Zaloguj się do konta

Karta wędkarska z 1978 roku i egzamin

utworzono: 2012/01/25 18:59
mjaros

Posiadam kartę wędkarską  wydaną w 1978 roku. Teraz muszę wymienić na nową i każa mi zdawać egzamin na nowo. Czy to możliwe? [2012-01-25 18:59]

mjaros

Dla uzupełnienia miałem przerwę w wędkowaniu od 1983 - człowiek młody, rodzina, zmiana miejsca zamieszkania, praca i chroniczny brak czasu.Może ktoś podpowie, czy jest jakaś podstawa prawna do powtarzania egzaminu? Obecnie mieszkam w Warszawie, ale kupiliśmy z żoną niewielkie gospodarstwo rolne w świętokrzyskim nad zalewem i mam tak blisko do wody, że przypomniałem sobie dawne czasy wędkowania. Tym bardziej, że ostatnio sąsiadka wyciągnęła szczupaka 120 cm (w zeszłym roku) [2012-01-25 19:25]

mastifff

Sąsiadki mają to do siebie, że największe sztuki wyrywają.

Zerknij dobrze w kartę, powinien być tam zapis, że karta ważna jest bezterminowo.

I tu masz odpowiedź.

A znam się na tym najlepiej.

[2012-01-25 19:45]

Roxola

Spróbuję odpowiedzieć delikatnie.
Otóż,przerwa w wędkowaniu to 19 lat.
Czy jest podstawa prawna czy też nie
to egzamin się Koledze przyda.
A dla własnego również spokoju jest wskazany.
,,Troszkę" się zapewne zmieniło w przepisach itd.
Aby być wiarygodnym o posiadanej wiedzy to egzamin trzeba zdać.
To nie boli.
[2012-01-25 19:46]

mjaros

Nie chodzi o egzamin tylko o zasadę. Wiedzę z przepisów wędkowania to mam wystarczającą, śledzę zmiany przepisów na bieżąco itd. Nie lubię być wykorzystywany nawet na 25 zł - podstawy prawnej na ponowny egzamin z powodu utraty ważności karty wędkarskiej i przerwy w wędkowaniu (nawet 19 lat) nie znalazłem. Chciałem tylko potwierdzenia czy mam rację?Moja stara karta jest ze zdjęciem i legitymacją członkowską - jako jeden dokument. Nawet Pani z referatu ochrony środowiska (to oni wydają nowe karty) nie spotkała się z takim dokumentem.Nie jestem na tyle stary, żeby mieć problem z pamięcią.A tak naprawdę to ile z przepisów dotyczy bezpośrednio wędkowania? [2012-01-25 20:02]

mjaros

Sprawdziłem, niestety w mojej karcie nie zapisu o terminie jej ważności. [2012-01-25 20:09]

mastifff

Sąsiadki mają to do siebie, że największe sztuki wyrywają.

Zerknij dobrze w kartę, powinien być tam zapis, że karta ważna jest bezterminowo.

I tu masz odpowiedź.

A znam się na tym najlepiej.




Nikt nie lubi płacić bez sensu.

Zatem słuchaj mnie a nie porad z cyklu " warto sobie przypomnieć egzamin"

RAPR można sobie poczytać/utrwalić bez płacenia ;-)

[2012-01-25 20:09]

J-A-C-E-K

Nie wiem kto koledze kazał zdawać egzamin kolejny raz (pewnie ci z pzw), lecz ja radziłbym zwrócić sie do starostwa powiatowego wydział ochrony środowiska i na podstawie starej karty wydadzą nową (10zł). Egzamin na kartę wędkarską zdajemy raz na całe życie bez względu na przerwę, tak samo jak prawo jazdy. Przeciez nie mia pan obowiązku opłacać składki. [2012-01-25 20:19]

Zdawac nie trzeba ale trzeba byc na bieżąco i wyrobic kilka dokumentów bo trochę się przez te lata zmieniło-(ale chyba się nie boisz co?)
Mam od 84 ale łowię i opłacam na bieżąco.Szkoda że tamte czasy się już nie wrócą, było49 województw i jedna opłata nizinna albo górska na cały kraj,osobne znaczki spina i taaakie rybki
Jednak to jest" choroba" nieuleczalna jeżeli zdecydowałeś się kolego po takiej przerwie powrócic do wędkowania.Pozdro,zdania i połamania.

