Zaloguj się do konta

Karta wędkarska-od ilu lat?

utworzono: 2011/02/22 11:07
ruszczak08

witam mam 12 lat i sie zastanawiam czy moge juz zdawac na karte wedkarska.troche czytalem na roznych forach i opinie sa takie ,ze czasami egzaminatorzy pszepuszczaja osoby ponizej 14 roku zycia jednak nie jestem pewien.jesli nie moge wyrobic takiej karty to moze jest inny dokument. Z gory dziekuje za pomoc [2011-02-22 11:07]

kacapek91

w tym wieku możesz zrobić legitymację wędkarską która uprawnia do wędkowania pod nadzorem osoby pełnoletniej:) poczytaj sobie regulamin amatorskiego połowu ryb tam wszystko jest dokładnie wyjaśnione:)
[2011-02-22 11:26]

Patryk, nie wiem gdzie mieszkasz, ale pewnie gdzieś tam jest jakieś koło wędkarskie. Poproś więc kogoś dorosłego, aby zadzwonił do takiego koła i się dowiedział, czy będziesz mógł miec taką kartę. A teraz, póki nie skończyłeś jeszcze 14 lat, mozesz łowić ryby swoja wędką pod opieką kogoś dorosłego, kto posiada ważną kartę wędkarską. [2011-02-22 11:59]

ruszczak08

mieszkam w Warszawie.Głównie chodzi mi o wypady nad wisełkę,mój tata ma kartę wędkarską jednak nie opłaconą.Z tatą chodzę tylko kilka razy w roku nad ryby więc jego zdaniem nie warto oplacać karty.A ja szukam dokumentu dzieki króremu będe mógł łowić ryby pod opieką osoby dorosłej która nie posiada karty wędkarskiej (np. siostrą)

[2011-02-22 12:43]

mieszkam w Warszawie.Głównie chodzi mi o wypady nad wisełkę,mój tata ma kartę wędkarską jednak nie opłaconą.Z tatą chodzę tylko kilka razy w roku nad ryby więc jego zdaniem nie warto oplacać karty.A ja szukam dokumentu dzieki króremu będe mógł łowić ryby pod opieką osoby dorosłej która nie posiada karty wędkarskiej (np. siostrą)



No to masz spory problem. Albo tata opłaci na nowo kartę, albo siostra pełnoletnia wyrobi sobie kartę wędkarską. Poczytaj Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW. Jeden z jego punktów mówi tak:

5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w
ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod
opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.



[2011-02-22 12:49]

kasalka

karty się nie opłaca! składki tak [2011-02-22 13:17]

karty się nie opłaca! składki tak




Składki się płaci lub wpłaca, a za kartę się wnosi opłaty, czyli się ją opłaca. Karta jest opłacona, a nie płacona czy wpłacona. Wnosisz opłatę za kartę, a nie płatę. 


[2011-02-22 13:31]

Romuald55

Kartę Wędkarską wydaje się osobie ,która ukończyła 14 lat......Art7p.6 nowej ustawy.
      [2011-02-22 13:38]

tochu9702

Kartę Wędkarską wydaje się osobie ,która ukończyła 14 lat......Art7p.6 nowej ustawy.
     

Ja w tamtym roku (miałem 13lat) na wakacje wyrobiłem kartę i miałem tam wpis, że do dnia __ __ ___  muszę łowić pod opieką osoby dorosłej posiadającej kartę wędkarskom... Już mam 14 lat, składki opłacone na ten rok i mogę sam ruszać na ryby. :) [2011-02-22 21:11]

koal

Nie wiem czy sie nie mylę ale z zapisu nie wynika że aby sprawowac opiekę nad członkiem uczestnikiem trzeba samemu być członkiem PZW ...
zmierzam do tego że jeśli ojciec Patryka posiada kartę i nie opłacił składek to nie wyklucza go to z możliwości opieki nad łowiącym Patrykiem ( chociaż sam wędkowac nie może ) ...
[2011-02-22 21:44]

ryukon1975

Też tak myślę kol.koal,zapis mówi pod opieką osoby dorosłej posiadającej kartę wędkarską a nie wniesione składki czy opłaty.Natomiast na karcie jest wyraźnie napisane Ważna bezterminowo.Czyli nieletni ma prawo do swojego łowiska i limitu więc łowi a osoba dorosła tylko się nim opiekuje w normalnym kraju wcale by nie potrzebowała tej karty ale u nas to była okazja by wyciągnąć od takich ludzi parę groszy niech więc zdają.
[2011-02-23 07:21]

