Kilka pytań na temat egzaminu na kartę wędkarską.

/ 24 odpowiedzi
Witam, czy moglibyście odpowiedzieć na kilka moich pytań? Z góry dziękuję.
Czy egzamin jest trudny?
Czy mam do wyboru odpowiedzi typu a b c d, czy mam odpowiadać sam z siebie?
Czy przeważają pytania na temat wymiarów i okresów ochronnych ryb?
Ile jest pytań?
Ile trzeba mieć pkt na ile?
Czy moglibyście mi opowiedzieć jak wyglądało to u was?
ogtw


Czy egzamin jest trudny?
Jeżeli się nauczysz, to będzie pikuś. (2017/03/26 18:05)

Romuald55


RAPR to malutka książeczka.Trzeba ją znać.Na dodatek trzeba umieć rozpoznawać ryby. (2017/03/26 21:42)

JKarp


RAPR to malutka książeczka.Trzeba ją znać.Na dodatek trzeba umieć rozpoznawać ryby.

RAPR? A ja myślę, że egzamin prowadzi się za znajomości USTAWY o rybactwie.
JK (2017/03/27 07:43)

ogtw


Zapisz sobie regulamin w formacie mp3 i słuchaj, zamiast rapu.
   (2017/03/27 10:16)

ferb


a jaka jest procedura gdzie i jakie dokumenty się skłąda ? (2017/03/27 14:18)

ogtw


Idź do najbliższego PZW, tam się wszystko załatwia. (tak dawniej było)
   (2017/03/27 17:56)

Romuald55


Janusz,a np Art 3c ustawy tez trzeba znać na egzaminie ? (2017/03/27 18:58)

Artur z Ketrzyna


Witam, czy moglibyście odpowiedzieć na kilka moich pytań? Z góry dziękuję.
Czy egzamin jest trudny?
Czy mam do wyboru odpowiedzi typu a b c d, czy mam odpowiadać sam z siebie?
Czy przeważają pytania na temat wymiarów i okresów ochronnych ryb?
Ile jest pytań?
Ile trzeba mieć pkt na ile?
Czy moglibyście mi opowiedzieć jak wyglądało to u was?

Egzaminy na katę prowadza koła PZW, lub inne organizacje do tego upoważniane (ustawa o rybactwie mówi o min 200 zrzeszonych osobach i ...) - taki wykaz powinno mieć starostwo w którym wyrabiasz Karte Wędkarską.
Egzaminy powinny być przeprowadzone zgodnie z tą ustawą. Czyli ze znajomości zasad uprawiania amatorskiego połowu ryb na terenie Polski. Czyli, okresy i wymiary ochronne, dozwolone metody i przynęty stosowanie do połowu ryb na wędkę, jak też gatunków ryb.
Co do ilości pytań czy punktów, wszytko zleży od prowadzącego egzamin.
Z zaświadczeniem, swoim zdjęciem, oraz opłatą 10 zł idziesz do swego starostwa, gdzie wyrabiają ci Kartę Wędkarską i wpisują do rejestru.
Potem wykupujesz zezwolenie u użytkownika rybackiego, czy zapisujesz się do PZW i tam opłacasz składki. I jesteś uprawniony do wędkowania na ich wodach zgodnie z regulaminem łowiska jak i prawem Polskim.
Na kartę wędkarską możesz łowić bez zezwolenia tylko na wodach Państwowych nie posiadających użytkownika rybackiego. (2017/03/28 06:06)

mr-tapir


Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, za tydzień w sobote zamierzam się tam udać i dostać papiery. A przy okazji wiecie może czy jak pytają z okresów i wymiarów ryb to z tych bardziej znanych, czy raczej tych mniej??? (2017/03/28 08:04)

osa12


Posiadając kartę wędkarską bez zezwolenia możesz uprawiać Amatorki Połów Ryb na wszystkich wodach publicznych stojących oraz publicznych płynących nie włączonych do obwodów rybackich.

