Kłusowniczy zestaw czy legalna metoda połowu ?

/ 19 odpowiedzi
WItam Wszystkich. Jestem początkującym wędkarzem na wodach szczecińskiej Odry. Przez całe swoje wędkarskie życie łowiłem na jeziorach Pojezierza Drawskiego i nie znam wielu technik połowu na dużej rzecze oraz kanałach. Zaczynając sezon poszedłem na wywiad na bardzo znany w Szczecinie kanał "Cegielinka", zdarzyło mi sie spotkać wędkarza, który łowił dziwną metodą. Podszedłem, zapytałem i pokazał mi "koguta" własnej produkcji, kotwica obwiązana czerwoną wstążką oraz ciężarek 90gr przymocowany na stałe.Powiedział że "te kupne koguty są badziewne i robi po swojemu".."Panie a leszcz jak za tym gania, mówie Panu", widział że sie nie znam i chciał mnie urobić. Technika prowadzenia wyglądała następująco : przesuwanie zestawu po dnie, dość silne, w podobny sposób jak "pompowanie". Moje pytanie brzmi, czy zestaw taki był legalny czy to  zwykły szarpak? Jak powinienem sie zachować kiedy widze osobę łamiącą regulamin? Dziekuje za odpowiedzi.

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Piotr 100574


wygląda legalnie,o ile kotwica ma wymiar taki jak pisze w regulaminie,boczny trok też dociążasz ołowiem  (2015/11/08 14:27)

Jakub Woś


Moim zdaniem to zależy od wielkości kotwicy. Jeśli była duża jak na koguta a silnymi ruchami wlókł po dnie to szarpak. (2015/11/08 17:13)

Piotr 100574


Jakub,myślę że zestaw na szarpaka wygląda trochę inaczej  (2015/11/08 19:20)

Artur z Ketrzyna


Moim zdaniem ten kawałek ozdoby miał tylko zmylić kontrol. A tak naprawdę szarpie ryby za boki.

Jak powinienem sie zachować kiedy widze osobę łamiącą regulamin? Dziekuje za odpowiedzi.
powiadomić odpowiednie organa PSR, SSR, czy swoje koło (ale tu bywa różnie...). (2015/11/08 19:21)

kaban


Skoro to "zestaw na leszcze" to zgodzę się z Arturem, że ozdobnik na kotwicy to zmyłka dla "niewtajemniczonych".  (2015/11/08 19:34)

Piotr 100574


to aż tyle ryb jest w Polsce???Artur,popatrz na zestaw i pomyśl trochę ,czy tym byś złowił rybę za bok (2015/11/08 19:36)

ryukon1975


Moim zdaniem to jest zestaw do niczego, na leszcza się nie nadaje a na szarpaka tym bardziej. (2015/11/08 19:41)

Jakub Woś


to aż tyle ryb jest w Polsce???Artur,popatrz na zestaw i pomyśl trochę ,czy tym byś złowił rybę za bok
                                                                           

Przy spinningu łowiąc w toni trafiałem leszcze czy płocie. Są filmiki na you tube jak wędkarze raz po raz podczepiają leszcze na gumkę z jednym hakiem . Co dopiero jak kotwica wleczona po dnie trafi na zimujace ryby.
(2015/11/08 20:35)

ryukon1975


Kotwica jest obciążona przynętą a taka luźno latająca nie wiadomo gdzie nic nie zdziała.Sami fachowcy a nikt nie widział szarpaka? Nie kłusują tam u nikogo? (2015/11/08 20:45)

Piotr 100574


Jakub ,jak jest ołów przed kotwicą to nic nie zatniesz,widziałem kłusoli co polują na tołpygi i zestaw wygląda tak że ołów jest na końcu a kotwica przed nim,to tutaj to może się zaczepić jedynie jak zwykły zestaw gruntowy,możliwe że właściciel chciał coś zadziałać przeciwko prawu ale się na tym gówno zna ,jedynym podejrzanym tutaj jest według mnie kolega zakładający taki temat i wstawiający takie foty,może by chciał kogoś naśladować ale nie wie co i gdzie przywiązać  (2015/11/08 20:57)

godmodeoff


Chciałbym przypomnieć, iż w obwodzie rybackim Odra nr 5, do którego zalicza się Cegielinka, obowiązuje zakaz dociążania zestawu spinningowego ciężarkami powyżej 20 g, ma to na celu zmniejszenia szans szarpakowca na skuteczne wytłumaczenie się przed sądem. Ten zestaw, jak i wymówka, że to kogut, są mi dobrze znane, ponieważ jest to stosowane przez dobrze znanego recydywistę, który już dwa razy stawał przed sądem i nadal szarpie. Jeśli kolega Tomek spotka znowu tego pana nad wodą, to uprzejmie bym prosił o telefon do komendanta SSR Szczecin 728 807 620. (2015/11/08 21:26)

