Zaloguj się do konta

Kolibri K280 - rolka do kotwicy

utworzono: 2012/10/27 17:30
z@mela

Witam

 mam ponton  kolibri k280 i po ponad roku uzytkowania doszedlem do wniosku że  trzeba troche usprawnić pływanie i pojawił się pomysł zamontowania , zbudowania  ramienia z rolką do opuszczania i podnoszenia kotwicy bo  podciaganie 10m linki czasem robi się męczące .

Czy macie jakies pomysły jak zrobić  takie ramie   przy  niewielkim budżecie ?
[2012-10-27 17:30]

covent

A nie wystarczy sama knaga z rolką?


http//allegro.pl/rolka-kotwiczna-do-pontonu-lodzi-i2731875049.html



[2012-10-27 19:22]

z@mela

Widziałem to coś i  biore pod uwagę choc myslalem nad dluzszym ramieniu  aby  kotwice miec podwieszoną  na dziobie .

Widziałem  gdzies w  sieci  patent  przy pontonie pro marine  ze  to  rapie bylo przykrecane do uchwytu znajdującego sie na dziobie  tylk o tam ten uchwyt jest  znacznie wyzej umiejscowiony.
[2012-10-27 19:36]

Kupno takiej rolki jest bez sensu. Jak już rolka to tylko z knagą. Raz że szybko i łatwo się wyciąga kotwicę , dwa od razu można ją podwiesić do pontonu. Ja osobiście dokręciłem tylko zwykłą knagę a kotwę wyciagam ręcznie a samą kotwę kładę na burcie. Nie ma z tym problemów bo jest to dysk do sztangi:)
[2012-10-27 19:54]

z@mela

ja zrzucam kotwocę ( krązek 6kg )  z boku i przywiązuje linkę do tego sznurka  albo do  kółeczka  ale jak często zmieniam miejsca   to podnoszenie ręką kotwicy  jest męczące  tym bardziej ze pływam po glebokich gliniankach .
Knagi az tak nie potrzebuje choć jakbym mial rolkę z przody   to  taką bym sobie przykręcil do ławeczki pierwszej albo II.
[2012-10-27 21:46]

Mateuszu a po co knagę przykręcać do ławeczki? Łatwiej do przedniej rączki. Knaga mała, bodaj 7 cm, zainstalowana na dwie śruby do drewna, średnica 4 mm. Tylko musiałem szukać aby ich długość była odpowiednia. Ja używam taki patencik i nawet w najpotężniejszych wiślanych prądach nic się nie dzieje. Okręcam tylko ze 2-3 razy o rączkę a potem do kangi i trzyma że ho, ho:) Przy składaniu też nie przeszkadzają. Ach, drugą knagę mam na pawęży bo jednak koniecznością są dwie kotwy. Pozdro!
[2012-10-27 22:06]

z@mela

https://www.youtube.com/watch?v=XV6NU1epQnI
o czyms takim myslalem
[2012-10-27 22:13]

https://www.youtube.com/watch?v=XV6NU1epQnI
o czyms takim myslalem

Widziałem już to. W końcu też jestem na tamtym forum:) Generalnie fajny patencik ale nie dla mnie. Z prostego powodu. Ja łowię w nurtach gdzie są kamienie, karcze i często zdarza się iż dysk utkwi gdzieś w dnie a ja muszę się nieźle napocić aby wyrwać, dosłownie!, kotwę z zaczepu. I szybko bym ten patencik rozwalił. Ale dla Ciebie na stojącą wodę OK. Jednak nigdzie nie widziałem aby można było coś podobnego kupić. Może za słabo szukałem...
Pozdrawiam!
[2012-10-27 22:47]

z@mela

to  samoróbka i wlasnie myslalem ze ktos  cos podobnego zbudowal  bo  problem tkwi w  tym ze kolibri ma  ten uchwyt  poniżej listy odbojowej  wiec i z zamocowaniem  ramienia  byloby  troche ciężej.

