Giętkoząb czarnobrzuchy (Opaczek) Synodontis nigriventris (David, 1936)
Cześć :) A może po prostu masz OPACZKA ;)Giętkoząb czarnobrzuchy (Opaczek) Synodontis nigriventris (David, 1936)
" Ciekawy jest fakt, że młode opaczki przez pierwsze dni życia pływają normalnie, dopiero potem próbują odwracać się na grzbiet. Początkowo przychodzi im to z trudnością, ale po kilku dniach utrzymują się w tej pozycji coraz dłużej i wreszcie w dziesiątym tygodniu pływają już tylko na grzbiecie. Wtedy również zaczyna im wyraźnie ciemnieć partia brzuszna.
W odróżnieniu od innych sumów, Synodontis nigriventris unika przydennej strefy zbiornika, a trzyma się w górnych warstwach wody. Pływając do góry brzuchem, tuż pod powierzchnią, poluje na larwy komarów i różne opadające na wodę owady. Chętnie penetruje także dolne strony liści roślin wodnych i zbiera z nich glony.
Ta niezwykła ryba jest, jak dotąd, prawie nie znana wśród polskich akwarystów. Jeśli nawet ktoś ją zdobędzie, nie udaje mu się jej rozmnożyć i cenne okazy giną bezpotomnie. Przypadki rozmnożenia opaczka w niewoli należą do rzadkości, nie znaczy to jednak, że w sztucznych warunkach nie można do tego doprowadzić. Wbrew pozorom nie jest on rybą szczególnie wymagającą. Najbardziej odpowiada mu zbiornik średniej wielkości, z gęstą obsadą roślin o dużych liściach. Świetnie nadają się do tego celu różne gatunki kryptokoryn. Aby ryby miały dobre samopoczucie wskazane jest lekkie zaciemnienie akwarium za pomocą kilku okazów roślin pływających po powierzchni. Opaczki należą do ryb aktywnych o zmierzchu, a w najjaśniejszej porze dnia przebywają zawsze w ukryciu, to też w prześwietlonym akwarium sprawiają wrażenie przestraszonych. W zbiorniku służącym do hodowli tego gatunku powinno być zawsze przynajmniej tyle kryjówek, ile jest ryb, gdyż dorosłe osobniki są samotnikami i każdy z nich zajmuje oddzielne schronienie. Najlepiej nadają się do tego celu małe doniczki z wybitym dnem lub szczeliny między kamieniami, w których ryby odpoczywają." cyt. (...)