Karpie nocą i nie tylko

/ 17 odpowiedzi
Witam. Mam zamiar na początku sierpnia wybrać się na pierwszą w swoim życiu noc nad wodą. Powiedzcie mi jak się przygotować. Będę łowił nad zalewem. Poradźcie jakiś zestaw i na co łowić nocą ?? Mam zamiar używać tej zanęty chyba że polecacie coś innego ?? Nad wodę mam zamiar jechać o 19 i wrócić o 7 rano ..??? Próbować na kulki, jak tak to jakie ?? A może jeszcze jakąś rybę nocą spróbować oprócz karpia, polećcie coś !! 

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

michal310798

Zaznaczam że chciałbym złowić karpia 1,5-2 kg. I oprócz karpia chciałbym też rzucić zestaw na coś innego ale na co ?? (2015/07/30 07:50)

michal310798

mam mam ale poradzcie jak się przygotować? ? (2015/07/30 08:17)

Piotr 100574

Wpisz w wyszukiwarkę portalowa łowienie nocą , wyskoczy ci wiele tematów , przeczytaj a jak ci to nie Pomorze to napisz, będziemy wtedy radzić nad tym problemem (2015/07/30 08:26)

Unkas

Z ekwipunku na pewno latarka czołowa jak mówi kolega wyżej, może jakieś dodatkowe źródło światła typu lampion itd. Ja zabieram jeszcze świetliki -nie wiem czy Ci się przydadzą ja zawsze wkładam do bombek i na splawik o ile mam zamiar łowić ta metoda. Coś ciepłego do ubrania koniecznie i ewentualnie coś przeciwdeszczowego. Pamiętaj aby wieczorem tak ustawić sobie rzeczy na łowisku aby potem po ciemku się o nie nie przewracac - najlepiej od razu skup tylko najpotrzebniejsze rzeczy w jednym miejscu. I chyba to takie podstawowe kwestie. Nie znam łowiska o jakim piszesz i presji wedkarskiej ale jeżeli chodzi Ci o niewielkie karpie do 2-3 kg polecam ci metodę gruntowa ze sprężyna zanetowa. Przyneta kukurydza koniecznie na włosie ewentualnie łubin czy inne ziarno (mogę polecić paczkowane gotowe ziarno zanetowe chyba z Trapera o ile dobrze pamiętam kosztuje ok 5 zł starcza na przynętę i do dosypania do zanety). Możesz sobie wygruntowac poki jeszcze jasno miejsce 10-20 m od brzegu w okolicach jakichkolwiek trzcin, grazeli itd, zanecic i potem próbować na splawik ze swietlikiem na białego robaka lub drobniejsze ziarno z paczki wyżej (polecam peczak z robakiem ew. niewielki czerwony)skusić lina/leszcza. Widok zatapianego nocą świecącego splawika jest bezcenny. Możesz pokusić się na drapieżnika ale to nie są moje ulubione metody myślę że tutaj koledzy poradzą Ci coś szerzej na tym polu. (2015/07/30 09:00)

michal310798

Taki ten zestaw ??
i do tej zanęty założyć zwykłą czy truskawkową kuku ?? (2015/07/30 10:46)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

michal310798

a może być z koszyczkiem ?? (2015/07/30 10:47)

michal310798

zalem ma około 1,5ha i zwykle jest na nim 4-6 wędkarzy \" (2015/07/30 12:22)

Unkas

Zestaw wygląda ok tylko rurkę z sprężyna czy koszykiem załóż odwrotnie czyli dłuższy kawałek rurki od strony haka coby to spełniało swe zadanie. Ja na wody stojące preferuje raczej sprężyne niż koszyk. Kuku ja używam zwykła bez zapachu lub ewentualnie wanilia bo jest w miarę uniwersalna ale zachęcam do eksperymentów popytaj tez innych na co lowia. (2015/07/30 12:52)

Jędrula

Nie może tego założyć odwrotnie bo sprężyna jest dociążana i w locie będą fikołki . Najlepiej utnij rurkę przy sprężynie , ta rurka nie jest wcale potrzebna . Koszyk jak najbardziej będzie dobry na bardzo krótkiej rurce lub całkiem bez niej . Kukurydzę zakładaj jaką chcesz , próbuj i eksperymentuj . Od siebie polecam twardą kuku od Cukka o smaku bananowym . (2015/07/30 14:08)

Jędrula

Nie może tego założyć odwrotnie bo sprężyna jest dociążana i w locie będą fikołki . Najlepiej utnij rurkę przy sprężynie , ta rurka nie jest wcale potrzebna . Koszyk jak najbardziej będzie dobry na bardzo krótkiej rurce lub całkiem bez niej . Kukurydzę zakładaj jaką chcesz , próbuj i eksperymentuj . Od siebie polecam twardą kuku od Cukka o smaku bananowym .

