Kołowrotek SHIMANO ALVIO 2500FB - problem z hamul

/ 19 odpowiedzi
Witam
Mam taki problem . Mam kolowrotek z przednim hamulcem SHIMANO ALVIO 2500FB.
Do tej pory było wszystko wporządku az tu nagle hamulec przestał wydawać ten dźwiek . Kazdy chyba wie o jaki dźwiek chodzi. Dodam ze hamulec działa nadal poprawnie i nie ma tylko tego dźwieku. Co mogło paść?  Czy da sie to jakos naprawić?
Tofik83


Znam kogoś kto może Ci pomóc. Napisz do niego
http://szczupak1951.wedkuje.pl/blog/index.php?ID=54091 (2011/03/24 08:35)

bluehornet


Zaglądnij pod szpulę , czy układ zapadki od terkotki się nie zablokował lub zaśniedział , nie wolno też tam walić za dużo smaru ( stałego ) . (2011/03/24 09:08)

Pawik


Dobrze ale jak mam sciagnąć szpulę?? nie ma zadnego przycisku. Wykrecałem do konca to pokrętło i nie schodzi. (2011/03/24 09:41)

Travis


odkręcasz do końca to pokrętełko i pociągasz do siebie (w górę), ja tak przynajmniej mam przy moim, również z przednim. A problem mam podobny, na jednej szpuli słychać to "trrrr" a jak zakładam drugą to jest cisza. Problem więc jest w szpuli. (2011/03/24 09:46)

u?ytkownik54091


Witam
Mam taki problem . Mam kolowrotek z przednim hamulcem SHIMANO ALVIO 2500FB.
Do tej pory było wszystko wporządku az tu nagle hamulec przestał wydawać ten dźwiek . Kazdy chyba wie o jaki dźwiek chodzi. Dodam ze hamulec działa nadal poprawnie i nie ma tylko tego dźwieku. Co mogło paść?  Czy da sie to jakos naprawić?

Zrób tak jak ci radzi Travis, tzn odkręć nakrętkę z góry i energicznym ruchem wyciągnij szpulę.Pod spodem ,tzn w środku szpuli musi być sprężynka, lub jakaś blaszka.Przyczyny usterki mogą być dwie, albo spadła sprężynka, albo pękła blaszka.Najlepiej zrób zdjęcie szpuli od dołu.Obecnie jest tyle różnych rozwiązań, że najlepiej to wszystko jest zobaczyć.Jeżeli masz skaypa to możesz mi to pokazać. Mój skayp to bogdanjadzia1.Wspólnymi siłami na pewno rozwiążemy ten problemik.Pozdrawiam Bogdan (2011/03/24 13:04)

u?ytkownik54091


Znam kogoś kto może Ci pomóc. Napisz do niego
http://szczupak1951.wedkuje.pl/blog/index.php?ID=54091

Krzyśku dzięki za zaufanie.Ciekawe co tam z Twoim kołowrotkiem i z tą blaszką-sprężynką? Pozdrawiam Bogdan. (2011/03/24 14:53)

Pawik


Dzisiaj sciagne szpule i podeśle fotki . (2011/03/26 10:40)

Pawik


No wiec tak zdjęć nie ma ale wiem co jest . Sciagnelem szpule i okazalo sie ze w środku jest kawaleczek jakiejs metalowej blaszki. Oderwała sie od szpuli. Czy mozna taka blaszkę dorobić ?? Musi miec ona identyczny wymiar? Ona ma byc prostopadłe do zębatki ?? czy pod skosem ?  (2011/03/26 11:37)

kanikadze


Widzę że kolega jest jeszcze laikiem w sprzęcie...może głupie pytanie ale nie masz drugiej szpuli zapasowej? (2011/03/26 11:58)

Pawik


Kolego od roku mam karte . Kiedys to tylko jezdzilem na lowiska komercyjne i nie mialem jakiegos świetnego sprzętu . potem mialem przerwe no i od tamtego roku wkręcilem sie bardziej . I nie jestem jakiś tępy . Jakbym miał tą szpule to bym sobie ją załozył.... (2011/03/26 12:35)

kanikadze


Nie napisałem że jesteś TĘPY tylko laikiem co znaczy że nie doświadczony... zapytałem w tym kontekście, że jeśli masz zapasową szpulę to sobie zobacz jak to powinno wyglądać!!! (2011/03/26 12:39)

Pawik


Nie , nie mam zapasowej szpuli. (2011/03/26 12:41)

u?ytkownik54091


Nie , nie mam zapasowej szpuli.

