Kołowrotek na grunt

/ 11 odpowiedzi

Jestem dosyc poczatkujacym wedkarzem i chciałbym rozpocząć wedkowanie na grunt. Mam juz kij i zyłke a jedynego czego mi brakuje to kołowrotek.

Proszę wiec wszystkich którzy się na tym znają aby pomogli mi w doborze odpowiedniego.

Chciałbym jednak żeby nie pisać dokładnych marek jak to sie dzieje na prawie kazdym poscie tylko prosze o podanie mi ogólnych wymagan technicznych kołowrotka.

Z jakich materiałów powinien byc wykonany? Jaki powinien miec typ hamulca?, jakie powinien miec mniej wiecej przełożenie? czy powinien miec wolnobieg czy moze wsteczny? I jeszcze inne rzeczy o których zapomniałem.

Czekam wiec na wiele odpowiedzi i pozdrawiam

mar83


Wszystko zależy jaką rybkę chcesz chwytać,bowiem  są kołowrotki na suma,karpia a inne np na szczupaka. Pozdrawiam (2010/09/20 21:43)

kjb33


kolego jurek94 wejdź na stronkę główną forum znajdź wędkarstwo gruntowe i tytuł jaki kołowrotek na grunt. Coś wybierzesz
Pozdrawiam (2010/09/20 22:36)

kuba111


http://allegro.pl/kolowrotek-team-konger-910-rd-nowosc-2009-i1233617355.html bardzo fajny sprzęt POLECAM (2010/09/23 19:20)

wedkarz


musi być dosyć duży i powinien mieć co najmniej te 5 łożysk i wolny bieg jak sie ustawiasz na sandacza albo wegorza ;) (2010/09/23 20:01)

baloonstyle


Wybierz się do sklepu wędkarskiego, powiedz co Ciebie interesuje, na pewno uzyskasz odpowiedź.Jak juz sprzedawca pokaże tobie kilka modeli zapisz je sobie , wklej je na forum a ludzi od razu doradzą, niektórzy pewnie będa na te modele łapali więc napewno pomogą :)) (2010/09/24 08:03)

memo1111


http://allegro.pl/kolowrotek-team-konger-910-rd-nowosc-2009-i1233617355.html bardzo fajny sprzęt POLECAM

Nie polecał by tego kołowrotka ponieważ ma zbyt duże przełożenie i szybko się zepsuje...

------------------
Pozdrawiam
memo1111 (2010/09/25 08:51)

u?ytkownik53588


Skoro czytałeś już wątki  dotyczące kołowrotków gruntowych ( czemu dałeś wyraz pisząc "Chciałbym jednak żeby nie pisać dokładnych marek jak to sie dzieje na prawie kazdym poscie") to w jakim celu zakładasz kolejny , odrębny wątek poświęcony kołowrotkom gruntowym ? Na Wedkuje.pl jest cała masa informacji dotyczących kołowrotków z wolnym biegiem , "młynków do feedera - uważam więc że powielanie w nieskończoność bliźniaczo podobnych do siebie wątków - to zwyczajne nieporozumienie . (2010/09/25 09:38)

Jaro21


http://allegro.pl/kolowrotek-team-konger-910-rd-nowosc-2009-i1233617355.html bardzo fajny sprzęt POLECAM




No co ty Kuba to sie nie nadaje :)

Zgodze sie z kol.memo1111 troszke za duże przełożeni i mała szpula :)

Zyłka 20 czy 18 to na grunt słabo:)
(2010/10/13 19:53)

u?ytkownik26223


Jestem dosyc poczatkujacym wedkarzem i chciałbym rozpocząć wedkowanie na grunt. Mam juz kij i zyłke a jedynego czego mi brakuje to kołowrotek.

Proszę wiec wszystkich którzy się na tym znają aby pomogli mi w doborze odpowiedniego.

Chciałbym jednak żeby nie pisać dokładnych marek jak to sie dzieje na prawie kazdym poscie tylko prosze o podanie mi ogólnych wymagan technicznych kołowrotka.

Z jakich materiałów powinien byc wykonany? Jaki powinien miec typ hamulca?, jakie powinien miec mniej wiecej przełożenie? czy powinien miec wolnobieg czy moze wsteczny? I jeszcze inne rzeczy o których zapomniałem.

Czekam wiec na wiele odpowiedzi i pozdrawiam


Jeśli chodzi o "ciężkie" wędkarstwo gruntowe i duże ryby to dobry kołowrotek powinien posiadać;
-Minimum 4 łożyska
-niskie przełożenie 4,0:1 - 5,0:1
-wytrzymałą obudowę ,najlepiej metalową
-wytrzymałe koła zębate i inne przekładnie
Poza tym  dobrze aby posiadał wolny bieg ale nie jest to konieczne,niektórzy wędkarze wolą kołowrotki bez wolnego biegu.
Powinien mieć przedni hamulec (przedni jest bardziej precyzyjny,wytrzymalszy i rzadziej dochodzi do "zapiekania się")
Dobrze aby miał dużą szpulę typu big-pit co ułatwia zarzucanie ,ale gdy jeździsz częściej na niewielkie wody nie jest to konieczne.
Powinien mieścić co naj mniej 300 metrów żyłki 0,28-0,30mm.
Ja np zwracam uwagę też na.........wagę kołowrotka ,powinna wynosić więcej niż 500-700 g wtedy wiadomo że ma porządne części nie kupę plastiku.

ps wsteczny bieg ma teraz każdy kołowrotek. (2010/10/14 20:19)

bigtank


No dokładnie, kołowrotek powinien mieć sporą szpulę na ze 300 m około 30 stki , nigdy nie wiadomo czy się nie załapiesz na wywózkę czy cuś :) Moim zdaniem powinien mieć jednak wolny bieg,pójdziesz w chaszcze albo przyśniesz i blada ......... Osobiście mam złe doświadczenia z Kongerem . Jakieś 3 lata temu kupiłem dwa  sobie różne z wolnym biegiem i oba padły, jeden w zeszłym a drugi na wiosnę tego roku ...Mam natomiast gdzieś od 23 lat Shimano malutkie takie , do tej pory działa mimo że już trochę wyrobił i korbka ma luzy.Shimano Katana również niezawodny ..(chyba) mam z 5 lat czy cuś około i wsio oki doki ....Pozdrawiam -Andrzej (2010/10/14 22:15)