Zaloguj się do konta

Kołowrotek korbka z lewej czy prawej strony?

utworzono: 2011/08/17 22:27
michal250112

Witam mam problem z kołowrotkiem otóż chodzi on odwrotnie niż inne gdy zarzucę i zwijam żyłkę na kołowrotku to żeby zwinąć kręcę kolbą nie do siebie tylko od siebie jak to zmienić  .. proszę o pomoc
[2011-08-17 22:27]

michal250112

źle napisałem jak zwijam to kręcę kolbą do siebie a chce od siebie kręcić jak to przestawić może źle nawinięta żyłka
[2011-08-17 22:42]

Tequila

Na pewno.;D   [2011-08-17 23:09]

kasalka

Ale jaja. Tydzień nie czytałem tu nic i ....
A jak trzymasz wędkę to kołowrotek masz na górze czy na dole? i co to za kołowrotek?
[2011-08-18 01:54]

Podejrzewam,że masz korbkę zabudowaną nie z tej strony co potrzeba.Odkręć ją i przełóż odwrotnie. [2011-08-18 05:34]

Podejrzewam,że masz korbkę zabudowaną nie z tej strony co potrzeba.Odkręć ją i przełóż odwrotnie.

Korbka ma być założona (jeżeli nie jesteś leworęczny) z tej strony jak pokazuje strzałka.   [2011-08-18 07:02]

LukaszMag

Korbka w kołowrotku dla osoby praworęcznej ma być z lewej str młynka, dla leworęcznej po jego prawej stronie.
Dominującą ręką manewrujesz wtedy wędziskiem. Natomiast zwijanie żyłki to nie efekt ustawienia korbki, a najprawdopodobniej żyłka... nawinięta w drugą stronę. /tak przynajmniej rozumiem z Twojego opisu przypadku/. [2011-08-18 08:34]

Jack14

Takie pytanie to chyba kontynuacja programu "usterka" :-))))) [2011-08-18 18:01]

Korbka w kołowrotku dla osoby praworęcznej ma być z lewej str młynka, dla leworęcznej po jego prawej stronie.
Dominującą ręką manewrujesz wtedy wędziskiem. Natomiast zwijanie żyłki to nie efekt ustawienia korbki, a najprawdopodobniej żyłka... nawinięta w drugą stronę. /tak przynajmniej rozumiem z Twojego opisu przypadku/.

???? spróbuj!!! nawinąć żyłkę w drugą stronę!!!!! [2011-08-18 19:03]

Korbka w kołowrotku dla osoby praworęcznej ma być z lewej str młynka, dla leworęcznej po jego prawej stronie.
Dominującą ręką manewrujesz wtedy wędziskiem. Natomiast zwijanie żyłki to nie efekt ustawienia korbki, a najprawdopodobniej żyłka... nawinięta w drugą stronę. /tak przynajmniej rozumiem z Twojego opisu przypadku/.

???? spróbuj!!! nawinąć żyłkę w drugą stronę!!!!!

N I E M OŻ L I W E ! ! ! !  Chyba ,że masz taki kołowrotek!   [2011-08-18 19:30]

LukaszMag

Możliwe, niemożliwe... Polak potrafi. Nie umiałem jednak inaczej wyobrazić sobie sytuacji opisanej przez autora wątku. 
Zawsze jest tak, że korblujemy od siebie czy jak kto woli zgodnie ruchem wsk zegara kiedy korbka jest po prawej str i przeciwnie do zegara, gdy ta jest po lewej str kołowrotka. Natomiast Kolega napisał wyraźnie, że chcąc zwinąć żyłkę kręci do siebie. [2011-08-18 20:12]

Tequila

Czy z lewej czy z prawej to i tak pcha korbkę w stronę szczytówki jeśli ona jest u góry. Gdy zjedzie korbką na dół kręcioła to do siebie, tak jest prawidłowo. A kolega Michał ma odwrotnie. Ewidentnie jest to wina nawiniętej żyłki w złą stronę, a da się ją tak nawinąć chociażby przez nieuwagę.

Mówię Ci Michale, odwiń żyłkę i nawiń w tą odpowiednią stronę.

A dla podpowiedzi jak ją dobrze nawinąć to powiem Ci coś. Przesuń suwak blokady korbki tak, aby korbka miała ruch tylko w jedną stronę. Wtedy na pewno będzie OK;);D

Pozdrawiam

Kuba

[2011-08-18 21:12]

Tequila

Napisz jak będzie OK.:D [2011-08-19 12:52]

Korbka w kołowrotku dla osoby praworęcznej ma być z lewej str młynka, dla leworęcznej po jego prawej stronie.
Dominującą ręką manewrujesz wtedy wędziskiem. Natomiast zwijanie żyłki to nie efekt ustawienia korbki, a najprawdopodobniej żyłka... nawinięta w drugą stronę. /tak przynajmniej rozumiem z Twojego opisu przypadku/.

Teraz próbowałem nawinąć żyłkę i chyba każdy by zauważył ,(na dołączonym zdjęciu). że żyłka nawijana ODWRORNIE! nie idzie po rolce tylko ODWROTNIE! ale może POLAK wszystko potrafi?
[2011-08-21 20:12]

Jeśli jesteś praworęczny - najlepiej będzie przełożyć korbkę na lewą stronę. Poza tym w kołowrotku o stałej szpuli ( czyli tym najbardziej " konwencjonalnym " ) - zwykle dobrze jest przełączyć zapadkę antyrewersyjną ( to ten przełącznik , taka "klameczka " znajdująca się najczęściej w dolnej części korpusu kołowrotka - hamulec działa wtedy po uprzednim ustawieniu go na właściwą siłę hamowania a obrót wsteczny korby jest zablokowany - możliwe jest kręcenie tylko wprzód.
[2011-08-21 21:51]

Jestem niemal pewien że poi prostu masz przełączoną tę "klameczkę " - przełącz ją a korba będzie chodzić tylko do przodu . Jeśli jesteś praworęczny , korbkę zamontuj sobie z mańki .
[2011-08-21 22:06]