Kleń w stawie.

/ 13 odpowiedzi
Byłem wczoraj u znajomego na stawie bardzo dużym i nałowiłem drobnicy : kleń , jaź ,krąp,leszcz,płoć, wzdręga, ukleja.

Nałowiłem tego jakieś 150 szt. było tam ze 20 kleni. 10-30cm. , znajomy pozwolił wziąć wszystko więc przewiozłem w beczce cały ładunek i wrzuciłem do siebie do stawu. (40x15m) w tej chwili 2-2,2 głębokości w lato 1,2-1,4m. Dno muliste , przy brzegach piaszczyste i na środku kamienna wysepka. Jest trzcina,drzewa przy brzegu i grążel.

I moje pytanie brzmi czy kleń utrzyma się w takim stawie. Jest on bez przepływu. 


Proszę o odpowiedź tylko tych co mieli styczność z kleniem w stawikach, lub sami mają , bo wiem ,że to jest rzeczna ryba i dużo osób sądzi ,że nie poradzi sobie w takiej sadzawce.


sebek355


U mojego wujka w stawie są klenie i nie ma z nimi problemów. (2014/03/17 16:49)

kaban


Przy większej ilości ryb i braku natlenienia w razie mocnej i mroźnej zimy to nikłe szanse na przeżycie.  (2014/03/17 16:49)

MARCIN CK


Poradzi sobie spokojnie. (2014/03/17 16:51)

u?ytkownik168824


Tak jak Grzegorz-@kaban Ci napisał.Przy większej ilości ryb i braku natlenienia to może być kłopot.Przeżyć to może i przeżyje,lecz jeżeli jest w stawie drapieżnik typu:Szczupak,to ten Kleń podczas tarła będzie miał nikłe szanse na przeżycie. (2014/03/17 17:01)

adamoso123


Dzięki wszystkim za radę. Natłoczenia ryb raczej nie będzie bo będę kontrolował populację.
Drapieżnika mam : szczupaka, okonia, węgorza i miętusa.

Nie zależy mi ,żeby się tam ten kleń wytarł. Jak będą te co wpuściłem i urosną to będzie dobrze. (2014/03/17 18:26)

marciin 2424


Przy większej ilości ryb i braku natlenienia w razie mocnej i mroźnej zimy to nikłe szanse na przeżycie. 


Jeśli będzie tak jak piszesz to nikłe szanse ma każda ryba bez względu na gatunek no może oprócz karasi . A kleń bez problemu przetrwa w takim stawie wiem , bo mam podobne bajorko i klenie żyją sobie bez żadnych problemów. (2014/03/17 18:28)

marciin 2424


Byłem wczoraj u znajomego na stawie bardzo dużym i nałowiłem drobnicy : kleń , jaź ,krąp,leszcz,płoć, wzdręga, ukleja.

Nałowiłem tego jakieś 150 szt. było tam ze 20 kleni. 10-30cm. , znajomy pozwolił wziąć wszystko więc przewiozłem w beczce cały ładunek i wrzuciłem do siebie do stawu. (40x15m) w tej chwili 2-2,2 głębokości w lato 1,2-1,4m. Dno muliste , przy brzegach piaszczyste i na środku kamienna wysepka. Jest trzcina,drzewa przy brzegu i grążel.

I moje pytanie brzmi czy kleń utrzyma się w takim stawie. Jest on bez przepływu. 


Proszę o odpowiedź tylko tych co mieli styczność z kleniem w stawikach, lub sami mają , bo wiem ,że to jest rzeczna ryba i dużo osób sądzi ,że nie poradzi sobie w takiej sadzawce.


Kolego zastanawia mnie jedna rzecz, dlaczego piszesz ,że głębokość stawu w chwili obecnej ma 2m ,a w lato 1,4? Czyżby dno samo się podnosiło? :) (2014/03/17 18:32)

wirefree


klen sie nie wytrze w stawie bo potrzebuje plynacej wody, chyba ze zrobisz im jakis strumyczek. (2014/03/17 19:02)

kaban


klen sie nie wytrze w stawie bo potrzebuje plynacej wody, chyba ze zrobisz im jakis strumyczek.