Romuald55

Samodzielnie może łowić osoba posiadająca KARTĘ WĘDKARSKĄ/nie dotyczy obcokrajowców/.Ona zna,a bynajmniej musi znać,przepisy PZW.Zdała stosowny egzamin i może być pociągnięta do odpowiedzialności za jego nieprzestrzeganie.Członek PZW poniżej 14tego roku życia nie ma obowiązku znać regulaminów/nie ma jeszcze Karty Wędkarskiej/,dlatego musi być pod opieką osoby posiadającą taki dokument.Ta osoba nie musi być członkiem PZW. Nie mniej z racji posiadania Karty wędkarskiej ponosi odpowiedzialność za młodocianego wędkarza w ramach przestrzegania regulaminu. [2011-02-23 09:45]

ryukon1975

Osoba do 14 lat /nie ma jeszcze Karty Wędkarskiej/ na ten temat toczy się dyskusja tuż obok i wcale nie jestem pewny czy nie ma bo może ma?
[2011-02-23 09:50]

Romuald55

Ustawa mówi,że za kartę wędkarska można pobrać opłatę do wysokości jej kosztów wydania.Żadnych dodatkowych opłat pobrać nie można,więc nie jest to naciąganie na koszty. [2011-02-23 09:51]

ryukon1975

Może przesadziłem z tym naciąganiem na koszty nie zmienia to faktu że w cywilizowanym świecie dziecko które chce łowić to łowi i nikt nie wymaga by cała jego rodzina posiadała Karty Wędkarskie.
[2011-02-23 10:00]

Romuald55

W świecie cywilizowanym,jak Kolega to określa,są towarzystwa wędkarskie o przepisach bardziej restrykcyjnych niż u nas.I często bywa tak,że jest to bardziej elitarny sport niż u nas.Właśnie te towarzystwa przejmują najlepsze łowiska.Cieszmy się że na razie my jesteśmy w lepszej sytuacji. [2011-02-23 10:22]

kasalka

karty się nie opłaca! składki tak




Składki się płaci lub wpłaca, a za kartę się wnosi opłaty, czyli się ją opłaca. Karta jest opłacona, a nie płacona czy wpłacona. Wnosisz opłatę za kartę, a nie płatę. 



Nie ważne, nie łapmy się za słowa. Chodzi o pieniądze.
Za Kartę Wędkarską płaci się raz. W kasie urzędu starostwa odpowiedniego dla adresu zameldowania w kwocie ok 15zł. Karta jest wydawana i ważna raz na całe życie, jak dowód osobisty (pomijam jej wymianę np z powodu zmiany danych adresowych, zdjęcia, datę ważności jak w przypadku dowodu czy prawa jazdy itp...)
Inaczej ma się sprawa Legitymacji PZW, którą opłaca się co roku. Ewentualnie można wnosić składki, opłaty okresowe - jedno (lub więcej) dniowe (pomojam łowiska komercyjne)  na wody PZW.
Dlatego proszę Was o rozróżnienie powyższych terminów :opłata Karty a opłata za składki"

[2011-02-23 14:39]

JaroDaw

karty się nie opłaca! składki tak




Składki się płaci lub wpłaca, a za kartę się wnosi opłaty, czyli się ją opłaca. Karta jest opłacona, a nie płacona czy wpłacona. Wnosisz opłatę za kartę, a nie płatę. 