[2012-01-25 20:19]

mjaros

Pani ze sklepu wędkarskiego (tam można dokonywać opłat) PZW Kielce (tam chcę należeć) powiedziała, że wykupię składkę a znaczek wklei do mojej karty, tylko wyrobi mi nową legitymację członkowską. Chociaż w PZW Kielce powiedzieli, że wymiana karty to tylko formalność. Nie mniej jednak i tak muszęzystkie stare karty utraciły ważność w 1985 roku (nie jestem pewienczy w tym cz w 87).  Nie mniej jednak dziękuję za podpowiedź. [2012-01-25 20:20]

Zdawac nie trzeba ale trzeba byc na bieżąco i wyrobic kilka dokumentów bo trochę się przez te lata zmieniło-(ale chyba się nie boisz co?)
Mam od 84 ale łowię i opłacam na bieżąco.Szkoda że tamte czasy się już nie wrócą, było49 województw i jedna opłata nizinna albo górska na cały kraj,osobne znaczki spina i taaakie rybki
Jednak to jest" choroba" nieuleczalna jeżeli zdecydowałeś się kolego po takiej przerwie powrócic do wędkowania.Pozdro,zdania i połamania.


Zdania jeżeli czujesz taką potrzebę,bo nie musisz!
[2012-01-25 20:22]

mjaros

To właśnie Pani z referatu ochrony środowiska oznajmiła, że bez egzaminu nie wyda mi karty.UM Warszawa. [2012-01-25 20:25]

Pani ze sklepu wędkarskiego (tam można dokonywać opłat) PZW Kielce (tam chcę należeć) powiedziała, że wykupię składkę a znaczek wklei do mojej karty, tylko wyrobi mi nową legitymację członkowską. Chociaż w PZW Kielce powiedzieli, że wymiana karty to tylko formalność. Nie mniej jednak i tak muszęzystkie stare karty utraciły ważność w 1985 roku (nie jestem pewienczy w tym cz w 87).  Nie mniej jednak dziękuję za podpowiedź.


Nic nie utraciło ważności tylko kiedyś karta była w legitymacji a od 85r weszła "biała"-osobna,dodatkowa ze zdjęciem którą Ci wydadzą bez problemu a legitymację Ci zostawią starą-(jak masz miejsce na znaczki).
[2012-01-25 20:28]

mjaros

Dziękuję kolego. Do wędkowania chcę wrócić, ponieważ daje to emocje (kiedyś lubiłem cięgnąć klenia a zdażały się okazy kilku kilogramowe) i odprężenie psychiczne. Uwierz, ze bywając 100 m od zalewu "rojącego" się od wędkarzy nie miałem czasu na wędkowanie. Powiedziałem sobie DOSYĆ - tak krótko żyjemy, róbmy to co daje przyjemność, nie bądźmy dalej niewolnikami pracy.  [2012-01-25 20:37]

Romuald55

Dawne Karty Wędkarskie,te które były łącznie z legitymacją dawno straciły ważność.Był określony czas na wymianę bez egzaminów.Kto tego nie zrobił musi spełnić aktualne wymagania,czyli zdać egzamin.Nie pamiętam dokładnych dat kiedy miała miejsce zmiana ale chyba z chwilą wejścia w życie poprzedniej ustawy o rybactwie śródlądowym plus czas określony na zmianę Karty Wędkarskiej.Poprzednie karty nie były wydawane przez administrację państwową dlatego straciły ważność.Karty Wędkarskie wydawane przez administrację państwową są ważne dożywotnio,poprzednie tylko na czas ważności opłat i każdorazowo były przedłużane z automatu niejako po opłaceniu składki.
[2012-01-25 20:38]

