Zaloguj się do konta

Karp - ryba ani obca ani rodzima

utworzono: 2016/02/06 14:13

Uwaga! Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

umicha

Zarybianie karpiem mi nie przeszkadza , przerażają mnie tylko proporcje , mianowicie karpia wpuszcza się  0.5 tony a lina, szczupaka czy sandacza po 20kg albo na sztuki TO jest chore!

[2016-02-07 15:36]

Rudi

Jeśli już wypowiadający się tu karpiarze twierdzą, że karp nie niszczy zbiorników to proszę niech przeczytają informacje, które zamieścił już jeden z kolegów pod tym linkiem:

http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/2017

Zapewne pisali je uprzedzeni wędkarze a nie specjaliści ze swoich dziedzin. No ale dla panów, którzy na każdym elemencie sprzętu mają napisane karp tudzież carp i tak "karp uber alles" i nic ich nie przekona. Bo oni nie chcą łowić innych ryb (głupich, małych i o zgrozo rodzimych), więc czy zbiornik będzie zniszczony, czy nie, ważne aby pływało tam 10 wieprzków przybierających na masie rok w rok.
Nasuwa mi się pewna analogia z tym co się dzieje obecnie w UE, ale ze względu na poprawność polityczną się nie wypowiem.





[2016-02-07 16:10]

Artur z Ketrzyna


"Nie rozśmieszaj mnie.
Idź i do hodowcy a dowiesz się jakiej chemii nasze gatunki potrzebują w naszym środowisku.


Często pochodzą one z naturalnego wylęgu ze stawów tarłowych i tak zwanych szkółek. Takie nawet ma PZW. "


Właśnie o tym mówię - ryby do zarybień pochodzą ze szkółek gdzie antybiotyki i przeróżne enzymy dodawane są do pokarmu , który potem podawany jest rybom. To tak jak kurczaki dostępne w sklepach. 
Co to znaczy naturalny wylęg ze stawów tarłowych ? Przeczytaj uważnie to co sam napisałeś :-)
Albo tarło naturalne w rzece, stawie czy jeziorze albo tarło w stawie i już to tarło nie jest naturalne.
JK

No fakt nie jest naturalne. Bo tak Janek mówi :-)
Kołomnie była szkółka, nikt nie ingierował do czasu odłowu materiału zarybieniowego. Porostu była zakaz wedkowania, i ryba się mnożyła sama.
Gdzie indziej jest pozyskiwania ikra i mlecz, mieszane i do inkubatorów, by miały tam idealne warunki, potem są w szkułkach dokarmiane paszą. Tu faktucznie troszke człowiek ingieruje.
Ale przy karpiu.
Mieszanie genów, dodawanie hormonów wzrostu itd.
Nie ma porównania, do tego te antybiotyki, bo ich kał to takie nie do końca przetrawiony pokarm, fermentujący sprzyjający rozwojowi bakterii beztlenowych itd.

Teraz tematyka wpływu zmiany naturalnej różnorodności ryb.
Zbiornik ma wydolność w cm ryby na litry. Czyli utrzyma tylko określoną ilość/masę ryb.
wpuszczasz co roku 20 kg, a doławiasz 15 kg (5kg wraca do wody). -przez 10 lat masz już 70 kg, + przyrost roczny, to ok 300 kg.
Faktycznie nie przybywa :-)

Po trzecie dlaczego ustawowo jest określona maksymalna kwota zarybieniowa tym gatunkiem na 1 ha wody?

Zbynio zapraszam nad jezioro Kersztanowo. Tam sa pikne, ale trzeba je umieć łowić. Prześlę co mapkę batymetryczną byś wytypował miejscówkę na ich połów. Nie zniszczyły jego zbytnio, populacja rybek jest, tyla ze jakieś małe. Mi w tamtym roku wziął na rosówkę, wyprostował hak i tyle go widziałem.
Kiedyś pamiętam jak gościa pontonem woził.
[2016-02-07 17:13]

JKarp

Ośmieszanie mnie nic Ci nie da. Zamotałeś się jak zwykle i coś zaczynasz udowadniać tylko komu i po co?
No sama nazwa mówi - szkółka w sztucznie wykopanym stawie. Nie uwierzę w to, że nikt tam nie ingerował ;-)

No ja wiem, że karpie nie do końca trawią, wydalają syf tylko kurde na łowiskach komercyjnych ( nie na stawikach 100 x 200 m) jakoś nic się nie dzieje. Tylko nie przytaczaj znowu opinii jakieś tam profesora dotyczącej ciepłych wód Francji i jak pamiętam USA. 


