Zaloguj się do konta

Karpie na spławik

utworzono: 2013/06/16 14:01
Rufik996

Witam kolegów wędkarzy!Mam pewien problem.Od kilkunastu miesięcy nie złowiłem karpia u siebie na stawie a wiem,że one są,bo jeszcze za gówniarza łapałem na spławik.Wielu ludzi siedzi na kulki proteinowe i wydaje mi się,że to jest przyczyna braku brań.Mam pytanie,czy spróbować na kartofla?Teraz łapię na kukurydze czasami pinkę.Jak na kartofla to gdzie ryby szukać w czerwcu?Mi się wydaje,że na płytkiej wodzie typu kąpielisko?:)Z góry dziękuje za odpowiedzi:)Połamania [2013-06-16 14:01]

xxmarcinekxx08

Hmm. karpia na spławik na pewno na przegruntowanym zestawie, ja spróbowałbym podnęcic trochę może  tą kukurydza kilka dni lub zanęta i poczekać na efekty. [2013-06-16 14:14]

Kolego spróbuj na groch wędkarski. Świetne brania karasi, linów i karpi, na karpia 2 ziarna się zakłada. Szukaj płytkich, dość cichych i spokojnych zatoczek :) Też w lipcu wybieram się z kolegą na jego staw w nastawieniu na karpie z odległościówką. [2013-06-16 14:15]

Rufik996

Ja jak łapie to spławik na gruncie z kukurydza i na sprężynę też próbuje również na kukurydze.Może powinienem zmienić miejsce albo zanętę?  [2013-06-16 14:27]

Rufik996

Powiem szczerze,że na groch wędkarski nigdy nie łapałem.U mnie to strasznie mało karasi jest a liny tylko koło trzcin pływają jak i karpie,ale niestety wszystkie miejsca tam są pozajmowane,bo tam ryba bierze.Nie chcę tam się pchać na siłę i dzielić miejsca z karpiarzami. Staw na którym łapie jest podzielony na tak jakby 2 części:z jednej strony rejony trzciny a drugi to dość duża powierzchnia głębokiej wody oddzielona od trzciny kąpieliskiem.Ale dziękuję za rade i życzę Ci żebyś chociaż ty połapał karpi:) [2013-06-16 14:31]

Kolego, nie ma takiego czegoś w wędkarstwie że im w tamtym miejscu bierze a ci tutaj nie, wystarczy się trochę przyłożyć do przygotowania łowiska. Ok, skoro nie masz dostępu do żadnej zatoczki to uzbrój 2 wędki gruntowe i na gruncik łowić. Nęć dość grubo żeby drobnica się nie dobrała. Najlepiej kup jakąś uniwersalną zanętę na karpia i dodaj do niej kukurydzy (wystarczy zwykła spożywcza z puszki), dodaj pocięte rosówki i może jeszcze jakieś inne grubsze składniki. Zanęć sobie taki obszar na który będziesz rzucał swoje zestawy, można procą zanętową lub po prostu kilka razy koszyczkiem czy sprężyną naładowaną zanętą rzucić w dane miejsce i ok. Na hak groch wędkarski, kukurydza i coś na pewno złowisz :) A i dzięki, tobie również życzę powodzenia :) [2013-06-16 14:56]

Rufik996

Teraz nasuwa się pytanie,czy polecacie zanęty Bogusława Brudy i jaki smak?
[2013-06-16 15:17]

halski021

Bobik9900 - chyba nie masz racji - wielokrotnie się spotkałem z sytuacją,że na jeziorku wszyscy siedzieli na prawej części jeziora,bo na lewej nie bierze,a za jakiś czas na prawej nie zobaczyłeś wędkarza ,,bo teraz biorą tylko na lewej" Jak siedzieli wszędzie,to znaczyło ,że sytuacja się wyklarowała i rybkę można złowić na całym zbiorniku.
[2013-06-16 19:15]

MarcinWendkarz

Na karpia : groch, soja, kukurydza, bułka, glizda, kartofel(ziemniak), ryż preparrowany, mady, makaron i pelet :) powodenia, a i proteinki ale to na większe karpie :P [2013-06-16 19:34]

lynx

Hmm. karpia na spławik na pewno na przegruntowanym zestawie, ja spróbowałbym podnęcic trochę może  tą kukurydza kilka dni lub zanęta i poczekać na efekty.

Wcale nie musi byc przegruntowany. To nie ma nic do znaczenia.
[2013-06-16 19:44]

krzysiek01905

Mam niedaleko mnie gdzie też jest staw z karpiami.Nie jest on zbyt duży ale karpie są.Najlepiej w czerwcu i w ogóle w wakacyjnych miesiącach bierze mi na gnojaki (glizdy z ziemi obok kompostu) mają one specyficzny zapach i są moją pierwszorzędną przynętą na ten staw.Jeśli chodzi o łowienie na spławik to właśnie na tą metodę tam łowie nie trzeba mieć dużego gruntu ryby podejdą do przynęty.

