Zaloguj się do konta

Kiedy karpie zaczynają żerować po tarle?

utworzono: 2014/05/21 14:06
piotrekke

witam.. nad moim ulubionym łowisku na którym jest kilka karpi zauwazyłem że wczoraj było tarło karpi chciałbym sie dowiedzieć po jakim czasie  zaczyna żerować po tarle? nie chce stracić całego dnia na wedkowanie skoro nie będzie brał bo jest w tarle.  najlepsze jest to ze nawet osobniki po 2-3 kg się tarły.
[2014-05-21 14:06]

Jędrula

Wątpię , że to tarł się karp , w tym okresie woda  jeszcze za zimna na tarło tej ryby . Po drugie karp w Polsce bardzo rzadko się wyciera , można powiedzieć , że to ewenement . [2014-05-21 14:19]

Robson86

Wątpię , że to tarł się karp , w tym okresie woda  jeszcze za zimna na tarło tej ryby . Po drugie karp w Polsce bardzo rzadko się wyciera , można powiedzieć , że to ewenement . 

Z tym że się nie wyciera to do końca się nie zgodzę, polega to bardziej na tym że ikra nie jest w stanie przetrwać w naszych warunkach pogodowych.. Kiedy woda osiągnie określoną temperaturę jest to bodziec dla ryb do rozpoczęcia tarła, można to rozpoznać po pływających wyrwanych z dna kępach trzciny itp. Będąc na nocce któregoś razu na prywatnym niewielkim łowisku byłem aż zszokowany ilością zielska pływającego po nocy po powierzchni stawu.. Fakt brania są wtedy raczej sporadyczne... ale przed samym tarłem i po są rewelacyjne.
Pozdrawiam. 

[2014-05-21 15:17]

piotrekke

hmm, troche wedkuje i wiem jak wygląda karp. okres tarła wypada na maj-czerwiec  i łowisko jest płytkie do 1m.
[2014-05-21 15:51]

Bazyl126

Skoro jest takie płytkie to woda się szybciej nagrzewa wcale nie byłbym zdziwiony gdyby to były karpie :) [2014-05-21 17:11]

limakryba

u mnie w okolicy dość często karpie się trą i później pływa pełno małych karpików
[2014-05-22 10:08]

SVT

Pewnie że karp się wyciera w naszym kraju, zakładając własne stawy. Wystarczy zarybić Karpiem Lustrzeniem (Królewskim)  i do tego kilka Sazanów . Po paru latach ryba się dostosuję do środowiska, a za tym idzie przymusowy rozwój. Lustrzeń z Sazanem się zmiesza, co daje tym rybom większą wytrzymałość. I nikt mi nie weprze bajek, że Sazan też jest rybą sprowadzoną z Azji. [2014-05-22 10:43]

W ogóle się tym nie przejmuj i jedź na ryby, karpie nie wycierają się wszystkie na raz :), część karpi w Polsce wyciera się w maju, część w czerwcu i również w lipcu, niektóre ryby w ogóle nie przystępują do tarła( choroba, nie odpowiednie warunki pogodowe)  a ikra jest wchłaniana.
[2014-05-22 12:14]

darek-salamon

Pewnie że karp się wyciera w naszym kraju, zakładając własne stawy. Wystarczy zarybić Karpiem Lustrzeniem (Królewskim)  i do tego kilka Sazanów . Po paru latach ryba się dostosuję do środowiska, a za tym idzie przymusowy rozwój. Lustrzeń z Sazanem się zmiesza, co daje tym rybom większą wytrzymałość. I nikt mi nie weprze bajek, że Sazan też jest rybą sprowadzoną z Azji.

