Zaloguj się do konta

Kolor przynęty gumowej w nocy - zacinanie

utworzono: 2015/09/24 11:57
russi

1. Czy kolor przynęty (używam tylko i wyłącznie gum) jest jakoś bardzo istotny w nocy?
2. Mam problem z "pustymi" puknięciami. Np wczoraj miałem ok 15 puknięć i każde kończyło się zsunięciem gumy na kolanko haka. Jak zaciąć tak biorącą rybę? Co z tym zrobić?   Ogólnie śmigam za sandaczem :)
[2015-09-24 11:57]

JKarp

1. Moim zdaniem nie ma znaczenia.
2. Łowisz używając żyłki czy plecionki ?
JK [2015-09-24 12:03]

russi

Plecionki - Berkley Whiplash Crystal 0.12mm/16.7kg
Kij Jaxon Charisma 3m do 65gr
Młynek Ryobi Zauber 4000
[2015-09-24 12:15]

Jędrula

1 -  nie ma znaczenia aczkolwiek ze sandaczem może być różnie...

 2 -  dozbrojka

[2015-09-24 12:15]

MAVER61

Po pierwsze przypominam ,że na wodach PZW łowimy do zmierzchu.Kolor gumy wg mnie ma znaczenie,użyłbym białej ,białej fluo,seledyn.
Kij ma niebagatelne znaczenie przy sandaczu,najlepsza będzie wklejka ale po ciemku nic nie zobaczymy,więc spining który dobrze przenosi brania i do tego jest piekielnie szybki(tkzw.pała).Zacięcie musi być błyskawiczne tuż po wyczuciu najmniejszego choćby puknięcia.Pozdrawiam. [2015-09-24 12:33]

marek1963

coś kolego nie doczytałeś regulaminu z tym nocnym łowieniem --punkt 3,1 w wodach użytkowanych przez pzw można wedkować przez całą dobę z wyjątkiem wód krainy pstrąga i lipienia gdzie wedkujemy od zmierzchu doświtu tzn. godzine przed i godzine po [2015-09-24 12:46]

Jędrula

Po pierwsze przypominam ,że na wodach PZW łowimy do zmierzchu.Kolor gumy wg mnie ma znaczenie,użyłbym białej ,białej fluo,seledyn.
Kij ma niebagatelne znaczenie przy sandaczu,najlepsza będzie wklejka ale po ciemku nic nie zobaczymy,więc spining który dobrze przenosi brania i do tego jest piekielnie szybki(tkzw.pała).Zacięcie musi być błyskawiczne tuż po wyczuciu najmniejszego choćby puknięcia.Pozdrawiam.



Trzydzieści lat łowienia i takie pierdolety :( I weź tu człowieku nie przywal czegoś wesołego... :) Ehhh
                                    [2015-09-24 12:57]

zbynio5o

coś kolego nie doczytałeś regulaminu z tym nocnym łowieniem --punkt 3,1 w wodach użytkowanych przez pzw można wedkować przez całą dobę z wyjątkiem wód krainy pstrąga i lipienia gdzie wedkujemy od zmierzchu doświtu tzn. godzine przed i godzine po









"
gdzie wedkujemy od zmierzchu doświtu tzn. godzine przed i godzine po"


Czyli tylko można w nocy?  Aaaleee jazda :))))))  [2015-09-24 14:03]

Haryyy5

Po pierwsze przypominam ,że na wodach PZW łowimy do zmierzchu.Kolor gumy wg mnie ma znaczenie,użyłbym białej ,białej fluo,seledyn.
Kij ma niebagatelne znaczenie przy sandaczu,najlepsza będzie wklejka ale po ciemku nic nie zobaczymy,więc spining który dobrze przenosi brania i do tego jest piekielnie szybki(tkzw.pała).Zacięcie musi być błyskawiczne tuż po wyczuciu najmniejszego choćby puknięcia.Pozdrawiam.





mógłbyś rozwinąć ? Bo parenaście lat już się łowi a tu taki news ... [2015-09-24 14:14]

MAVER61

Ok. ,a więc tak pomyliłem się (ten sie nie myli co nic nie robi) no i z czego ta prześmiewcza histeria.Zamiast odnieść się do zadanego pytania powyżej .A tak na marginesie ,te przepisy (kiedyś łowiło się do zmierzchu) dają super pole do popisu dla wszelkiej maści kłusoli oraz smakoszy rybiego mięcha.Ciekaw jestem czy też tak żarliwie zwracacie uwagę innym nad wodą jak łamią wszelkie zasady.Jak biorą nie miarowe okonki ,naciągane do wymiaru szczupaki jak tłuką niemiłosiernie wodę siatami i prądem(właśnie w nocy)bo wszyscy przecież noo,kil -a ryby nie ma.Sam właśnie wróciłem z Warmii gdzie jezioro jest wybrane z drapieżnika do końca.Sześć dni pływania i biczowania wody i tylko jeden szczupak 70cm jeden 50cm i jeden nie miarowy.Uprzedzam ten największy tylko wzięty reszta do wody.Na kilkaset rzutów to raczej lipa.A w nocy mówili miejscowi,że agregaty chodzą.Tak więc tak to jest z tymi nocnymi polowami. [2015-09-24 14:32]

Jędrula

Ok. już się cieszycie ,że można komuś dowalić,a więc tak pomyliłem się (ten sie nie myli co nic nie robi) no i z czego ta prześmiewcza histeria.Zamiast odnieść się do zadanego pytania powyżej .





