Karaś złocisty a karaś srebrzysty

/ 37 odpowiedzi / 2 zdjęć
lynx

Racja. To nie żaden karaś złocisty tylko pospolity. To jest karaś złocisty: http://s1.zmniejszacz.pl/113/k37__807927.jpg

To jest jeszcze jakiś trzeci? (2013/09/02 19:07)

CZzesio

Racja. To nie żaden karaś złocisty tylko pospolity. To jest karaś złocisty: http://s1.zmniejszacz.pl/113/k37__807927.jpg

http://s1.zmniejszacz.pl/113/k37__807927.jpg

Cześć :) To jest karaś ozdobny ;)

Karasie kolorowe do oczka wodnego w Jeleniej Górze - image 2

a ten ...to karaś plamisty ;P  :))))))

Japoniec przez swoje masowe-pospolite  występowanie staje się "pospolitym" a nasza polska "karaśka" pospolita z racji swojej urody i rzadkości występowania rośnie do rangi "złocistej " i zapewne stąd te kłopoty z nazewnictwem .

Sample picture

Karaś srebrzysty-Japoniec ma "piłkowaty" pierwszy promień  płetw grzbietowej i odbytowej  podobnie jak karp .
(2013/09/02 19:49)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

pmizera87

Tu na jednym zdjęciu:
- u góry - bękart/japoniec/karaś srebrzysty
- u dołu - karaś/karaś złocisty
Widać różnice w budowie, kolorystyce płetw, odcieniu (rzeczywiście srebrzysty i złocisty)

Ja zaś proponuję CI sięgnąć do bardziej "zaawansowanego" źródła jak wikipedia i się dowiesz że twój :

"u dołu - karaś/karaś złocisty" - nazywa się KARAŚ POSPOLITY i trzymajmy się prawidłowych nazw bo zginiemy. :) na moim obrazku są akurat odwrotnie :)
9dmr.jpg

Troche niefortunny i mało edukacyjny kształt ma ten japoniec (na dole). Japońce są niższe i grubsze, a tu wygląda jak wyblaknięty nasz rodzimy pospolity.

Co do dyskusji powyżej o nazewnictwie - wyróżniamy 3 gatunki karasi:

1) Karaś pospolity Carassius carassius - nasz rodzimy "żółtek",

2) Karaś srebrzysty (japoński) Carassius auratus gibelio - obcy, introdukowany z Japonii ("japoniec") - występują w Polsce same samice, ikrę do rozwoju pobudza mlecz samców innych karpiowatych, a efektem tarła są znowu same samice karasia srebrzystego, tzw. gynogeneza;

3 Karaś złocisty (chiński) Carassius auratus - forma ozdobna "złota rybka" i liczne welony, ale uwaga! Są też formy wyjściowe niewybarwione, dosyć podobne do japońca, ale wprawne oko rozpozna - ma dziwny pomarańczowy połysk.

Kiedyś łowiłem na żwirowni, gdzie wpuszczono wszystkie 3 gatunki i ...nie tylko: także mieszańca karasia pospolitego z chińskimi złocistymi welonami - wyglądało jak nasz rodzimy karaś pospolity, tylko kita coś nie pasowała.

Pragnę zaznaczyć, że nie istnieje mieszaniec karasia pospolitego z karasiem srebrzystym - z tej pary wyjdą zawsze karasie srebrzyste jak pisałem wyżej.

(2013/09/02 21:12)

ryukon1975

3 Karaś złocisty (chiński) Carassius auratus - forma ozdobna "złota rybka" i liczne welony, ale uwaga! Są też formy wyjściowe niewybarwione, dosyć podobne do japońca, ale wprawne oko rozpozna - ma dziwny pomarańczowy połysk.

My tu jednak chyba mówimy o wędkarstwie nie o hodowlano-ozdobnych rybkach typu mieczyk.

Jednak już widziałem karasie welony kupowane i używane jako żywce więc może za kilka lat będziesz miał rację jak się zasiedlą w naszych wodach.

