Kleń, jaź, przypon, żyłka

/ 14 odpowiedzi

Witam.

Mam problem, no na kołowrotku spinningoym mam jedną szpulę z żyłką 0,30. Czy dowiązać do niej kawałek cienszej czy wystarczy przypon wolframowy 3kg, cieniutki, jakieś 25cm. Muszę go używać, bo w moich okolicach czai się szczupły.

Czy taki zestaw ma szanse na powodzenie?

Iffignis


0,30 mm na klenia i jazia zagrubo ja po0lecam 0,16 starczy spokojnie i nawet przylow szczupakowy powinnes dac rady ;] (2012/08/05 13:01)

bednar14


Z wolframem lub stalką o klenia ciężko ewentualnie fluorocabon może być (2012/08/05 15:28)

Jack14


Kleń jak napisałeś (może Jaź) jest zdecydowanie bardziej ostrożny. Na takie wolframy i to co na jej końcu raczej się nie nabierze. Kleń lubi małe przynęty prowadzone po powierzchni lub tuż pod powierzchnią wody i tego się trzymaj :-) (2012/08/05 16:32)

gtsphinx


To ja się podepnę pod pytanie.
Łowie klenie i jazie na małe wirówki do rozmiaru 1 a na kręciołku mam nową żyłkę 0.18. Za wędke służy mi mikado winkel picker ;). W czym tkwi problem że po jednej wyprawie, ta nowa żyłka strasznie się skręca ? Krętlików nie używam bo przeszkadzają w pracy blaszki, ale wydaje mi się że żyłka się skręca i plącze z tego powodu że mam za grubą żyłkę do takiego obciążenia. Mylę się ? (2012/08/05 16:54)

bednar14


To ja się podepnę pod pytanie.
Łowie klenie i jazie na małe wirówki do rozmiaru 1 a na kręciołku mam nową żyłkę 0.18. Za wędke służy mi mikado winkel picker ;). W czym tkwi problem że po jednej wyprawie, ta nowa żyłka strasznie się skręca ? Krętlików nie używam bo przeszkadzają w pracy blaszki, ale wydaje mi się że żyłka się skręca i plącze z tego powodu że mam za grubą żyłkę do takiego obciążenia. Mylę się ?

A blaszkę wiążesz bezpośredni do żyłki? (2012/08/05 19:54)

u?ytkownik32263


To ja się podepnę pod pytanie.
Łowie klenie i jazie na małe wirówki do rozmiaru 1 a na kręciołku mam nową żyłkę 0.18. Za wędke służy mi mikado winkel picker ;). W czym tkwi problem że po jednej wyprawie, ta nowa żyłka strasznie się skręca ? Krętlików nie używam bo przeszkadzają w pracy blaszki, ale wydaje mi się że żyłka się skręca i plącze z tego powodu że mam za grubą żyłkę do takiego obciążenia. Mylę się ?

No mylisz się i to bardzo ale z tym że krętlik zakłóca pracę wirówki. Tu wręcz jest on niezbędny i to właśnie jego brak powoduje szybkie skręcanie się żyłki a nie jej grubość. (2012/08/05 20:05)

u?ytkownik32263


A przyponów nie używa się na klenia, żadnych. Szczupak jest tylko przyłowem i tak należy go traktować. Utnie trudno, małą przynętę powinien dość szybko się pozbyć. Oczywiście żyłka do góra 0,18mm lub bardzo cienka plećka, do góra 0,08mm ale i nawet tak cienkiej nie polecam. Żyłka najlepsza. (2012/08/05 20:09)

gtsphinx


Żyłkę daje bezpośrednio do wirówki. A z krętlikiem już kiedyś próbowałem i meppsy longi mi nie kręciły gdy maksymalnie zwalniałem blachę w nurcie, za to bez krętlika pracowały bez przerwy, więc coś jest na rzeczy. (2012/08/05 23:19)

u?ytkownik32263


Żyłkę daje bezpośrednio do wirówki. A z krętlikiem już kiedyś próbowałem i meppsy longi mi nie kręciły gdy maksymalnie zwalniałem blachę w nurcie, za to bez krętlika pracowały bez przerwy, więc coś jest na rzeczy.

