Zaloguj się do konta

Karta wędkarska - pytanie .

utworzono: 2012/05/06 19:51
mattw

Witam serdecznie. Wiele lat temu zrobiłem kartę wędkarską. Zmieniłem miejsce zamieszkania. Czy wystarczy że opłacę składkę w PZW w nowym województwie i mogę wędkować spokojnie na wodach PZW? Z góry dziękuję za odpowiedź. [2012-05-06 19:51]

jogi

Karta wędkarska jest dożywotnia ale byłoby wskazane uaktualnić adres zamieszkania zarówno w karcie jak i w leg.PZW. [2012-05-06 20:17]

Sniper64

Cześć..:)

Jeżeli było to wiele lat temu to zwróć owagę czy to jest katra czy legitymacja członkowska! Trochę się po zmieniało...:) powinieneś mieć dwa dokumenty,,białą kartę wedkarską i legitymację!jak to masz to gitara wystarczy opłacić składki i otrzymasz pozwolenie na dany okręg - z porozumieniami jakie posiada na resztę musisz coś zawsze dopłacić wykupując osobne zezwolenia ,,nie ma już tych starych dobrych czasów gdzie na legitymację członkowską wędkowało się w całym kraju..:) Pozdrawiam

[2012-05-06 20:24]

mattw

dziękuję za Wasze odpowiedzi.  [2012-05-06 20:25]

Sniper64

Nie ma za co..Załatwiaj wszystko co trzeba i na ryby goń..:)) [2012-05-06 20:47]

siubek

Jaką legitymacje członkowską??? Ja byłem sobie karte wyrobić i dostałem tylko białą książeczkę na której pisze "karta wędkarska". Jak można i gdzie wyrobić legitymacje członkowska i co ona daje?   [2012-05-06 21:57]

Erni

Witam,
Idź do , któregoś koła w swoim miejscu zamieszkania i opłać składki. Dadzą Ci taką legitymację członkowską ze znaczkami i pieczątkami.
Jeżeli mieszkasz w dużym mieście to warto poczytać na internecie o kołach , ponieważ nie które posiadają swoje stawy itp. Fajna sprawa

Pozdrawiam
[2012-05-07 14:28]

siubek

Czyli jak pójde w mojej miejscowości opłacić kartę wędkarską to dostanę tę książeczkę?

Można łowić z samą kartą wędkarską?

[2012-05-07 19:33]

kogutw68

Musisz miec opłaty sama karta nie da rady [2012-05-07 19:42]

siubek

to czyli jak opłace te opłaty to dostanę tę legitymacje członkowską czy to coś jeszcze innego??

[2012-05-07 20:43]

Gieniusz

Witam
Tak, dostaniesz legitymację członkowską, potrzebujesz do niej zdjęcie więc nie zapomnij je zabrać oraz obowiązkowo weź ze sobą kartę wędkarską. Wyrobienie legitymacji kosztuje około 5 zł. Dodatkowo będziesz musiał opłacić składkę członkowską ( składka przynależności do danego koła w granicach 30-35zł.), następnie opłacasz licencję na amatorski połów ryb, różnie w różnych okręgach. Po opłaceniu licencji wkleją Ci znaczki w legitymację i wydadzą rejestr połowu ryb limitowanych, od tej pory będziesz mógł wędkować w swoim okręgu. Pamiętaj abyś na łowisko zawsze zabierał legitymację oraz kartę wędkarską i zaczynał wędkowanie od wpisu w rejestr daty. Bez tego nie wolno wędkować!
Mam nadzieję, że pomogłem.
Połamania kija kolego. 
[2012-05-08 06:54]

siubek

Tak pomogło. Teraz juz troche rozumiem. dzięki.