Jedynym dzikim karpiem jest sazan  .    Wszystkie inne  formy karpia powstaly przez ingerencje człowieka  tak jak czarne tulipany czy indyko-kury.Nie mozna przypisywać karpiowi ze jest nasz bo czy to będzie karp łuskowy-drobnołuski homozygotyczny  czy karp liniowy heterozygotyczny czy tez karp goly bezłuski tez heterozygotyczny to i tak ma takie same zachowania i geny jak dziki sazan i te same szkody wyrzadza.Czekam jak  beda jeszcze amury liniowe albo bezluskie i najlepiej tolpygi gołe.A sumy dla urozmaicenia z łuskami i  szczupakookonie.Zostawmy to naturze i nie wsadzajmy łap tam gdzie nie trzeba.Jest to czy w takiej czy innej postaci gatunek obcy.Amen. [2014-05-22 14:23]

lynx

Pewnie że karp się wyciera w naszym kraju, zakładając własne stawy. Wystarczy zarybić Karpiem Lustrzeniem (Królewskim)  i do tego kilka Sazanów . Po paru latach ryba się dostosuję do środowiska, a za tym idzie przymusowy rozwój. Lustrzeń z Sazanem się zmiesza, co daje tym rybom większą wytrzymałość. I nikt mi nie weprze bajek, że Sazan też jest rybą sprowadzoną z Azji.

Jedynym dzikim karpiem jest sazan  .    Wszystkie inne  formy karpia powstaly przez ingerencje człowieka  tak jak czarne tulipany czy indyko-kury.Nie mozna przypisywać karpiowi ze jest nasz bo czy to będzie karp łuskowy-drobnołuski homozygotyczny  czy karp liniowy heterozygotyczny czy tez karp goly bezłuski tez heterozygotyczny to i tak ma takie same zachowania i geny jak dziki sazan i te same szkody wyrzadza.Czekam jak  beda jeszcze amury liniowe albo bezluskie i najlepiej tolpygi gołe.A sumy dla urozmaicenia z łuskami i  szczupakookonie.Zostawmy to naturze i nie wsadzajmy łap tam gdzie nie trzeba.Jest to czy w takiej czy innej postaci gatunek obcy.Amen.

Poczekam na piraniokrokodyla.
[2014-05-22 17:24]

piotrekke

spedzialem cały dzien po tarle było juz spokojnie i wcale nie brały...
[2014-05-23 12:13]

tonyrebeliant1

Rozczaruje kilku kolegow ale sazan, czyli karp w formie dzikiej pierwotnej, nie wystepuje juz w Polsce. To co sie lowi w rzekach to tylko karp pelnoluski. Ten gatunek zalatwil sie sam zazywajac przyjemnosci cielesnych z uciekinierami z hodowli. To samo czeka karasia pospolitego (zlotego),ktorego z upodobaniem do czynnosci seksualnych wykorzystuja karasie srebrne (przybledy).  [2014-05-23 12:38]

darek-salamon

Rozczaruje kilku kolegow ale sazan, czyli karp w formie dzikiej pierwotnej, nie wystepuje juz w Polsce. To co sie lowi w rzekach to tylko karp pelnoluski. Ten gatunek zalatwil sie sam zazywajac przyjemnosci cielesnych z uciekinierami z hodowli. To samo czeka karasia pospolitego (zlotego),ktorego z upodobaniem do czynnosci seksualnych wykorzystuja karasie srebrne (przybledy).                                                                                                          Nie zgadzam się ze to karaś pospolity wykorzystuje, to srebrzysty gwałci ryby karpiowate bo ma niedostatek samców przewaga samic zwana gynogenezą rodzajem płyciowego pasożytnictwa,samice japonca wykorzysuja samce innych karpiowatych by polewaly ich ikrę mleczem( nasieniem) co i tak nie zapladnia tej ikry tylko pobudza ja do rozwoju .Dopiero potem wykluwają się same samice identyczne klony jak matka.Owszem samce się pojawiają jak juz jest mało innych ryb karpiowatych i tez sie wycierają z karasiem pospolitym i nie tylko ,doprowadzając do opanowania zbiornika przez tylko jeden gatunek czyli? Karasiem srebrzystym jest to chwast gorszy od tak nie wiem czemu znienawidzonego jazgarza.

[2014-05-23 17:37]