Artur z Ketrzyna


to aż tyle ryb jest w Polsce???Artur,popatrz na zestaw i pomyśl trochę ,czy tym byś złowił rybę za bok

Nie muszę myśleć, a wiem że tak.

Tak kolego byłem młody i nie koniecznie uczyłem się od tych prawych.
Na podobne cacko wyjąłem 2,5 szczupaka za kark. Hol że hej.

w taki sposób wiele ryb się okalecza, i jest zakazany!
(2015/11/08 21:33)

pstrag222


Kotwica jest obciążona przynętą a taka luźno latająca nie wiadomo gdzie nic nie zdziała.Sami fachowcy a nikt nie widział szarpaka? Nie kłusują tam u nikogo?

zgadza się , że nie jest to szarpak, a raczej jakiś farmazon, który może i podczepił jakącś rybę :))))

(2015/11/09 05:26)

Artur z Ketrzyna


Kotwica jest obciążona przynętą a taka luźno latająca nie wiadomo gdzie nic nie zdziała.Sami fachowcy a nikt nie widział szarpaka? Nie kłusują tam u nikogo?

zgadza się , że nie jest to szarpak, a raczej jakiś farmazon, który może i podczepił jakącś rybę :))))


skomentuje to tylko tak:
farmazon czy nie, "szarpiąc" jesteś w stanie zaczepić rybę i tyle.
Widziałem różnego rodzaju tego typu szarpaki, jedne bardziej, drugie mniej skuteczne.

A opisywać jakie znam, nie będę i co robić by były skuteczniejsze. To chyba zrozumiałe?
zabronione, nie etyczne i tyle.
(2015/11/09 09:31)

JOPEK1971


Jest to tylko jeden z kłusowniczych patentów,stosowany głównie na zimowiskach i tarliskach. (2015/11/09 11:21)

pasiak33311


Chciałbym przypomnieć, iż w obwodzie rybackim Odra nr 5, do którego zalicza się Cegielinka, obowiązuje zakaz dociążania zestawu spinningowego ciężarkami powyżej 20 g, ma to na celu zmniejszenia szans szarpakowca na skuteczne wytłumaczenie się przed sądem. Ten zestaw, jak i wymówka, że to kogut, są mi dobrze znane, ponieważ jest to stosowane przez dobrze znanego recydywistę, który już dwa razy stawał przed sądem i nadal szarpie. Jeśli kolega Tomek spotka znowu tego pana nad wodą, to uprzejmie bym prosił o telefon do komendanta SSR Szczecin 728 807 620.


Kolego, na cegielince byłem jedynie 2razy i tylko z aparatem w ręku, spotkałem tego człowieka już 2-krotnie. Możliwe że mówimy o tym samym osobniku. Dziękuje za numer telefonu i jeśli tylko zobacze coś niepokojącego to dzwonie. 

Odnośnie bardzo uderzających komentatrzy Pana Piotra 100574 w moją osobę. Przez cały sezon złowiłem wiele ryb, nie zabrałem ANI JEDNEJ, interesuje mnie jedynie kontakt z przyrodą i cele sportowe. Jestem osobą z wykształceniem przyrodniczym i aktualnym członkiem Ligi Ochrony Przyrody a mój kodeks moralny co do ryb jest bardzo rozbudowany, więc prosze nie atakować mnie w tak bezczelny sposób. Rozumiem że temat jest trudny i dość prowokacyjny ale wole zapytać w takim miejscu niżeli zawracać gitare straży rybackiej i wstydzić sie za swoją niewiedze jeśli okaże sie że nie miałem racji. (2015/11/09 11:57)

piotrek0402681


W Szczecinie nie brak patologji i szarpakowców  jest pełno .  (2015/11/10 17:42)

predator70


Witam zdecydowanie ten zestaw to zestaw na szarpaka używany od ładnych paru lat na Odrze w okolicach Szczecina .A rozpoznasz to po ruchach wędziskiem . (2015/11/13 10:52)