Karaś na spławik

/ 16 odpowiedzi

Witam wszystkich

Po 2 dniach przegranej walki postanowiłem zmienić zestaw na bardziej czuły,bo na obecnym brań to ja nie miałem.

Dlatego prosze was o korekty mojego zestawu spławikowego (karaś,lin)

Spławik stały 1,5,żyłka gówna 0,18 mm ,przypon 0,16mm. ,krętlik jeden z najmniejszych nie pamiętam rozmiaru, haczyk nr. 12

Przynęta to czerwony robak,chleb ,lub kanapka robak-kukurydza

Długość przyponu około 30cm i w połowie tej odległości jedna najmniejsza śrucina sygnalizacyjna.

I teraz mam problem ,bo podstawy się kłaniają....Jak rozmieścić pozostałe obciążenie i w jakiej odległości ciężarki mają być od siebie? 



SewerynTsn


Na czerwonego ładnie powinny brać , żyłka zbyt gruba , taka 0,14 bedzie ok i przypon wtedy 0,12 . Haczyk oczywiscie także zbyt duży , proponuje taki 18 (nie wiem jakiej wielkości masz tam te ryby ale 18 jest optymalna). hmmm ciężarki... a na jakim zbiorniku łowisz? (2014/08/12 02:08)

Artur z Ketrzyna


Witam wszystkich

Po 2 dniach przegranej walki postanowiłem zmienić zestaw na bardziej czuły,bo na obecnym brań to ja nie miałem.

Dlatego prosze was o korekty mojego zestawu spławikowego (karaś,lin)

Spławik stały 1,5,żyłka gówna 0,18 mm ,przypon 0,16mm. ,krętlik jeden z najmniejszych nie pamiętam rozmiaru, haczyk nr. 12

Przynęta to czerwony robak,chleb ,lub kanapka robak-kukurydza

Długość przyponu około 30cm i w połowie tej odległości jedna najmniejsza śrucina sygnalizacyjna.

I teraz mam problem ,bo podstawy się kłaniają....Jak rozmieścić pozostałe obciążenie i w jakiej odległości ciężarki mają być od siebie? 


Jakich ryb się spodziewasz? Jak nawet powyżej 1 kg, to przypon oki, jak takie do 30 deka to możesz go jeszcze odchudzić do; 0,14 mm

Resztę zostaw...

Najważniejsze jest wygruntowanie i odpowiednie dobranie miejscówki...


Co do pozostałego obciążenia. możesz je skupić nad przyponem...
(2014/08/12 16:29)

frugosz


Żwirownia (2014/08/12 20:18)

frugosz


Witam wszystkich

Po 2 dniach przegranej walki postanowiłem zmienić zestaw na bardziej czuły,bo na obecnym brań to ja nie miałem.

Dlatego prosze was o korekty mojego zestawu spławikowego (karaś,lin)

Spławik stały 1,5,żyłka gówna 0,18 mm ,przypon 0,16mm. ,krętlik jeden z najmniejszych nie pamiętam rozmiaru, haczyk nr. 12

Przynęta to czerwony robak,chleb ,lub kanapka robak-kukurydza

Długość przyponu około 30cm i w połowie tej odległości jedna najmniejsza śrucina sygnalizacyjna.

I teraz mam problem ,bo podstawy się kłaniają....Jak rozmieścić pozostałe obciążenie i w jakiej odległości ciężarki mają być od siebie? 


Jakich ryb się spodziewasz? Jak nawet powyżej 1 kg, to przypon oki, jak takie do 30 deka to możesz go jeszcze odchudzić do; 0,14 mm

Resztę zostaw...

Najważniejsze jest wygruntowanie i odpowiednie dobranie miejscówki...


Co do pozostałego obciążenia. możesz je skupić nad przyponem...
Czyli reszta obciążenia nad przyponem...ok. a krętlik zostawić czy nie? (2014/08/12 20:19)

frugosz


Na żwirowni łowię. Obciążenie razem czy np 2 śrucinki w kupie czy porozmieszczać je co parę cm?
(2014/08/12 20:22)

frugosz


Na czerwonego ładnie powinny brać , żyłka zbyt gruba , taka 0,14 bedzie ok i przypon wtedy 0,12 . Haczyk oczywiscie także zbyt duży , proponuje taki 18 (nie wiem jakiej wielkości masz tam te ryby ale 18 jest optymalna). hmmm ciężarki... a na jakim zbiorniku łowisz?

