Zaloguj się do konta

Karta Wędkarska dla juniora?

utworzono: 2011/02/12 16:51
Kangur1979

Witam,mój 6-cio letni syn molestuje mnie o wędkę i wspólne wypady nad wodę no i w związku z tym mam pytanie:czy młody może już wyrobić jakiś dokument(karta?),dzięki któremu będzie mógł robić to zgodnie z przepisami...

 Z góry dzięki za odpowiedź...

[2011-02-12 16:51]

Możesz z nim jeździć spokojnie na ryby i udostepniać mu swoją wędkę i bedzie łowił zgodnie z przepisami, ale karty 6-cio latek mieć jeszcze nie może. Jak skończy 10 lat, to juz ewentualnie możesz w swoim kole pogadać o karcie dla niego, ale prawidłowo powinien dostać kartę w 14 roku życia, wtedy otrzyma status członka-uczestnika. [2011-02-12 17:00]

Manolo8

Kartę wędkarską może wyrobić syn po ukończeniu 14 lat, natomiast może starać się w PZW o legitymację członka uczestnika. W moim kole taka legitymacja z opłatą na wędkowanie jedną wędką (pod opieką osoby dorosłej), kosztuje 1 zł pozostałą kwotę pokrywa koło. Jest to praktykowane w wielu kołach gdzie są prowadzone szkółki wędkarskie dla dzieci i młodzieży.
[2011-02-12 18:12]

Manolo8

Zapomniałem dopisać, że razem możecie wędkować na trzy wędki, jeżeli posiadasz  stosowne dokumenty z opłatą.
[2011-02-12 18:15]

koal

Zgodnie z RAPR Po opłaceniu składek jako członek uczestnik może wędkować nawet na 2 wędki w ramach własnego łowiska. Nie wiem czemu koledzy pisza że dopiero po skończeniu 10 lat ?

Dla mojego 6 letniego syna w tym roku dokonałem opłat i potwierdziłem wszystko w kole. Została wydana mu legitymacja członkowska, rejestr połowów - młody jest ważny jak nikt bo jest wędkarzem ;)

Proponuje Ci podobne rozwiązanie ( choć te 50 PLN jest nie Twoje )
[2011-02-12 18:27]

Zgodnie z RAPR Po opłaceniu składek jako członek uczestnik może wędkować nawet na 2 wędki w ramach własnego łowiska. Nie wiem czemu koledzy pisza że dopiero po skończeniu 10 lat ?

Dla mojego 6 letniego syna w tym roku dokonałem opłat i potwierdziłem wszystko w kole. Została wydana mu legitymacja członkowska, rejestr połowów - młody jest ważny jak nikt bo jest wędkarzem ;)

Proponuje Ci podobne rozwiązanie ( choć te 50 PLN jest nie Twoje )





Zgadza się. Lecz dzieci do lat 14 zwolnione są z posiadania karty i mogą wędkować pod opieką dorosłego. Wiele kół radzi właśnie takie rozwiązanie, a jak skończy 14 lat, wtedy zda egzamin i dostaje swoją kartę zostając członkiem-uczestnikiem. I nie mylcie karty wedkarskiej z legitymacją PZW.







[2011-02-12 18:39]

przemo601

Dziecko gdy nie ukończy 14 lat może łowić na jedną wędkę z tobą, gdy już ukończy 14 lat wyrób mu kartę i opłać wszystko, wtedy będzie mógł łowić sam
[2011-02-12 19:04]

koal

Kolego Masstiff - nie mylę karty z legitymacją ale z całym szacunkiem dla Ciebie wg zapisów czlonkiem uczestnikiem zostaje w momencie opłacenia składek a nie momencie zdania egzaminu na kartę ...