Nie ma w ustawach i rozporządzeniach państwa polskiego pojęcia "wody Państwowe", są wody publiczne i niepubliczne. (2017/03/28 12:38)

ryukon1975


Przedstawiciele PZW dobrze Cię nastraszyli . Żadna komisja do Twojego egzaminu nie będzie powołana, nie stanie x ludzi z całego powiatu jako wielce szacowna komisja bo Ty masz ochotę piątego maja zdać egzamin.. Podpiszą kwitek wyślą wyżej a nawet Ty z nim pojedziesz. Słyszałem że niektórzy mają problem z zdobyciem prawa jazdy ale jeszcze nie słyszałem o problemach z zdobyciem karty wędkarskiej. Jedyny minus czyli opłaa za egzamin w tym roku odpadł z tego co sie orientuję nie mam az tyle czasu by te niesamowicie dynamiczne i naczasie przepisy obserwować.:)
Przedstawiciele PZW Wy jesteście "ponad nami" a cudzysłów jest wielce gruby i śmieszny szanujcie nas by mieć choć ułudę szacunku do Was z naszej strony. I należy pamiętać że PZW a Karta Wędkarska czyli dokument państwowy to dwie różne rzeczy. Więc nie przywłaszczajcie sobie tego co nie wasze. (2017/03/28 15:23)

ryukon1975


Niedawno to samo wklejałem, miejta jaja nie róbcie z sibie niewolmików nieistniijącej zabawy. Miejcie coś między łapami skoro piszecie że PZW to my.)
(2017/03/28 19:19)

limakryba


Wszystko zalezy na jaka osobe egzaminacyjna trafisz. Ja jak 8 lat temu zdawalem karte to nie musialem nawet na zadne pytanie odpowiedziec. Babka tylko powiedziala ze jak by sie ktos pytal to mialem zadawane pytania. Nauki duzo nie masz naucz sie wymiarow i po klopocie (2017/04/02 14:31)

ogtw


Nawet gdyby nie było egzaminu, to znajomość regulaminu jest potrzebna. Rozróżniać gatunki ryb i raków, też trzeba się nauczyć.  (2017/04/02 17:31)

Romuald55


Nie ma żadnych wytycznych na temat przeprowadzania egzaminów na kartę.W Kołach przeprowadzają je wyznaczone osoby.Wystawiają zaświadczenie o zdanym egzaminie.
Jeżeli ktoś niezbyt dokładnie pozna przepisy to nauczą go mandaty. (2017/04/02 21:00)

JKarp


A Ustawa tego aby nie precyzuje aby? 
Odpowiem - precyzuje dokładnie zasady. Kto może być w komisji, czy tylko PZW przeprowadza egzaminy itd. 
A że często jest farsą ten egzamin "państwowy" to inna para kaloszy i dlatego potem płacz nad wodą, że za co mandat? 
JK (2017/04/03 11:32)

Romuald55


Ale sposób przeprowadzania egzaminów i zakres wiedzy nie jest nigdzie określony.
Były zapędy ze strony starostw,że one chciały uczestniczyć w egzaminach i pobierac pieniądze,tylko PZW nie miało w tym żadnego interesu a pracownicy starostw odpowiedniej wiedzy. (2017/04/03 11:54)

pawelz


A jakiz to interes ma miec PZW ?. To wlasnie ta hipokryzja PZW mnie najbardziej dobija. Z jednej strony dzialalnosc spoleczna, z drugiej strony interes. Glownym celem zwiazku jest - cytuje:
Celem Związku jest organizowanie i promowanie wędkarstwa, rekreacji, sportu wędkarskiego,użytkowanie i ochrona wód, działanie na rzecz ochrony przyrody i kształtowanie etyki wędkarskiej.
A wg mnie umozliwienie zdobycia karty wedkarskiej jest jak najbardziej promowaniem wedkarstwa.
A skoro w PZW sa sami (poza kilkoma etatami) dzialacze spoleczni, to o jakiej to kasie jest mowa przy egzaminie ?. Zdecydujecie sie. Czy pracujecie spolecznie (bezinteresownie) czy jednak jakis zysk w tym wszystkim ma byc ?. Albo chociaz pokrycie kosztow. Ale wowczas czas skonczyc z tym piep... o dzialalnosci spolecznej. (2017/04/03 14:24)