(2013/09/02 21:20)

CZzesio

Krzychu , już można złowić "karasia" z nienaturalnie dużymi płetwami ..czy podwójnym ogonem jak u "akwariumowego" welona ...świat się kończy ;) albo zaczyna ? ;)))

(2013/09/02 21:34)

ryukon1975

Krzychu , już można złowić "karasia" z nienaturalnie dużymi płetwami ..czy podwójnym ogonem jak u "akwariumowego" welona ...świat się kończy ;) albo zaczyna ? ;)))

Ja jeszcze nie złowiłem Czesio takiego cudaka więc kurde jestem do tyłu. :)

(2013/09/02 21:37)

zbynio 33

Tu na jednym zdjęciu:
- u góry - bękart/japoniec/karaś srebrzysty
- u dołu - karaś/karaś złocisty
Widać różnice w budowie, kolorystyce płetw, odcieniu (rzeczywiście srebrzysty i złocisty)

Ja zaś proponuję CI sięgnąć do bardziej "zaawansowanego" źródła jak wikipedia i się dowiesz że twój :

"u dołu - karaś/karaś złocisty" - nazywa się KARAŚ POSPOLITY i trzymajmy się prawidłowych nazw bo zginiemy. :) na moim obrazku są akurat odwrotnie :)
9dmr.jpg

Troche niefortunny i mało edukacyjny kształt ma ten japoniec (na dole). Japońce są niższe i grubsze, a tu wygląda jak wyblaknięty nasz rodzimy pospolity.

Co do dyskusji powyżej o nazewnictwie - wyróżniamy 3 gatunki karasi:

1) Karaś pospolity Carassius carassius - nasz rodzimy "żółtek",

2) Karaś srebrzysty (japoński) Carassius auratus gibelio - obcy, introdukowany z Japonii ("japoniec") - występują w Polsce same samice, ikrę do rozwoju pobudza mlecz samców innych karpiowatych, a efektem tarła są znowu same samice karasia srebrzystego, tzw. gynogeneza;

Kiedyś łowiłem na żwirowni, gdzie wpuszczono wszystkie 3 gatunki i ...nie tylko: także mieszańca karasia pospolitego z chińskimi złocistymi welonami - wyglądało jak nasz rodzimy karaś pospolity, tylko kita coś nie pasowała.

Pragnę zaznaczyć, że nie istnieje mieszaniec karasia pospolitego z karasiem srebrzystym - z tej pary wyjdą zawsze karasie srebrzyste jak pisałem wyżej.

jeśli niema innego gatunku z którym mogą się wytrzeć pojawią się samce tego gatunku. http://www.eduteka.pl/doc/karas-srebrzysty

(2013/09/03 09:44)

zbynio 33

Aha. Zajrzyj do wikipedii co to gatunek a co to odmiana.

to są dwa różne gatunki. (2013/09/03 12:46)

lynx

Ja jeszcze nie złowiłem Czesio takiego cudaka więc kurde jestem do tyłu. :)

Kumpel złowił piranie to co przy niej jakies welony. Atrakcja była az gazety terenowe pisały. Teraz wisi na ścianie w jego biurze. Bez wyjazdu nad Amazonkę ma taki okaz. Co na to? (2013/09/04 21:07)

lynx

to są dwa różne gatunki.

tak,tak. Kobieta i mężczyzna to też dwa różne gatunki. Paranoja. (2013/09/04 21:09)

ryukon1975

Kumpel złowił piranie to co przy niej jakies welony. Atrakcja była az gazety terenowe pisały. Teraz wisi na ścianie w jego biurze. Bez wyjazdu nad Amazonkę ma taki okaz. Co na to?

Według mnie wytłumaczenie jest proste. Gdzie ludzie tam i dziwactwa. W pobliżu dużych aglomeracji i miast czyli skupisk ludzi pojawiają się takie ryby w wodzie. Wiadomo ktoś kupi ale mu się znudzi to wyrzuci do stawu czy rzeki a że dużo ludzi to i często się to zdarza. U mnie bogu dzięki jeszcze pływają normalne ryby (choć nie wiem jak długo). :)

(2013/09/04 21:18)

zbynio 33

to są dwa różne gatunki.

tak,tak. Kobieta i mężczyzna to też dwa różne gatunki. Paranoja.

kobita i mężczyzna są tego samego gatunku. a może to inne odmiany?????:)))) nie porównuj ssaków do ryb. poczytaj trochę o rozmnażaniu się zwierząt, a zwłaszcza karasia srebrzystego i dopiero się wypowiedz.