A ten wywód to ja nie wiem na co i komu nużny skoro wiadomo, że po zarybieniu karpiem szpece dotąd siedzą aż praktycznie wszystko wyłowią. 


JK [2016-02-07 18:04]

O tototo! Widzę, że większość pojmuje o co w tym chodzi. Ale biznes musi się kręcić kosztem naszym i kosztem środowiska. Wiadomo jak się skończyła sprawa zatrucia Warty? Ktoś został pociągnięty do odpowiedzialności czy ukręcono sprawie łeb za kasę?
[2016-02-07 18:46]

kedzio

Januszu. Właśnie o to chodzi! Ryba, która się nie wyciera. Znaczy czasem się wyciera, rzadko, ale jednak... i tak bardzo mały odsetek tego przeżyje. A potem się wiesza psy na wędkarzach jedzących złowione ryby, że są największym złem świata, bo niszczą zasoby tym etycznym niespożywającym nic innego jak tylko wietnamskie wynalazki ze smarketu.Gdyby środki na zarybienia wydawano na gatunki które odbudowują populację ryb w naszych wodzach, gdyby to robione było na podstawie rzetelnych badań, to być może mielibyśmy w Polsce El'Dorado. A tak, wpuści się kapra, wyłowi się kapra i pozamiatane.
[2016-02-07 18:50]

kedzio

Zresztą... widzę, że panowie Thunder powolutku osiągną swój cel.   :)   [2016-02-07 18:51]

Zresztą... widzę, że panowie Thunder powolutku osiągną swój cel.   :)  


O jakim celu piszesz?
[2016-02-07 20:09]

JKarp

Januszu. Właśnie o to chodzi! Ryba, która się nie wyciera. Znaczy czasem się wyciera, rzadko, ale jednak... i tak bardzo mały odsetek tego przeżyje. A potem się wiesza psy na wędkarzach jedzących złowione ryby, że są największym złem świata, bo niszczą zasoby tym etycznym niespożywającym nic innego jak tylko wietnamskie wynalazki ze smarketu.Gdyby środki na zarybienia wydawano na gatunki które odbudowują populację ryb w naszych wodzach, gdyby to robione było na podstawie rzetelnych badań, to być może mielibyśmy w Polsce El'Dorado. A tak, wpuści się kapra, wyłowi się kapra i pozamiatane.

Ja nie wieszam psów na tych co łowią zarybieniowe karpie. Wiele razy powtarzałem, że jesli zgodnie z RAPR mnie nic do tego. Jednak sam widziałem " śmietankę " posiadającą w siatce 8 karpi. Nie powiem - odszedłem i zadzwoniłem gdzie trza bo czy karp czy nie karp limit rzecz święta. Ja odnoszę się raczej do tego, że te zarybienia jak słusznie piszesz do zjawiska i do tego, że ywdaje się bez sensu nasze pieniądze.
Ale i tak karp jak go nie ma niszczy zbiornik ;-)JK [2016-02-07 20:39]

JKarp

Jeśli już wypowiadający się tu karpiarze twierdzą, że karp nie niszczy zbiorników to proszę niech przeczytają informacje, które zamieścił już jeden z kolegów pod tym linkiem:

http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/2017

Zapewne pisali je uprzedzeni wędkarze a nie specjaliści ze swoich dziedzin. No ale dla panów, którzy na każdym elemencie sprzętu mają napisane karp tudzież carp i tak "karp uber alles" i nic ich nie przekona. Bo oni nie chcą łowić innych ryb (głupich, małych i o zgrozo rodzimych), więc czy zbiornik będzie zniszczony, czy nie, ważne aby pływało tam 10 wieprzków przybierających na masie rok w rok.
Nasuwa mi się pewna analogia z tym co się dzieje obecnie w UE, ale ze względu na poprawność polityczną się nie wypowiem.




No własnie o tym opracowaniu mówiłem pisząc do Artura - opracowanie zrobiono na podstawie jezior we Francji i USA. 