Kamil nie przejmuj się.Po malutku dasz sobie radę. Blaszka niestety musi być identyczna, (no prawie identyczna).Najpierw wybuduj ją całą.Ona może być przykręcona ,przyklejona lub wtopiona na gorąco.Jeżeli jest wtopiona to będzie trudniej ,ale też można ją wymienić,nożem trzeba ściąć wtopienie, a potem nowa trzeba przykleić dobrym klejem dwuskładnikowym.           Ja przez pięć lat prowadząc warsztat naprawy sprzętu wędkarskiego wycinałem takie blaszki z puszki po konserwie. Ale jeżeli masz dostęp do lepszego gatunku stali - blaszki to jeszcze lepiej, Moje przynajmniej nie były twarde i nie pękały.Nie miałem ani jednej reklamacji.                         Wracam do tematu najpierw wywierć otwór, w miejscu takim, żeby dookoła było miejsce na całą starą blaszkę, na pewno wiertłem fi-1.5mm lub fi-2mm, trzeba to zmierzyć, następnie ułóż złamaną blaszkę tak aby można ją całą narysować rysikiem (jeżeli nie masz rysika może być ołówek, lub duża igła) i wytnij nożyczkami. Następnie trzeba wygiąć pod kątem prostym (spróbuj starą złożyć i w/g niej wyginaj). Jeżeli pierwsza Ci się nie uda próbuj następną.No i zdjęcie mile widziane. Nie wiem czy taką blaszkę można dokupić.Może ktoś z kolegów zna taki sklep.Pozdrawiam Bogdan. (2011/03/26 19:31)

u?ytkownik54091


Nie , nie mam zapasowej szpuli.

Kamil nie przejmuj się.Po malutku dasz sobie radę. Blaszka niestety musi być identyczna, (no prawie identyczna).Najpierw wybuduj ją całą.Ona może być przykręcona ,przyklejona lub wtopiona na gorąco.Jeżeli jest wtopiona to będzie trudniej ,ale też można ją wymienić,nożem trzeba ściąć wtopienie, a potem nowa trzeba przykleić dobrym klejem dwuskładnikowym.           Ja przez pięć lat prowadząc warsztat naprawy sprzętu wędkarskiego wycinałem takie blaszki z puszki po konserwie. Ale jeżeli masz dostęp do lepszego gatunku stali - blaszki to jeszcze lepiej, Moje przynajmniej nie były twarde i nie pękały.Nie miałem ani jednej reklamacji.                         Wracam do tematu najpierw wywierć otwór, w miejscu takim, żeby dookoła było miejsce na całą starą blaszkę, na pewno wiertłem fi-1.5mm lub fi-2mm, trzeba to zmierzyć, następnie ułóż złamaną blaszkę tak aby można ją całą narysować rysikiem (jeżeli nie masz rysika może być ołówek, lub duża igła) i wytnij nożyczkami. Następnie trzeba wygiąć pod kątem prostym (spróbuj starą złożyć i w/g niej wyginaj). Jeżeli pierwsza Ci się nie uda próbuj następną.No i zdjęcie mile widziane. Nie wiem czy taką blaszkę można dokupić.Może ktoś z kolegów zna taki sklep.

Nie napisałem jeszcze o innym zabezpieczeniu tej blaszki-terkot.Otóż może ona być zaciśnięta takim pierścionkiem (rodzaj segera) samozaciskowym.I jego żeby zdjąć to trzeba bardzo ostrożnie podważać, albo dwoma śrubokrętami z dwóch stron, albo jednym, ale po troszeczkę dookoła z każdej strony, dlatego ,że może urwać się ten czop na którym jest osadzona ta blaszka. Pozdrawiam Bogdan (2011/03/26 20:53)

Pawik


No wlasnie z tym pierscieniema mam problem . Ale jakos dam rade. Dzieki ;) (2011/03/27 10:19)

u?ytkownik54091


Opisz potem jak to Ci wyjdzie.                                                                                         Pamiętaj,że blaszka na zębatkę ma zachodzić tylko 1/3 zęba, bo w innym przypadku będzie się krzywić lub wyskakiwać i znowu nie będzie głosu (dźwięku).Ten "terkot" to nie jest poważną usterką, bo ryby można dalej łowić tym kołowrotkiem, tylko że podczas ucieczki ryby nie jesteśmy informowani przyjemnym dźwiękiem dla ucha trrrrrrrrr.Pozdrawiam Bogdan. (2011/03/27 12:16)

u?ytkownik54091


Opisz potem jak to Ci wyjdzie.                                                                                         Pamiętaj,że blaszka na zębatkę ma zachodzić tylko 1/3 zęba, bo w innym przypadku będzie się krzywić lub wyskakiwać i znowu nie będzie głosu (dźwięku).Ten "terkot" to nie jest poważną usterką, bo ryby można dalej łowić tym kołowrotkiem, tylko że podczas ucieczki ryby nie jesteśmy informowani przyjemnym dźwiękiem dla ucha trrrrrrrrr.

Jeżeli ciężko to schodzi (a na pewno ciężko) to możesz posmarować olejem ten czopek,po prostu nalej parę kropli oleju na całe zabezpieczenie, powinno pomóc. Pozdrawiam Bogdan. (2011/03/27 17:02)

u?ytkownik54091


No wlasnie z tym pierscieniema mam problem . Ale jakos dam rade. Dzieki ;)

Możesz nalać parę kropli oleju na ten pierścień, ale przed montażem należy umyć benzyną (2011/03/27 17:05)

Tofik83


Znam kogoś kto może Ci pomóc. Napisz do niego
http://szczupak1951.wedkuje.pl/blog/index.php?ID=54091

Krzyśku dzięki za zaufanie.Ciekawe co tam z Twoim kołowrotkiem i z tą blaszką-sprężynką? Pozdrawiam Bogdan.



Jak już wiesz kupiłem nowy kołowrotek, ale tego trzymam więc jak będziesz potrzebował części do Jaxona to podaj mi model to może to będzie ten. (2011/03/31 20:21)