Kolego przemo601 - dlaczego tweirdzisz że do 14 roku życia na jedną wędkę ???
Poczytaj dokumenty, odśwież wiadomości a później pisz ... jako członek uczestnik w ramach własnego łowiska ma następujące uprawnienia ( z których niekoniecznie musi korzystać ):

5. Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w
ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod
nadzorem osoby uprawnionej do opieki.
5. ŁOWIENIE RYB SPOKOJNEGO ŻERU
§ 4
1. Łowienie ryb spokojnego Ŝeru dozwolone jest równocześnie na dwie wędki.
2. Uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim może określić dopuszczalną ilość
zanęt w danym łowisku.
3. Wędkarz łowiący ryby na przynęty naturalne, zobowiązany jest do zachowania
następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:
a/ łowiąc z brzegu - 10 m
b/ między łodziami - 25 m
c/ między łodzią a brzegiem - 50 m
6. ŁOWIENIE RYB DRAPIEŻNYCH
§ 5
1. Łowienie ryb drapieŜnych, na przynęty naturalne, dozwolone jest równocześnie na
dwie wędki.
2. Łowiąc ryby metodą spinningową lub trollingową wolno uŜywać jednej wędki,
uzbrojonej w jedną przynętę sztuczną.
3. Łowiąc ryby drapieŜne na przynęty sztuczne lub sztuczną muchę obowiązuje
zachowanie następujących odległości pomiędzy wędkującymi:
a/ łowiąc z brzegu - 30 m
b/ łowiąc z łodzi lub brodząc - 50 m


[2011-02-12 19:14]

darekgliwice


aby dostać kartę wędkarską musi zdać egzamin, i jest potrzebny jakiś dokument tożsamości, moja córka zdała egzamin w wieku 9-ciu lat, w urzędzie miejskim dostała kartę wędkarską, i po opłaceniu składki (42 zł) może łowić w ramach swojego limitu na dwie wędki pod opieką dorosłego
[2011-02-12 20:02]

Kangur1979

Panowie!Dzięki wielkie za garść informacji,również od mojego syna...Droga jest tylko jedna...-pozałatwiać "papiery",wyłożyć te kilka złociszy no i najważniejsze...-wyedukować nowincjusza ,wpajając mu to co istotne i piękne w wędkarstwie:etykę,poszanowanie przyrody i kilka innych rzeczy powiązanych z tą pasją...

     

[2011-02-12 22:02]

JaroDaw

Kolego Masstiff - nie mylę karty z legitymacją ale z całym szacunkiem dla Ciebie wg zapisów czlonkiem uczestnikiem zostaje w momencie opłacenia składek a nie momencie zdania egzaminu na kartę ...

Kolego przemo601 - dlaczego tweirdzisz że do 14 roku życia na jedną wędkę ???
Poczytaj dokumenty, odśwież wiadomości a później pisz ... jako członek uczestnik w ramach własnego łowiska ma następujące uprawnienia ( z których niekoniecznie musi korzystać ):

5. Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w
ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod
nadzorem osoby uprawnionej do opieki.
5. ŁOWIENIE RYB SPOKOJNEGO ŻERU
§ 4
1. Łowienie ryb spokojnego Ŝeru dozwolone jest równocześnie na dwie wędki.
2. Uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim może określić dopuszczalną ilość
zanęt w danym łowisku.
3. Wędkarz łowiący ryby na przynęty naturalne, zobowiązany jest do zachowania
następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:
a/ łowiąc z brzegu - 10 m
b/ między łodziami - 25 m
c/ między łodzią a brzegiem - 50 m
6. ŁOWIENIE RYB DRAPIEŻNYCH
§ 5
1. Łowienie ryb drapieŜnych, na przynęty naturalne, dozwolone jest równocześnie na
dwie wędki.
2. Łowiąc ryby metodą spinningową lub trollingową wolno uŜywać jednej wędki,
uzbrojonej w jedną przynętę sztuczną.
3. Łowiąc ryby drapieŜne na przynęty sztuczne lub sztuczną muchę obowiązuje
zachowanie następujących odległości pomiędzy wędkującymi:
a/ łowiąc z brzegu - 30 m
b/ łowiąc z łodzi lub brodząc - 50 m



kolego @koal . Po pierwsze zapoznaj się z rapr'em 2011, warto znać!!!
i tak na przykład:
5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.
dość istotna zmiana.
Po drugie. Koledzy podali Ci inne rozwiązania, tańsze i praktyczniejsze, gdyż nie w każdym kole 6cio latek może zdawać egzamin na kartę wędkarską.  [2011-02-14 16:04]