JK


[2016-02-07 20:43]

kedzio

Spoko madżoness Panie Janusz! :) [2016-02-07 20:48]

Jędrula

       Mnie karp smakuje... [2016-02-07 21:16]

zbynio 33

       Mnie karp smakuje...



Jędruś, a jak go przyrządzasz? [2016-02-07 21:27]

kedzio

No też mi smakuje. Robię go na jakieś 30 sposobów. A o zupie nie wspomniawszy.   [2016-02-07 21:30]

Cholera a ja go nie umiem złowić (zbyt inteligentna bestia dla mnie) a w sklepie nie kupię żeby interesu nie napędzać. Będę żarł japońce. [2016-02-07 21:31]

Jędrula

       Mnie karp smakuje...



Jędruś, a jak go przyrządzasz?





Na ostro :)
                                    [2016-02-07 21:40]

kedzio

Znaczy ... dusisz... reklamówką z Biedronki.  :) [2016-02-07 21:44]

kedzio

No i wiem przez co ci tak smakuje - bo tłusty! :) [2016-02-07 21:46]

Jędrula

Cholera a ja go nie umiem złowić (zbyt inteligentna bestia dla mnie) a w sklepie nie kupię żeby interesu nie napędzać. Będę żarł japońce




Dobrze by było ! Japoniec to dopiero kwiatuszek w naszych wodach . To min dzięki niemu z naszych wód znikają złote karasie , liny , leszczom ta gadzina też się podłącza do jajek . To jest typowy chwast .                                                                       


                                    [2016-02-07 21:46]

JKarp

Cholera a ja go nie umiem złowić (zbyt inteligentna bestia dla mnie) a w sklepie nie kupię żeby interesu nie napędzać. Będę żarł japońce.





Bo Ty idź na ryby jak zarybią ;-)
JK [2016-02-07 21:46]

Znaczy ... dusisz... reklamówką z Biedronki.  :)


A podczas duszenia nie dochodzi tam czasem do czegoś jeszcze?

[2016-02-07 21:48]

Cholera a ja go nie umiem złowić (zbyt inteligentna bestia dla mnie) a w sklepie nie kupię żeby interesu nie napędzać. Będę żarł japońce.





Bo Ty idź na ryby jak zarybią ;-)
JK


Trzeba by to wypróbować. Będę wyżerał prosto z rękawa podczas zarybiania:)
[2016-02-07 21:49]

zbynio 33


Zbynio zapraszam nad jezioro Kersztanowo. Tam sa pikne, ale trzeba je umieć łowić. Prześlę co mapkę batymetryczną byś wytypował miejscówkę na ich połów. Nie zniszczyły jego zbytnio, populacja rybek jest, tyla ze jakieś małe. Mi w tamtym roku wziął na rosówkę, wyprostował hak i tyle go widziałem.
Kiedyś pamiętam jak gościa pontonem woził.

Jak nie zniszczyły zbytnio? Karp nie zniszczył wody?
Kurcze u mnie też nie. Jak to możliwe?
Panowie, a dlaczego ryby było w brud na początku lat 90 i do 2000, a karpia sypali chyba więcej niż teraz. Przynajmniej ja tak pamiętam. Z dawien dawna karp na jeziorach PZW żyłkę rwał... Niech mnie kto starszy poprawi jeśli się mylę.. Temat jak dla mnie bez sensu. Nie ma żadnych  przesłanek przynajmniej w mojej okolicy, żeby czepiać się karpia... To,  że ryby jest mniej i ogólnie drobniejsze to nie wina tych kilku karpi co pływają w zbiorniku. To jest wynik ogólnych zaniedbań i zanieczyszczeń. Poza tym temat tylko poruszany na forum przez zazdrośnikow... 
Ktoś tam wcześniej wspominał o przybyszach, emigrantach i porównać chciał do ryb. No tych to ja bym porównał do sumika karlowatego, czy do japonki... Karp to raczej arystokrata. W d....  mam poprawność polityczną. :) [2016-02-07 22:00]

kedzio

Panowie Thunder. Na Wiśle to raczej tych kaprów nie połowisz. No chyba że...   [2016-02-07 22:34]

Panowie Thunder. Na Wiśle to raczej tych kaprów nie połowisz. No chyba że...  


Taka rada kedzio:) zmień informatora:)
[2016-02-07 22:41]