Zaloguj się do konta

Kleń?

utworzono: 2013/12/09 21:42

Witam,
W miniony weekend wędkowałem na Nysie Kłodzkiej. Była to przepływanka z nastawieniem na płoć. Kilka minut po nęceniu udało mi się wyciągnąć klenia 45 cm, po czym zwróciłem mu wolność. Po powrocie z nad wody coś nie dawało mi spokoju, mianowicie wygląd wcześniej wspomnianego, klenia. Z pozoru wyglądał normalnie, budowa ciała odpowiadała kleniowi, jednak ogon i płetwy piersiowe były rozdwojone. Odkąd mam styczność z rzecznymi rybami jeszcze takiej nie widziałem. Załuję, że nie zrobiłem zdjęcia, ale w pierwszej chwili nie zastanowiłem się nad tym, a po drugie 45 cm to nie okaz ;). Może ktoś spotkał się z podobną sytuacją?
pozdrawiam! [2013-12-09 21:42]

wedkarz2309

Może kleń, tylko miał rozdwojone płetwy, z powodu lekkich "braków"? :)
Szkoda, że nie zrobiłeś zdjęcia, byłoby łatwo rozwiązać "zagadkę". [2013-12-10 07:05]

tripod

No, kolego, 45 cm klenia to ładna sztuka!!Ryby również mają problemy w rozwoju zarodkowym, także narybek jest narażony na deformacje czy to genetycznie uwarunkowane, czy fizyczne.Warto pamiętać, że kleń krzyżuje się z 8 innymi gatunkami ryb, więc co i rusz powstają różne efekty tych mieszanek :)
pozdrawiam i gratuluję ładnego połowu [2013-12-10 10:14]

Witam,
Dziękuję za odpowiedzi. Pewnie, tak jak Koledzy wspomnieli, to genetyczne uwarunkowania sprawiły, że płetwy były rozdwojone. Zapewniam, że wyglądały wspaniale. Podzielone idealnie równo i gładko zakończone. Wspaniały widok.
Pozdrawiam i życzę sukcesów nad wodą! [2013-12-10 10:45]