Zaloguj się do konta

Kołowrotek karpiowy - z wolnym biegiem czy bez?

utworzono: 2011/02/18 14:45
Daddy

Witam, jako że od kilku lat posiadam węglową karpiówkę 3,6 m 3 lbs, postanowiłem dokupić do niej w końcu porządny kołowrotek, ten który na niej miałem był z wolnym biegiem lecz przełożyłem go na feeder bo stwierdziłem że długo nie wytrzyma, konkretnie myślę o modelu OKUMA Distance Carp PRO, tyle że nie posiada on wolnego biegu, teraz chciałem się dowiedzieć jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania w porównaniu do kołowrotka z wolnym biegiem. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale dodam że zestaw od czasu do czasu będzie służył również jako ciężka gruntówka na rzekę.  [2011-02-18 14:45]

tochu9702

Wolny bieg- jest to mechanizm kołowrotka który pozwala poprzez przełączenie przełącznika zmianę oporu kołowrotka (działa tak jakbyś miał drugi hamulec w kołowrotku)jak ci nie dokładnie wytłumaczyłem to napisz do mnie to wytłumaczę ci dokładniej [2011-02-18 15:50]

Daddy

ja wiem co to jest wolny bieg i jak działa, nie wiem natomiast czy to rzecz konieczna w kołowrotku karpiowym i na co się przekłada jego brak [2011-02-18 16:16]

matiuss

W połowach karpiowych wolny bieg szpuli bardzo się przydaje z mojego punktu widzenia. A jesli chcialbys kupic dobry kołowrotek karpiowy mogę Ci polecić firme Dragon. Mam z tej firmy kołowrotek i jestem bardzo zadowolony. Jak przypomnę sobie nazwę to napisze.
[2011-02-18 17:15]

mienta

przy połowach karpi zwłaszcza na zasiadce kilkudniowej przydaje sie ten patent gdy ryba połknie przynęte może z nią spokojnie odpłynąć jeśli akurat nie jesteś w poblirzu kija i daję chwilkę czasu na to aby dojść do kijaszka i zaciąć miałem tak kilka razy [2011-02-18 17:16]

matiuss

Kołowrotek Dragon Mega Baits LD Carp [2011-02-18 17:18]

Do karpiówek wcale nie jest konieczny wolny bieg ,wielu karpiarzy nawet preferuje kołowrotki bez wolnego biegu,gdy zarzucą zestaw to po prostu luzują hamulec a gdy weźmie ryba to łapią  1 ręką za kij 2 za szpule i zacinają ,dopiero w czasie holu ustawiają hamulec .Ale wymaga to przyzwyczajenia i sporej wprawy. Argumentują wyższość kołowrotków bez wojnego biegu tym że takie kołowrotki są poprosto prostrze w budowie i wolny bieg to zbędny bajer który lubi sie psuć.

Ale ja osobiście tak nie  uważam i stosuję kołowrotki z w.Biegiem bo są po prostu wygodniejsze.

Istnieje jeszcze rozwiązanie pośrednie tzw Quick Drag system (QD) są niektóre modele kowrotków wyposażone w  specjalną szpule gdzie poprzez pół obrotu nakrętki można całkowicie zluzować hamulec.Niestety takie rozwiązanie jest droższe. [2011-02-18 17:23]

miszczunio

Np. shimano ultegra xtb.
[2011-02-18 18:03]

spines21

mam Cormorana Pro Carp QD-to taki uboższy brat Daiwy Entoha i łowie na niego tak samo jak na drugi ,który nie ma wolnego biegu.

też trzeba pamiętać,żeby zacinać z ręką na szpuli,tylko szybciej można hamulec zablokować jak zajdzie potrzeba.

