Kolory paprochów na okonie

/ 8 odpowiedzi
Witam
Ostatnio próbowałem łowić okonie na boczny trok. Łowię w zZalewie Smukalskim.okonie tylko gonią 2,5 i 3,5 cm paprochy w kolorze motoroil, zgniły zielony, żółto czerwony, przeźroczysty z niebieskim brokatem i nic. Zwijam powoli. Jakich kolorów i technik prowadzenia mogę spróbować? Okonki mają ok.20cm. Z góry dzięki!
Piotr 100574


spróbuj co jakiś czas przyśpieszyć zwijanie ,to prowokuje każdego drapieżnika do działania ,nic przyjemnego jak żarcie zaczyna uciekać (2012/08/19 13:38)

Rogal98


ok spróbuję (2012/08/19 15:18)

wozny


Rok temu dziewczyna nie wytrzymala ze wole chodzic nad jezioro jak spedzalismy 2 tyg nad jeziorem, wiec dalem jej rezerwowy kijek i paproszki, a ona po chwili pokazuje mi ze taaaki okon gonil jej przynete !!! Powiedziala ze przestala zwijac - okon stanl i sie gapil...sam mialem kiedys tak jak sie bawilem malym paproszkiem zrzuconym z pomostu...
Zaciekawilo mnie to i poczytalem o okoniu, podobno okonie nie widza co maja przed soba bo zakres widzenia ich oczu jest taki ze to co maja tuz przed nosem na wprost nie widza, i jak wielu blednie jak zobacza okonia za przyneta ...przestaja sciagac to pasiak glupieje bo sie pewnie zastanawia gdzie przyneta sie podziala :)....podobno goni przynete ktora wczesniej zauwazy i wyczuje linia boczna jej ruchy, a atakuje juz na pałe.....tak ze trzeba wiecej przyneta pracowac ;) (2012/08/19 15:26)

Dandol


Okoń jest taktykiem jak wilk, ma wszystko opracowane a nie jak szczupak bije na pałę:) (2012/08/19 17:43)

u?ytkownik93695


Na boczny trok, podejrzewam że w większości będą Ci takie właśnie okonki (20cm) brały...Ja bym Ci radził zrezygnowanie z bocznego troka i zawiązanie gumki tradycyjnie.Kup kilka małych kopytek (najczęściej biją w nie te większe okonie), załóż je na główki np. 5g i kombinuj. Spróbuj podwójnego podbicia, wleczenia po dnie, jednostajnego zwijania z krótkimi przerwami... Dobrze też jest podpatrzyć jak i na co łowią miejscowi wędkarze i ich spapugować.Jeżeli przez dłuższy czas nic nie złowisz, to się nie martw :D. Ja w tamtym roku złowiłem 2 szczupaki i dużo średnich okoni, ale trafiło się też kilka ładnych garbusów. A w tym roku kompletne 0. Jak na razie to złowiłem kilka takich max 15cm i jednego sandacza.
Pozdrawiam (2012/08/19 19:04)

niutek40


Ostatnio próbowałem łowić okonie na boczny trok. Łowię w zZalewie Smukalskim.
okonie tylko gonią 2,5 i 3,5 cm paprochy w kolorze motoroil, zgniły zielony, żółto czerwony, przeźroczysty z niebieskim brokatem i nic. Zwijam powoli. Jakich kolorów i technik prowadzenia mogę spróbować? Okonki mają ok.20cm. Z góry dzięki!
Na temat bocznego troka to właściwie zostało już powiedziane i napisane już wszystko.Dodam tylko,że fiolet z brokatem też bardzo dobrze się sprawdza. Pamiętaj o jednej rzeczy, zwijanie jednostajne, tak jak napisałeś "powoli" sprawdza się wtedy, jeśli okoń naprawdę żeruje i bije we wszystko co się rusza (jak szczupak).Natomiast kiedy słabo żeruję lub praktycznie wcale to zwijamy zmienne (szybciej, wolniej itd.) Jeszcze jedna sprawa duży okoń powiedzmy powyżej 30-ki, nie koniecznie są  w tym samym miejscu co te 20cm,lub 15-ki.Z reguły nie,  (jeśli jest jakakolwiek  reguła),ale to już kwestia łowiska, sam musisz do tego dojść.     (2012/08/19 21:22)

Profesor


Chcesz znać moje zdanie ile okoni czy dni w roku tyle kolorów i technik łowienia :)). Okonie trzeba "wyczuć" danego dnia. Jak już to zrobisz to jest super zabawa (2012/08/20 12:40)

maverick314


Moim zdaniem to musisz eksperymentować jak jesteś na łowisku ponieważ jest zasada taka aby nie trzymać się tylko i wyłącznie jednej metody łowienia to znaczy jeśli próbowałeś na boczny trok i nić nie brało to spróbuj założyć na żyłkę lub plecionkę przypon o wytrzymałości 2 kilogramy a na niego paprocha i próbuj jeśli nie biorą np.na zielonego to inny kolor użyj,a jeśli paprochy też zawiodą to zawsze możesz założyć malutką blaszkę obrotówkę np.0,1 lub 2 i zwijaj powoli.P.S. Okoń tak jak szczupak ma świetny wzrok i jeden jak i drugi jest kanibalem więc używaj przynęt przypominających okonie,a zobaczysz na efekty długo nie będziesz musiał czekać :-).Pozdrawiam
(2012/08/30 23:46)