Zaloguj się do konta

Kij na okonia

utworzono: 2010/09/28 16:56
LukaszM

Witam kolegów po kiju.
Szukam wędki na okonia. Planuję kupić ją w najbliższych dniach i w weekend jechać na pierwszy typowo okoniowy wypad. Do tej pory jakoś nie interesowałem się tą rybą ale planuje trochę zacząć na nią polować a moje kije są za sztywne na te ryby.
Szukałem po tym forum ale nic konkretnego tam nie znalazłem. Same dyrdymały i rozmowa o kijach do 50 gram ;p
Ogólnie kijkiem planuję łowić na boczny trok i same paprochy czepiane do żyłki głównej, ewentualnie czasem malutkie obrotówki i woblerki kleniowe.
Jaki więc najodpowieniejszy ciężar wyrzutu będzie?
Jakie polecacie modele? Jakie posiadacie i jakie są ich plusy i minusy?
Kwota raczej nie wygórowana - od 80 do 150zł sobie przeznaczyłem. Im mniej tym lepiej, aby zakup miał sens.
Pamiętajmy o przyłowie - kij nie może być za delikatny.
Mi się podobają np.:
Daiwa Wędka Exceler Ultralight Spinning 240 (2-10) - tylko czy nie za mały cw???
Dragon Wędka Mystery Ultra Lite 270
MIKADO WĘDKA SHT ULTRALIGHT UL SPIN
Mikado Wędka NSC Ultralight Spin
Mikado Wędka Sensei Needle UL Spin
Mikado Wędka Sensei Feeling
...ale nie wiele o nich wiem. Zna je ktoś?
[2010-09-28 16:56]

arekde

Witam,

ja używam Shimano Alivio Super Sensitive 260 cm c.w. do 21g (ceny w sklepach od 135-179 zł). Całkiem porządny uchwyt korkowy, dwie części, 11 przelotek. Pracuje bardzo ładnie, świetnie czuć pracę woblerków i obrotówek. Łowię głównie na Odrze i jestem zadowolony. Oprócz okoni wyciągnąłem kilka boleni, kleni i sandaczy (takich do 65cm i z nurtu) Dała radę bez problemu a przy żyłce 0,16 praca i amortyzacja bez zastrzezeń.

[2010-09-28 17:08]

LukaszM

A no właśnie shimano to też dobra propozycja.
I faktycznie, nie wspomniałem na jakich wodach mam zamiar łowić. głównie stojące, chociaż może niekiedy duża rzeka jaką jest Bug (ale to rzadko)
[2010-09-28 17:12]

lgft

moze takie cos  http://www.mikado.pl/catalog/wedki/spinningi/lexus_sapphire_spin/
[2010-09-28 18:59]

lgft

moze takie cos  http://www.mikado.pl/catalog/wedki/spinningi/lexus_sapphire_spin/

mam ten kijek jak dla mnie bomba na okonia a i szczupaki na to wyciagalem przy wiekszej rybie pracuje caly blank
[2010-09-28 19:04]

LukaszM

Hmmm. ogólnie wydaje się spoko przy połowie na stojącej wodzie tylko że z tego co czytam to na rzece nie dam rady nim łowić, tak lgft? zbyt delikatna szczytówka podobno. Napisz mi coś więcej o tym kijku jeśli możesz.
[2010-09-28 19:40]

Ja bym polecił koledze coś innego czego sam używam do rzecznej dłubaniny. Jeśli koledze niestraszna odmiana - polecam bardzo gorąco. Niech kolega zajrzy tu, a ceny na necie ustali. Ja kupiłem 270cm 3-18g. Duży zapas mocy.

http://konger.pl/pl/start/wedka/136-Konger-Tiger-Cross-Maxx-UL-270-?go=cross+maxx

[2010-09-28 19:48]

lgft

Hmmm. ogólnie wydaje się spoko przy połowie na stojącej wodzie tylko że z tego co czytam to na rzece nie dam rady nim łowić, tak lgft? zbyt delikatna szczytówka podobno. Napisz mi coś więcej o tym kijku jeśli możesz.

