Zaloguj się do konta

Karpia, czy tylko na kulki?

utworzono: 2011/01/03 23:24
marek-debicki

Dzięki za info!

Podpowiedz proszę jak się ustawiać z kulkami, kiedy w łowisku są amury i duże leszcze.

[2011-01-10 13:07]

JKarp

Cześć
Zależy czy chcesz wykluczyć brania amurów czy leszczy czy razem tych dwóch.
Z leszczem ogólnie łatwo sobie poradzić stosując selektywne kulki. Z tym, że przynajmniej mi udało się to tylko częściowo. Po założeniu kulki 24mm było zdecydowanie mniej brań leszczy ale jednak były. Można próbować założyć bałwanka z kulki 20mm i pływaczka 15-18mm. Zapewniam, że dla karpia 3 kilo taki kąsek to nie problem.
Zależy jeszcze jaka woda - na jednej mieliśmy leszcze ( leszczątka po 25cm) na kulki 18mm.
Z amurem jest inaczej - przynajmniej ja tak zauważyłem. Sposób pobierania pokarmu przez amury jest inny - on nie zasysa a raczej stara się "ugryźć-pokruszyć" i w ten sposób połknąć kulkę.
Wystarczy odsunąć kulkę na włosie od łuku haczyka na odległość 10-15mm i przynajmniej mi brania amurków się kończą. Nie znaczy to jednak, że nie mają chęci na jedzenie. Pojawiają się pikania na sygnałkach lub dość charakterystyczne opadnięcia swingera lub drgania żyłki.
Wprawny i doświadczony Karpiarz będzie wiedział dlaczego swinger opada ;-) podczas brania amura.
Zdarza się, że i karp bierze i ucieka w stronę brzegu  ( swinger opada ) ale w końcu i tak pojawi się wyjazd ze szpulki.
Leszcz, amur i karp to ogólnie żarłoki ale ...
Wyklucz kukurydzę i pelet - leszcze wręcz uwielbiają kuku i drobny pelet.
Nęć selektywnie - duże twarde kulki.
Nie łów na kuku i na drobny, szybko pracujący pelet ( mówię o pełni sezonu znaczy ciepłe lato ).
Prześledź w necie jakie smaki radzą używać Karpiarze na amury i ich nie stosuj - uważaj bo każda woda jest inna i bywają wyjątki ( Kolega złowił amura na Omega Fish tonącą zanętową 20mm ).
Sam pokombinuj i zobaczysz co amury lubią a co nie na Twojej wodzie :-)
Janusz JKarp

[2011-01-10 14:10]

JKarp

Cześć
marek-debicki napisał:
"Niesamowity filmik. Właśnie z Kolegą (sąsiadem z bloku - też wędkarzem) na ten temat rozmawialiśmy. Obejrzałem ten filmik kilkanaście razy i jestem wręcz zdumiony. Generalnie naszła mnie jedna , ,może dziwne refleksja. Mianowicie, jeżeli karpie są aż takimi cwaniakami, ze nawet na zestawy włosowe nie biorą, to może powrócić należy do downych metod i przynęt. Muszę to jeszcze dokładnie przemyśleć, wypracować jakąś koncepcję  i sprawdzić wczesną wiosną."

Sadzę, że Ameryki co do koncepcji w połowie karpi nie odkryjesz ale bardzo Cię proszę gdybyś jednak odkrył to daj mi znać :-))))))))))))))
Też ileś razy patrzyłem na ten filmik i ciekaw jestem skąd one to wiedzą, że tak jest haczyk ?
A jeszcze jedna refleksja na przyszłość:
jak będziesz siedział na zasiadce piątą dobę i ciśnienie, pogoda, wiatr i księżyc będą ok przypomnij sobie ten filmik. Potem złóż stojak, namiot, włóż wędki do pokrowca i pojedź do domu. Przyjedź jak będzie wiało, padał deszcz, jak Twój pies nie zechce wyjść na spacer - wtedy jedź:-))))))))))))
Janusz JKarp
[2011-01-10 14:22]

spines21

jak w łowisku są naprawde spore leszcze to mogą brać nawet na spore kulki.

kiedyś zanęciliśmy z kolegami miejscówkę na Poraju,dobre trzy tygodnie nęcenia.

kulki o różnych smakach.jedno miejsce barsziej owoc,a drugie klasyczny śmierdzel.

weszły leszcze-najpierw ok.50cm.ma drugi i trzeci dzień zjawily się już 70 i ciut większe.

brały nawet na dwie 18:).fajnie było,bo brań sporo-tylko,że ani jednego karpia:)

bywa i tak.

[2011-01-10 14:41]

iro

Odsunięcie kulki od włosa nieco dalej nic ci nie da ponieważ amur ma bardzo twarde wary i sine szczęki więc zmiarzdzy ci kulkę i będziesz siedział przy pustym haku. spróbuj zanęcić większą iloscią zanęty na pow. ok 5 mkw a zestaw połuż w odległosci ok. 1 m przed granicą zanęconego łowiska. Leszcze wchodzą większym stadem i dobią dużo szumu w łowisku przyciągając uwagę karpi. wtedy karp podchodzi pod zanęcone miejsce i krąży wokół łowiska. Leszcze zajmą się wyjadaniem zanety a trzymający się obok karp często trafia na położony a nie zanęcony zestaw - tak często robiłem i miałem spokój z leszczami a łowiłem duże karpie. Na amura jedyne lekarstwo to próba zacięcia jak tylko pipnie sygnał albo ruszy się swinger. Rozmiar peletu użytego do nęcenia uważam, że nie ma znaczenia ponieważ i tak się rozpusza a rozpuszczając się zmniejsza swoje rozmiary.    [2011-01-10 16:37]

marek-debicki

Dzięki za szczegółowe informacje, każdą uważnie czytam. Zabaczymy jak to wyjdzie w praniu. [2011-01-17 12:06]