Kołowrotek z wolnym biegiem szpuli

/ 9 odpowiedzi
witam:)

Panowie takie pytanko jaka jest różnica w zarzucaniu i holowaniu ryby kołowrotkiem z wolnym biegiem i czy będąc początkującym wędkarzem kupować taki z wolnym czy zwykły??


pozdrawiam znad wody:)
89krzysztof


Kup zwykły. Będzie taniej. Jak już nauczysz się podstaw takich jak chociażby używanie hamulca, dokładne wyregulowanie go, wówczas możesz myśleć o lepszych kołowrotkach. Póki co to raczej zbędny wydatek. Aczkolwiek, jeśli masz sporo pieniędzy, to czemu nie. Możesz jako początkujący kupić taki sprzęt, który będzie o trzy klasy lepszy niż Twoje umiejętności. Ale to się mija z celem.  (2012/05/20 09:51)

zibik33


No i jako początkującemu wędkarzowi szybki bieg do wędki , wolny bieg jak nabierzesz doświadczenia ;-)

A tak na serio wolny bieg przydaje się przy połowie na martwa rybkę np. sandacza , przy zaczepach żeby np. obejść miejscówkę i spróbować odczepić z innej strony , ja używam do feedera - koszyczki gdy wędka jest na podpórce same zjeżdżają do zanęty itd . Przy rzucaniu i holowaniu kołowrotek zachowuje się tak samo jak bez wolnego biegu . Ja lubię kołowrotki z wolnym biegiem i polecam na grunt i do feedera. (2012/05/20 09:54)

CemoEdition


również używam kołowrotków z wolnym biegiem do gruntu.
przy rzucaniu nie ma żadnej różnicy czy żyłka opuszcza szpulę z kołowrotka który ma przedni hamulec, tylni czy wolny bieg.
podczas holu i tak używasz hamulca i to od jego wyregulowania zależy twój sukces podczas walki z rybą.
jesli fundusze ci pozwalają to warto abyś zakupił taki kołowrotek z wolnym biegiem, a zwłaszcza jak się nastawiasz na grunt. (2012/05/20 13:57)

michal223311


a właśnie hamulec,jak go wyregulować żeby działał prawidłowo?? (2012/05/22 21:14)

martino 1971


regulujesz albo z przodu albo z tyłu kołowrotka dopiero po jakimś czasie zdobędziesz doświadczenie ile przykręcić lub odkręcić oczywiście nie przekonasz się jak nie będzie rybki na haku (2012/05/22 21:58)

u?ytkownik54091


Na tym zdjęciu jest wszystko opisane - co i gdzie regulować. Po załączeniu wolnego biegu, tak go regulujesz, aby ryba swobodnie wyciągała żyłkę, musisz wziąć poprawkę na wiatr lub uciąg wody, a podczas zacinania musisz go wyłączyć bo inaczej zrobi się "broda" na szpuli. Zwykle robi się to korbką lub można go wyłączyć przełącznikiem. WOLNY bieg należy wyłączyć przed zacięciem! Natomiast hamulec do walki z ryba ustawiasz w zależności od wytrzymałości żyłki. Wstępnie ustawiasz go pociągając ręką za żyłkę. Jak się nie ma wprawy to jest to trochę trudne, ale można go regulować też podczas holu ryby. Pozdrawiam Bogdan (2012/05/23 06:14)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

89matthew89


Witam
 Nie chciałem zakładać nowego tematu wiec zapytam tutaj. Od razu zaznaczam że nie miałem nigdy kołowrotka z wolnym biegiem stąd mój post :D Chodzi o regulacje hamulca wolnego biegu tzw. jak duża jest regulacja. Czy da się skręcić hamulec tak aby całkowicie zablokować żyłkę na wolnym biegu tak jak to bywa w przypadku hamulca górnego.W przypadku tego kołowrotka co oglądałem hamulec BW da się ustawić żeby żyłka wysuwała się bez oporu a po skręceniu go na maxa żyłka również wysuwa tylko z trochę większym oporem. Pytam ponieważ ma do kupienia kołowrotek z wolnym biegiem (używka) za dobre pieniądze, konkretnie chodzi o Robinson Maxim. (2014/04/01 20:27)