Pasat71

Dzisiaj wyrobiłem mojemu synowi 11 lat legitymacje członek-uczestnik  PZW opłacone zezwolenia na dwa okręgi całość 55zł. Dostał zezwolenia na wędkowanie ,dwa osobne rejestry połowu ograniczenia to: zakaz połowu bez nadzoru osoby dorosłej ( w nocy nawet pod nadzorem ) [2011-02-15 21:50]

Dzisiaj wyrobiłem mojemu synowi 11 lat legitymacje członek-uczestnik  PZW opłacone zezwolenia na dwa okręgi całość 55zł. Dostał zezwolenia na wędkowanie ,dwa osobne rejestry połowu ograniczenia to: zakaz połowu bez nadzoru osoby dorosłej ( w nocy nawet pod nadzorem )




Co "w nocy nawet pod nadzorem"?


[2011-02-15 21:53]

JaroDaw

Dzisiaj wyrobiłem mojemu synowi 11 lat legitymacje członek-uczestnik  PZW opłacone zezwolenia na dwa okręgi całość 55zł. Dostał zezwolenia na wędkowanie ,dwa osobne rejestry połowu ograniczenia to: zakaz połowu bez nadzoru osoby dorosłej ( w nocy nawet pod nadzorem )


Maćku chyba o to chodziło [2011-02-16 16:33]

koal

Kolego JaroDaw - dzięki za wyłapanie błędu - skopiowałem chyba punkt z starego regulaminu ( ale nowy znam i jestem tego świadomy ) - ale zakładam, że kol Kangur1979 równiez tę kartę posiada.

Co do karty nie wiem czemu się upieracie że członek uczestnik musi zdawac egzamin na kartę - mi bardziej zależało na tym żeby mój synek uczył się również odpowiedzialności, poznawał zasady i związane z nimi przepisy - pamiętam jak SSR ostatnio nas kontrolowała a on dopytywal o konsekwencje braku posiadania karty itp ...

A co do zakazu wędkowania w nocy - ciekawy jestem na jakiej podstawie twierdzicie że jest zakaz ? Nic takiego nie doczytałem - chyba że w domniemaniu sprawowania należytej opieki ...
[2011-02-16 19:26]

JaroDaw

Kolego JaroDaw - dzięki za wyłapanie błędu - skopiowałem chyba punkt z starego regulaminu ( ale nowy znam i jestem tego świadomy ) - ale zakładam, że kol Kangur1979 równiez tę kartę posiada.

Nie ma za co, jeszcze przez jakiś czas trochę zamoty z tym będzie. Swoją drogą współczuje ludziom, którzy nie śledzą zmian i nie są świadomi tych kilku zmian. "Przebudzenie" może trochę kosztować.

Co do karty nie wiem czemu się upieracie że członek uczestnik musi zdawac egzamin na kartę - mi bardziej zależało na tym żeby mój synek uczył się również odpowiedzialności, poznawał zasady i związane z nimi przepisy - pamiętam jak SSR ostatnio nas kontrolowała a on dopytywal o konsekwencje braku posiadania karty itp ...

Moim zdaniem karta wędkarska dla dziecka poniżej 14 roku życia, służy tylko dla satysfakcji wędkującego dziecka, jak i jego taty. Z prawnego punktu widzenia ( może się mylę), nie ma żadnej różnicy, pomiędzy 11 letnim wędkarzem a 11 członkiem uczestnikiem. No ale ...

A co do zakazu wędkowania w nocy - ciekawy jestem na jakiej podstawie twierdzicie że jest zakaz ? Nic takiego nie doczytałem - chyba że w domniemaniu sprawowania należytej opieki ...