Najczesciej pływam po gliniankach i tam  rzadko  kiedy kotwica mi gdzies w szlamie ugrzęźnie  lub na zaporówkach gdzie jest raczej  czysto:)
[2012-10-27 22:53]

Niestety Mateuszu, ja Ci nie pomogę . Choć bym chciał:) Z drugiej strony to wcale nie jest takie trudne. Tylko trochę pokombinować. HA! Żebyś Ty widział mój patent z wózkiem. Tam dopiero się napociłem, namyślałem i nawkurzałem żeby wszystko dokładnie pasowało. Ale działa:) A tu przynajmniej masz już wzór, ja takowego nie miałem.  Pozdro!
[2012-10-27 23:12]

Niestety Mateuszu, ja Ci nie pomogę . Choć bym chciał:) Z drugiej strony to wcale nie jest takie trudne. Tylko trochę pokombinować. HA! Żebyś Ty widział mój patent z wózkiem. Tam dopiero się napociłem, namyślałem i nawkurzałem żeby wszystko dokładnie pasowało. Ale działa:) A tu przynajmniej masz już wzór, ja takowego nie miałem.  Pozdro!

Zaprzeczasz sam sobie człowieku : z jednej strony twierdzisz ,że nie jesteś w stanie pomóc , by za chwilę pełen inicjatywy , nakłaniać kogoś do "pokombinowania trochę ". Miewasz myśli ambiwalentne ? Coś jest tutaj nie tak.
[2012-10-28 00:25]

z@mela

Niestety Mateuszu, ja Ci nie pomogę . Choć bym chciał:) Z drugiej strony to wcale nie jest takie trudne. Tylko trochę pokombinować. HA! Żebyś Ty widział mój patent z wózkiem. Tam dopiero się napociłem, namyślałem i nawkurzałem żeby wszystko dokładnie pasowało. Ale działa:) A tu przynajmniej masz już wzór, ja takowego nie miałem.  Pozdro!

Zaprzeczasz sam sobie człowieku : z jednej strony twierdzisz ,że nie jesteś w stanie pomóc , by za chwilę pełen inicjatywy , nakłaniać kogoś do "pokombinowania trochę ". Miewasz myśli ambiwalentne ? Coś jest tutaj nie tak.

Forumowiczu utworzyłeś konto po to by pisac takie uszczypliwe komentarze  to  lepiej sobie darować  bo one zupelnie nic nie wnoszą a chwalenie się wiedzą domoroslego psychologa  nie bardzo tu pasuje .
[2012-10-28 09:19]

Niestety Mateuszu, ja Ci nie pomogę . Choć bym chciał:) Z drugiej strony to wcale nie jest takie trudne. Tylko trochę pokombinować. HA! Żebyś Ty widział mój patent z wózkiem. Tam dopiero się napociłem, namyślałem i nawkurzałem żeby wszystko dokładnie pasowało. Ale działa:) A tu przynajmniej masz już wzór, ja takowego nie miałem.  Pozdro!

Zaprzeczasz sam sobie człowieku : z jednej strony twierdzisz ,że nie jesteś w stanie pomóc , by za chwilę pełen inicjatywy , nakłaniać kogoś do "pokombinowania trochę ". Miewasz myśli ambiwalentne ? Coś jest tutaj nie tak.

@Syfilisie weneryczny nicku jeden ty, odwal się ode mnie. Już wielu pisało o tobie "pochlebne" komentarze, byłeś banowany ze sto razy a ty dalej się tu logujesz tylko po to aby siać ferment. Z tobą naprawdę jest coś nie tak. I to bardzo mocno. PS. Jak choć masz 2 szare komórki, w co szczerze wątpię,  to bez problemów byś zrozumiał co miałem na myśli czyli że nie wiem gdzie takowe ustrojstwo można kupić ale zachęcam do prób zbudowania czegoś podobnego. Dalsza moja polemika z tobą nie ma sensu.
[2012-10-28 10:52]

