Zaloguj się do konta

Karpie z gruntu - co robię źle?

utworzono: 2014/09/14 19:16
DaNWol

Witam wędkuję dopiero drugi sezon w tym roku łowię na łowisku specjalnym 2-4 razy w roku zarybianym. Mój jeden zestaw gruntowy to przypon włosowy z plecionki (ogólnie moje przypony gruntowe mają 20-25cm) hak 2-4 i na włosie kulki/pellet zmieniam różnie co 1-2h ciężarek 50g żyłka 0,30mm a drugi zestaw to hak od 6-12 zmieniam często a na haczyk kukurydza biały robak/pinka kukurydza pływająca różnie do tego koszyczek zanętowy. Jakiś czas temu na haczyk 12 złapałem 3 amury nie duże bo po 1,5 kg ogólnie łapią się karasie itp. Dzisiaj byłem na rybkach i standardowo do wody dwa zestawy i przez cały dzień nic zero mała wzdręga i nie miarowa na dodatek a ludzie odchodzili z karpikami w siatkach jeden koleś koło mnie złapał dwa karpie i miał limit i do domku a ja nad wodą dalej i nic zero co robię źle? [2014-09-14 19:16]

notaki

Tysiac razy powtarzana rada: Podejrzyj na co łowią inni.
Jesli na kulki to jaki smak i czym nęcą
Jesli kukurydza, to czy czymś nie dopalana..
itd..
itd...
Często bywa tak, że nastaje na łowisku "moda" na określoną przynętę i zanetę, bo ktos miał na nią wyniki i plotka się rozniosła.
Ryby sa przyzwyczajnone do okreslonego żarcia i na inne reagują słabo.
Jesli pomimo stosowania tego , na co łowią inni nie będziesz miał wyników, wtedy trzeba przejrzeć zestaw.
BTW- czym nęcisz wedkę z kulką ? A czym nęcą inni ?
[2014-09-14 19:27]

DaNWol

nie łatwo tak po prostu podejrzeć na co łowią inni wiem ze ryba jest nauczona i na kulki/pellet i również na popularną kukurydzę

[2014-09-14 19:36]

A próbowałeś łowić tam na Metode? Jak dla mnie najlepszy sposób na łowienie małych karpi na komercjach. Małych czyli takich do 3kg. Jeśli chodzi o coś większego to jak dla mnie tylko włos. I dobre punktowe nęceni z wywózki albo z siatki pva.
[2014-09-14 19:57]

DaNWol

A próbowałeś łowić tam na Metode? Jak dla mnie najlepszy sposób na łowienie małych karpi na komercjach. Małych czyli takich do 3kg. Jeśli chodzi o coś większego to jak dla mnie tylko włos. I dobre punktowe nęceni z wywózki albo z siatki pva.

łódki zanętowej nie mam pontonem nie wolno
[2014-09-14 20:00]

Daniel.Zestaw który mi osobiście sie sprawdza to: na żyłce (w moim przypadku 0,35mm) ciężerek centryczny z miejscem na krętliciężarek ok 100 g.Do krętlika dowiązuje max 20 cm prrzypon z plecionki ,hak nr 4 z włosem na włos nakładam pellet halibutowy 12 lub 16 mm (ja stosuje pellet massive baits).Jako zanętą stosuję drobny pellet max 6 mm (ja mieszam pellet rybny 3-4 mm z pelletem ochotkowym 3 mm.

