Karta PZW krok po kroku

/ 12 odpowiedzi
Drodzy koledzy wędkarze, chcę wyrobić kartę wędkarską . Mam 14 lat i w mojej głowie informacje na temat karty wędkarskiej przez słuchanie wypowiedzi różnych znajomych całkiem się poplątały. Jeden mówi tak, drugi inaczej, w internecie jeszcze coś innego. Chciałbym abyście wymienili mi po kolei kroki do legalnego wędkowania na wodach wszechmocnego PZW.
ogtw


Idź do najbliższego koła PZW, w dniu i godzinach w których jest otwarte, tam ci wszystko wyjaśnią. (2019/05/06 17:20)

u?ytkownik14893


Witaj, jeżeli ukończyłeś 14 lat masz już prawo posiadać kartę wędkarską, następnie
  • idziesz do wybranego koła wędkarskiego przy którym jest komisja egzaminacyjnai mówisz że chcesz wyrobić kartę wędkarską, dostajesz Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb i uczysz się zasad wędkowania, jak już jesteś pewien że umiesz to idziesz na egzamin.
  • wyrabiasz dwa zdjęcia ( jedno na kartę wędkarską a drugie na legitymację członkowską)
  • jeżeli zdałeś egzamin,dostajesz zaświadczenie o pozytywnym zdaniu egzaminu oraz wniosek o wydanie karty wędkarskiej.
  • zabierasz te dwa dokumenty oraz jedno zdjęcie i udajesz się do Urzędu Miasta lub Starostwa ( zależy od miejsca zamieszkania)
  • wpłacasz opłatę jednorazową 10zł za wydanie karty wędkarskiej
  • kartę wędkarską przeważnie urzędnik wyrabia od ręki
  • następnie zabierasz drugie zdjęcie i kartę wędkarską i udajesz się do koła wędkarskiego w którym zdawałeś egzamin chociaż koło możesz sobie wybrać
  • w tym kole wędkarskim wyrobią Ci legitymację członkowską do której wkleją znaczki czyli opłaty :
  1. Wpisowe
  2. Składka członkowska
  3. Opłata na ochronę i zagospodarowanie wód czyli NIZINNE
  • po opłaceniu składki na ,,nizinne'' dostaniesz pozwolenie w formie papierowej( może być z rejestrem połowu ryb, zależnie od okęgu)
  • w sumie będziesz miał trzy dokumenty które zawsze zabieraj na ryby: karta wędkarska, legitymacja członkowska i pozwolenie które wydaje uprawniony do rybactwa , w tym przypadku na wody nizinne PZW.
Myślę że troszkę wyjaśniłem, choć zasady wydawania dokumentów wędkarskich są zależne od okręgów wędkarskich.
Pozdrawiam i życzę owocnych połowów. (2019/05/08 18:06)

u?ytkownik165777


Jeszcze jeden istotny dokument - pisemną zgodę rodziców, formularz do pobrania w kole wędkarskim. (2019/05/08 20:37)

Sith


Zapomnieliście Koledzy o "rejestrze połowów". Bezsensowny biurokratyczny wymysł, ale obowiązkowy! (2019/05/09 08:05)

u?ytkownik14893


Kolego Sith jest napisane że ,,po opłaceniu składki na wody ,,NIZINNE'' dostanie pozwolenie w formie papierowej ( może być z rejestrem połowu ryb, zależnie od okręgu )''
Rejestry mogą być osobno lub drukowane razem z pozwoleniem.

U nas w okręgu rejestry nie są obowiązkowe :(
Pozdrawiam (2019/05/09 10:30)

Sith


Napisałem o rejestrze dla uściślenia, bo faktycznie w niektórych okręgach są zintegrowane z zezwoleniem, a w niektórych odrębne. Dla tego zwróciłem na to uwagę, absolutnie nie deprecjonując Twojego wpisu.
Zazdroszczę Ci lokalizacji w rozsądnym okręgu. Rejestry to wymysł kogoś kto pomieniał się na "łebki" ze swoim narządem. Potrzebne to jak pryszcz na części ciała gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę. Nic nie dają, bo i tak nie wiadomo z nich ile ze złowionych rybek wróciło do wody, a ile zostało zeżarte. Poza tym kto mi udowodni, że nie wpisałem do rejestru złowionej ryby, jeśli jej nie przetrzymuję, tylko natychmiast po złowieniu wypuszczam, a połowem nie chwalę się wszem i wobec? (2019/05/09 13:01)

osa12


Wprowadzacie pytających w błąd.

Karta wędkarska to dokument państwowy nijak nie związany z PZW.

