Zaloguj się do konta

Karp - zestaw

utworzono: 2010/02/10 15:52
bercik9894

WITAM.JESTEM NOWY I CHCĘ ZŁAPAĆ KARPIA NA WIOSNĘ.CHCIAŁBYM WIEDZIEĆ JAKI SPRZET KUPIĆ NA KARPIA, ZANĘTY, ŻYŁKA CZY PLECIONKA I ILE MM, JAKI DOBRY KOŁOWROTEK I CZY MOŻE BYĆ KIJ WĘGLOWY, KOSZYK CZY SPREŻYNA I JAKA  ZANĘTA W KOSZYK I  KUKURYDZA CZY KULKI PROTEINOWE.PoZdRO  [2010-02-10 15:52]

lokis91

Witam!!
Poradził bym ci na początek zwykłego feedera do tego kołowrotek z wolnym biegiem, żyłka najlepiej karpiowa.
Co do nęcenia polecam konopie, kukurydzę kulki proteinowe część w całości część podrobionych, pellet zanętowy ponieważ szybko pracuje w wodzie.
co do przynęty to pellet lub kulki proteinowe,
Karpie łowi się na "metodę" to koszyk na karpie, można używać też sprężyny.
[2010-02-11 13:22]

Norbert Stolarczyk

Kolego mała uwaga, ZŁAPAĆ to można motyla, ryby łowimy lub poławiamy. Oraz nikt z nas nie jest głuchy, nie potrzebny jest Caps Lock. To tylko grzeczna sugestia tak na początek









[2010-02-11 13:32]

To zależy jakie karpie chcesz łowić. Czy te po 15kg czy te po 3-4kg. Bo na większe potrzebujsz solidniejszy sprzęt. Napisz na jakie karpie głównie się nastawiasz
[2010-02-11 17:01]

trebron

Witam
Na początek Twojej przygody z karpiami proponuję Ci zastawić się na te mniejsze sztuki żeby trochę poznać ich zachowanie. Od początku polecam Ci zakup wędki karpiowej, ponieważ są mocniejsze o wędek feederowych. Ja łowie na wędki TB Phantom 2-częściowe, ale na początek możesz kupić np. Shimano Alivio są stosunkowo niedrogi i dobre. Kołowrotek musi być mocny i mieścić co najmniej 300 metrów żyłki 0,30mm. No i duży podbierak, matę oraz swinger, czujnik i na początek możesz kupić podpórki, nie musisz od początku inwestować w stojak to ze sprzętu podstawowego. Do tego trochę drobiazgów, wiertło i igła do kulek, ciężarki, klipsy, itp. 

Życzę sukcesów.
[2010-02-11 21:50]

trebron

Zauważyłem że jeszcze pytałeś o nęcenie i przynętę.

Do nęcenia używaj nasion (konopia, kukurydza) oraz pelletu i kulek. Na mniejsze karpie możesz stosować zanęty sypkie. Jako przynętę używaj kulek, pelletu i kukurydzę.

Wiosną stosuj mniejsze rozmiary kulek (np. 16mm), a wiosenne zapachy to np. krab, ryba, wątróbka, muszla, itp. Dobrze też się sprawdzają smaki mieszane np. krab/banan lub ryba/truskawka, ale to już musisz sobie przetestować na swoim łowisku.

Pamiętaj tylko żeby wiosną nie przesadzić z zanętą, syp z umiarem lub nęć punktowo np. w workach PVA.

Powodzenia.
[2010-02-11 22:01]

