Zaloguj się do konta

Kolowrotek z hamulcem walki

utworzono: 2011/12/20 22:42
piotrcarp

Witam co sadzicie o kolowrotkach z hamulcem walki czy jest on przydatny przy metodzie spiningowej moze macie jakies dobre propozycje takich kolowrotkow z shimano lub daiwy jakies sprawdzone modele?
[2011-12-20 22:42]

ryukon1975

Ja używam do spinningu tylko kołowrotków z drag-iem bo je lubię.
Z Shimano mam  1 Exage RB i, 2 Twin Powery XT-RB.Te modele są u mnie już chwilę i póki co sprawują się bez zarzutu.
Z Daiwy mam Procaster X,też mija już drugi rok jak jest u mnie, wygląda jak nowy i pracuje jak nowy.
Poza tym kołowrotkiem Daiwa robi jeszcze tylko jeden z hamulcem walki, model Megaforce X ale tego nie mam.W Shimano jest znacznie większy wybór tego typu kołowrotków.

Kołowrotek Daiwa Procaste X 2550.
[2011-12-21 06:16]

piotrcarp

Witam hefed8 poranny ptaszek z ciebie he he a jak sie sprawuja hamulce w tych kolowrotkach bo przedni niby jest bardziej precyzyjny ze wzgledu na wieksza powierzchnie podkladek ciernych a jak twoje odczucia na ten temat?
[2011-12-21 09:56]

ryukon1975

Hamulce przy moich kołowrotkach sprawują się bardzo dobrze.Nigdy z powodu zlej pracy hamulca nie straciłem ryby, i nie miałem problemu z holem z powodu ich złej pracy.
Jeśli chodzi o kołowrotki z przednim hamulcem to mam z tego typu tylko kołowrotki z wolnym biegiem ,które używam przy feederach.Powiem że nie zauważyłem jakieś znaczącej różnicy pomiędzy tymi typami hamulców.
Prawda jest taka że jeśli wędkarz popełni jakiś błąd lub po prostu ryba ma szczęście to nie pomoże żaden hamulec.

Shimano Twin Power 2500 XT-RB.
[2011-12-21 10:15]

piotrcarp

Dzieki za porade
[2011-12-21 12:19]

ryukon1975

Dzieki za porade



Nie ma sprawy.:)
Życzę dobrego,udanego wyboru i zakupu nowego kołowrotka.
Pozdrawiam.
[2011-12-21 15:36]

FLO92

a co to jest ten hamulec walki ? w czym on pomaga i co zmienia ??
[2011-12-21 16:13]

ryukon1975

Widzisz na zdjęciu coś czego nie ma zwykły kołowrotek bez hamulca walki?Taka dźwignia przed tylnym hamulcem.
[2011-12-21 16:22]

ryukon1975

Tu lepiej widać.Chodzi mi o tą dźwignię na której trzymam paluch.
Można nią regulować siłę oporu hamulca w czasie holu ryby.Coś takiego jak regulacja hamulcem ale tu przy już ustawionym hamulcu głównym, jest to o wiele bardziej precyzyjne i bezpieczne.
[2011-12-21 16:34]

FLO92

aha dzięki :)
[2011-12-21 16:35]

ryukon1975

aha dzięki :)



Ja mam sentyment do kołowrotków z drag-iem od czasu jak kupiłem pierwszy taki.
Był to co prawda bubel który po dwóch latach wylądował w koszu ale przekonanie do tego typu kołowrotków zostało.:)
[2011-12-21 17:32]

superzander

Ja używam dwóch kołowrotków shimano gtm (3000 i 4000) jeden mam rok a drugi 2 lata. Hamulec walki, naprawdę fajna i przydatna rzecz. Choć moim zdaniem w tym mniejszym modelu hamulec podstawowy powinien mieć większy zakres regulacji, ale... właśnie hamulec walki go w tym uzupełnia. [2011-12-24 11:09]

Czy ten hamulec walki to coś podobnego do QD ( QUICK DRAG  system) w kołowrotkach karpiowych??A może hamulec walki to takie "coś" do zmiany siły hamowania jak np w tym kołowrotku?? [2011-12-24 12:32]

ryukon1975

Czy ten hamulec walki to coś podobnego do QD ( QUICK DRAG  system) w kołowrotkach karpiowych??A może hamulec walki to takie "coś" do zmiany siły hamowania jak np w tym kołowrotku??



