Karta wędkarska-Gryfów Śl.,Wrocław

/ 13 odpowiedzi

Witam,

Jestem początkującym wędkarzem i dopiero zaczynam swoją przygodę z wędkowaniem.

Chciałbym wyrobić kartę wędkarską, ale nie wiem gdzie się zwrócić (Mieszkam w Gryfowie Śląskim)

Ale tymczasowo mieszkam i studiuję we Wrocławiu.

Czy mógłbym prosić kogoś o kontakt do odpowiedniej instytucji (najlepiej adres email)

gdzie powinienem się zgłosić w celu uzyskania dokładnych informacji dotyczących egzaminu.

Z góry dziękuję za każdą wskazówkę.

 

u?ytkownik96474


Doradzam przejrzenie listy kół w regjonie, na portalu PZW.  (2013/03/13 14:29)

Daishi


Znajdź we Wrocławiu jakieś najbliższe koło PZW i tam dowiesz się więcej o egzaminie bo w różnych częściach Polski może być inaczej , najczęściej egzamin jest z "RAPR" -Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb.Natomiast po zdaniu egzaminu kartę odbierasz w starostwie Twojego stałego miejsca zameldowania.No a później możesz łowić w każdym okręgu w którym wykupisz zezwolenie. (2013/03/13 14:30)

adam-konopnicki


Czy gdzieś w Polsce naprawdę odbywają się egzaminy z RAPR ?! ;o  (2013/03/13 17:38)

Okonek 49


(Mieszkam w Gryfowie Śląskim) i tam na terenie powiatu powinieneś znaleźć odpowiednią komisję. Radzę udać się do urzędu miasta. Tam muszą udzielić odpowiedzi, gdzie takowe się znajdują .  Jeśli jest na terenie powiatu koło PZW to ma i komisją egzaminacyjną .PZW posiada uprawnienia do egzaminowania.

"Czy gdzieś w Polsce naprawdę odbywają się egzaminy z RAPR ?! ;o "

Niestety to prawda potwierdzona na tym forum.  Osoby powołane do komisji egzaminacyjnej nie zdają sobie sprawy  ,że łamią prawo i wydają zaświadczenie potwierdzające nieprawdę o zdanym egzaminie.  

Ta praktyka dotyczy nie wszystkich organów powołanych do egzaminowania  ale najczęściej wspomina się o PZW. Znam towarzystwo które to najpierw przeprowadza krótkie szkolenie  przed egzaminem  w celu utrwalenia i poszerzenia wiedzy w zakresie ustawy o rybactwie i przepisów na jej podstawie wydanych.
A później jest egzamin .
Aby zdać egzamin należy zdać egzamin z zakresu wiedzy :ochrony ryb i  amatorskiego połowu a nie RAPR. To regulamin wewnętrzny rozszerzający przepisy państwowe i obowiązujący tylko wędkujących na wodach dzierżawionych przez PZW. To tak jak by zdawać egzamin z wszystkich przepisów umieszczonych na zezwoleniach  wystawianych przez uprawnionego do rybactwa .

Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14 , z tym że mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej kartę wędkarską.
 Uprawniona do powołania komisji egzaminacyjnej jest organizacja społeczna, której statutowym celem jest działanie na rzecz ochrony ryb oraz rozwoju amatorskiego połowu ryb, określona w przepisach wydanych na podstawie art. 21 pkt 2. Za przeprowadzenie egzaminu organizacja społeczna może pobrać opłatę w celu pokrycia kosztów jego przeprowadzenia.

Członkiem komisji egzaminacyjnej może być osoba, która:
1) posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie ochrony oraz połowów ryb;
2) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo albo umyślne wykroczenie przeciwko przepisom o rybactwie śródlądowym, przepisom o rybołówstwie, przepisom o łowiectwie, przepisom o ochronie przyrody lub przepisom o ochronie zwierząt. (2013/03/14 10:55)

Jimmy


Nie ma się co dziwić, że związkowi zależy na jak największej liczbie członków i dlatego podchodzą do egzaminów dość pobłażliwie. Wiedza powinna być sprawdzana podczas kontroli na łowisku, te jednak nie są zbyt częste.
W sumie to nigdy kontroli nie miałem, aczkolwiek od około 10 lat wędkuję na wodach PGR, dopiero w tym roku zamierzam opłacić PZW.

