Zaloguj się do konta

Kilka informacji o kleniu-sprzęt na klenia

utworzono: 2013/11/30 17:48
kaki1998

1.Czy wędka Jaxon Eternum Speedy Spin ML 5-25 198 cm nada sie na klenia
2. czy łowiąc klenia można używać plecionki 0.145 mm?  grubość taka że w rzece warcie bardzo dużo zaczepów
3.Czy stalki maja duzy wpływ na branie? w warcie na wobki 1.5 cm często trafiają sie szczupaki po 15-30 cm  , niestety. dlatego uzywam stalek
4. jaka przynęta oprócz wobków polecacie? mikro wahadełka? obrotóweczki?
5. Gdzie ich szukac , na prostych odcinkach , w zatoczkach?( w spowolnionym nurcie ,spokojnej wodzie czy zawirowaniach?

wiem że jest o tym dużo informacji w internecie jedyne co mnie irytuje to ze każdy mówi inaczej i dlatego nie moge tego ogarnąć
[2013-11-30 17:48]

Jakub Woś

1
Moim zdaniem się nada choć preferuję dłuższe kije. Ale ilu wedkarzy tyle opini ( jedni dłubią maleństwa na cieniutkie zestawiki z małymi przynętami i delikatnymi kijkami inni wolą sprzęt mocniejszy)
2
Nie raz zdarzyło mi się zapomnieć wziąć dodatkowej szpuli z cienką plecionką i łowiłem klenie na plecionkę 0,16
3
Stalki oczywiście mają wpływ na branie. Ale to zależy od przynęty, przejrzystości wody, czy łowi się w nurcie. Ja zawsze mam cienki wolfram.
4
Obrotówki i wahadła
5
W zależności od pory roku na wiosnę płytsze zakola, w lecie przelewy, zimą rynny

Każda woda inna, każdy wędkarz inny dlatego opinii tyle co wedkarzy.

Możesz zajrzeć na mojego bloga, jest tam wpis o moich jesiennych kleniach.
http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,duze-klenie-duze-przynety,68984
[2013-11-30 18:11]

kaki1998

1
Moim zdaniem się nada choć preferuję dłuższe kije. Ale ilu wedkarzy tyle opini ( jedni dłubią maleństwa na cieniutkie zestawiki z małymi przynętami i delikatnymi kijkami inni wolą sprzęt mocniejszy)
2
Nie raz zdarzyło mi się zapomnieć wziąć dodatkowej szpuli z cienką plecionką i łowiłem klenie na plecionkę 0,16
3
Stalki oczywiście mają wpływ na branie. Ale to zależy od przynęty, przejrzystości wody, czy łowi się w nurcie. Ja zawsze mam cienki wolfram.
4
Obrotówki i wahadła
5
W zależności od pory roku na wiosnę płytsze zakola, w lecie przelewy, zimą rynny

Każda woda inna, każdy wędkarz inny dlatego opinii tyle co wedkarzy.

Możesz zajrzeć na mojego bloga, jest tam wpis o moich jesiennych kleniach.
http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,duze-klenie-duze-przynety,68984

a jak prowadzisz przynęty , na jakiej głebokosci . Zdarza ci sie puszaczać przynete i łapac klenie jakiś 0.5-1 m od brzegu? siedzą w zalanych trawach?
[2013-11-30 18:41]

Jakub Woś

Jeśli pytasz o trawę to zapewne chodzi o cieplejsze miesiące. Tak wtedy bardzo często łowię ryby przy brzegu. Zwłaszcza klenie i jazie, na kamienistych opaskach czy przy nawisach trawy, prowadzę wtedy przynętę tuż pod powierzchnią.
[2013-11-30 20:38]

kaki1998

Jeśli pytasz o trawę to zapewne chodzi o cieplejsze miesiące. Tak wtedy bardzo często łowię ryby przy brzegu. Zwłaszcza klenie i jazie, na kamienistych opaskach czy przy nawisach trawy, prowadzę wtedy przynętę tuż pod powierzchnią.

a łowisz np w zalanych trawach ? ja tak często łapie okonie i małe szczupaki. albo w zalanych konarach , zalanych drzewach itp?
[2013-11-30 21:55]

a łowisz np w zalanych trawach ? ja tak często łapie okonie i małe szczupaki. albo w zalanych konarach , zalanych drzewach itp?

Kleń w letnie miesiące raczej będzie trzymał się wartkiej wody, przelewy kamieniste, opaski z szybkim nurtem. Za każdym kamieniem w wartkiej wodzie może czaić się kleń. Nigdy nie pomijam zalanych kamienistych opasek przez które przelewa się woda. Z takiego miejsca na Wiśle potrafię wydłubać kilka sztuk nie ruszając się z miejsca. Duży kleń może się pasać w nawisach trawy w wolniejszym nurcie ale to raczej miejsce dla szczupaka.
[2013-11-30 22:38]

Infernal1995

1.Wędka powinna mieć długość od powiedzmy 2,70 do nawet 3m z hakiem (niektórzy łowią odległościówkami). Chyba, że łowisz na małej zarośniętej rzeczce to kij krótszy. CW myśle, że górna granica to takie 18-20 gram. Wędka lepiej by była miększa.Akcja med-fast, ugięcie paraboliczne.
2.Taka plecionka to dobra na szczupaka.Klenie raczej na żyłkę 0,14-0,16.
3.Stalka odpada.
4.Obrotówki w miedzianych odcieniach, ale na każdym łowisku co innego się sprawdza.
5.Spróbuj na główkach, przelewach, w pobliżu zalanych traw i na kamienistych opaskach.
[2013-12-01 10:08]

kaki1998

moze ktoś jeszcze odpowie :D?
[2013-12-02 08:07]

roger0

BARDZO ciekawe uwagi. Ja dopiero drugi sezon za kleniem biegam wiec nic dodac niepotrafie. ps.1- moim zdanie dłuższy kijem (2.60<)lepiej ganiac za łobuzem kleniem.3-jeszcze nie mam opinii , chociaż lowiac szczupaki czasami trafial klonek, przy znacznym wolframie. mysile ze jak zeruje dobrze niema duzego znaczenia.4 narazie  stosuje tylko woblerki! 2 i 5 niemam zdania- jeszcz;-) [2013-12-31 15:54]