I oczywiście nic nie musi być na włosie , najpierw ucz się zacinać ryby z samego haczyka , potem próbuj z włosem bo i tak nieuchronnie Cię to czeka . (2015/07/30 14:16)

JKarp

Moim skromnym zdaniem masz źle wywiązany włos lub ta fotka tak to przedstawia. Włos ma wychodzić idealnie z zewnątrz trzonka haczyka a na tej fotce widać jakby był z boku.
JK (2015/07/30 15:20)

użytkownik130601

Zabieram na noc tylko to co potrzebne,coś co mnie oświeci napewno,ciepłe ubrania zawsze są lepiej przygotuj się na najgorszą noc bo różnie bywa,nawet coś ciepłego do picia. Bądż troszkę wcześniej nad wodą 19 to za puźno,przygotuj się dobrze,pierwsza rzecz to podstawa miejsce,głębokość,rodzaj i ukształtowanie dna (najlepiej coś twardego lub z miękkim namułkiem,zanęć dywanowo i punktowo,rozmieść stanowisko idealnie bez przeszkód,umieść zestawy nie daleko brzegu oczywiście w zanęcone miejsce,karpie nocą podchodzą naprawde bardzo blisko dlatego nie watro rzucać daleko wystarczy kilka metrów od brzegu czasami podchodzą na metr w głębszej wodzie. Zestaw prawie dobry, rurka na koszyku służy jako rurka antysplataniowa i powinna być dłusza od przyponu,koszyczek z ciężarkiem masz dobrze założony,gdyby nie ta krótka rurka antysplątaniowa to bym powiedział że zestaw samozacinający jest ok. Smak kukurydzy jest bez znaczenia,najlepiej ugotuj,albo kup gotowana odsyp trochę zanety obtocz i za pare godzin będzie kukurydza jak ze sklepu. Albo wcale nie obtaczaj,co wy wszyscy tak z tymi smakami jaki?jaki? Smak to najmniejszy problem,gorzej z wędkarzami którzy nie potrafia się odnaleść w różnych warunkach pogodowych lub samego tematu karpiowania. (2015/07/30 15:25)

michal310798

a zamiast sprężyny założyć koszyczek 40g na rurce? (2015/07/30 23:02)

Haryyy5

Czy koszyczek czy spręzyna to sprawa raczej indywidualna. i jedno i drugie jest dobre. Tylko zamontuj wtedy rurkę odwrotnie. Generalnie są zdania podzielone jak powinno się montować koszyk/sprężynę na rurce antysplątaniowej. Tak jak masz zamontowaną teraz można naprawdę daleko rzucić. To jest jest zaleta największa. Do tego masz zanętę bliżej haczyka więc też plus. Natomiast odwrotny montaż połączony z krótkim przyponem ( tak żeby nie dosięgał koszyka/sprężyny) daje niemal pewność że nic się nie poplącze. Kwestia co jest dla Ciebie ważniejsze. Ja zdecydowanie wolę mieć pewność że tam na końcu wszystko gra. (2015/07/31 09:51)

zbynio 33

Nie może tego założyć odwrotnie bo sprężyna jest dociążana i w locie będą fikołki . Najlepiej utnij rurkę przy sprężynie , ta rurka nie jest wcale potrzebna . Koszyk jak najbardziej będzie dobry na bardzo krótkiej rurce lub całkiem bez niej . Kukurydzę zakładaj jaką chcesz , próbuj i eksperymentuj . Od siebie polecam twardą kuku od Cukka o smaku bananowym .

Nio, mądrze prawisz o tej sprężynie :). Ja wbijam hak w zanetę i nic się nie plącze... (2015/07/31 10:16)

zbynio 33

Michał, ja bym Ci polecił pojechać ze dwa dni wcześniej z samą zanętą i wybrać miejsce, sypnąć wiadro kuku i chociaż z 2 kg kulek. Powiedzmy 16mm... wtedy możesz się bawić ze sprężynka....:) (2015/07/31 10:32)