Co najwyżej PZW ma prawo do przeprowadzania egzaminów. (jest w Polsce wiele innych organizacji które takie egzaminy przeprowadzają).

Na egzaminie nie obowiązują żadne dokumenty stworzone przez PZW w tym Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb. (to wewnętrzy regulamin stowarzyszenia PZW)

Egzamin przeprowadza się z wiedzy zawartej w ustawach i rozporządzeniach państwa polskiego dotyczącego Amatorskiego Połowu Ryb na wodach publicznych państwa polskiego.

Egzaminowanie ze znajomości innych przepisów to przekroczenie prawa.

Po zdaniu egzaminu nie musisz należeć do żadnej organizacji. Nie musisz wędkować na wodach własności lub będących w użytkowniu PZW.

Na wodach publicznych poza obwodami rybackimi wystarczy Ci tylko karta, na wody obwodach rybackich potrzebujesz dodatkowo zezwolenia uprawnionego do rybactwa.

Uprawnionych do rybactwa w Polsce jest już tysiące i PZW nie ma tu monopolu !

Zgłoś się do Starostwa i zapytaj, kto na Twoim terenie przeprowadza egzaminy i co jest potrzebne aby wyrobić ten dokument.

(2019/05/10 11:07)

Sith


Widocznie niedokładnie przeczytałeś pytanie Kolegi, albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Igor wyraźnie napisał, cyt.: "Chciałbym abyście wymienili mi po kolei kroki do legalnego wędkowania na wodach wszechmocnego PZW." i na to pytanie uzyskał odpowiedzi, bez wprowadzania Go w błąd.
Na marginesie, nie umniejsza to prawidłowości Twojego wpisu, tyle że nie jest on odpowiedzią na pytanie Igora. (2019/05/10 12:50)

osa12


Ok. Masz rację.
Ale meritum mojej odpowiedzi to to , że na egzaminie nie obowiązuje żaden Regulamin Amatorskiegpo Połowu Ryb opracowany przez PZW mimo, iż Kolega chce wędkować na wodach PZW! (2019/05/10 14:00)

51Marek


osa12, przestań mieszać! Nie pisz o czym nie masz zielonego pojęcia! Zacznij może komentować w "naszym dzienniku", tam bardziej pasujesz! Podstawowym dokumetnem na egzaminie w PZW na kartę wędkarską wydawaną przez starostę jest regulamin amatorskiego połowu ryb PZW !!! A podejrzewam, że w i innych organizacjach egzaminujących na kartę wędkarską, też jest podstwą. (2019/05/22 10:55)

pawelz


A niby dlaczego ma byc RAPR. Gdzie to wyczytales ?.
Dla mnie logicznym jest fakt, ze jesli wszystko co zwiazane ze zdobyciem i obowiazkiem posiadania karty wedkarskiej zawarte jest w ustawie o rybactwie śródlądowym to przepisy ktorych nalezy przestrzegac tez pochodza z tejze ustawy. A nie jakiegos widzimisie.
Jesli PZW wprowadzi koniecznosc noszenia pomaranczowych kamizelek na na egzaminie mam powiedziec ze bez takiej kamizelki nie wolno mi w Polsce lowic ryb ?.
Karta to nie dokument pozwalajacy na polow ryb na wodach PZW ale na wodach skarbu panstwa na terenie calego kraju.
To ty kolego nie siej fermentu bo tylko poglebiasz takimi slowami cala patologie zwiazana z PZW i jej chorymi wymyslami. (2019/05/22 14:48)

osa12


Dokładniej:
Karta Wędkarska to dokument państwowy pozwalający na uprawianie Amatorskiego Połowu Ryb na publicznych wodach państwa polskiego.
Skarb Państwa to podmiot cywilnoprawny reprezentujący państwo polskie, jednak nie wszystkie wody publiczne są we władaniu tego podmiotu. (na pewno wszystkie wody płynące).
Część wód publicznych dodatkowo należy do "jednostek samorządu terytorialnego: - Gmin, Powiatów, Miast, Województw..
Dlatego należy używać terminu „wód publicznych”.

Na egzaminie nie mogą obowiązywać żadne pytania dotyczące PZW czy też innych podmiotów zajmujących się Amatorskim Połowem Ryb.

Obowiązuje tylko wiedza zawarta w ustawach i rozporządzeniach państwa polskiego.

Jeśli jest gdzieś inaczej to zwykłe łamanie prawa i należy to zgłosić do komórki administracyjnej wydającej Karty Wędkarskie.

Wielu członków PZW nie ma o prawie zielonego pojęcia. (2019/05/23 09:31)