 

[2011-02-18 18:20]

bartek05

ja mam 3 kołowrotki z wolnym biegiem ale jak łapie karpie to nie Używam ich tylko odkręcam na szpuli żeby było bardzo luzno i wtedy rybka Taka jak Karpik  sobie wybiera żyłkę tylko trzeba pamiętać żeby mieć rękę na szpuli bo można sobie zrobić problem w postaci splątanej żyłki a taką metodę podpatrzyłem z tatą u kolegi jak byliśmy na rybkach jedni łowią z wolnym biegiem a drudzy jak ja pisze dla jednego jest to dobre a dla innego nie pozdrawiam i połamania kija
[2011-02-18 18:50]

Andrzej66

Też wolnego b... nie posiadam w moich kręciołkach, jak dla mnie to on jest zbędny. Tak, przy zacinaniu trzeba złapać za szpulę, ale przy kołowrotku z wolnym b... też trzeba pamiętać, żeby zwolnić ten mechanizm wolnego b.. bo inaczej można zrobić sobie jakiś niekontrolowany kłębuszek. :)  Najważniejsza sprawa to dobry hamulec, w moich spro long cast 460 wystarczy pół obrotu i hamulec mam nastawiony.
[2011-02-18 19:22]

benekk26

Dokładnie popieram mojego poprzednika...mam te same kęciołki i jestem z nich bardzo zadowolony... dosłownie pół obrotu i hamulec jest przygotowany do walki z ryba...a jesli chodzi o wolny bieg jest to wyłącznie chwyt marketingowy...ciekawy jestem jak radziliscie sobie pare naście lat temu kiedy nie było takich wynalazków ??? pozdrawiam wszystkich !!!
[2011-02-19 14:55]

Daddy

teraz już wiem że spokojnie poradzę sobie bez wolnego biegu, a po dwóch ostatnich postach poczytałem trochę opinii na temat tego spro long cast 460 i powiem że zacząłem się zastanawiać czy to właśnie jego nie kupić i odpuścić sobie okume
[2011-02-19 16:45]

zorro106

Witam chciałbym sobie kupi kołowrotek karpiowy z szpulą która mieści minimum 300 m żyłki 0,27. Łowie Sandacze z wywozu. Mam na to przeznaczone 200 zł proszę o pomoc [2014-09-17 21:14]

berthold

Witam chciałbym sobie kupi kołowrotek karpiowy z szpulą która mieści minimum 300 m żyłki 0,27. Łowie Sandacze z wywozu. Mam na to przeznaczone 200 zł proszę o pomoc






na sandacza otwiera się kabłąk i tyle a jeśli chcesz łowić na wolny bieg to niczego nie złapiesz bo jak zębacz poczuje opór a poczuje to puszcza trupka i szuka innego
[2014-09-17 22:05]

zorro106

Ja to wiem że kabłąk się otwiera tylko  chodzi mi o kołowrotek bo karpiowe i morskie mają duże szpule. Jedyny problem to jakiej firmy kupic tak do 200 zł [2014-09-18 20:18]

zaremb

nie dochrapałem sie jeszcze wolnego biegu, ale w tej cenie wszyscy polecają Okuma Travertine Baitfeeder. Solidny młynek, 5 lat gwarancji, znajdziesz w ofercie wielu sklepów.
[2014-09-19 08:38]

Ja to wiem że kabłąk się otwiera tylko  chodzi mi o kołowrotek bo karpiowe i morskie mają duże szpule. Jedyny problem to jakiej firmy kupic tak do 200 zł




Więc po co ci kolego wolny bieg jak i tak kabłąk otwierał będziesz????Kołowrotki bez wolnego biegu są zwykle tańsze niż kołowrotki z wolnym biegiem.do 200 złotych spokojnie kupisz coś z dużą szpulą choćby  Spro ogólnie są to polecane kołowrotki.\cena ok 190 zł.
Super Long Cast 460
Ilośc łożysk: 4 (oporowe) ; Przełożenie: 1:4,8 ; Pojemność szpulki: 0,35/230m ; Waga: 559g
[2014-09-19 09:12]

berthold

lub pierwszy jaxon hegemon i będziesz zadowolony bardzo mocny sprzęt i nie zbiedniejesz
[2014-09-19 21:41]