ja lowie nim na wisle na paprochy i dobrze mi sie spisuje co do malych woblerow i obrotowek to nie wiem nie lapalem bo nie lubie  szczytowka tak jak napisales delikatna czuc kazde pukniecie a kij ma naprawde duzy zapas mocy pod warunkiem dobrego ustawienia chamulca na mlynku
[2010-09-28 21:00]

82marco

Ja używam Kongera ArcusSpin 240 5-20g. Bardzo mi się podoba a i ze szczupłym 59cm ostatnio sobie poradził. [2010-09-28 21:06]

CARBON

witam.lowie sporo okoni.mam ladnych paare lat kijka jaxona odeon 1-9 270 cm i tez ta wedka daje rade.jezeli chodzi o dlugosc przy lowieniu z brzegu to najlepsza jest miedzy 270 a 300 cm.ta wedka glownie oblawiam starorzecza doly przy wisle a nawet sprawuje sie z niewielkim obciazeniem na troku.no i jeszcze cos.zapytaj o przelotki na danej wedce gdyz nie wszystkie nadaja sie do plecionek i przelotki musz byc jak najdalej od blanku bo przy cienkiej zylce i mglistej lub deszczowj pogodzie paprochem daleko rzucic sie nie da gdyz zylka sie przyklei.pozdrawiam
[2010-09-28 22:09]

LukaszM

Ja bym polecił koledze coś innego czego sam używam do rzecznej dłubaniny. Jeśli koledze niestraszna odmiana - polecam bardzo gorąco. Niech kolega zajrzy tu, a ceny na necie ustali. Ja kupiłem 270cm 3-18g. Duży zapas mocy.

http://konger.pl/pl/start/wedka/136-Konger-Tiger-Cross-Maxx-UL-270-?go=cross+maxx

Do rzecznej polecasz, a nada się na stojącą?? Bo jak już napisałem głównie na takiej będę łowił. Nie będzie za sztywny??

Jeśli chodzi o ArcusSpin 240 5-20g to na pewno za ciężki. szukam czegoś lżejszego
[2010-09-28 22:21]

LukaszM

witam.lowie sporo okoni.mam ladnych paare lat kijka jaxona odeon 1-9 270 cm i tez ta wedka daje rade.jezeli chodzi o dlugosc przy lowieniu z brzegu to najlepsza jest miedzy 270 a 300 cm.ta wedka glownie oblawiam starorzecza doly przy wisle a nawet sprawuje sie z niewielkim obciazeniem na troku.no i jeszcze cos.zapytaj o przelotki na danej wedce gdyz nie wszystkie nadaja sie do plecionek i przelotki musz byc jak najdalej od blanku bo przy cienkiej zylce i mglistej lub deszczowj pogodzie paprochem daleko rzucic sie nie da gdyz zylka sie przyklei.pozdrawiam

To mówisz że dajesz radę tym jaxonem na boczny łowić? Ciekawe jak ta daiwa w takim razie bo ona mnie kusi. tylko że za krótka właśnie trochę ;/
[2010-09-28 22:23]

CARBON

tak daje rade tyle ze blisko brzegu i na niewielkie obciazenie moze max12g na moje miejsca mi to wystarcza.mysle ze zrobiles sobie maly problem z tym doborem wedki.a przygladal sie kolega wedka o gramaturze 3-15 moze cos z tego przedzialu i ta dlugosc uwierz mi najlepsza bedzie 270cm naprawde
[2010-09-28 22:29]

LukaszM

tak daje rade tyle ze blisko brzegu i na niewielkie obciazenie moze max12g na moje miejsca mi to wystarcza.mysle ze zrobiles sobie maly problem z tym doborem wedki.a przygladal sie kolega wedka o gramaturze 3-15 moze cos z tego przedzialu i ta dlugosc uwierz mi najlepsza bedzie 270cm naprawde

