Zaloguj się do konta

Karpie pływają po wierzchu

utworzono: 2015/04/27 19:18
fokejro

Witam,Ostatnio zarybialiśmy staw o wielkości 100mx50m i o średniej głębokości 1,5m. Zarybiany był karpiami ok 200 sztuk, każdy ok 1kg. Od kilku dni można zauważyć, że karpie pływają po wierzchu, widać ich grzbiet oraz wyskakują z 30cm nad wodę. Czy to jest normalne? Karpie były strasznie żywe jak je wpuszczaliśmy. Dzisiaj podczas podkarmiania widziałem je ok 2m od brzegu i wgl sie nie bały.   [2015-04-27 19:18]

kocur

Może łapały słoneczko ; ) [2015-04-27 19:24]

matpol7

Jak dla mnie to dziwne. jak ja widziałem karpia to tylko bąble puszczał. Ale skakanie 30cm nad wodą...  [2015-04-27 19:36]

wirefree

To malo widziales, ja tez to widzialem tzn to wyskakiwanie pyskiem w gore na stawach hodowlanych ale co jest przyczyna nie wiem a chetnie sie dowiem.  [2015-04-27 19:40]

Jakub Woś

pływanie przy powierzchni i wyskoki nad wodę kojarzą mi się niestety tylko z zanieczyszczeniem wody
[2015-04-27 19:41]

Bernard51

Karp przy tafli (woda bez wiatru) lubi się dotleniać stając na ogonie, przeważnie to pózne popołudnie lub skoro świt.
A skoro cały czas pływa pod lustrem wody wystawiając grzbiet, to jak napisał kolega z wodą coś nie tak widocznie mu nie za bardzo odpowiada, powinien żerować przy dnie.
[2015-04-27 19:48]

jacek placekkk

nic im nie jest u mnie na stawie jak się zrobi ciepło to zawsze pływają przy powierzchni to normalne wygrzewają się  [2015-04-27 21:19]

fokejro

Może być za mało tlenu w wodzie? Staw zarybiamy karpiem od dobrych kilku lat i w tym roku jest wyjątkowo brudna woda, może to jest przyczyną.. Woda ma kolor brązowy, nigdy taka nie była. Mogę zrobić zdjęcie wody jeśli to coś pomoże.   [2015-04-27 21:19]

Bernard51

Czy przy stawie masz drzewa liściaste z których wpadają do wody bo to też zakwasza wodę i gnijąc wytwarza się azot który wypiera tlen z wody. Możesz nawiercić rurkę ok 1,5 m i podłączyć pompę do wody aby z rury pod ciśnieniem rozpryskującą wodę nad powierzchnią próbować dotlenić jakiś obszar. W ten czas wiekszość ryb skupi sie przy tej fontannie, co będzie oznaczało że brakuje im tlenu w tym stawie.
[2015-04-28 05:05]

89krzysztof

Żadne zanieczyszczenia, żadne zakwaszenia. Jezioro Goczałkowice - zbiornik zaopatrujący w wodę pitną prawie cały górny śląsk, a jak widać karpie też pływają po górze.Dziwne, że nikt nie wspomniał o tarle, które to karp chciałby odbyć :)  [2015-04-28 08:23]

89krzysztof

[2015-04-28 08:24]

fokejro

Nie ma już żadnego drzewa, z którego lecą liście. Karpie 1kg myślą o tarle? [2015-04-28 11:43]

dmnx

jeśli chodzi o skakanie nad tafle wody to norma u mnie na zbiorniku 35ha w gorace dni w lecie gdzie jest nawet +30 pod wieczór gdy słońce zachodzi karpie widowiskowo wyskakuja nad tafle na cąłym zbiorniku choć to rzadkie zjawisko no ale w 2-3 razy widziałem takie cos w tamtym sezonie
[2015-04-28 13:25]

Jakub Woś

Żadne zanieczyszczenia, żadne zakwaszenia. Jezioro Goczałkowice - zbiornik zaopatrujący w wodę pitną prawie cały górny śląsk, a jak widać karpie też pływają po górze.Dziwne, że nikt nie wspomniał o tarle, które to karp chciałby odbyć :) 

"Żadne, Żadne" Skąd ta pewność? Sąsiad wykopał staw po roku wpuścił karpie. Przez kilka dni wszystko bylo ok. Po kilku dniach woda zmętniała. Karpie zaczęły pływać grupami z grzbietami nad powierzchnią, często z pyskami nad powierzchnią. Wyskakiwały z wody. Szukał przyczyny i w końcu znalazł. Ktoś "życzliwy " wrzucił butelkę z opryskiem. Jeśli chodzi o tarło to zawyczaj odbywa się przy dnie. No chyba, że w gęstej roślinności wtedy również przy powierzchni.

Nie twierdzę że to na pewno zanieczyszczenie ale uważam że trzeba taką mozliwość wziąć pod uwagę.
[2015-04-28 13:32]

fokejro

Dzisiaj podczas brzydkiej pogody nie widać za bardzo karpi, żeby pływały po wierzchu. Jednak można to zaobserwować podczas ładnej pogody lub też po burzy, wtedy karpi pod wierzchem jest mnóstwo. Woda jest ostatnio bardzo brudna, wsypaliśmy kilka worków wapna, może coś pomoże. [2015-04-28 14:10]

adeac

u mnie rok po wykopaniu stawu też miałem podobną sytuację- karpie zaczęły pływać po powierzchnią wody, i blisko brzegów. Nie bały się w ogóle, niestety po tygodniu zaczęły padać i to tak w sumie 4/5 dni. Z innych gatunków padły tylko 1 lin i 1 amur. Wydaję  mi się że to było przez przyduchę. Spróbuj może jakoś napowietrzyć wodę i zobacz co się będzie działo. Szkoda tylu ryb. [2015-05-02 23:53]

tomaszgud

jak nie pływaja do gory brzuchem to jest ok [2015-05-03 14:10]

macko13

może karpiki w dużej ilości zaczęły  żerować powodując uwolnienie różnych związków azotowych z mułu ja tak mam i wszystkie ryby mi oczkują przez parę dni tylko ze ja mam maly stawik i zachwianie chemiczne wody jest bardziej prawdopodobne
[2015-05-03 17:52]

baku3735

Krzychu89 to jest zdjęcie karpi na goczałach?, chyba zrobione z 10 lat temu...teraz to raczej ich tylu nikt nie widział,
[2015-05-03 19:10]