Kleń - rekord Polski .

/ 10 odpowiedzi
Mam pytanie, jaki jest rekord polski klenia? gdzie został złowiony? szukam osoby, która ma duże doświadczenie w połowie klenia i chciałbym poznać osobę, która złowiła rekordowego polskiego klenia
czy rekord klenia w atlasie ryb na wedkuje jest aktualne?

Pozdrawiam
minus


dziwne pytanie (2010/05/10 13:54)

grisza-78


Pewnie, że fajnie byłoby poznać łowcę i zaczerpnąć jego doświadczenia, jeśli takowym chciałby się podzielić. Z drugiej strony jednak, znam całe życie gościa, który , akurat nie klenie, ale okonie łowił już dawno, o wiele większe, niż oficjalny rekord Polski. To były okonie bliskie 60 cm, wagowo cięższe niż oficjalny rekodr PL, który , jak wiadomo zmieniał się wraz z kolejnymi sezonami. Mój kolega niegdy nie był "internetowy", więc nie chwalił się na forach, za co go podziwiam i mam do niego wielki szacunek. Poznać takiego Guru, to jest fart, bo ten człowiek poświęcił 40 lat nad wodą, żeby spełnić się wędkarsko. Jestem ciekaw ile oficjalnych rekordów Pl było złowionych przez ludzi ganiających latami za danym gatunkiem, a ile było dziełem przypadku, kiedy np karpiarz złowił jako przyłów wielkiego lina, czy leszcza. (2018/05/20 22:06)

u?ytkownik108412


Do niedawna oficjalny rekord Polski klenia wg tabeli Wiadomości Wędkarskich wynosił 6,30 kg i należał do pana Felisa, który złowił tą rybę w 1973 roku. Jak każdemu wiadomo była to ściema wynikająca z nieumiejętności rozpoznania, że to nie był kleń tylko amur. Ostatecznie wycofano ten rekord i teraz jest "bidny" klenik ponad 3,71 kg i 63 cm. Np na Słowacji jest kleń z rzeki Nitry 72 cm. jak przejżysz internet to jest dużo legend o tym jak to czyjś kolega, znajomy itd złowił smoka ponad 70 a i nawet 80 cm. Problem polega na tym, że nigdy nie idzie za tym fota na dowód. Generalnie kleń może dorosnąć do takich rozmiarów, tylko prawdopodobieństwo znalezienia takiego na naszych przełowionych wodach jest jakie jest. Na mojej Warcie też niby padły sztuki pod 80 cm, tylko zawsze jakoś nie było aparatu czy telefonu pod ręką :) No więc oficjalnie jest 63 cm i tego się trzymajmy. (2018/05/21 00:22)

grisza-78


Do niedawna oficjalny rekord Polski klenia wg tabeli Wiadomości Wędkarskich wynosił 6,30 kg i należał do pana Felisa, który złowił tą rybę w 1973 roku. Jak każdemu wiadomo była to ściema wynikająca z nieumiejętności rozpoznania, że to nie był kleń tylko amur. Ostatecznie wycofano ten rekord i teraz jest "bidny" klenik ponad 3,71 kg i 63 cm. Np na Słowacji jest kleń z rzeki Nitry 72 cm. jak przejżysz internet to jest dużo legend o tym jak to czyjś kolega, znajomy itd złowił smoka ponad 70 a i nawet 80 cm. Problem polega na tym, że nigdy nie idzie za tym fota na dowód. Generalnie kleń może dorosnąć do takich rozmiarów, tylko prawdopodobieństwo znalezienia takiego na naszych przełowionych wodach jest jakie jest. Na mojej Warcie też niby padły sztuki pod 80 cm, tylko zawsze jakoś nie było aparatu czy telefonu pod ręką :) No więc oficjalnie jest 63 cm i tego się trzymajmy.Â

Kumpel złowił klenia 63 cm na Zalewie Koronowskim. Było to już kilka lat temu. Jego kleń ważył 2,35 kg. Ten oficjalny, rekordowy, musiał być niesamowicie gruby, albo dane są nieprawdziwe. (2018/05/22 21:48)

u?ytkownik108412


Mógł ważyć, np samica pełna ikry, mógł być też po prostu wypasiony. Ale bywa i tak, że ludzie w paradzie rekordów zawyżają a potem cieszą się oszukanym rekordem. Ale ciekawa jest jeszce jedna kwestia z rekordami w WW. KIedy ten kleń 6,30 kg, który okazał się amurem wypadł z tabeli powinien go zastąpić następwny w kolejce rekord. Jak się przegląda roczniki WW od lat 70-tych, to oprócz tego 6,30 były jeszce inne klenie ponad 5 kg i żaden z nich nie wysunął się na prowadzenie w zastępstwie. Może też były to amury. Swoją drogą jak gazeta wędkarska mogła takie gafy popełniać. (2018/05/22 21:55)

grisza-78


Mógł ważyć, np samica pełna ikry, mógł być też po prostu wypasiony. Ale bywa i tak, że ludzie w paradzie rekordów zawyżają a potem cieszą się oszukanym rekordem. Ale ciekawa jest jeszce jedna kwestia z rekordami w WW. KIedy ten kleń 6,30 kg, który okazał się amurem wypadł z tabeli powinien go zastąpić następwny w kolejce rekord. Jak się przegląda roczniki WW od lat 70-tych, to oprócz tego 6,30 były jeszce inne klenie ponad 5 kg i żaden z nich nie wysunął się na prowadzenie w zastępstwie. Może też były to amury. Swoją drogą jak gazeta wędkarska mogła takie gafy popełniać.Â

Racja. To daje do myślenia. Być może ktoś został pokrzywdzony. (2018/05/23 22:30)

ryukon1975


Łowcy kleni powinni mieć się u nas dobrze. Gatunek popularny na wielu łowiskach jak i występujący w sporych ilościach. W tej ilości można znaleźć większe i duże okazy. Warto pobawić się różnymi przynętami by wytypować te najskuteczniejsze na danej wodzie. Tabele rekordów traktuję z wielkim przymrużeniem oka niezależnie od gatunku. (2018/05/24 11:23)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik108412


Autor wątku pytał o rekord Polski klenia, każdy wie, że w Polsce są klenie i jak wyglądają. Kleń ze zdjęcia nie jest rekordowy, ładny, ale średni. Temat złowienia ryby, a tym bardziej klenia, na rekord Polski jest fascynujący. (2018/05/24 13:29)