Witam serdecznie. Wyjaśniam: założyłem nowy temat, bo problem jest nietypowy, proszę przeczytaj całość. Topic dotyczy stawu, o średnicy ok 500m, z bardzo mulistym dnem. Mam problem ze złowieniem karpia w owej wodzie. Dno posiada wiele zielska i całkiem sporo jakiś dziwnych "zaczepów". Staw jest sekcyjny, więc jest zarybiany raz w roku. Więc karpie tam być muszą ;) Pozwoliłem zrobić sobie mini mape. W tym stawie jest jedno tarlisko i znajduje się ono w miejscu numer 1 (mapa;). http://img217.imageshack.us/img217/6263/mapahyr.jpg Dno jest różnie ukształtowane. Nie jest "symetryczne". Ważną informacją jest, że nie można tutaj używać kulek proteinowych. Jaką taktykę i metodę wybrać na to łowisko? Interesują mnie niewielkie karpie...30cm wzwyż. Tym się w zupełności zadowolę ;) Proszę o naprawdę rzetelne odpowiedzi, a nie o "off topy", albo na posty pokazujące "kim to ja nie jestem". Dziękuje bardzo, z wędkarskimi pozdrowieniami Kajetan G.
Witaj kolego... Masz problem nie powiem szczerze mówiąc...spotkałem się z wodami o mulistym dnie ale nikt mi nie zabraniał łowić na kulki proteinowe ... Słuchaj może to pomoże zacznijmy od zestawu na jaki będziesz łowić... Postaraj się zmontować zestaw włosowy ale nie na kulki a na kukurydzę podniesioną pianką żeby ładnie unosiła się nad zielskiem...Jeżeli zbiornik jest bardzo mulisty postaraj się zakupić tzw dip czyli inaczej atraktor...Będzie służył ci po to żeby twoja przynęta np kukurydza nie prześmiergła tym siarkowodorem wydobywającym się z dna ( mułu)...Musisz ją zamoczyć poczekać aż ładnie nasiąknie zapachem i gotowe... Jeżeli chodzi o długość przyponu musisz mniej więcej wiedzieć jak długa jest ta roślinność znajdująca się w wodzie...żeby ustawić odpowiednią długość...przynęta musi spoczywać na zielsku albo delikatnie unosić się nad nim... Ciężarek mocuj na bezpiecznym klipsie albo na rurce antysplątaniowej z boku... Jeżeli chcesz nęcić to śmiało kukurydza z wymieszanym dipem jest jak najbardziej odpowiednia... Pamiętaj nie przesadź z zapachem ja już miałem taką sytuację :) Postaraj się kłaść zestawy w jak najmniej zamulonym i zarośniętym obszarze łowiska... Powodzenie i połamanie kija.... (2010/01/22 15:05)
proponuje kukurydze i przenice jako zanęte a kukurydzę na haczyk. i metoda spławikowa aby haczyk leżał na gruncie. to powinno wystarczyc (2010/01/22 15:23)
Nęcenie kukurydzą czy pęczakiem nie bardzo ma sens, wszystko ugrzęźnie w mule i po jakiś czasie tydzień - 10 dni zgnije i jeszcze pogorszy sprawę. Nęcenie w takim miejscu jest bardzo trudne, najlepiej znaleźć miejsce w którym muł nie przekracza 10 cm, w takim miejscu karpie, liny i inne ryby są wstanie wydobyć kukurydzę czy kulki z mułu. Albo spad nie za stromy, w takich miejsca zawsze jest mnie mułu. Długotrwałe nęcenie jest bardzo ale to bardzo trudne w takich warunkach, np. możesz w czasie łowienie nęcić drobną (dobrą) zanętą karpiową, przygotuj ją tak jak do połowu uklei, żeby smużyła. I tak jak przedmówcy pisali mocno dipowane przynęty, najlepiej potrzymać je z 1-2 dni w dipie. Jeśli w łowisku występują małże, czy raki to polecam dipy o takich zapachach, ryby na pewno są przyzwyczajone do tych smaków, ewentualnie standardowe: o smaku kukurydzy, wanili, truskawka, skopex itd. Co do zestawu to musisz sprawdzić ile jest mułu w miejscu w którym chcesz łowić przypon musi być przynajmniej 5-10 cm dłuższy niż warstwa mułu, co ważne przypon musi być przywiązany do kółka, które jest przy krętliku, zestaw samozacinający, z bezpiecznym klipsem, ołów 40-60g więcej nie ma sensu, dobrze żeby był płaski o dużej objętości, będzie słabiej grzęznął w mule. To by było na tyle. (2010/04/02 20:25)