Zaloguj się do konta

Kolory gum na sandacze

utworzono: 2013/11/25 12:24
geniodabek

Jakie ma znaczenie kolor gum na sandacze? Zawsze się zastanawiam co widzi sandacz i jaki ma zakres widzenia kolorów. Co się dzieje w nocy? Przecież jest ciemno i pewnie ryby nic nie widzą. Czy wtedy kolor ma również znacznie? Proszę o rady i opinie bardziej doświadczonych kolegów.  [2013-11-25 12:24]

danielkas

Temat rzeka. Bez wątpienia sandacz na doskonały wzrok i kolor przynęty ma moim zdaniem duże znaczenie. Z mojego doświadczenia nie ma prostych, zawsze sprawdzalnych prawidłowości kiedy jakie są najlepsze. Ja zaczynam od standardów tj. najbardziej naturalnych kolorów - perła + biel z czarnym lub niebieskim grzbietem, często sprawdzają się seledyny i żółcie a czasem najlepsze efekty są na "denaturat" czy marchew. Osobiście zaczynam od naturalnych a przy braku efektów używam innych kolorów. Gdy sandacz intensywnie żeruje kolor i kształt przynęty ma mniejsze znaczenie, gdy jest wybredny warto eksperymentować. Ważne jest również to, co jest dominującym elementem menu sandacza w danym okresie/miejscu. Czy zajada się ukleją/krąpiem czy może łyka jazgarze/kiełbiki/babki. Warto poczytać sobie o widzeniu kolorów pod wodą - zwykła wyszukiwarka wystarczy. Niewielu zdaje sobie sprawę, że praktycznie najmniej widoczny jest kolor pomarańczowy a dobrze kolor czarny. A i tak czasem działanie wbrew logice daje najlepsze efekty - np. marchew w brudnej, mało przejrzystej wodzie. [2013-11-25 13:19]

alphard28

ja jestem tego zdania, że jak jest ryba w miejscu w które wpływasz (jezioro) i siedzi tam sandacz to w pierwszych 5 rzutach Ci strzeli obojętnie na jaką gume, jeżeli to jest rzeka to tak samo , jak siedzi to 'weźmie' . Kolejna sprawa , jeżeli sandacz jest na żerowaniu to byle co byś mu nie rzucił to wszystkiego się czepi .
[2013-11-25 14:20]

http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/777 tu można fajnie poczytać ;)) PozdrowionkaCo do kolorów to kolor czerwony najszybciej zanika ;)
[2013-11-25 15:09]

Lub można poczytać np. tu :D  http://www.nurkomania.pl/nurkowanie_fizyka_swiatlo.htmMiłej lektury :)Co do widzenia nocą ,to sandacz jest rybą która bardzo dobrze,jak nie najlepiej widzi nocą/w ciemnośćiach(np.b.duże głębokości).Co jest jego wielkim atutem przy nocnym żerowaniu,w mętnej wodzie lub na dużych głębokościach.Patrząc z punktu występowania to sandacz lubi wody o małej lub średniej przejżystości,w których często jest rybą dominującą w śród drapieżników.Po prostu ma nad innymi przewagę po przez warunki które panują owym zbiorniku.Tak więc samo występowanie tej ryby oraz 'kocie' oczy mogą nam wiele powiedzieć :D Pozdrawiam [2013-11-25 15:18]

Urbanczyk

Coś na temat kolorów pod wodą nie wiem jak dodać kilka zdjęć do tematu  [2016-04-06 19:11]

Urbanczyk

[2016-04-06 19:12]

Urbanczyk

Urbanczyk

Urbanczyk

[2016-04-06 19:14]

przemyslaw-misi

ja lowilem na rozne kolory... mysle ze to nie ma wplywu... wazniejsza jest technika xD na pewno w przejżystej wodzie nie bede lowil na jaskrawe gumy... tylko na jakies stonowane i na odwrót xD [2016-04-06 20:08]

Urbanczyk

Nie mogę się zgodzić z twoją opinią bo kolory są bardzo ważne ,finezyjne prowadzenie przynęty jest ważne tak samo jak kolory.Na płytkiej i czystej wodzie stonowane kolory tak ale o dziwo kilka razy w słoneczne dni lepiej działały jaskrawe kolory.No i na większych głębokościach fiolet 

pozdrawiam [2016-04-07 07:44]

Urbanczyk

Nie znika a zmienia się na szary/czarny i jest bardzo widoczny wtedy  [2016-04-07 07:46]