"JAPOŃCZYCY O JAPOŃCACH

Karaś srebrzysty występuje na bardzo obszarze od Dalekiego Wschodu aż do Europy. W Polsce jego obecność odnotowano po raz pierwszy  na początku ubiegłego wieku. Ekspansja karasia srebrzystego z odległego wschodu to po części proces naturalny, po części dzieło człowieka, który zarybia nim nowe wody.
Japońce łatwo się rozprzestrzeniają. Można je spotkać we wszystkich wodach płynących, nawet w podgórskich potokach. Tą cechę japońce wykorzystują, traktując, nawet wartkie rzeki do zasiedlania nowych obszarów.

Inną ważna cechą, która pozwala karasiom srebrzystym opanowywać nowe wody, jest ich dziwaczny rozród.  Samce własnego gatunku. wcale nie są im potrzebne. Zjawisko to nazywa się gynogeneza i polega na tym, że samice japońców wykorzystują  mlecz innych gatunków do pobudzenia własnej ikry do rozwoju. Nie występuje przy tym mieszanie gatunku i z ikry japońców wykluwają się tylko samice, które są niemalże klonami swoich matek.

Zaobserwowano, że im dalej na zachód, tym wśród samic jest mniej samców. Ale w Chinach i Japonii w niektórych zbiornikach samic jest też znacznie więcej niż samców.  Tam żyją bowiem dwa rodzaje samic. Jedne rozmnażające się normalnie z pełnym udziałem samców, i te, którym samce są potrzebne tylko do pobudzenia ikry.

Karasie na rozmnażaniu gynogenetycznym zyskują, natomiast inne ryby dużo tracą nie doczekując się własnego potomstwa, a przecież kontynuacja gatunku to najważniejszy cel w życiu. Że tak jest dowodzą badania przeprowadzone w Japoniia. Wykazały one, że jeżeli pojedynczy samiec mógł wybierać między dwoma samicami, z których tylko jedna była gynogenetyczna,  to prawie bezbłędnie wybierał drugą, czyli tę, która rozmnażała się normalnie. Gdy jednak były dwa samce, wówczas oba tarły się wspólnie z tą samicą, która szybciej była do tarła gotowa, a gotowa zawsze była samica japońca.

Samice gotowe do tarła uwalniają do wody szereg pobudzających substancji zapachowych, tzw. feromonów. Pod ich wpływem samce podążają za samicami i produkują więcej mlecza. Skoro w pierwszym eksperymencie samiec nie dał się nabrać, oznacza to, że potrafi on rozróżnić właściwy zapach. Dziwnie jednak traci tę zdolność, gdy w pobliżu są inne samce. Naukowcy domyślają się, że najprawdopodobniej jest to zgubny wpływ konkurencji. W naturalnych warunkach samicom karasi, podłożenie się pod samce innych gatunków, udaje się bo  wykorzystują ryby trącę się w dużych ławicach. Tarło tych ryb to jedno wielkie zamieszanie, w którym trudno się zorientować, kto jest kim, bo zapachy się mieszają. W dodatku tarło odbywa się głównie w nocy, co także sprzyja pomyłkom.

W naszych wodach lista gatunków, z którymi samice karasi srebrzystych  przystępują do tarła, jest dosyć długa. Są na niej karpie, karasie pospolite, liny, leszcze, płocie, wzdręgi, a nawet piskorze. Nie wiemy niestety, jakie są preferencje samic. Być może wybierają one te  samce,  których akurat jest po prostu więcej. Nie wiadomo też, jak się wobec nich zachowują. Brakuje także informacji, jak uczestnictwo obcych samców w tarle karasi odbija na stanie ich własnych populacji. Tak więc w kwestii rozmnażania się karasi srebrzystych niewiadomych jest jeszcze dużo. Wiemy natomiast, na podstawie badań innych gatunków jak bardzo szkodliwy jest obcy gatunek

WBo " (2013/09/05 09:21)