Również nie wiem dlaczego, ale okręgi mają prawo do zaostrzenia regulaminu, więc nie wnikam. [2011-02-17 09:28]

darekgliwice

Dzisiaj wyrobiłem mojemu synowi 11 lat legitymacje członek-uczestnik  PZW opłacone zezwolenia na dwa okręgi całość 55zł. Dostał zezwolenia na wędkowanie ,dwa osobne rejestry połowu ograniczenia to: zakaz połowu bez nadzoru osoby dorosłej ( w nocy nawet pod nadzorem )

członek uczestnik po opłaceniu składek może wędkować w całym kraju , potrzebny jest tylko rejestr połowów i pozwolenie na łowienie danego okręgu
[2011-02-18 19:20]

chermaster19

Jeśli chodzi o 6 letnie dzicko to na początek polecam łowiska bo nie trzeba mieć rzadnych zezwoleń a raczej zawsze coś się zlowi dzięki czemu dziecko nie zrazi się do wędkowania bo chodzi przecierz o wyciąganie ryb i zabawę a nie 10 godzinne wyprawawy kiedy łowi się czasmi jedną płoć albo nic

[2011-02-21 21:33]

radekszumocki

Koledzy co mówi art. 7 ustawy rybackiej wszyscy wiemy, zadajemy pytanie czy małoletni może ubiegać się okartę wędkarską ,odpowiedz brzmi może.W ustawie o ruchu drogowym określony jest wiek do uzyskania, prawa jazdy, karty motorowerowej czy też rowerowej.Jeżeli 10 latek może zdawać na kartę rowerową to dlaczego nie może uzyskać karty wędkarskiej.PZW zmienił w tym punkcie regulamin i usunął dolną granicę wieku.Wydanie karty wędkarskiej następuje w trybie postępowania administracyjnego i tu pojawia się aspekt prawny.Każdy człówiek w chwili urodzenia ma zdolność prawną[art.8 pragr.1 k.c.],nie ma zdolności do CZYNNOŚCI PRAWNYCH CZŁOWIEK który nie ukończył lat13[art.12 k.c.], ograniczoną zdolność do czynności prawnych ma człowiek który ukończył 13 lat, i pełną zdolność do czynności prawnych człowiek z chwilą ukńczenia lat 18.Według art.30 paragr.2 k.p.a. osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych działają przez swych ustawowych przedstawicieli[rodzice,opiekun prawny],nie utrudniajmy młodym wstępowania do PZW, ułatwiajmy ,to dobry także czas na naukę dobrych nawyków.POZDRAWIAM.
[2011-02-22 07:03]

Romuald55

Reasumując Kolego Kangur1979 masz dwie możliwości:-zabierać syna i dać mu swoją wędkę żeby przy Tobie łowił bez żadnych opłat i dokumentów,-opłacić składkę ulgową członka uczestnika i będzie mógł łowić na dwie wędki,mięć swoją siatkę itd.Oczywiście pod Twoim nadzorem.Aby nadzór był zgodny z regulaminem musicie łowić na jednym stanowisku,ale to żaden problem.Drugie rozwiązanie jest korzystniejsze ponieważ podnosi prestiż dziecka jako "samodzielnego" wędkarza,ponadto praktycznie nie zdaje egzaminu po skończeniu 14tego roku życia,tylko dostaje zaświadczenie do Starostwa żeby uzyskać kartę wędkarską./egzamin zdał praktyczny przez parę lat/.I oczywiście może brać udział w zawodach jako kadet. [2011-02-22 12:22]

JaroDaw

Koledzy co mówi art. 7 ustawy rybackiej wszyscy wiemy,

tylko czy na pewno?
zadajemy pytanie czy małoletni może ubiegać się okartę wędkarską ,odpowiedz brzmi może.

