Karta dla Juniora

/ 5 odpowiedzi
Moja 7 latka zamarzyła o wędkowaniu. Pierwsze kroki poczyniliśmy czytając regulaminy i książki o tematyce związanej z połowem. Jestrm laikiem i zastanawiam się czy jeśli córka zda egzamin, wyrobi kartę to czy będzie mogła samodzielnie łowić pod moją opieką czy ja tez muszę wyrabiać kartę i opłacać skladki członkowskie? Mnie ryby nie pociągają. Na razie pokonujemy trudności w obsłudze wędki. Nie jest to łatwe ;)
halski021

Jakoś słabo czytałaś te przepisy:) Kartę Wędkarską można w Polsce wyrobić po ukończeniu 14 roku życia . Więc w waszym przypadku to Ty musisz wyrobić wyrobić sobie KW . Następnie w zależności , na czyich wodach córka bedzie łowić pod Twoją opieką , postępowanie w różnych opcjach . 1) na łowiskach prywatnych i spółek rybackich mosisz wykupić zezwolenie na wędkowanie( 1 dniowe , okresowe na kilka dni lub całoroczne)  2) na łowiskach PZW i Towarzystw Wędkarskich , jeżeli nie jesteś członkiem ,  za takie zezwolenia płacisz więcej niż członkowie tych organizacji . Członkowie za to płacą składki członkowskie . Dlatego warto się zastanowić , co się bardziej opłaca . Jeżeli córka będzie łowić na wodach PZW , to wg mnie najlepsza opcja: Ty masz KW , a dla córki opłacasz skladkę całoroczną członka-uczestnika . To wszystko wygląda skomplikowanie , ale jest bardzo proste . Najlepiej porozmawiać na ten temat z jakimś wędkarzem z twojej miejscowości , aby doradził(będzie znał realia twojej okolicy , do kogo należą wody udostępnione do wędkowania itp. ) . W waszej sytuacji najlepiej by było mieć zaprzyjaźnionego wędkarza , który by wziął córkę kilka razy na ryby , bo może się okazać , że był to SŁOMIANY ZAPAŁ i córka nie chce juz wędkować . Przerabiałem to z moimi dziećmi i wnukami . Wszyscy łowili ze mną , niektórzy już nie wędkują(chociaż nieźle im szło , inni są lepszymi wędkarzami ode mnie :)
  (2017/07/30 18:55)

Romuald55

Zgłoś się do najbliższego Koła wędkarskiego.Prawie wszystkie Koła prowadzą szkółki wędkarskie.Tam uzyskasz potrzebne Ci informacje. (2017/07/30 20:55)

paulina-kepinska

Dziekuje za pomoc. Mam jeszcze pytanie czy jesli Karte wyrobie teraz w sierpniu to skladke oplacam w sierpniu od sierpnia do sierpnia przyszlego roku czy oplacam a ona wazna tylko do grudnia? (2017/08/02 21:03)

Romuald55

Opłaty zarówno członkowskie jak i okręgowe są opłacane za rok kalendarzowy bez względu na to  kiedy były wniesione. (2017/08/02 23:08)

halski021

Karta Wędkarska jest opłacana jednorazowo i jest ważna dożywotnio . Natomiast jeżeli chcesz wędkować na wodach PZW i chcesz należeć do PZW , to składki na dany rok , są ważne do końca roku kalendażowego i w nowym roku należy opłacić składki ponownie . Tak jak pisał Romuald55 , najlepiej zasięgnąć informacji w najbliższym kole PZW . Natomiast , gdy chcesz wędkować na innych wodach , musisz zasięgnąć informacji u dzierżawców lub właścicieli danej wody . (2017/08/02 23:14)