Kolory gum na sandacze

/ 12 odpowiedzi / 5 zdjęć
Jakie ma znaczenie kolor gum na sandacze? Zawsze się zastanawiam co widzi sandacz i jaki ma zakres widzenia kolorów. Co się dzieje w nocy? Przecież jest ciemno i pewnie ryby nic nie widzą. Czy wtedy kolor ma również znacznie? Proszę o rady i opinie bardziej doświadczonych kolegów. 
danielkas


Temat rzeka. Bez wątpienia sandacz na doskonały wzrok i kolor przynęty ma moim zdaniem duże znaczenie. Z mojego doświadczenia nie ma prostych, zawsze sprawdzalnych prawidłowości kiedy jakie są najlepsze. Ja zaczynam od standardów tj. najbardziej naturalnych kolorów - perła + biel z czarnym lub niebieskim grzbietem, często sprawdzają się seledyny i żółcie a czasem najlepsze efekty są na "denaturat" czy marchew. Osobiście zaczynam od naturalnych a przy braku efektów używam innych kolorów. Gdy sandacz intensywnie żeruje kolor i kształt przynęty ma mniejsze znaczenie, gdy jest wybredny warto eksperymentować. Ważne jest również to, co jest dominującym elementem menu sandacza w danym okresie/miejscu. Czy zajada się ukleją/krąpiem czy może łyka jazgarze/kiełbiki/babki. Warto poczytać sobie o widzeniu kolorów pod wodą - zwykła wyszukiwarka wystarczy. Niewielu zdaje sobie sprawę, że praktycznie najmniej widoczny jest kolor pomarańczowy a dobrze kolor czarny. A i tak czasem działanie wbrew logice daje najlepsze efekty - np. marchew w brudnej, mało przejrzystej wodzie. (2013/11/25 13:19)

alphard28


ja jestem tego zdania, że jak jest ryba w miejscu w które wpływasz (jezioro) i siedzi tam sandacz to w pierwszych 5 rzutach Ci strzeli obojętnie na jaką gume, jeżeli to jest rzeka to tak samo , jak siedzi to 'weźmie' . Kolejna sprawa , jeżeli sandacz jest na żerowaniu to byle co byś mu nie rzucił to wszystkiego się czepi . (2013/11/25 14:20)

u?ytkownik58874


Lub można poczytać np. tu :D  http://www.nurkomania.pl/nurkowanie_fizyka_swiatlo.htmMiłej lektury :)Co do widzenia nocą ,to sandacz jest rybą która bardzo dobrze,jak nie najlepiej widzi nocą/w ciemnośćiach(np.b.duże głębokości).Co jest jego wielkim atutem przy nocnym żerowaniu,w mętnej wodzie lub na dużych głębokościach.Patrząc z punktu występowania to sandacz lubi wody o małej lub średniej przejżystości,w których często jest rybą dominującą w śród drapieżników.Po prostu ma nad innymi przewagę po przez warunki które panują owym zbiorniku.Tak więc samo występowanie tej ryby oraz 'kocie' oczy mogą nam wiele powiedzieć :D Pozdrawiam (2013/11/25 15:18)

Urbanczyk


Coś na temat kolorów pod wodą nie wiem jak dodać kilka zdjęć do tematu  (2016/04/06 19:11)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

przemyslaw-misi


ja lowilem na rozne kolory... mysle ze to nie ma wplywu... wazniejsza jest technika xD na pewno w przejżystej wodzie nie bede lowil na jaskrawe gumy... tylko na jakies stonowane i na odwrót xD (2016/04/06 20:08)

Urbanczyk


Nie mogę się zgodzić z twoją opinią bo kolory są bardzo ważne ,finezyjne prowadzenie przynęty jest ważne tak samo jak kolory.Na płytkiej i czystej wodzie stonowane kolory tak ale o dziwo kilka razy w słoneczne dni lepiej działały jaskrawe kolory.No i na większych głębokościach fiolet 

pozdrawiam (2016/04/07 07:44)

Urbanczyk


Nie znika a zmienia się na szary/czarny i jest bardzo widoczny wtedy  (2016/04/07 07:46)