Pomyliłeś się ? Marek , nie rób sobie jaj ! To tak , jakbyś powiedział na forum motoryzacyjnym , że masz prawo jazdy od kilkudziesięciu lat i w Polsce jeździ się lewą stroną . Nie wiem skąd przyszło Ci to do głowy ale poprawiłeś mi mocno humor :)
                                    [2015-09-24 14:56]

ogtw

2) Jeżeli używasz krętlika, to ryby mogą łapać za krętlik, a guma zsuwa sama po zacięciu. Żeby to sprawdzić, można (niezgodnie z regulaminem) przywiązać haczyk do krętlika i się przekonać. [2015-09-24 14:56]

MAVER61

Ok. już się cieszycie ,że można komuś dowalić,a więc tak pomyliłem się (ten sie nie myli co nic nie robi) no i z czego ta prześmiewcza histeria.Zamiast odnieść się do zadanego pytania powyżej .





Pomyliłeś się ? Marek , nie rób sobie jaj ! To tak , jakbyś powiedział na forum motoryzacyjnym , że masz prawo jazdy od kilkudziesięciu lat i w Polsce jeździ się lewą stroną . Nie wiem skąd przyszło Ci to do głowy ale poprawiłeś mi mocno humor :)
                                   

Cieszę się że poprawiłem ci humor [2015-09-24 15:06]

JKarp

Plecionki - Berkley Whiplash Crystal 0.12mm/16.7kg
Kij Jaxon Charisma 3m do 65gr
Młynek Ryobi Zauber 4000

Ja nie rozumiem po co Ci taki mocny kij ? Jego bezwład może być przyczyną spóźnionych zacięć. A jakich główek używasz - firma i waga ?


JK [2015-09-24 16:02]

Dos equis xx

z tym nocnym łowieniem to konkret hasło:) [2015-09-24 18:34]

Artur z Ketrzyna

1. Czy kolor przynęty (używam tylko i wyłącznie gum) jest jakoś bardzo istotny w nocy?
2. Mam problem z "pustymi" puknięciami. Np wczoraj miałem ok 15 puknięć i każde kończyło się zsunięciem gumy na kolanko haka. Jak zaciąć tak biorącą rybę? Co z tym zrobić?   Ogólnie śmigam za sandaczem :)

Plecionki - Berkley Whiplash Crystal 0.12mm/16.7kg
Kij Jaxon Charisma 3m do 65gr
Młynek Ryobi Zauber 4000


To tak z mego punktu widzenia. Jak na gumy, to jak mówi Janek stanowczo za mocny kij. Max 35g wystarczy.
Co do nocy kolor ma jednak znaczenie. Polecam seledyn i żółtawy. Dobrze sprawdzają się też fluo (zwłaszcza okonie), ale to nie za bardzo zgodne z RAPR (sztuczne światło)
Co do z pudłowatych zacięć, po części może być to wina kija. Jak też złego uzbrojenia gumy, czy też braku dozbrojki. Najlepiej obejżeć gumę i zobaczyć za którą część przynęty kąsa drapieżnik. Ponieważ ci zsuwa a nie urywa ogonka to chwyta za brzuszek, tak więc dozbrojka lub węższe gumy. Może tez pomóc głębsze prowadzenie.
[2015-09-24 18:46]

russi

Mocny kij ze względu na to, że dość często trafia się "wąs" 20kg+. Takie niestety (lub na szczęscie) pływają tam gdzie łowię (rz. Wisła).
Gamakatsu 10-12g.   I czasami Mustad lub Big Game, ale to już tylko gdy szukam suma.
[2015-09-24 18:50]

JKarp

Jak na moje to nie da się jednym kijem obsłużyć sandacza i suma. Ten kij zdecydowanie jest za mało czuły jeśli chodzi o sandacze. 
Ty czujesz na kiju kopnięcie sandacza jak zdecydowanie jest za późno już na zacięcie.
JK [2015-09-24 19:07]

marusia-92

 Dobrze sprawdzają się też fluo (zwłaszcza okonie), ale to nie za bardzo zgodne z RAPR (sztuczne światło)





Arturze! Od kiedy gumka w kolorze fluo jest zabroniona??? Jakie sztuczne światło??? 



