Zaloguj się do konta

Kołowrotek Shimano Nexave-opinie

utworzono: 2012/09/28 09:41
Cywaa

Szukam nowego kołowrotka do mojego spinningu tj. Shimano Catana CX 10/30 wyrzut 2.7
interesuje mnie kupno Shimano Nexave chciałbym uzyskac jakies opinie na temat tego kręciołka i jezeli mozecie doradzic jaki model byl by najlepszy badz polecic inny kołowrotek w tej cenie interesuje mnie lekki z przednim hamulcem lozyskiem oporowym oraz szeroka szpula
[2012-09-28 09:41]

Wodziniak

Model 2500 albo 4000 w zależności od tego jak będziesz łowić.
Co do opinii jest ich sporo więc bez trudu znajdziesz.
[2012-09-27 16:39]

Cywaa

dzieki postaram sie poszukac
[2012-09-27 20:17]

Wodziniak

Jak trochę sobie poczytasz i będziesz miał jeszcze jakieś pytania, to chętnie doradzę.
Pozdrawiam :)
[2012-09-28 00:50]

mar83

to kicha szkoda kasy na 3 wyjeżdzie szlak go trafił
[2012-09-30 11:39]

z@mela

Mam  2 Nexave   2500 FB   w sumei to ejdnego sprzedalem  znajomemu . 

Co mogę  napisać o  tym modelu   ladnie wygląda    lekko  pracuje  ale do  spinningu srednio cięzkiego   to juz nie bardzo bo przy duzej iontensywnosci  wypraw    szybko idzie  go zajechać   za to do  lowienia okoni  na zyloeczkę   lekkimi przynętami  to super młynek    i wart swej ceny.

 Z propozycji jakie przychodz a mi na mysl to Spro Passion
[2012-09-30 11:55]

Wodziniak

Cywaa napisał:
"Czesc widziałem odpisałes w poscie na temat shimano nexave. Wydaje mi sie ze szybciej bedzie jak sie tutaj Ciebie zapytam tak wiec Shimano Nexave tylko jaki model do mojej catany cx 10-30 2.7 głownie łowie na blachy na rzece bug i na gumy na jeziorach badz starorzeczach. Zastanawialem sie tez nad shimano catana kołowrotkiem ale opinie sa podzielone 2/3 chwali ten kołowrotek natomiast 1/3 odradza ze to tandeta i za ta cene mozna miec cos lepszego ja narazie uzywam dragona vipera ale chciał bym przetestowac cos z przednim hamulcem plytka szpula tak wiec jesli mogl bys mi cos w tym temacie doradzic byl bym zadowolony Dzieki z gory"


Moja odpowiedź:

Cześć,

Pytaj normalnie na forum, przyda się innym użytkownikom.

Jeśli chodzi o płytką szpulę to w Shimano modele z przednim hamulcem będą miały symbol 3000S FA, FB, FC lub FD w zależności od modelu (S od angielskiego SHALLOW czyli płytki). Rozmiar 3000 ma to samo body co 2500, a różnica polega właśnie na pojemności szpuli.

Nie wiem czy czytałeś ostatni wpis na moim profilu, w którym poruszam między innymi problem odpowiedniego doboru kołowrotka. Jeśli nie czytałeś, to zapraszam do lektury. Tak po krótce - piszę tam, że w zdecydowanej większości przypadków winę za zbyt szybkie zużycie kołowrotka ponoszą wędkarze, kupując nieodpowiedni model.

Ale do rzeczy, jeśli dużo łowisz na Bugu to Twój nowy kołowrotek nie będzie miał lekko :) i moim zdaniem Nexave jest za słaby na dużą rzekę z takim uciągiem. Oczywiście przy "niedzielnym" łowieniu przez jakiś czas Ci posłuży. Niemniej jednak na dłuższą metę bardziej opłaca się kupić raz coś droższego niż co pewien czas wymieniać zużyte na nowe. Poza tym te droższe modele dużo lepiej chodzą, co jest najbardziej wyczuwalne pod obciążeniem przy prowadzeniu przynęty.

Według mnie ze średniej półki cenowej na uwagę zasługuje Aernos FA. Mechanizmy podparte na pięciu nierdzewnych łożyskach plus oporowe, wytrzymają zdecydowanie dłużej niż w Nexave, który ma tylko 3+1. Co do idealnego spasowania i super hamulca to Shimano z tego słynie więc nie będę pisał rzeczy oczywistych.
Jeżeli chodzi o rozmiar, to jeśli łowisz głównie szczupaki i sandacze to rozmiar 4000 ze względu na większą i mocniejszą przekładnię. Jeśli ganiasz za okoniami czy jaziami itp. to weź rozmiar 2500 (standardowa szpula) lub preferowany przez Ciebie 3000S, ponadto w przypadku tych rybek i co za tym idzie mniejszych przynęt Nexave posłuży dłużej niż przy łowieniu szczupaków i sandaczy.

Mam nadzieję, że udało mi się Ci nieco pomóc, jak byś miał jeszcze jakieś pytania to wal śmiało.

Pozdrawiam
Robert [2012-09-30 14:25]