Zaloguj się do konta

Kolektor słoneczny czy warto zainwestować?

utworzono: 2012/02/07 16:56
dar-ek

Czy warto zainwestować w kolektory słoneczne? [2012-02-07 16:56]

mielec

Czy warto? hmmm

Wielu znajomych posiada kolektory słoneczne i chwali że ho ho. Powiem wiecej rok temu znajomego nie było 2 dni w domu i zagotowało zbiornik 300l wody więc to opłacalne.

Niestety mnie nie stac na całość, ale, ale w niektórych gminach sa dofinansowania. Jest robiona zbiórka chętnych na taką inwestycję, oczywiście musi być zebrana dana ilość interesantów na godzących się na inwestycję w tedy koszt jest o wiele mniejszy u nas będzie niedługo zebranie dopłata z tego co się orientuje miała by wynosić od 2,5tyś do 3 tyś zł reszta jest dofinansowana.

Tylko teraz nie wiem czy to jest cały koszt czy tylko montaż hehe samego panelu. co nie co wiem coś na ten temat wiem, że minimalny zbiornik do tego typu systemów na 4-5-cio osobową rodzinę to 300l nie wiem jak jest z piecami i czy jest wykaz paliw czy nie ma znaczenia:):):) Mam zamiar się wybrać, jak się wybiorę więc dam znać:):):).


[2012-02-08 12:28]

Artur z Ketrzyna

Opłacalne jest, tylko nie każdego stać choć inwestycja zwraca się dość szybko. No i możliwość zamontowania takich kolektorów ciepła mają tylko właściciele domków. Bo w bloku na taką inwestycję nie wyrażą zgody.
Ja swego czasu na działce miałem wodę bieżącą. na dachu zamontowałem płaski zbiornik na wodę, pomalowany na czarno. I po upalnych dniach woda w nim była że tak powiedzieć bardzo gorąca, że trzeba było ją mieszać z zimną wodą by się wymyć.
Ale wodę bieżącą odcięto, a zimą zbiornik złomiarze ukradli. Tak więc już tego cudownego wynalazku nie posiadam.

Taki kolektor, wymiennik ciepła można samemu zrobić, oczywiście z odpowiednich materiałów jak i trzeba mieć o tym pojęcie. Dla dobrego majsterkowicza i znającego się na hydraulice wystarczy schemat i sam takie ustrojstwo stworzy. Koszty wtedy są znacząco niższe, gorzej z estetyką bo tu jak zaoszczedzisz to i na wyglądzie stracisz.
[2012-02-11 14:31]

dar-ek

Witam
Sprawa jest opłacalna i to bardzo szybki zwrot kosztów nawet przy niewielkiej rodzinie. Dofinansowanie jest przez bank np BOŚ. Co do zagotowania wody w zbiorniku jest to typowy efekt złego skonfigurowania instalacji ( za mocne panele za mały zbiornik ).
W budynkach wielorodzinnych oczywiście też są montowane kolektory, oczywiście jest wiele zachodu przy tym. Najlepiej założyć własną spółdzielnie, stowarzyszenie lub inny tego typu związek. Sami w tedy decydujecie jakiego rodzaju inwestycje robicie. Można starać się o środki unijne ale oczywiście musicie mieć wkład własny. Takich instalacji na budynkach- blokach jest wiele w kraju.
[2012-12-04 08:12]

trifinder

Temat obecnie niemrawy, niedlugo sie ozywi.W przyszlym roku (wejscie w zycie ustawy OZE) pojawi sie b. duzo chetnych na wiatraki i ogniwa fotowoltaiczne.Juz tej zimy zaczalem budowac wlasna elektrownie w/g mego projektu i licze na 4 - 6 KW mocy.Z wyliczenia wychodzi ze moze to byc niezla dodatkowa emeryturka.Czekam na pozwolenie z gminy ustawienia masztu, pradnica juz gotowa i pozostaly do wykonania lopaty wiatraka.Kopyto tez juz gotowe dlugosc 210cm, srednica kola zakreslajacego powietrze to 4.2m.Jak narazie jestem optymistą, chyba ze sejm cos spieprzy.

[2013-05-09 17:38]