[2015-09-24 19:11]

russi

Hmmm... Sporo sandaczy już tym kijem udało się wyciągnąć. Większych i mniejszych. Ale skoro tak mówisz, to jaki kij bys polecił?  [2015-09-24 19:12]

JKarp

A za jakie pieniądze?Pytaj tych co łowią smoki na co dzień bo ja kilka ( dziesiąt ) sandałów złowiłem ale było to parę dobrych lat temu wstecz. Łowiłem wtedy na kij Kongera Champion Zander 255 cm do 28 g wyrzutu. Te kije są jeszcze w sprzedaży ale nie wiem czy jesteś skłonny zapłacić tyle za wędkę.
http://www.okonek.com.pl/konger-wdka-world-champion-zander-p-384.html


Wiem, że są chwalone jakieś kije Mikado ale jakie to już Ci nie powiem bo nie spinninguję w tej chwili i w temacie nie jestem.


JK
[2015-09-24 20:00]

Artur z Ketrzyna

 Dobrze sprawdzają się też fluo (zwłaszcza okonie), ale to nie za bardzo zgodne z RAPR (sztuczne światło)





Arturze! Od kiedy gumka w kolorze fluo jest zabroniona??? Jakie sztuczne światło??? 




Było o tym już na forum. W RAPR zakazuje się stosowania sztucznego światła do wabienia i lokalizowania ryb.
Tak więc nie do końca jest to zgodne z RAPR.
[2015-09-24 20:52]

Pierre87

jkarp z mikado pewnie mówisz o inazumie a jeśli fundusze mniejsze to mogę polecić mikado nihonto tt zander posiadam i wg mnie jest bardzo czuły cenowo przedstawia się to tak że inazuma jest dwa razy droższa od nihonto [2015-09-25 05:31]

michalpawlowski


Witaj.

Ja łowiąc sandacze łapie kijem do 35 gr. Tak jak pozostałe osoby komentujące w tym temacie uważam, że do 65 jest trochę za sztywny, a kijek do 35 gr spokojnie pozwoli ci z lądować nawet całkiem przyjemnego suma. 

Dużo spinninguję w nocy i w większości wypadków łapię sandacze na gumy. Przede wszystkim znaczenie ma praca gumy czyli to jak dana przynęta pracuje w wodzie. Czy mocno zamiata ogonem, czy delikatnie się buja itd. Choć dla mnie teoretycznie nie ma dużego znaczenia kolor gumy to jednak doświadczenie podpowiada mi co innego. Mimo faktu, że łapałem w nocy sandacze na ciemne gumy wchodzące w brąz 

np. http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/popengallery.php?kind=0&parent=163316&id=100873

to moimi ulubionymi przynętami są Predatory Mansa - seledynowe z dużą ilością brokatu oraz Phantomy Dragona. Szczególnie w dni w których dobrze świecił księżyc jasne gumy z brokatem dawały zadowalające efekty.
http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/popengallery.php?kind=0&parent=23611&id=1632

Polecić ci mogę również tak jak Jędrula dozbrojkę oraz od siebie: Podlej gumy do główki klejem. W prawdzie można powiedzieć, że potem już jej nie ściągniesz bez rozrywania ale ryba też tego nie zrobi, a pamiętaj, że guma z sunięta na łuk kolankowy nie pracuje już tak jak powinna i sandacz może nie poprawić ataku. Kiedy guma cały czas jest na główce często podskubujący sandacz za którymś razem łyknie ją na tyle głęboko by skutecznie go zaciąć.

Pozdrawiam [2015-09-25 07:53]

pstrag222

Nie pogodzisz sandaczy z sumem....
Kolor to rzecz względna , chociaż w dzień zawsze lepsze efekty mam na gumy w kolorach tego co występuje w wodzie w nocy jakoś to inaczej powinno wyglądać.Jednak ja stosuje te same przynęty co i w dzień:)
Z kijem można sobie spokojnie zejśc do tych 28 gram i poradzisz sobie z prawie każdym sandaczem...
Jednak nawet tak mocny kij jakim łowisz nie zawsze zatrzyma suma..........


[2015-09-25 08:14]

russi

jkarp z mikado pewnie mówisz o inazumie a jeśli fundusze mniejsze to mogę polecić mikado nihonto tt zander posiadam i wg mnie jest bardzo czuły cenowo przedstawia się to tak że inazuma jest dwa razy droższa od nihonto


http://allegro.pl/mikado-inazuma-flash-zander-220-do-28g-cork-i5390933290.html
Mówisz o tym kiju? Ogólnie nigdy nie łowiłem na kije tej długości (220). Przeważnie miałem wędki 3m odkąd tylko pamiętam. Jeżeli chodzi o cenę to większego problemu nie ma... . Ale czy ten kij sprawdzi się? Ktoś już nim śmigał i może powiedzieć coś na temat jego pracy?
[2015-09-25 11:13]