A może jednak nie może.
W ustawie o ruchu drogowym określony jest wiek do uzyskania, prawa jazdy, karty motorowerowej czy też rowerowej.Jeżeli 10 latek może zdawać na kartę rowerową to dlaczego nie może uzyskać karty wędkarskiej.

Dlatego że tak mówi ustawa, o rybactwie śródlądowym .
PZW zmienił w tym punkcie regulamin i usunął dolną granicę wieku.

Tylko co ma do tego PZW, jest jedynie uprawniony do przeprowadzenia 

egzaminu ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb, a kartę wędkarską wydaje starosta.


Wydanie karty wędkarskiej następuje w trybie postępowania administracyjnego i tu pojawia się aspekt prawny.Każdy człówiek w chwili urodzenia ma zdolność prawną[art.8 pragr.1 k.c.],nie ma zdolności do CZYNNOŚCI PRAWNYCH CZŁOWIEK który nie ukończył lat13[art.12 k.c.], ograniczoną zdolność do czynności prawnych ma człowiek który ukończył 13 lat, i pełną zdolność do czynności prawnych człowiek z chwilą ukńczenia lat 18.Według art.30 paragr.2 k.p.a. osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych działają przez swych ustawowych przedstawicieli[rodzice,opiekun prawny],nie utrudniajmy młodym wstępowania do PZW, ułatwiajmy ,to dobry także czas na naukę dobrych nawyków.POZDRAWIAM.


Nie utrudniamy !!! Członek uczestnik może wędkować jak by miał kartę, z ograniczeniami jakie są przewidziane dla młodzieży do 14 roku życia.
Ustawa o rybactwie śródlądowym  z dnia 18 kwietnia 1985 r,  oraz  USTAWA  z dnia 24 września 2010 r  o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym
Art. 7. 1. . Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą, przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej.”,

„1a. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane.”,

2. Amatorski potów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej ,,kartą wędkarską" lub ,,kartą łowiectwa podwodnego", a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie.  2a. Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument wydawany przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb ustalone przez uprawnionego do rybactwa wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim, uwzględniającej w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce i technikę połowu ryb. Zezwolenie może także wprowadzać warunek prowadzenia rejestru amatorskiego połowu ryb, a w przypadku wprowadzenia tego warunku, określać sposób prowadzenia tego rejestru
3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski potów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę. 

4. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający zezwolenie, o którym mowa w ust. 2. Z obowiązku tego są także zwolnione osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do rybactwa zezwolenie na połów w tych wodach.

5. Kartę wędkarską oraz kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w ust. 7a. Z obowiązku składania egzaminu są zwolnione osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie z zakresu rybactwa.

6. Kartę wędkarską wydaje się osobie, która ukończyła 14 lat. Kartę łowiectwa podwodnego wydaje się osobie, która ukończyła 18 lat.

7. Za wydanie karty wędkarskiej i karty łowiectwa podwodnego pobiera się opłatę, której wysokość powinna odpowiadać kosztom jej wydania.

7a. Uprawniona do powołania komisji egzaminacyjnej jest organizacja społeczna, której statutowym celem jest działanie na rzecz ochrony ryb oraz rozwoju amatorskiego połowu ryb, określona w przepisach wydanych na podstawie art. 21 pkt 2. Za przeprowadzenie egzaminu organizacja społeczna może pobrać opłatę w celu pokrycia kosztów jego przeprowadzenia.

7b. Członkiem komisji egzaminacyjnej może być osoba, która:

1) posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie ochrony oraz połowów ryb;

2) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo albo umyślne wykroczenie przeciwko przepisom o rybactwie śródlądowym, przepisom o rybołówstwie, przepisom o łowiectwie, przepisom o ochronie przyrody lub przepisom o ochronie zwierząt.

8.
 Uprawniony do rybactwa za wydane zezwolenie na uprawianie amatorskiego połowu ryb może pobierać opłatę w wysokości przez siebie ustalonej.

Pozdrawiam Jarek [2011-02-23 12:54]