Kołowrotek z wolnym biegiem czy bez

/ 44 odpowiedzi

Witam !

Bardzo prosze wszystkich o pomoc który kołowrotek jest lepszy z wolnym biegiem czy bez ??? 

Dodam że będe łowił amury,karpie,karasie,liny itp. będe łowił metodą gruntową 

kargul


zmien tytul ................

(2011/07/29 10:12)

mati20


zmien tytul ................

już zmieniony :) (2011/07/29 10:15)

iro


Odkąt nauczyłem się łowić na kołowrotkach bez wolnego biegu nie chcę słyszeć o innych. Od samego początku holu mam rybę pod kontrolą. Wolny bieg jednak potrafi się zaciąć i opóźnić zacięcie ryby. Jestem zdecydowanym zwolennikiem kołowrotków bez wolnego biegu ale to sprawa uznaniowa i indywidualna.  (2011/07/29 10:19)

JKarp


Cześć
100% prawdy.
Janusz JKarp (2011/07/29 10:47)

u?ytkownik26223


A ja wole kołowrotki z wolnym biegiem po zarzuceniu otwierasz ,po braniu wajcha na duł i holujesz natomiast bez  wolnego biegu troszke to karkołomne -jedną ręką łapiesz za wędka,drugą ręką za szpule ,a nakrętkę hamulca to tylko palcem regulujesz .No ale co kto woli. (2011/07/29 11:42)

LukaszTR


Ja również wolę z wolnym biegiem. Zawsze możesz odejść na chwilę od wędek bez groźby że coś ją zabierze. :) Po prostu jakoś przyzwyczaiłem się już do wolnego biegu. (2011/07/29 12:25)

JKarp


CześćŁowię na kołowrotki bez wolnego biegu.Należy tak ustawić hamulec kołowrotka, żeby ryba ( najczęściej mocna i silna ) mogła odpływając odwijać żyłkę ze szpuli. W momencie stwierdzenia brania lewą ręką łapiesz za dolnik wędki a prawą łapiesz za szpulę kołowrotka i podnosisz wędkę do góry. Poczytaj tu:http://www.btscarpclub.pl/?bez-wolnego-biegu-oczywiscie-ze-tak,41
Już planuję zakup nowych kręciołów i oczywiście bez wolnego biegu ( te co mam mają po 7 lat ).http://www.belonka.pl/kolowrotek-cormoran-bull-fighter-bp-5pif-4500-duplikat-1.html
Takie chodzą mi po głowie :-)
JK (2013/03/29 16:30)

u?ytkownik26223


Odkręcasz hamulec na tyle aby ryba ci nie porwała wędki -aby żyłka stawiała niewielki opór.Po braniu łapiesz jedną ręką za kij,drugą za szpule ,zacinasz,po zacięciu palcami ręki trzymającej szpule regulujesz hamulec ,po  czym holujesz rybe. (2013/03/29 16:31)

zaru


I ja wolę wolny bieg ! kiedyś w ostatniej chwili chwyciłem wędke bo coś ją porwało ,niestety niewiem co to było  bo wleciałem do wody i szarpnęłem wędką i po wszystkim. powiem  szczerze że widok sam w sobie był ciekawy wędka podskoczyła na stojaczkach i jak strzała do wody.  (2013/03/29 16:34)

swyniu


Kolego polecam wolny bieg mam trzy kręcioły z wolnym biegiem i jeden z hamulcem walki. A wolny bieg wcale nie musisz załączać za każdym razem po prostu ustaw przedni hamulec i tyle skoro nie potrzebny wolny.. :) (2013/03/29 16:45)

u?ytkownik145121


CześćŁowię na kołowrotki bez wolnego biegu.Należy tak ustawić hamulec kołowrotka, żeby ryba ( najczęściej mocna i silna ) mogła odpływając odwijać żyłkę ze szpuli. W momencie stwierdzenia brania lewą ręką łapiesz za dolnik wędki a prawą łapiesz za szpulę kołowrotka i podnosisz wędkę do góry. Poczytaj tu:http://www.btscarpclub.pl/?bez-wolnego-biegu-oczywiscie-ze-tak,41
Już planuję zakup nowych kręciołów i oczywiście bez wolnego biegu ( te co mam mają po 7 lat ).http://www.belonka.pl/kolowrotek-cormoran-bull-fighter-bp-5pif-4500-duplikat-1.html
Takie chodzą mi po głowie :-)
JK
Janusz - pisząc to skorzystałeś z jakiegoś filmu instruktażowego ? , odwrotnie nie można ? / bo ja zawsze trzymam wędkę w prawej ręce /
p.s. Ja do łowienia dużych ryb używam wyłącznie kołowrotków morskich / też bez wolnego biegu /Pozdrawiam
 