Mieszankę umieszczam w "kiałbaskach " z PVA .
Kiałbaskę zakładam na hak (aby nie spadła to za węzeł) no i zażucam. [2014-09-14 22:22]

Bernard51

Ten pelet ochotkowy u mnie robi dobra robotę, na moich wodach, początkowo używałem go z wiosny, ale w tej chwili też go sypię i jednak przyciąga rybę w łowisko.
[2014-09-15 06:18]

Ja mam tak że jak łapię karpie max do 3 kg rezygnuję z gruntówki ;) Troszeczę o takich karpiach wiem i powiem szczerze  spławik i skórka od chleba robią swoją robote,takie karpie to wariaty biorą praktycznie na wszystko ;) Ale również są cwane jak te duże tylko na inny sposób heh. Zaczynam tak że skórka jest 5cm od śruciny i co godzine zwiększam ten rozmiar że w efekcie gdy robi się szarówka skórka pływa na powierzchni :):) Jest to skuteczne jak ktoś będzie kombinował,troszkę grubszej zanęty i parę kawałków skórki żeby karp się zainteresował wystarczy ;)  [2014-09-15 20:24]

rafalch

Proponuje zmienić myślenie.Przebudować zestaw i zacząć od nowa.Należy zakupić haczyki rozmiar 14, 16 lub 18 z włosem i stoperem.Zaopatrzyć się w płaski koszyk do metody w raz z foremką.żyłkę w zestawie 0.21 mm W zanętę do koszyka i kulkę pływającą.Którą założy się na włos.Co do zanęty, to już kwestia świadomego wędkowania nad wodą, czyli pory dnia i temperatury oraz jakości zanęty.Proponuje budować zanętę na zasadzie kontrastu.Zanęta do koszyka w metodzie może być krylowa, a na haku kulka ananasowa.
Podstawą stosowania zanęty w koszyku, jest jego rzucanie na ten sam kierunek i na ta samą odległość. Dzieki temu zbuduje się łowisko zanętowe.Jak to uzyskać?Należy na przeciwległym brzegu wybrać jakiś element nieruchomy krajobrazu, drzewo , krzaki, szuwary itp. Wyrzucić pusty zestaw na wybrany kierunek. Jeżeli odległość wyrzutu osiągnęliśmy tka na jakiej chcemy łowić należy żyłkę zablokować na klipsie który jest na bębnie kołowrotka ( to taki mały plastikowy element na każdej szpuli, przez wielu nie wykorzystywany) dzięki  tej blokadzie, każdy wyrzut będzie blokowany odległości owo przez klips. Nie przeszkadza to w zwijaniu żyłki.Rzuty należy wykonywać z jednego miejsca i nie ściągać zestawu po wyrzucie.Takich rzutów wykonujemy kilka z przerwą co 10 minut. Nie należy przejmować się braniami. Poźniej można zmniejszyć częstotliwość rzutów i wydłużyć czas oczekiwania. To taka porada na początek.....Opis metody na mojej stronie http://sklep-wedkarski-gozdawa.pl/blog/feeder_metoda-mity/

[2014-09-17 00:35]

Moczykij70

Jeżeli odległość wyrzutu osiągnęliśmy tka na jakiej chcemy łowić należy żyłkę zablokować na klipsie który jest na bębnie kołowrotka ( to taki mały plastikowy element na każdej szpuli, przez wielu nie wykorzystywany) dzięki  tej blokadzie, każdy wyrzut będzie blokowany odległości owo przez klips. Nie przeszkadza to w zwijaniu żyłki.

Kolego, jestem ciekawy czy ten klips nie będzie przeszkadzał jak zatniesz dużego karpia, który po zacięciu wykona odjazd w przeciwnym kierunku. Nie wspomnę, że po każdym wyrzucie w miejscu klipowania na żyłce powstaje niewielkie jej uszkodzenie. Ten klips to raczej służy do zaklipowania żyłki np. na zapasowych szpulach przewożonych osobno a nie do odmierzania długości rzutów.

Pozdrawiam.

[2014-09-17 12:13]

DaNWol

Daniel.Zestaw który mi osobiście sie sprawdza to: na żyłce (w moim przypadku 0,35mm) ciężerek centryczny z miejscem na krętliciężarek ok 100 g.Do krętlika dowiązuje max 20 cm prrzypon z plecionki ,hak nr 4 z włosem na włos nakładam pellet halibutowy 12 lub 16 mm (ja stosuje pellet massive baits).Jako zanętą stosuję drobny pellet max 6 mm (ja mieszam pellet rybny 3-4 mm z pelletem ochotkowym 3 mm.