Blisko ćwierć wieku wędkowania i pierwsze słyszę o takim czymś. (2012/08/05 23:58)

radzik19821982


cześć,
gtsphinx - twoja żyłka skręca się z 3 powodów (każdy może wystąpić osobno lub mogą się sumować):
1. źle ją nawinąłeś
2. rolka twojego kołowrotka skręca żyłkę
3. obrotówka skręca żyłkę
4. to zdarza się rzadko: kupiłeś żyłkę kiepskiej jakości, która została źle nawinięta na szpulę przez producenta (podrabiacza).

Te 3 pierwsze czynniki mają największy wpływ na skręcanie się żyłki, a jeśli się sumują, to tym gorzej.

Znakomicie zrobiona obrotówka jedynie w znikomym stopniu skręca żyłkę, ale jednak skręca.

Polecam ci obrotówki polskich producentów: HRT i Dragon.

Stosowanie karabińczyka (agrafka połączona z krętlikiem) jest mile widziana podczas spinningowania (choćby w celu odzyskania przynęty z zaczepu), jedyny wyjątek to używanie przynęt mikro, czyli malućkich, np. przy woblerach o długości 1,5-2,5 cm można stosować malutką agrafkę lub pętlę niezaciskającą się.

Zapraszam na grupę Dragon - Dragon wędkarstwo
U nas zabiera głos prawie 800 internautów (to największa Grupa na Wedkuje.pl), możesz się dowiedzieć wiele ciekawego i o wszystko pytać.

pozdrawiam (2012/08/06 06:48)

mateusz-pruchni


Panowie, a czy kleń jest w stanie uderzyć na błystkę 2? Czy to jednak za duże?

No bo wczoraj wieczorem byłem trochę ponad godzinę na rzecze koło rymanowa, ryby takie widziałem maks. 25-30cm pojedyńcze pstrągi, klenie. I jednak na ten zestaw z przyponem nic nie uderzyło. Spróbuję na Wisłoku koło Rzeszowa z cieńszą żyłką.

(2012/08/06 09:33)

u?ytkownik105449


Na kazda najmniejsza blystke meppsa bral klen w Strzyzowie na Wisloku ale na Stobnicy lepiej choc malutki ledwie wymiar. Piecdziesiatki z Wisloka nie chcialy sie skusic. (2012/08/06 10:24)

Jack14


W zeszłym roku piękny jaź nie pogardził moim woblerem typowo boleniowym (ok. 7cm). (2012/08/07 16:46)

DaNWol


cześć,
gtsphinx - twoja żyłka skręca się z 3 powodów (każdy może wystąpić osobno lub mogą się sumować):
1. źle ją nawinąłeś
2. rolka twojego kołowrotka skręca żyłkę
3. obrotówka skręca żyłkę
4. to zdarza się rzadko: kupiłeś żyłkę kiepskiej jakości, która została źle nawinięta na szpulę przez producenta (podrabiacza).

Te 3 pierwsze czynniki mają największy wpływ na skręcanie się żyłki, a jeśli się sumują, to tym gorzej.

Znakomicie zrobiona obrotówka jedynie w znikomym stopniu skręca żyłkę, ale jednak skręca.

Polecam ci obrotówki polskich producentów: HRT i Dragon.

Stosowanie karabińczyka (agrafka połączona z krętlikiem) jest mile widziana podczas spinningowania (choćby w celu odzyskania przynęty z zaczepu), jedyny wyjątek to używanie przynęt mikro, czyli malućkich, np. przy woblerach o długości 1,5-2,5 cm można stosować malutką agrafkę lub pętlę niezaciskającą się.

Zapraszam na grupę Dragon - sprzęt wędkarski Dragon
U nas zabiera głos prawie 800 internautów (to największa Grupa na Wedkuje.pl), możesz się dowiedzieć wiele ciekawego i o wszystko pytać.

pozdrawiam

Stosowanie karabińczyka (agrafka połączona z krętlikiem) jest mile widziana podczas spinningowania (choćby w celu odzyskania przynęty z zaczepu)...jak odzyskać taka przynętę z zaczepu??co daje agrafka z krętlikiem???
oraz czy stosowanie pętli nie zaciskającej się na małych woblerkach to może być np: takie coś - http://www.youtube.com/watch?v=Vf5UwuIUZ4I (2013/09/19 18:55)