To fakt ,że kleń jako ryba typowo rzeczna potrzebuje do tarła dna kamienisto-żwirowatego i przepływu wody. Kto widział na własne oczy tarlisko kleni wie co mam na myśli. (2014/03/17 19:52)

marciin 2424


klen sie nie wytrze w stawie bo potrzebuje plynacej wody, chyba ze zrobisz im jakis strumyczek.






To fakt ,że kleń jako ryba typowo rzeczna potrzebuje do tarła dna kamienisto-żwirowatego i przepływu wody. Kto widział na własne oczy tarlisko kleni wie co mam na myśli.

Kolega w wątku pyta ,czy kleń przetrwa ,anie ,czy się wytrze. (2014/03/17 20:47)

adamoso123


Byłem wczoraj u znajomego na stawie bardzo dużym i nałowiłem drobnicy : kleń , jaź ,krąp,leszcz,płoć, wzdręga, ukleja.

Nałowiłem tego jakieś 150 szt. było tam ze 20 kleni. 10-30cm. , znajomy pozwolił wziąć wszystko więc przewiozłem w beczce cały ładunek i wrzuciłem do siebie do stawu. (40x15m) w tej chwili 2-2,2 głębokości w lato 1,2-1,4m. Dno muliste , przy brzegach piaszczyste i na środku kamienna wysepka. Jest trzcina,drzewa przy brzegu i grążel.

I moje pytanie brzmi czy kleń utrzyma się w takim stawie. Jest on bez przepływu. 


Proszę o odpowiedź tylko tych co mieli styczność z kleniem w stawikach, lub sami mają , bo wiem ,że to jest rzeczna ryba i dużo osób sądzi ,że nie poradzi sobie w takiej sadzawce.


Kolego zastanawia mnie jedna rzecz, dlaczego piszesz ,że głębokość stawu w chwili obecnej ma 2m ,a w lato 1,4? Czyżby dno samo się podnosiło? :)


No teraz jest okres wiosenny , woda wszędzie jest wysoka ,a jak są susze to opada, chyba naturalne ?! (2014/03/17 20:58)

adamoso123


A co do klenia to nie chcę żeby mi się wycierał ,bo nie mam takiej potrzeby , będzie on tam czysto rekreacyjnie ,więc wystarczy mi kilkanaście sztuk takich 30-40cm. 
Do konsumpcji mam tam :karasie, karpie, amury, okonie i szczupaki.


Dowiedziałem się co chciałem. Dziękuję i nieoficjalnie zamykam temat :) (2014/03/17 21:01)

limakryba


Sory że odkopuje temat. U siebie w stawie posiadam kilka kleni i mają się dobrze. Czytałem na temat jego przyrostów i nie są zbyt duże. Znalazłem stronkę z przyrostami rocznymi ryb http://www.orybach.piwko.pl/wzrost/wzrostryb.htm
Wpuszczane klenie miały ok 12cm a po roku czasu 24cm. Przyrost duży, wszystko też zależy od zbiornika. Podobną sytuacje miałem z okoniem u znajomego na stawie. Wpuścił kilkanaście okoni wielkości ok 30cm. Ładnie się wytarły i po roku czasu miały 15-18cm. Z linku wynika że taką wielkość miały by po 5-6 latach.
Kolejny przykład z węgorzem wpuszczałem osobniki 20cm po roku czasu złowiłem 40cm sztukę a z artykułu wynika że przy wpuszczeniu musiał by mieć 4lata a 40cm po 8latach.
Wpuściłem też jednego leszcza 25cm (więcej nie chciałem bo strasznie się mnoży i karłowacieje) po 3latach (w tym tygodniu udało mi się go złowić) miał 47cm.
Wszyscy zawsze twierdzili że karaś strasznie wolno rośnie. U mnie od wyklucia się po trzech latach przekraczają 30cm.
Chętnie dowiedział bym się jak u was przyrastają ryby na pewno sporo osób ma tutaj swoje zbiorniki i coś na ten temat wie. (2017/04/07 17:26)