Właśnie co do długości to się zupełnie zgadzamy. Łapałem z brzegu krótkimi spinningami i nie było w cale za wygodnie. Dlatego właśnie szukam 2,70 bo dla mnie to optymalna długość. ewentualnie 2,60 - 2,80. A cw to właśnie nie wiem jaki, do 13? 15? może 18?
Kurde ze znajomym rozmawiałem który łapie okonie i on mówi że dla niego podstawa to 4 okoniówki o różnej gramaturze. Tylko że ja chcę jedną taką pośrednią właśnie bo mnie po prostu nie stać na zakup czterech ;p
[2010-09-28 22:38]

CARBON

masz racje ze chcesz jedna bo ja siebie nie wyobrazam z czterema wedkami nad woda wiec twoj znajomy albo je lubi dzwigac albo ma problem z wyborem ktora to dzis zabrac.postaw sobie pytnie jak glebokie jest lowisko jak daleko zamierzasz rzucac i jakiej gramatury beda najczesciej twoje glowki jigowe.a moze czasy sie polepsza i bezdziemy kupowac wiecej sprzetu czego ci zycze i sobie i wszystkim wedkarza.teraz zrob to co ci podpowiada serce

[2010-09-28 22:46]

LukaszM

Ale z drugiej strony wiesz co, ze dwa kije to by było akurat. Jak bym jechał z zamiarem rzucania samymi paprochami to kijek taki do 10 gram max by był najlepszy. Za to jak już chce się założyć małą obrotówkę albo ciężarek do troka to do 15 lub 18 bo rzucać daleko u mnie trzeba. Zbiornik duży i dość głeboki bo około 7 - 8 m.
[2010-09-28 22:56]

LukaszM

A jeszcze pytanie o przelotki - jak poznać że nadadzą się do plecionki?
[2010-09-28 22:58]

CARBON

to juz musisz zapytac u sprzedawcy lub wyczytac w katalogu z danymi technicznymi u mnie sa to przelotki tytanium ts i maja kolor srebra  kupilem w kanadzie spinning berkleya z przelotkami tytanowymi sa bardzo cieniutkie.teraz chyba wiekszosc wedziska ma przelotki przystosowane do plecionek ale kto pyta nie bladzi powodzenia.

[2010-09-28 23:06]

Znakomicie się spisuje i przy bocznym troku na stojącej, jak i przy obławianiu klatek czy przelewów. W 90% przypadków właśnie to biorę nad wodę i jeszcze nie zaliczyłem ryby której nie mógłbym wyciągnąć. Pozdrawiam. [2010-09-28 23:32]

LukaszM

Znakomicie się spisuje i przy bocznym troku na stojącej, jak i przy obławianiu klatek czy przelewów. W 90% przypadków właśnie to biorę nad wodę i jeszcze nie zaliczyłem ryby której nie mógłbym wyciągnąć. Pozdrawiam.

A jak z czułością szczytówki i przenoszeniem drgań na dolnik? Nie jest za sztywna? Okonie często biorą bardzo niepewnie. Witać i czuć takie brania?
[2010-09-28 23:57]

Szczytówka jest jak przy większości wklejek, delikatna. Okonie wieszają się na niej prawie bez zacinania. Przy bocznym troku widać każdą nierówność dna na szczytówce. Co ciekawe, da się poprowadzić woblerki i czuć ich akcję, wklejka nie tłumi pracy nawet 2cm kleniowych drobiazgów. Za to obrotówki większej niż 2 ze skrzydełkiem long już dobrze nie poprowadzisz, ta sama sytuacja z woblerami DR i SDR większymi niż 5cm. Za to z normalnym sterem i SR obsługuje woblerki do wielkości 9cm.
[2010-09-29 07:39]

Witam

Ja polecam coś z Mikado. Pomimo że jestem zwolennikiem dragona,  uważam że delikatne wklejanki Mikado ma lepsze - oczywiście w przystepnej cenie.