JKarp


Ale sposób przeprowadzania egzaminów i zakres wiedzy nie jest nigdzie określony.
Były zapędy ze strony starostw,że one chciały uczestniczyć w egzaminach i pobierac pieniądze,tylko PZW nie miało w tym żadnego interesu a pracownicy starostw odpowiedniej wiedzy.

"Egzamin na Kartę Wędkarską obejmuje znajomość przepisów określonych w Ustawie o rybactwie śródlądowym oraz w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.

Jak myślisz skąd ten blockquote ? 
Sposobu nie okresla nikt a powinien skoro to egzamin państwowy. Zakres wiedzy samo PZW określa w swoich pismach na temat karty wędkarskiej.
Polski Portal Wędkarski Rybobranie.pl na zlecenie Polskiego Związku Wędkarskiego przygotował serwis pozwalający na przeprowadzenie wstępnego egzaminu na kartę wędkarską przez internet - Karta wędkarska.pl. Oczywiście przez internet się nie zdaje ale PZW wyraźnie wskazuje na zasady zdawania na kartę wędkarską.
http://www.kartawedkarska.pl/

JK (2017/04/03 15:43)

Romuald55


pawełz,zgłoś do starostwa chęć bycia egzaminatorem na kartę wędkarską.Poświęcisz swój czas ku chwale wędkarstwa poza PZW.Znasz przecież doskonale funkcjonowanie wędkarstwa obecnie jak rónież masz wizję na przyszłość.Superwedkarze wyjdą spod Twojej ręki. (2017/04/03 16:27)

Artur z Ketrzyna


Posiadając kartę wędkarską bez zezwolenia możesz uprawiać Amatorki Połów Ryb na wszystkich wodach publicznych stojących oraz publicznych płynących nie włączonych do obwodów rybackich.

Nie ma w ustawach i rozporządzeniach państwa polskiego pojęcia "wody Państwowe", są wody publiczne i niepubliczne.
Wszystkie wody publiczne, administrowane przez RZGW są podzielone na obwoy rybackie. :-)

  (2017/04/04 08:35)

pawelz


pawełz,zgłoś do starostwa chęć bycia egzaminatorem na kartę wędkarską.Poświęcisz swój czas ku chwale wędkarstwa poza PZW.Znasz przecież doskonale funkcjonowanie wędkarstwa obecnie jak rónież masz wizję na przyszłość.Superwedkarze wyjdą spod Twojej ręki.

Ale ja to juz pisalem 1000 razy. Mam w d..e dzialalnosc spoleczna w zwiazku z tym nie pcham sie na afisz. Jesli starostwo mi zaplaci, to moge egzaminowac. Ale Wy jako dzialacze spoleczni skoro juz podejmujecie sie takiej funkcji to robcie to spolecznie a nie pada stwierdzenie, ze PZW nie ma w tym zadnego interesu. PZW jako organizacja spoleczna nie powinna sie w swojej dzialalnosci doszukiwac zadnego interesu. (2017/04/04 09:20)

osa12


No cóż Kolego Arturze.
Nie masz racjii. Nie wszystkie wody publiczne administrowane przez RZGW  (wody płynące) należą do obwodów rybackich.
Wynika to z zasad prawnych tworzenia takich obwodów:
Obwody rybackie tworzy się wzdłuż lini brzegowej, wyłączne są porty i inne rzeczy zgodnie z prawem ....
  (2017/04/04 09:50)