Mieszankę umieszczam w "kiałbaskach " z PVA .
Kiałbaskę zakładam na hak (aby nie spadła to za węzeł) no i zażucam.

ok jak na razie szykuję się pod taki zestaw a na drugi zestaw też dodatkowo założę pva i do wody
[2014-09-17 21:50]

DaNWol

Jeżeli odległość wyrzutu osiągnęliśmy tka na jakiej chcemy łowić należy żyłkę zablokować na klipsie który jest na bębnie kołowrotka ( to taki mały plastikowy element na każdej szpuli, przez wielu nie wykorzystywany) dzięki  tej blokadzie, każdy wyrzut będzie blokowany odległości owo przez klips. Nie przeszkadza to w zwijaniu żyłki.

Kolego, jestem ciekawy czy ten klips nie będzie przeszkadzał jak zatniesz dużego karpia, który po zacięciu wykona odjazd w przeciwnym kierunku. Nie wspomnę, że po każdym wyrzucie w miejscu klipowania na żyłce powstaje niewielkie jej uszkodzenie. Ten klips to raczej służy do zaklipowania żyłki np. na zapasowych szpulach przewożonych osobno a nie do odmierzania długości rzutów.

Pozdrawiam.

no ja podobnie myślałem przecież ta żyłka może po prostu w tym miejscu się przerwać

[2014-09-17 21:51]

rafalwedkuje

Pozdrawiam.

no ja podobnie myślałem przecież ta żyłka może po prostu w tym miejscu się przerwać

Szczerze życzę koledze karpika na tym zestawie już od 3-4kg.Będziesz miał kolego spokój święty z tą wędką bo pojedzie za karpikiem do wody zanim się połapiesz.  Ale biorąc pod uwagę kolegi przemyślenia odnośnie rzeczywistości będzie wielkie zdziwienie że ktoś mu wędeczkę zajumał.  Chciał bym to widzieć i pękać z śmiechu.
[2014-09-18 09:42]

zbynio 33

Witam wędkuję dopiero drugi sezon w tym roku łowię na łowisku specjalnym 2-4 razy w roku zarybianym. Mój jeden zestaw gruntowy to przypon włosowy z plecionki (ogólnie moje przypony gruntowe mają 20-25cm) hak 2-4 i na włosie kulki/pellet zmieniam różnie co 1-2h ciężarek 50g żyłka 0,30mm a drugi zestaw to hak od 6-12 zmieniam często a na haczyk kukurydza biały robak/pinka kukurydza pływająca różnie do tego koszyczek zanętowy. Jakiś czas temu na haczyk 12 złapałem 3 amury nie duże bo po 1,5 kg ogólnie łapią się karasie itp. Dzisiaj byłem na rybkach i standardowo do wody dwa zestawy i przez cały dzień nic zero mała wzdręga i nie miarowa na dodatek a ludzie odchodzili z karpikami w siatkach jeden koleś koło mnie złapał dwa karpie i miał limit i do domku a ja nad wodą dalej i nic zero co robię źle?