[2012-05-08 11:56]

Okonek20

Witaj mattw! Ponieważ w poprzednich odpowiedziach na Twoje wątpliwości, nie poruszono wszystkich ewentualności związanych z uzyskaniem zezwolenia na wędkowanie, pozwolę sobie zacytować fragment ze strony mojego koła "Wędkowanie zgodnie z prawem"

Aby w Polsce wędkować zgodnie z prawem, wędkarz obowiązany jest posiadać: kartę wędkarską oraz zezwolenie na amatorski połów ryb wędką, wydane przez gospodarza łowiska.  

Zezwolenie na amatorski połów ryb wędka na wodach PZW uzyskujemy:

Ø gdy zamierzamy zostać członkami Polskiego Związku Wędkarskiego, kontaktujemy się z wybranym kołem wędkarskim i składamy deklarację członkostwa. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji o przyjęciu, wnosimy wpisowe (jednorazowo), opłacamy składkę członkowską i stając się członkami PZW - otrzymujemy zezwolenie;

Ø jeżeli nie chcemy należeć do PZW, udajemy się do najbliższego koła wędkarskiego lub biura Zarządu Okręgu, gdzie wykupujemy licencję dla niezrzeszonych (jest ona znacznie droższa, ale nie jesteśmy zobowiązani do pracy społecznej w kole -  §  5 ust.1 Statutu PZW : Związek (PZW) opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków,...).

Ø zezwolenie na amatorski połów ryb wędką lub licencja uprawniają do wędkowania wyłącznie na wodach których dotyczą a uzyskanie ich jest równoznaczne z akceptacją postanowień  zawartych w Ustawie o rybactwie śródlądowym, aktualnym Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb ( możemy go otrzymać w siedzibie koła lub okręgu) oraz szczegółowych  warunków określonych w zezwoleniu /licencji.

Wędkowanie na innych wodach śródlądowych:

Ø aby wędkować na wodach nie należących do PZW, zobowiązani jesteśmy wykupić zezwolenie u gospodarza łowiska (spółdzielni, gospodarstwa rybackiego lub osoby fizycznej);

Ø z otrzymanym zezwoleniem możemy udać się nad wodę, ale  tylko tą której ono dotyczy  i wędkować zgodnie z Ustawą o rybactwie śródlądowym oraz przepisami ustanowionymi przez gospodarza łowiska - właściciela wody.

[2012-05-08 21:32]

siubek

" Związek (PZW) opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków,...)." Co dokłasnie jest rozumiane poprzez prace społeczną? Wiedzialem ze nie ma nic za darmo. Myślałem ze udało mi sie karte za darmo wyrobić i w ten sposób płacić mniejsze opłaty a tu jest o jakiś pracach społecznych... [2012-05-08 23:04]

Daniel1991

Po raz kolejny tej zimy powraca sprawa przyduchy.Wystąpiła ona również na stawie w parku w Ołtarzewie. Od początku roztopów zaczęły pokazywać się martwe ryby, wśród nich przede wszystkim tołpygi, karpie i mnóstwo okoni. Staw należ do Urzędu Miasta i Gminy Ożarów Mazowiecki, a opiekę nad nim sprawuje Towarzystwo Miłośników Ołtarzewa. Moje pytanie brzmi, czemu Towarzystwo nie zrobiło nic, aby tej sytuacji zapobiec, a później nie uprzątnęło martwych ryb, przecież jako opiekun akwenu jest odpowiedzialne za stan tej wody. Zdechłe ryby pewnie do tej pory straszyłyby swoim widokiem, gdyby na prośbę Urzędu nie zostały wyłowione przez zarząd Koła 136, które pod względem formalnym z wodą tą nie ma nic wspólnego.

A tak na marginesie. Staw w parku jest zarybiany z pieniędzy Gminy Ożarów Mazowiecki, może gdyby Towarzystwu przyszło zapłacić ze swoich pieniędzy za zarybienie, to zaczęłoby ono dbać należycie o wpuszczane ryby.

Pozdrawiam.

MAM PYTANKO:

Czy w związku z tym co jest napisane powyżej jest wymagana karta wędkarska?? Czy jest to zależne od urzędu gminy??

[2012-05-08 23:17]