(2013/03/29 18:40)

Nakarpie21


Stanowczo wolę kołowrotki bez wolnego biegu odkąd nauczyłem się na takie łapać o wolnym biegu nie chcę słyszeć według mnie wolny bieg to pierwsza rzecz która się psuje w kołowrotku  (2013/03/29 19:43)

JKarp


Cześć
Łowię na kołowrotki bez wolnego biegu.
Należy tak ustawić hamulec kołowrotka, żeby ryba ( najczęściej mocna i silna ) mogła odpływając odwijać żyłkę ze szpuli. W momencie stwierdzenia brania lewą ręką łapiesz za dolnik wędki a prawą łapiesz za szpulę kołowrotka i podnosisz wędkę do góry
Poczytaj tu:
http://www.btscarpclub.pl/?bez-wolnego-biegu-oczywiscie-ze-tak,41

Już planuję zakup nowych kręciołów i oczywiście bez wolnego biegu ( te co mam mają po 7 lat ).
http://www.belonka.pl/kolowrotek-cormoran-bull-fighter-bp-5pif-4500-duplikat-1.html

Takie chodzą mi po głowie :-)

JK

Janusz - pisząc to skorzystałeś z jakiegoś filmu instruktażowego ? , odwrotnie nie można ? / bo ja zawsze trzymam wędkę w prawej ręce /

p.s. Ja do łowienia dużych ryb używam wyłącznie kołowrotków morskich / też bez wolnego biegu /
Pozdrawiam
CześćNie - na nic nie patrzyłem ale musiałem to sobie wyobrazić bo już tak dawno nie miałem wędki w ręku ;-)Wędkę trzymam też w prawym ręku ale jak zacinam ... ano własnie :-) Masz rację bo jeszcze raz sobie to wyobraziłem i nawet przećwiczyłem. Prawą ręką za wędkę na wysokości kołowrotka a lewą za szpulę .Jak dalej pójdzie zapomnę jak się trzyma wędkę naprawdę.
Podzielam zdanie Marcina, że wolny bieg to rzecz która pierwsza może się popsuć w kołowrotku czego sam raz doświadczyłem.JK (2013/03/29 20:27)

Izeron


Na te większe ryby kup lepiej z wolnym biegiem, bo one będą miały czas aby pobawić się  tą przynętą i nie poczują oporu. (2013/03/29 21:27)

Romuald55


Wolny bieg ma za zadanie zabezpieczenie wędki przed jej porwaniem przez większą rybę.To jedyna jego funkcja.Ruch korbką kołowrotka wyłącza go.W tym momencie jest kołowrotkiem z przednim hamulcem.Jego przewaga nad kołowrotkiem z przednim hamulcem jest taka,że można uregulować hamulec przed zarzuceniem. (2013/03/29 21:41)

Rav


Kiedyś nawet nie chciałem słyszeć o tym "udziwnieniu". Po co komu wolny bieg, wystarczy mieć dobrze wyregulowany hamulec - myślałem... Do czasu, kiedy dostałem taki w prezencie. Teraz nie wyobrażam sobie ciężkiego gruntu bez wolnego biegu, kilka razy się przydał, szczególnie na nocnej zasiadce. Ot, technika nas zmienia ;) (2013/03/29 23:02)

Bernard51


Mam koliwrotki z wolnym biegiem i bez ,(ale z przednim hamulcem )jakoś nie lubie z tylnym hamulcem który bardziej szwankuje i nie mam do nich przekonania.
A tak jak Janusz pisze co to za różnica czy właczasz wolny bieg czy popuszczasz na hamulcu,
na jedno wychodzi ryba wybiera sobie żyłkę podobnie. (2013/03/30 04:55)

1998ad1998


dzieki za odp a gdzie mam zalozyc sygnalizator bran?? taki zapinany na zylce (2013/03/30 10:47)

JKarp


CześćKup sobie zwykłe sygnałki :-)Jak zamierzasz zauważyć branie do brzegu na tym zakładanym na wędce ?JK (2013/03/30 10:54)

swyniu


Kolego między przelotkami sobie wisi i podczas brania idzie w górę lub opada:) jeśli masz sygnalizator elektroniczny to między kołowrotkiem a sygnalizatorem tzn między pierwszą a drugą przelotką przed sygnalizatorem (2013/03/30 10:56)

1998ad1998


poniewaz jeszcze nigdy nie lowilem na grunt to mozecie podac mi jakies wskazówki?? (2013/03/30 11:02)

1998ad1998


 gdzie taki zamontowac????????? i jak on bedzie dzialal?? (2013/03/30 11:10)