Przynęta i zanęta jest bardzo ważna, ale równie bardzo ważny jest dobór miejsca. To, ze ktoś łowi obok Ciebie nie znaczy, że mają brać jednakowo. Niejednokrotnie łowiłem z kolegą i  mieliśmy zestawy obok siebie, ale ja pół metra głębiej i to do mnie trafiała ryba. Zestawy te same i przynęta ta sam. Albo kiedyś na łowisku prywatnym siedzieli koło mnie wędkarze i ja nie miałem nic specjalnego jako zanęty i przynęty, a sekret tkwił w miejscu łowienia. Także ja bym się skupił na doborze miejsca później na zanęcie, przynęcie no i oczywiście zestawach. Jeżeli ktoś chce łowić karpie to proponuję zrobić zestaw na karpia i zakładać przynętę na włos. Wg mnie hak nr 2 jest za duży. Ja stosuję max 4. kulka na włosie i piszesz, że co 1 godzinę zmieniasz. To się mija z celem. Nadziewanie kuku na hak i do tego pływające, też mi nie pasuje. Jeśli na hak, to tylko robale w łowieniu karpi. Branie wzdręgi wskazuje na to, że w Twoim miejscu nie było karpi. Kiedyś łowiłem na spławik karpie i brały wzdręgi i zachodziło słońce, a kiedy w łowisko wchodził karp, czy leszcz, to kończyły się brania wzdręg. Zestawy możesz mieć jakie masz tylko przypony zrobiłbym krótsze do 20 cm max. Żyłki głównej używam 0,40mm. W zależności od łowiska, ale też czasami zakładam klasyczna sprężynę do zestawu. Ważny jest dobrze zrobiony przypon, żeby był skuteczny i się nie plątał....
[2014-09-18 10:02]

DaNWol

Witam wędkuję dopiero drugi sezon w tym roku łowię na łowisku specjalnym 2-4 razy w roku zarybianym. Mój jeden zestaw gruntowy to przypon włosowy z plecionki (ogólnie moje przypony gruntowe mają 20-25cm) hak 2-4 i na włosie kulki/pellet zmieniam różnie co 1-2h ciężarek 50g żyłka 0,30mm a drugi zestaw to hak od 6-12 zmieniam często a na haczyk kukurydza biały robak/pinka kukurydza pływająca różnie do tego koszyczek zanętowy. Jakiś czas temu na haczyk 12 złapałem 3 amury nie duże bo po 1,5 kg ogólnie łapią się karasie itp. Dzisiaj byłem na rybkach i standardowo do wody dwa zestawy i przez cały dzień nic zero mała wzdręga i nie miarowa na dodatek a ludzie odchodzili z karpikami w siatkach jeden koleś koło mnie złapał dwa karpie i miał limit i do domku a ja nad wodą dalej i nic zero co robię źle?

Przynęta i zanęta jest bardzo ważna, ale równie bardzo ważny jest dobór miejsca. To, ze ktoś łowi obok Ciebie nie znaczy, że mają brać jednakowo. Niejednokrotnie łowiłem z kolegą i  mieliśmy zestawy obok siebie, ale ja pół metra głębiej i to do mnie trafiała ryba. Zestawy te same i przynęta ta sam. Albo kiedyś na łowisku prywatnym siedzieli koło mnie wędkarze i ja nie miałem nic specjalnego jako zanęty i przynęty, a sekret tkwił w miejscu łowienia. Także ja bym się skupił na doborze miejsca później na zanęcie, przynęcie no i oczywiście zestawach. Jeżeli ktoś chce łowić karpie to proponuję zrobić zestaw na karpia i zakładać przynętę na włos. Wg mnie hak nr 2 jest za duży. Ja stosuję max 4. kulka na włosie i piszesz, że co 1 godzinę zmieniasz. To się mija z celem. Nadziewanie kuku na hak i do tego pływające, też mi nie pasuje. Jeśli na hak, to tylko robale w łowieniu karpi. Branie wzdręgi wskazuje na to, że w Twoim miejscu nie było karpi. Kiedyś łowiłem na spławik karpie i brały wzdręgi i zachodziło słońce, a kiedy w łowisko wchodził karp, czy leszcz, to kończyły się brania wzdręg. Zestawy możesz mieć jakie masz tylko przypony zrobiłbym krótsze do 20 cm max. Żyłki głównej używam 0,40mm. W zależności od łowiska, ale też czasami zakładam klasyczna sprężynę do zestawu. Ważny jest dobrze zrobiony przypon, żeby był skuteczny i się nie plątał....
no ale co jak na włosie pellet znika po 1-2h? więc musze zmieniać nie żeby były brania ale się rozpada kulki zmieniam co 2 h to też za szybko?

[2014-09-19 23:07]