Karpie sztuczne zarybienia

/ 39 odpowiedzi
JKarp


CześćNo, że karpie tarły się w kwietniu to o ile się znam to raczej dużo za wcześnie.Te zdanie:"Czy po tylu latach egzystęcji karpi w naszych wodach nie należy im sie pełnoprawne uczestnictwo w naszym ekosystemie wodnym?" nie przysporzy Ci popularności wśród pewnej grupy użytkowników tego forum.Ale ja jestem za :-)Janusz JKarp (2011/12/10 23:07)

GRZEŚ


Cześć No, że karpie tarły się w kwietniu to o ile się znam to raczej dużo za wcześnie. Te zdanie:"
0
JKarp


CześćGrześ ja wiem jak się trą karpie :-)Widok nieprzeciętny .Tylko jakoś to za wcześnie ale może i tak jest.JK (2011/12/10 23:25)

GRZEŚ


Cześć No, że karpie tarły się w kwietniu to o ile się znam to raczej dużo za wcześnie. Te zdanie:"
0
GRZEŚ


Cześć Grześ ja wiem jak się trą karpie :-) Widok nieprzeciętny . Tylko jakoś to za wcześnie ale może i tak jest. JK



 

 Mi też sie wydawało za wcześnie, to był ciepły rok. A widziałeś sandacze na gniazdach na początku kwietnia?  Albo szczupaki co sie tarły po 10tym maja?

(2011/12/10 23:27)

piotrcarp


Bylo by pieknie gdy by karpiom czesciej udawalo sie naturalnie wytrzec ale to chyba mazenie nasz klimat jest troche nie sprzyjajacy ale podobno jest globalne ocieplenie (2011/12/10 23:40)

GRZEŚ


Bylo by pieknie gdy by karpiom czesciej udawalo sie naturalnie wytrzec ale to chyba mazenie nasz klimat jest troche nie sprzyjajacy ale podobno jest globalne ocieplenie


 

 

Hahaha, przyjedzi do Włocławka nad Wisłe i jak jesteś karpiarzem to bedziesz miał raj na ziemi. Tu karpie to są uważane za przyłów nikt ich zawodowo nie łowi.A uwierz że mieszka tu ich setki nie licząc takich poniżej 5kg. I do tego same które mają łuski .

(2011/12/10 23:48)

piotrcarp


To fajnie ze jeszcze sa takie miejsca gdzie mozna troche powedkowac oby klusole tego nie wytepily skoro tyle tam tego jest to pewnie sie rozmnaza (2011/12/11 00:08)

u?ytkownik97673


To fajnie ze jeszcze sa takie miejsca gdzie mozna troche powedkowac oby klusole tego nie wytepily skoro tyle tam tego jest to pewnie sie rozmnaza

"Karpie sztuczne zarybienia" Karpiarze , jak mało kto wiedzą , że sztuczne zarybienia to straszna mitręga , zwłaszcza gdy sztuczne zarybienia to w praktyce  jedyne jakie fundują biednym , udręczonym , polskim wodom... Jak zarybienia hodowlaną formą , obcej geograficznie ryby  mogą być "niesztuczne " ? Nie wiadomo - wszak nie od dzisiaj mnożą się zagadki przy ,których nawet Sfinksa rozbolałby głowa... W razie , gdyby jednak ... Powtarzam - w razie gdyby jednak okazało się  , iż ryba ta rzeczywiście mnoży się w naszych wodach  drogą naturalną (co jest prawie w 100 % nieprawdą ) - karpiarze ze szczęścia , dosłownie  posraliby się w ineksprymable !

(2011/12/11 01:12)

u?ytkownik97673


CześćNo, że karpie tarły się w kwietniu to o ile się znam to raczej dużo za wcześnie.Te zdanie:"Czy po tylu latach egzystęcji karpi w naszych wodach nie należy im sie pełnoprawne uczestnictwo w naszym ekosystemie wodnym?" nie przysporzy Ci popularności wśród pewnej grupy użytkowników tego forum.Ale ja jestem za :-)Janusz JKarp

Aby dana ryba była częścią ekosystemu wodnego Polski - nie wystarczy zdanie człowieka ! Kim jest jakiś zakichany ludek z wędką w ręku (czyli ogólnie :wędkarz ) , by ustanawiać na nowo polską ichtiofaunę ? Rybostan w wodach śródlądowych ustalił się po ustaniu lądolodu  ( powstały podówczas jeziora będące środowiskiem życia dla gatunków ( powiedzmy , czysto umownie ) ,że z obrębu karpia bo z nim filogenetycznie spokrewnione  . Karpia w naszych wodach nie było do czasu , gdy sprowadzono go w celach hodowlanych. Można zarzekać się ,że bóbr to ryba ( Kościół Katolicki swego czasu uznał mięso tego ssaka za posiłek postny ), upierać się ,jakoby ślimak winniczek był rybą ( pewne wymogi gospodarcze skłoniły Francuzów do tej jakże mądrej koncepcji ) , że marchewka to owoc ( jak w Hiszpanii i części Portugalii ) ... Podobnie można sobie ubzdurać ,że karp to nieodrodne dziecko naszej strefy klimatycznej ( ekotyp ) i od zarania nasza ryba ... Wszystkie te demagogie , nie mają jednak racji bytu , gdy  do głosu dochodzi logika i rozsądek ! (2011/12/11 01:36)