Nie ważne, nie łapmy się za słowa. Chodzi o pieniądze.
Za Kartę Wędkarską płaci się raz. W kasie urzędu starostwa odpowiedniego dla adresu zameldowania w kwocie ok 15zł. Karta jest wydawana i ważna raz na całe życie, jak dowód osobisty (pomijam jej wymianę np z powodu zmiany danych adresowych, zdjęcia, datę ważności jak w przypadku dowodu czy prawa jazdy itp...)
Inaczej ma się sprawa Legitymacji PZW, którą opłaca się co roku. Ewentualnie można wnosić składki, opłaty okresowe - jedno (lub więcej) dniowe (pomojam łowiska komercyjne)  na wody PZW.
Dlatego proszę Was o rozróżnienie powyższych terminów :opłata Karty a opłata za składki"


Za legitymację płaci się też raz, chyba że ją zgubimy.Co roku wpłacamy składki członkowskie, oraz składki okręgowe na ochronę i zagospodarowanie wód.
bez złośliwości, ale poprawiać kolegów pisząc też źle ;))) [2011-02-23 15:03]

Adam789

Czyli sam nie wiem jak mam 13 lat mam kartę, opłacone składki i np. idę połowić trochę na lód z tatą on nie łowi, nie ma kary tylko mnie pilnuje - czy tak mogę robić, czy to legalne?
[2011-02-23 16:14]

Romuald55

KARTA WĘDKARSKA daje uprawnienie do wędkowania,tak jak prawo jazdy do prowadzenia samochodu.W obu przypadkach trzeba zdać egzamin i wnieść stosowną opłatę.Kto nie chce nie musi ani wędkować ani jeżdzić samochodem.Wtedy te uprawnienia nie będą potrzebne. [2011-02-23 16:17]

JaroDaw

Czyli sam nie wiem jak mam 13 lat mam kartę, opłacone składki i np. idę połowić trochę na lód z tatą on nie łowi, nie ma kary tylko mnie pilnuje - czy tak mogę robić, czy to legalne?

Od tego roku opiekun musi mieć kartę wędkarską. [2011-02-23 16:23]

winiarpl1

Ja właśnie w tym roku chce opłacić kartę ale zgubiłem legitymacje i zastanawiam się ile kosztuje taka nowa legitka.

Pozdrawiam
[2011-02-23 16:23]

JaroDaw

Ja właśnie w tym roku chce opłacić kartę ale zgubiłem legitymacje i zastanawiam się ile kosztuje taka nowa legitka.

Pozdrawiam

5zł [2011-02-23 16:25]

Romuald55

Należy chyba wyjaśnić wielu kolegom czym jest Karta Wędkarska i jakie dokumenty są obowiązujące przy połowie ryb na wodach PZW.1-Karta Wędkarska...dokument dożywotni wydawany przez starostwo po zdaniu egzaminu po ukończeniu 14tego roku życia.Może być zatrzymany przez sąd na okres minimum 12 m-cy i może być wymagane zdanie ponownego egzaminu by ją odzyskać.Bez niego nie wolno łowić ryb.2-Legitymacja członkowska PZW w której są podane dane osobowe,dane koła wędkarskiego ,pełnione funkcje itp oraz odnotowane opłaty w postaci znaków.3-Pozwolenie na połów ryb wydane przez Okręg wędkarski zawierające wykaz wód,rejestr połowu oraz dodatkowe przepisy obowiązujące w okręgu.Tylko potocznie te dokumenty nazywa się kartą wędkarską. [2011-02-23 16:53]

kasalka

"JaroDaw" Dlatego prosiłem o nie łapanie za słowa. Karta Wędkarska to jedno, natomiast wszelkie opłaty członkowska, okręgowa, spinning, łódka... Mają swoje potwierdzenie w Legitymacji w formie znaczków (zezwolenia pomijam bo każdy okręg ma własne)


[2011-02-23 17:12]

JaroDaw

"JaroDaw" Dlatego prosiłem o nie łapanie za słowa. Karta Wędkarska to jedno, natomiast wszelkie opłaty członkowska, okręgowa, spinning, łódka... Mają swoje potwierdzenie w Legitymacji w formie znaczków (zezwolenia pomijam bo każdy okręg ma własne)




Bez obrazy kolego, ale moje czepianie się i łapanie za słówka, a propo "opłacania legitymacji", jest tak samo upierdliwe, jak Twoje czepianie się dwunastolatka o mówienie potocznie o "opłacaniu karty"

pozdrawiam Jarek

[2011-02-23 18:16]