tomiczek22

Razem z kolegą norimk (twórcą tego filmiku) zrobiliśmy taką wyciągarkę do mojego pontonu bush crab330 (dzięki za pomoc :D)Zamontowane są tam dwie knagi. Zwykła i szczękowa. Knaga szczękowa sie już trochę wytarła i czasami nie chce trzymać. Myśleliśmy o knadze zaciskowej, ale już nie chce nam sie kombinować. Zdarzyło się że przy pływaniu w ślizgu kotwica spadła do wody, dlatego założyliśmy zwykłą knagę.Przy bezwietrznej pogodzie wszytko pięknie, ładnie, ale przy pływaniu w ślizgu na fali przy prędkości 30-35km/h kotwica lata na wszystkie strony i trzeba ją wciągać na pokład. Mocowanie do pontonu również troszke zmieniliśmy. Nie jest montowana do oczek przy balonach, tylko do podłogi są przykręcone oczka i do nich zamocowana jest wyciągarka. Zaletą takiego cuś jest to, że nie trzeba się ruszać na przód pontonu, wstawać i kotwiczyć pontonu. Wystarczy siedzieć na ławkach i linkę zaciągamy na knadze szczękowej. Jak chcemy przepłynąć gdzieś dalej to niestety trzeba ruszyć tyłek i zablokować linkę na zwykłej knadze lub wciągnąć kotwicę na pokład.  Jak znajdę chwile czasu zamieszczę szczegółowe zdjęcia tego norimk'owskiego patentu :D [2012-11-08 18:17]

tomiczek22

[2012-11-08 18:34]

tomiczek22

[2012-11-08 18:34]

doktorek60

Witam
Ja mam ponton Kolibri KM 260 , wymyśliłem proste i bardzo  funkcjonalne mocowanie rolki kotwicznej z knagą , na zdjęciu widać je w całości.Kotwice podnoszę nie ruszając się ławeczki [2012-12-12 09:12]

axelgx

Witam
Ja mam ponton Kolibri KM 260 , wymyśliłem proste i bardzo  funkcjonalne mocowanie rolki kotwicznej z knagą , na zdjęciu widać je w całości.Kotwice podnoszę nie ruszając się ławeczki

Witam!
Z czego wykonana jest podstawa ,na której są rolki i knaga.Bardzo ciekawe rozwiązanie.
[2012-12-13 14:13]

doktorek60

Witam cała konstrukcja wykonana jest z aluminiowego profilowanego płaskownika ,rolki plastikowe,knaga aluminiowa ,uchwyty do mocowania z kwaski ,całość podklejona od spodu gumo podobnym plastikiem ,niema co rdzewieć  [2012-12-15 07:34]

axelgx

Witam cała konstrukcja wykonana jest z aluminiowego profilowanego płaskownika ,rolki plastikowe,knaga aluminiowa ,uchwyty do mocowania z kwaski ,całość podklejona od spodu gumo podobnym plastikiem ,niema co rdzewieć 


Super rozwiązanie,wykorzystam u siebie.Dzięki za info:)
[2012-12-15 20:38]

miecz-gaz

Witam
Ja mam ponton Kolibri KM 260 , wymyśliłem proste i bardzo  funkcjonalne mocowanie rolki kotwicznej z knagą , na zdjęciu widać je w całości.Kotwice podnoszę nie ruszając się ławeczki

Tak ze wszystkich to mocowanie jest najlepsze proste i gabarytowo skromne. bez nadmiaru materiału wykonawczego i właśnie coś takiego szukam [2014-12-16 19:47]

z@mela

 za to ja  tak rozwiązałem problem  rolki






rolka za 40zł  i póki co daje rade .
[2014-12-16 22:29]

markimag

Witam 
Ciekaw jestem czy macie jakiś dobry patent do wciąganie cieżarka 9kg bo czesto zmieniam miejsce i rece bolą,dodam ze pływam na pontonie  Mverick 330 mam wklejona rolke ale juz się troche zjechała.Myslalem o jakimś bloczku.... [2017-09-03 13:17]