GRZEŚ


Cześć No, że karpie tarły się w kwietniu to o ile się znam to raczej dużo za wcześnie. Te zdanie:"
0
jacek placekkk


witam  byłem w sobotę przy odłowach  Karpia na dwóch stawach hodowlanych i na obu był narybek i kroczek karpia z tego roku karpików było mnóstwo takich może do 7cm max karpie odławiane do handlu były hodowane w tych stawach prawie 4lata od narybku było również kilka kroczków które też musiały być z tarła wcześniejszego roku takich do ok 15 cm lecz ich już było mniej niż tego narybku dużo ich pewno nie przeżyło Spotykam się co roku przy odłowach z małym karpikami które są  później odławiane do innego stawu i tam są hodowane ok 4 lat do karpi handlowych gospodarz tych stawów nie kupuje już nigdzie kroczków do zarybienia od ponad 10 lat. Karpie odbywają u niego tarło co roku (2011/12/12 11:58)

u?ytkownik97673


witam  byłem w sobotę przy odłowach  Karpia na dwóch stawach hodowlanych i na obu był narybek i kroczek karpia z tego roku karpików było mnóstwo takich może do 7cm max karpie odławiane do handlu były hodowane w tych stawach prawie 4lata od narybku było również kilka kroczków które też musiały być z tarła wcześniejszego roku takich do ok 15 cm lecz ich już było mniej niż tego narybku dużo ich pewno nie przeżyło Spotykam się co roku przy odłowach z małym karpikami które są  później odławiane do innego stawu i tam są hodowane ok 4 lat do karpi handlowych gospodarz tych stawów nie kupuje już nigdzie kroczków do zarybienia od ponad 10 lat. Karpie odbywają u niego tarło co roku

Czy do ciebie człowieku nie dociera , że to jest właśnie cały mechanizm hodowli tych ryb ? To cały szereg procedur - gdzie ryba i jej cykl życiowy stanowi obiekt manipulacji ludzkiej ! Staw hodowlany , gdzie zachodzi to zjawisko to biocenoza sztuczna , a więc nieudolnie i barbarzyńsko naśladująca procesy zachodzące w naturze (  czyli nie w naszej strefie  klimatyczno  - geograficznej ). Karp ( a właściwie jego forma hodowlana , allel uzyskany na drodze hybrydyzacji genów ) , i cały czas niezmiennie -  jako gatunek obcy naszej faunie  - jest rozmnażany w specjalnych stworzonych do tego stawach ( płytkich , wyściełanych trawą ) czyli  imitujących warunki jakie w Polsce nigdy by nie zaszły (  rozlewiska rzeczne metnych , głębokich , mulistych odcinków rzek , w których temperatura wody w miesiącu maju wynosi , bagatela 18 stopni Celsjusza ) ! Karp należy do  rodziny (uwaga ) karpiowatych , rzędu karpiokształtnych , gromady kostnoszkieletowych i nadgromady promieniopłetwych .U samicy tych ryb , w procesie dojrzewania i produkcji gamet  ( ikry )  ogromną rolę odgrywa hormon zwany izotocyną  , będący odpowiednikiem neurohormonu obecnego u wyższych kręgowców ( w tym u ludzi ) - oksytocyny.Jeżeli więc zachodzi problem z przeprowadzaniem sztucznego tarła w krajowych warunkach , to w takich przypadkach wszelakie instytuty , ośrodki hodowlane nie mają żadnych skrupułów , by sięgnąć kwestii hormonalnej rozrodu i na niej dokonywać manipulacji ( podając np : rybom hormony itp ). (2011/12/12 12:23)

jacek placekkk


a przesadzasz  Ty bo od razu coś  kogoś musisz skrytykować te stawy to nie jakś osrodek zarybieniowy tylko normalne stawy hodowlane  ryby nie mają tam stworzonych miejsc do tego jak w ośrodkach są jakieś stawy płytkie porośnięte trawą tylko normalny staw i gość nie robi nic w tym sensie żeby karpie się mu wycierały robi tylko to żeby jak najszybciej karpie urosły czyli tylko je karmi i karmi i karmi!!! po prostu co roku jak spuszcza stawy czeka go miła niespodzianka czyli wydaje mi się że karp w takim przypadku wyciera się naturalnie  a Ty już musisz najechac na mnie że czegoś nie wiem a staw zwykły hodowlany to tylko forma hodowli karpi handlowych gdzie kupuje sie właśnie ryby kroczki na wiosne a na zime na święta się je odławia a  w temacie kolego chciał się dowiedzieć najprawdopodobniej że wyczytał że karpie już się rozmnażają same naturalnie a nie przez kogoś z pomocą człowieka i warunków do tego hormonów i specjalnych stawów pod to przygotowanych
Jeśli Cie czymś uraziłem to przepraszam myślę ze teraz to lepiej rozwinąłem i lepiej moją wypowiedź zrozumiesz Pozdrawiam i Życzę Miłego Dnia :) (2011/12/12 13:02)