Romuald55

O ile pamiętam to były czasy,że nie było Kart wędkarskich. [2012-01-25 20:40]

Romuald55

W praktyce może być tak ,że na podstawie starej karty wędkarskiej możesz dostać zaświadczenie o zdanym egzaminie z Koła w którym będziesz robił opłaty. [2012-01-25 20:49]

Neykes

Aktualną kartę można mieć 22 lata ... Potem trzeba zdawać od nowa ...Jednak zależy od związku.Egzamin nie jest trudny .. Podstawowe wymiary i okresy ochronne ryb. [2012-01-25 21:42]

mjaros

Moją kartę wydał Urząd Gminy to już administracja państwowa [2012-01-25 21:58]

basiasia

Posiadam kartę wędkarską  wydaną w 1978 roku. Teraz muszę wymienić na nową i każa mi zdawać egzamin na nowo. Czy to możliwe?






Ale kto Ci każe?
Żeby otrzymać nową Kartę należy przedłozyć zaświadczenie o przebytym egzaminie na Kartę Wędkarską. Takie są przepisy, wystarczy że zgłosisz się do swego Koła, i poprosisz o zaświadczenie, że twój egzamin zdany wtedy a wtedy utrzymany jest w mocy. Dołączysz do tego stara Karte i poprosisz o wydanie nowej. Potrzebne Ci będą dwie fotografie i opłata za wydanie Karty uiszczona w Starostwie.
Pozdro
[2012-01-25 22:03]

mjaros

Dziękuję, wszystko jasne.Pozdrawiam [2012-01-25 22:17]

jurek

No nie wszystkie Koła prowadzą taki rejestr , ale przeważnie jest to trzymane 20 lat , więc jeżeli w Kole nie znajdą w kartotece numeru nadania , to trzeba przystąpić ponownie do egzaminu
[2012-01-25 22:48]

osa12

Miałem podobny problem w moim mieście. Ale po małej dyskusji i groźbie złożenia skargi okazało się to możliwe. Mając już kartę nie trzeba zdawać egzaminu!. Moja była z czasów studenckich chyba z 1981r. Bardzo długo na nią łowiłem, do dzisiaj byłaby ważna. Wymieniłem po powodzi i zalaniu dokumentów w piwnicy.

[2012-01-26 08:01]

ryukon1975

Sprawdziłem, niestety w mojej karcie nie zapisu o terminie jej ważności.



Na mojej karcie jest.

5.Karta ważna bezterminowo.
[2012-01-26 08:22]

jurek

Masz rację Krzyśku , karta jest bezterminowa , no chyba że się zniszczy lub zmienią się przepisy państwowe ( ale po uznaniu ślimaka rybą , a węgorza płazem --- wszystko jest możliwe )........ pozdrawiam.
[2012-01-26 11:48]

Romuald55

Z kartą wędkarską jest podobnie jak z innymi dokumentami.Karty sprzed roku 1985 straciły ważność.Był ustawowy czas żeby je wymienić.Kto tego nie dokonał musi uzyskać ją w/g nowych zasad czyli zaświadczenie z Koła o zdanym egzaminie.Dobra wola osoby wyznaczonej przez zarząd do opiniowania nowych członków może spowodować,że na podstawie dawnej karty oraz choćby ustnej rozmowy dlaczego tak długa była przerwa można takie zaświadczenie otrzymać.Trzeba pamiętać,że zgodnie ze statutem PZW ,zarząd Koła decyduje o przyjęciu lub nie nowego członka w szeregi PZW.Swego czasu jak weszły w życie nowe prawa jazdy też był wyznaczony czas na ich zmianę a kto tego nie dokonał tracił je i musiał od nowa robić kurs,egzamin itd.Dlaczego ma być inaczej z Kartą Wędkarską? [2012-01-26 12:21]