Ja okonie łowię na taki kijek, tylko że model poprzedni - bo mój ma kolor ciemno niebieski, granatowy.

http://allegro.pl/mikado-competition-needle-ul-spin-2-80-15g-gratisy-i1225000607.html

Jest bardzo czuła, można łowić nią nawet z zamkniętymi oczami:), gdyż wszystkie pukniecia doskonale przenosi na dolnik.

Jak wybierałem kijek na okonia to Pan w sklepie (BASS) zaproponowal mi taki test, tzn.

Ja trzymałem kijaszki, a sprzedawca delikatnie pstrykał w ostatnią przelotkę. I na tej wędeczce te pstryknięcia były najbardziej odczuwalne na dolniku.

Kijek świetnie pracuje przy holowaniu, jak narzie największą ryby jaką na niego wyjalem to szczupły 55 cm. Poradzil sobie bez problemu:)

[2010-09-29 08:25]

saw

Ja poradziłbym Ci podobnie jak Kazik, wklejanki mikado. Osobiście posiadam kilka Mikado ale polecałbym Mikado Diamond Spin 2,7m cw. do 12 gr. Kij dość uniwersalny świetny z brzegu rzeki, ale również z pomostu czy łodzi. Bardzo lekki (tylko 171 gr przy tej długości) a zarazem wytrzymały i mocny kij z bardzo czułą szczytówką, siedział na nim również szczupak 80cm i to była dopiero zabawa:) Do tego kręciołek do 200gr i masz zestaw jak malowany, żaden okoń się nie oprze. Cena przystępna w okolicy 140zł, na delikatne spinningowanie paprochami, niewielkimi woblerami kleniowymi, imitacjami owadów ect.Powodzenia! [2010-09-29 09:37]

pepe79

Daiwa wypuściła też niedawno dość tanie i ciekawe wklejanki: Megaforce Jigger
Nie używałem ich, ale na sucho w sklepie zachowują się fajnie...

[2010-09-29 11:56]

LukaszM

Ten mikado do 12 gram to nie wiem czy nie za miękki będzie dla mnie jak chcę daleko rzucać trokiem przy łowieniu pstrągów w żwirowni.

Jeśli chodzi o Daiwę Megaforce Jigger to chyba ciekawa propozycja może być faktycznie. Ma ktoś ten kij bądź używał, żeby móc się podzielić wrażeniami????

[2010-09-29 12:58]

Dorzucę coś od siebie. Nie jestem zwolennikiem wklejanek, zwłaszcza do połowu w rzekach. Sprawiają problemy nawet przy obrotówkach i nie najlepiej prowadziło mi się nimi wobki dlatego też radziłbym Ci się przyjrzeć kijkowi Konger World Champion IRI Lucky 275 3-10.
Z racji tego iż nie są to wklejanki to możesz śmiało poszukać kleni, jazi i okoni w rzekach. Kijki te mają spoory zapas mocy w dolniku a równocześnie bardzo czułą szczytówkę. Ostatnio dość długo ją machałem i powiem Ci, że bardzo dobry kijek. Cena jest troszkę większa, ale moim zdaniem warto dopłacić i mieć produkt, który będzie służył znacznie dłużej.
Poza tym ja mam Kongera World Champion Dancer 3-14 ale moim zdaniem jest to wędka zbyt wolna na łowienie okoni na gumki i inne, dlatego też sam rozważam zakup tego kongerka który Ci poleciłem, z tym że też waham się pomiędzy Lucky a Maxim Twist do 12g z mega czułą szczytówką i wysoko osadzonymi przelotkami- ale raczej wziąłbym tego pierwszego o ile wcześniej porzucę uprzedzenia do takich kijków.
W maju tego roku byłem też na kołowych zawodach, kolega łowił wklejką mikado lexus sapphire do 13 z tego co pamiętam, też dobry kijek, ale ja pozostaje wierny kongerkom, które jeszcze mnie nie rozczarowały a w tej cenie moim zdaniem znajdują się w ścisłej czołówce.
[2010-09-29 15:04]