Darek1971

Zauważyłem, że nie wszyscy odpowiadają na pytanie, które dotyczyło wiosennego łowienia, a to zupełnie coś innego niż kulki i ciężki sprzęt. Na wiosnę karp jest jeszcze niemrawy. Wiosna, to kwiecień - maj. W czerwcu już faktycznie kulki itd. Dlatego na wiosnę należy stosować inne przynęty. Wybierać dni cieplejsze, płytszą wodę, czyli tam, gdzie karpie mogą najszybciej się nagrzać i gdzie chce im się brać. Metodę najlepiej dobrać do własnych upodobań i łowiska. Oczywiście najbardziej uniwersalnym dla łowcy karpi będzie karpiówka z kołowrotkiem z wolnym biegiem. Polecam sprzęt Jaxon'a z serii Eternum. Jeśli jesteś początkujący, wybierz wędkę o akcji parabolicznej. Na kołowrotek zdecydowanie żyłka, gdyż na początek plecionka może okazać się zbyt dużym wezwaniem. Na wiosnę nęcenie lekkie i punktowe, jak to kolega wyżej napisał. Na hak najlepiej pokarm zwierzęcy. Wiem, że mało selektywny i mogą się trafiać inne gatunki ryb, ale z praktyki wiem, że kukurydza na wiosnę nie zawsze się sprawdza. Jeśli już kulka, to zdecydowanie o zapachu zwierzęco rybnym, czyli tzw. śmierdziele, ale niezbyt intensywne. Potem, w czerwcu możesz przejść na owocowe kulki. Oczywiście, jeśli kulki, to cały osprzęt do nich - w dobrym sklepie pokierują Cię, co trzeba. Jeśli faktycznie zaczynasz, to na początek może nie pchaj się w tzw. bezpieczne zestawy, samo-zacinające się itd., bo to trochę trudne, a po co masz na wiosnę, gdy brań jeszcze dość mało i są chimeryczne, od razu się zniechęcać. Powodzenia. [2010-02-11 22:29]

trebron

Kolega wyżej opisał miejsce gdzie szukać karpi i wspomniał żebyś się nie pchał w zestawy samozacinające i tu ma rację. Wiosną kart bierze bardzo delikatnie i osobiście również używam zestawów przelotowych i szukam miejsc płytszych przy trzcinowiskach czy zwalonych drzewach.

Natomiast jeżeli chodzi o przynętę to na wiosnę proponuję nieduże kulki. Wiem że karp bardzo lubi rosówki itp., ale prawie zawsze wyprzedzą go inne ryby, no chyba że łowimy na łowisku specjalnym gdzie przeważają nieduże karpie to wtedy tak.

[2010-02-12 10:37]

kyt54s

ja polecam haczyk nr 6 i na niego 2 ziarna kukurydzy nęć co dwa trzy dni po mniejszej gasztce kukurydzy z sklepu.mi się sprawdza prawie zawsze:):) [2010-02-13 21:40]

michal0210

Karpia na wiosnę najlepiej łowić z brzegu gdzie woda się szybko nagrzewa. Średnie lub małe karpie najlepiej łowić na ziarna np. na kukurydze. Natomiast większe okazy lepiej łowić na kulki proteinowe. Ja osobiście jeszcze tego nie doświadczyłem ale dużo filmów oglądnąłem i dużo o karpiach czytałem. Pozdrawiam
[2010-02-13 22:35]

cristiano2054

Cześć mam  14 lat i dopiero zaczynam swoją przygodę wędkarską. Od 2012 roku będę chodził na jezioro w którym są m.in. karpie, amury. Chciałbym abyście poradzili mi jaki sprzęt  mam wybrać załużmy że mam 200 zł. Mój największy dotychczas złowiony karp to 1 kg. ale w tym jeziorze pływają sztuki osiągające ponad 20 kg i będę wdzięczny za poradę w sprawie zestawu. Chciałbym wytrzymały i tani zestaw z góry dziękuję.!!!! ;p cenię każdą poradę fachowca.  [2012-01-03 21:57]

Kolego mała uwaga, ZŁAPAĆ to można motyla, ryby łowimy lub poławiamy. Oraz nikt z nas nie jest głuchy, nie potrzebny jest Caps Lock. To tylko grzeczna sugestia tak na początek





Pełna zgoda ale nie zaczyna się zdania od "Oraz" :):)





[2012-01-03 22:32]

piotrcarp

Napisz jeszcze ile chcesz kasy wydac na sprzet
[2012-01-03 22:56]

cristiano2054

ok. 200 zł
[2012-01-04 06:53]

cristiano2054

jak ktoś do mnie będzie pisał do niech napisze że ta wiadomość to do cristiano2054 i z góry dzięki!!!! [2012-01-04 06:58]

cristiano2054

[2012-01-05 06:52]