PS.Jeśli nie masz kompostu spróbuj na zwykłą glizdę też mam brania na nią. [2013-06-16 20:30]

Rufik996

Ja mam gnojaki wiele razy próbowałem na niego łowić to tylko okoniki malutkie skubały tzn brały jak oszalałe:) [2013-06-16 20:53]

JKarp

"Hmm. karpia na spławik na pewno na przegruntowanym zestawie, ja spróbowałbym podnęcic trochę może  tą kukurydza kilka dni lub zanęta i poczekać na efekty.
Wcale nie musi byc przegruntowany. To nie ma nic do znaczenia."
Karpie w 99% przypadków pobierają pokarm z dna i dlatego jeśli już ktoś chce łowić na spławik należy przynętę kłaść na dnie. JK
[2013-06-17 08:27]

halski021

Jest wiele opisów łowienia karpi na pływającą skórkę chleba.Osobiście widziałem takie łowy na małym ,prywatnym,przydomowym stawku.Bardzo widowiskowy spektakl.Sam,tak nigdy nie łowiłem.
[2013-06-17 13:01]

JKarp

CześćDlatego napisałem 99% :-)JK [2013-06-17 15:32]

Rufik996

Moje łowisko wygląda trochę dziwnie:) W jednym zakolu siedzi ponad 20 osób i miejscówek brak a w drugim zakolu siedzę ja z tatą.Mam pytanie czy to jest dobry pomysł aby na kąpielisku spróbować łapać tylko z rana i czy ryby się zbytnio nie wystraszą i nie będą przypływać bo się tutaj kapią? [2013-06-17 20:40]

JKarp

"Moje łowisko wygląda trochę dziwnie:) W jednym zakolu siedzi ponad 20 osób i miejscówek brak a w drugim zakolu siedzę ja z tatą.Mam pytanie czy to jest dobry pomysł aby na kąpielisku spróbować łapać tylko z rana i czy ryby się zbytnio nie wystraszą i nie będą przypływać bo się tutaj kapią?"

Cześć Nie rano w wieczorem jak tylko skończą się kąpać :-) JK [2013-06-17 20:52]

Rufik996

Albo najlepiej w trakcie ich kąpania:)Nie ma z czego tutaj się śmiać to jest konkretne pytanie:) Jak na moje to z rana powinno być wszystko ok;d [2013-06-17 21:20]

JKarp

Widać jesteś mało doświadczonym wędkarzem :-)Wieczorem Kolego :-) Nawet jak się będą kąpać nieopodal powinny brać ryby.A wiesz dlaczego?Pogłówkuj ;-)JK [2013-06-17 21:35]

stef1986

co w tym dziwnego że na spławik ja łowie na spławik i mam dobre efekty na nęconej miejscówce od maja do tej pory 11 karpi do 3kg do tego ładne liny i leszcze najlepsze efekty na pęczek białych robaków najgorsze na kukurydze tylko jedna sztuka [2013-06-17 22:55]

stef1986

co w tym dziwnego że na spławik ja łowie na spławik i mam dobre efekty na nęconej miejscówce od maja do tej pory 11 karpi do 3kg do tego ładne liny i leszcze najlepsze efekty na pęczek białych robaków najgorsze na kukurydze tylko jedna sztuka [2013-06-17 22:55]

Bialy89

Ja Ci proponuje kupić takie mixy z trapera tam jest kukurydza przenica orzechy tygrysie i inne takie tam ziarna .Bądz ugotować kuku pszenice grch czy łubin zaprawić aromatem np waniliowym :)Jak zanęcisz grudo to powinny karpiki się kręcić:)Do tego pellet można dorzucić kukurydzę z puszki i tym ponecić kilka dni i na bank bedziesz na spławik wyciągał ładne karpie:)
[2013-06-18 16:58]

Rufik996

Tak właśnie myślałem,żeby spróbować z pelletem lub kulkami proteinowymi ale to jest jednak koszt w porównaniu z kukurydzą.Spróbuje kupić kukurydzę smakową,ale jak kupie o smaku truskawkowym to chyba może się pojawić linek?Na łubin nigdy nie łapałem jak i na groch wędkarski.A co wy na to żeby spróbować na kanapkę np. pinka z kukurydzą? [2013-06-18 17:44]

s1bartosz

Myślę, że najlepszym sposobem będą proste metody. U mnie wygląda to tak:
Jeśli chodzi o match: spławik w zależności od odległości łowienia od 6+1 do 15+1 wybieram zazwyczaj płytkie akweny do 2 m. 
Zanęta 2 kg spożywki dwie garście konopi gotowanych i od 4 do 8 puszek kukurydzy konserwowej wybieram zazwyczaj tą najtańszą byle nie była mleczna, oczywiście białe robaki w dużych ilościach, czasami do zanęty dodaję jakieś zapachy booster kukurydziany albo wanilix. Wystrzeliwuje 2/3 zanęty na start i przez cały okres wędkowania strzelam kukurydzą na zmianę z robakami (przy dużych odległościach kleje robaki same bądź ze żwirem). Konieczne jest zbadanie jak ryby pobierają pokarm niekiedy jest to z opadu a innym razem z dna trzeba eksperymentować z rozmieszczeniem ołowiu. Pellet i różnego rodzaju zapachy stosuję dopiero gdy łowisko jest przełowione, duża presja itd. zazwyczaj stosuje tzw. zapachy rybne. 
pozdr. Bartek [2013-06-18 18:35]

zosia1234

Myślę że powinieneś zorbic duży grunt znaleśl łowisko ciche i dobrze zarybione.Przynęta odgrywa tu też warzną rolę. Najlepsze przynęty to:pęczak,kukurydza,białe robaki,pinki,dzownica,ziemniak,kulka proteinowa,pellet,groch,ciasto.

siema [2013-06-18 20:15]

Rufik996

Też właśnie tak myślałem żeby spróbować tradycyjnych metod typu na kartofla albo na kukurydze.Z tego co się orientuję to czasami ktoś siedzi na kulki proteinowe ale to rzadko.Spróbuję z taką zanętą co mi poleciłeś s1bartosz ale nie za bardzo wiem,gdzie szukać karpia.Moja wiedza opiera się na tym żeby próbować latem w płytkich słonecznych miejscach koło trzcin i to tyle:/ [2013-06-18 20:17]