerunner 406 lub 506. (2013/03/20 21:31)

przemo1980


Witam. Najlepszym kołowrotkie do federa jest YORK. Jest to kołowrotek z przełorzeniem 4+1 łorzysk osobiscie urzywam go do spiningu i jest z przednim hamulcem i cena jego wynosi 79 zl w tym dodatkowa szpula wymienna. Polecam. POZDRAWIAM I ŻYCZE POŁAMANIA KIJA. 



A jaki model tego kołowrotka York jest taki najlepszy ? Chyba warto by napisać :))))
Co to jest przełożenie , a co to są łożyska ? :) (2013/03/20 21:32)

przemo1980


osobiście aż tak dużej uwagi nie przywiązuję do tego czy będzie on (hamulec) przedni czy tylny , chociaż chyba wygodniejszy jak dla mnie jest z tyłu.
Ktoś napisał że przedni będzie bardziej precyzyjny, ale nie wiem czy aż tak będzie odczuwalna ta precyzja w tańszych kołowrotkach. (2013/03/20 21:43)

przemo1980


Napisałeś model feedera jaki kupiłeś , ale nie podałeś jego parametrów,a z tym będzie łatwiej doradzić rozmiar kołowrotka (2013/03/20 21:46)

Orient


Długość wedziska 3.60 cw 120 gram (2013/03/21 12:53)

Grzesiek75



milek123
Witam. Najlepszym kołowrotkie do federa jest YORK. Jest to kołowrotek z przełorzeniem 4+1 łorzysk osobiscie urzywam go do spiningu i jest z przednim hamulcem i cena jego wynosi 79 zl w tym dodatkowa szpula wymienna. Polecam. POZDRAWIAM I ŻYCZE POŁAMANIA KIJA. 

Czy to był żart? (2013/03/21 13:00)

rad13


Ja polecam albo vipera (posiadam) lub okume travertine(według mnie lepsza od vipera)  i może coś z spro  do 100 ciężko jest kupić dobry kołowrotek dołóż 20 - 30 zł a nie pożałujesz
co do parametrów wolny bieg nie jest potrzebny można się bez niego obyć co do hamulca to zależy od użytkownika (2013/03/21 13:49)

sharki 2



milek123
Witam. Najlepszym kołowrotkie do federa jest YORK. Jest to kołowrotek z przełorzeniem 4+1 łorzysk osobiscie urzywam go do spiningu i jest z przednim hamulcem i cena jego wynosi 79 zl w tym dodatkowa szpula wymienna. Polecam. POZDRAWIAM I ŻYCZE POŁAMANIA KIJA. 

Czy to był żart? chyba tak 


kupilem zestaw chodziło mi gluwnie o federa mikado i do tego byl nieszczesny york wyglad fajny,ale w prakcyce beznadzieja i wykonanie badziew plastik który nadaje sie na podlalke pod komin szpule plastik itd co tu opisywac polamania kija pozdrawiam (2013/03/29 06:20)

saviano


Ja do wędki typu feeder planuję kupić kołowrotek karpiowy Okumy także za około 100zł zarówno z przednim jak i tylnym hamulcem. Zalety:
 - jak popuścimy przedni hamulec to wędka nam nie odpłynie
 - po przełączeniu na tylny jest amortyzacja szarpnięć, etc.
 - inne zalety karpiowych (duża szpula, wolny bieg, w przypadku Okumy grafitowe szpule)
wady:
 - głównie cena, ale...

pozdro
saviano (2013/03/29 11:05)

Arcymisiek


Siemanko niedawno zakupiłem sobie feedera Robinson Carbo Mix
i nie wiem jaki kołowrotek wybrać czy z przednim czy z tylnim hamulcem ..
do wydania mam 100 zł mam nadzieje ze mi coś doradzicie. Łowiska na jakich bd łowił to rzeki głownie Raba , Wisła czasem Jezioro.


Z góry dzięki za pomoc :)

Generalnie wszystko jest zależne od preferencji wędkarza.Fakt faktem ,że podczas holu ryby lepiej manipulować u dołu kołowrotka niż u góry,ale to kwestia przyzwyczajenia.Niektórzy także mówią ,że przedni podobno dokładniejszy ,ponieważ drobny gwint na osi pozwala lepiej wyregulować siłę docisku podkładek.
Dobierając kołowrotek należy zwrócić uwagę na :
- Jakość materiałów i spasowanie poszczególnych elementów.
- Łożyskowanie(jakość łożysk)
- System nawoju żyłki na szpulę , który ma bezpośredni wpływ na dystans  rzutów.
- Precyzję(płynność) hamulca , który pozwala wędkarzowi na skuteczny hol ryb.

Należy tez podkreślić , że przełożenie też może nam co nieco powiedzieć o sile mechanizmu.
Utarło się ,że kołowrotki z większym przełożeniem są słabsze,ponieważ ich przekładnia (kółko zębate)ma więcej ząbków,które są drobniejsze - co za tym idzie szybciej się zużywają(ścierają).
Ja jednak nie jestem do końca przekonany,myślę,że jest to zależne w dużej mierze od zastosowanego materiału - raczej te porządne,  za porządna cenę powinny być zbudowane w miarę z jakościowego materiału. (2013/03/29 12:53)

Granademis


Odradzam Shimano catanę. Kołowrotek odpowiedni do bocznego troka,nic poza tym. za cenę ok 100 zł polecam dragon viper, okuma tactic (2013/03/30 22:47)

Boolek


Myślę a wręcz jestem tego pewien okuma lepsza :D (2013/03/31 10:30)

berthold


nie ma to najmniejszego znaczenia tylko swoje upodobania nic więcej (2014/11/02 19:07)