Hamulec walki służy do zmiany siły hamowania w czasie walki z rybą.Zasada pewno taka jak w kołowrotku na zdjęciu.
Tyle że hamulec walki to taki jubiler jest dokładniejszy i ma mniejszy zakres jak hamulec główny.
kręcąc hamulcem głównym w czasie holu łatwo przesadzić o "jedno pstryknięcie " i ryba zerwie żyłkę ,hamulec walki nie ma aż tak dużego zakresy siły hamowania.Jego zakres pracy zależy od ustawienia hamulca głównego.
Jest też łatwiejszy w obsłudze ,dzięki tej dźwigni.
[2011-12-24 12:47]

Ale w tym kołowrotku ze zdięcia nie widze żadnego dodatkowego pokrętła od tego QD ,jest tylko prostacka "wajcha" Inaczej mówiąc zmiana siły hamowania nie jest płynna jaka powinna być w hamulcu walki tylko skokowa . Przełącznik z lewej=pełna siła hamowania, Przełącznik z prawej=pomniejszenie siły hamulca o jakiś%.
[2011-12-24 13:31]

ryukon1975

Ale w tym kołowrotku ze zdięcia nie widze żadnego dodatkowego pokrętła od tego QD ,jest tylko prostacka "wajcha" Inaczej mówiąc zmiana siły hamowania nie jest płynna jaka powinna być w hamulcu walki tylko skokowa . Przełącznik z lewej=pełna siła hamowania, Przełącznik z prawej=pomniejszenie siły hamulca o jakiś%.



A w kołowrotku za 500 zł hamulec jest płynny?
Przecież też działa skokowo,tylko skoków jest dużo i pomiędzy nimi jest mała różnica siły.Hamulec walki też ma skoki,o minimalnej różnicy bo na tym polega jego działanie ale jednak ma.
[2011-12-24 14:08]

piotrcarp

Witam mam jeszcze jedno pytanko o stradica 6:1 z dragiem czy ktos tym lowi? W pobliskim sklepie kosztuje 104 euro tylko z malezji jak sie spytalem o japonczyka to sie dziwnie na mnie sprzedawca popotrzyl tak jakby pierwsze slyszal o japonskim shimano powiedzial ze teraz tylko te drozsze modele mozna spotkac made in japan ale nieznam jeszcze na tyle jezyka zeby z nim podyskutowac bo dopiero od roku tu mieszkam moze koledzy cos wiecej wiedza jak jest z tymi japonczykami?
[2012-01-04 14:43]

Chomikus

  • Witaj Piotrze
Czy chodzi Ci o ten model Stradic 2500 RC ?
Co prawda made in malesja ale spisuje mi się jak na razie bez zarzutów :)
Używam go do połowu boleni ze względu na przełożenie
[2012-01-04 14:58]

ryukon1975

Witam mam jeszcze jedno pytanko o stradica 6:1 z dragiem czy ktos tym lowi? W pobliskim sklepie kosztuje 104 euro tylko z malezji jak sie spytalem o japonczyka to sie dziwnie na mnie sprzedawca popotrzyl tak jakby pierwsze slyszal o japonskim shimano powiedzial ze teraz tylko te drozsze modele mozna spotkac made in japan ale nieznam jeszcze na tyle jezyka zeby z nim podyskutowac bo dopiero od roku tu mieszkam moze koledzy cos wiecej wiedza jak jest z tymi japonczykami?


Z tego co wiem (a wiem:)) nie produkuje się Stradiców z dragiem w Japonii
Z Japonii pochodzą tylko niektóre modele Stradic z przednim hamulcem.

Mówiłem o czasie obecnym bo może 10 czy 15 lat wstecz robiono takie i w Japonii.
Jednak trudno to ogarnąć jak co rok jest wycofywany jakiś model Stradica i co rok wchodzi jakiś nowy.:) Marketing z uderzeniem na kieszenie naiwnych i szukających "nowości".:)))
Najtańsze Stradici z Japonii są do obejrzenia ,link niżej.



http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/shimano-stradic-fc-g5-a17-p35-k6364.html



[2012-01-04 15:12]

ryukon1975

Możesz obejrzeć w tym sklepie wszystkie kołowrotki Shimano.Jest tam ładnie na czerwono napisane które modele pochodzą z Japonii.
[2012-01-04 15:31]

piotrcarp

Wlasnie o cos takiego mi chodzi a czy ten kolowrotek nadaje sie do polowu sandaczy czy zbyt szybkie przelozenie ? Dzieki za link
[2012-01-04 20:16]

ryukon1975

Wlasnie o cos takiego mi chodzi a czy ten kolowrotek nadaje sie do polowu sandaczy czy zbyt szybkie przelozenie ? Dzieki za link


Według mnie się nadaje,ale nie uważam się za fachowca od sandaczy na spinning więc może ktoś inny się wypowie?
[2012-01-04 20:25]

piotrcarp

Wsumie na szczupaka tez bedzie uzywany nietylko na sandacza
[2012-01-04 21:08]

Chomikus

Widzę że się wahasz między shimano a spro ...


[2012-01-04 21:14]

piotrcarp

Masz racje obydwa mi wpadly w oko i ciezko sie zdecydowac jeszcze mam na oku Shimano technium FC tez dobry kreciolek a w piatek bede jechal na zakupy to moze w koncu sie zdecyduje ale dzieki za podpowiedzi czlowiek zawsze troche madrzejszy jak poczyta dobrych rad
[2012-01-04 21:29]

Chomikus

Daj znać na którego się zdecydowałeś :)
Pozdrawiam i udanych zakupów
[2012-01-04 21:37]