Ja osobiście egzamin miałem, ale w trakcie dostałem książeczkę z regulaminem "w razie jak by Pan czegoś zapomniał" :) To było w Grudziądzu.

Ze 2 lata temu kolega robił kartę w Koszalinie i żadnego egzaminu nie miał. (2013/03/14 11:40)

Jimmy


Aha dodam jeszcze, że mój egzamin był faktycznie z RAPR. Nie pamiętam dokładnie, ale było około 30 pytań w formie testu m.in. oczywiście okresy, wymiary, limity, ale też było pytanie o odległość wędkarza od brzegu, od drugiego wędkarza itp. (2013/03/14 11:48)

osa12


Czy gdzieś w Polsce naprawdę odbywają się egzaminy z RAPR ?! ;o 

PZW z uporem maniaka egzaminuje ze znajomości swojego wewnętrznego regulaminu RAPR, nie rozumiejąc, iż Karta Wędkarska jest dokumentem państwowym i znajomość RAPR jest zbędna, dopiero łowiąc na wodach PZW RAPR obowiązuje.

Nie wszyscy zdający egzamin maja ochotę łowić na wodach PZW !,

a nawet jak mają nie muszą znać RAPR. 

RAPR obowiązuje dopiero jak już posiadasz Kartę Wędkarską i łowisz na wodach PZW !

(2013/03/14 14:01)

u?ytkownik96474


Czy gdzieś w Polsce naprawdę odbywają się egzaminy z RAPR ?! ;o 

PZW z uporem maniaka egzaminuje ze znajomości swojego wewnętrznego regulaminu RAPR, nie rozumiejąc, iż Karta Wędkarska jest dokumentem państwowym i znajomość RAPR jest zbędna, dopiero łowiąc na wodach PZW RAPR obowiązuje.

Nie wszyscy zdający egzamin maja ochotę łowić na wodach PZW !,

a nawet jak mają nie muszą znać RAPR. 

RAPR obowiązuje dopiero jak już posiadasz Kartę Wędkarską i łowisz na wodach PZW !



Dobre !!1  Mocne ble ble ble.. (2013/03/14 16:37)

Jack14


Kolego @osa12 nie wiem z czego czerpiesz wiedzę na temat RAPR i zasad jego stosowania, ale zachęcam do zmiany źródła. (2013/03/14 16:47)

piotrtr3


Ja na szczęście uwolniłem się od tego PZW , a że mieszkam 3 km od zalewu wiślanego to skupiam się na nim. W PZW jakieś wypisywania, kiedy łowisz, gdzie łowisz co za bzdura, kiedyś jeden chciał mi dać mandat 200 zł że nie wypisałem w książeczce, no i te składki . Natomiast na zalew obowiązuje pozwolenie sportowe które wykupujesz w kapitanacie lub bosmanmacie ,okres pozwolenia trwa pełny 1 rok od dnia wykupu ,zwykły kartonik bez żadnych zdjęć ,normy połowowe są większe ,łowię sandacze i okonie z łodzi a z brzegu węgorze i leszcze, a składka wynosi pełna 49 zł za rok. (2013/03/14 16:55)

osa12


Kolego @osa12 nie wiem z czego czerpiesz wiedzę na temat RAPR i zasad jego stosowania, ale zachęcam do zmiany źródła.



Kolego Jack14, o co chodzi ?

O jakich źródłach kolega pisze ?, wszystko o egzaminach na kartę wędkarską jest w Ustawie o rybactwie śródlądowym !

(2013/03/14 20:47)

MadmaxM4


Czy gdzieś w Polsce naprawdę odbywają się egzaminy z RAPR ?! ;o 


 

oczywiście że tak, taki egzamin zaczyna sie od 0.7 :)

(2013/03/14 22:30)

Gray Fox


To w Gryfowie nie ma juz siedziby koła?? Była przy ratuszu na rynku zawsze, no ale może juz wszyscy sie zapili na śmierć i zamknęli tą budę zamieniając zapewne na kolejny lumpeks. Będę tam na Swięta teraz to zobacze. W razie gdyby było jeszcze te PZW ni etrac kasy na 0,7 :P weź ćwiartke Parkowej i tez się oczy zaświecą jak zobaczą:)

Pozdrawiam

(2013/03/15 08:35)