No karasie takie od 20cm widziałem u wędkarzy (2014/08/12 20:23)

Artur z Ketrzyna


Na żwirowni łowię. Obciążenie razem czy np 2 śrucinki w kupie czy porozmieszczać je co parę cm?



Czyli reszta obciążenia nad przyponem...ok. a krętlik zostawić czy nie?


Ja używam ołowiu w taśmie. Ale i śruciny możesz skupić nad przyponem.

Ja krętlik używam bo na główną używam plecionki. A do zwykłej żyłki nie jest konieczny, tyle że ułatwia wymianę przyponu... (2014/08/12 20:58)

frugosz


Pytałem o ten krętlik ,bo spotkałem się z opiniami ,że niby zestaw jest mniej czuły jeżeli mamy założony krętlik. Zresztą mi jakoś wygodniej łowić w ten sposób ,ale jak to się waszym zdaniem przekłada na brania? (2014/08/12 23:17)

SVT


Pytałem o ten krętlik ,bo spotkałem się z opiniami ,że niby zestaw jest mniej czuły jeżeli mamy założony krętlik. Zresztą mi jakoś wygodniej łowić w ten sposób ,ale jak to się waszym zdaniem przekłada na brania?


To nie prawda że zestaw jest mniej czuły. Krętliki się po to zakłada, aby żyłka się nie skręcała. Większa ryba potrafi nieźle pomotać. Ja łowiąc na rzece, zawsze stosuję krętliki z agrafką, ponieważ najmniejsze Karaś (srebrzysty), to ponad 30cm. A dodatkowo jak się trafi spory Leszcz, to okręca się  że bez agrafki, z przyponu zrobi się sprężyna.
Stosuj spławiki waggler, z dociążeniem lub bez, mają długie antenki. Dociążaj - zatapiając według swojego uznania.

rys.
Rozmieszczenie ołowiu, zależnie od łowiska i akwenu, według Twojego łowiska, jakim jest  żwirownia.
rys2. fot: C
Co do haczyka, to zależy jakiej wielkości okazów się spodziewasz i na jaką przynęte je chcesz łowić. Ja te powyżej 30cm, łowię na haki od 6 do 8. Moją najbardziej efektowną przynętą są Rosówki, Dendrobena 4 + ziarno Kukurydzy.Przy takich hakach, mniej tracę brań, nie wyrywam rybie z pyska mikroskopijnego haczyka. Większość zacięć w dolną wargę.  (2014/08/13 00:07)

frugosz


Konkretna odpowiedź. Wielkie dzięki. Czyli krętlik zostaje haczyk większy niż zakładałem. A jakiej długości stosujesz przypon? Ja będę próbował tym razem na spławik stały 1,5g(pierwszy raz) bo do tej pory też stosowałem waglery,ale na tym łowisku to się nie sprawdza. Kumpel łowił na 1,5gramowy stały spławik i haczyk 12 i co jakiś czas coś wyciągał. Ja miałem waglery od 2-4gramów i haczyk nr. 6 i prawie nic. Różnica jest kolosalna. Dlatego chciałem przerobić zestaw na lżejszy. Pytałem o te obciążenie ,bo to podobno bardzo ważna rzecz żeby je dobrze rozmieścić (2014/08/13 11:15)

SVT


Konkretna odpowiedź. Wielkie dzięki. Czyli krętlik zostaje haczyk większy niż zakładałem. A jakiej długości stosujesz przypon? Ja będę próbował tym razem na spławik stały 1,5g(pierwszy raz) bo do tej pory też stosowałem waglery,ale na tym łowisku to się nie sprawdza. Kumpel łowił na 1,5gramowy stały spławik i haczyk 12 i co jakiś czas coś wyciągał. Ja miałem waglery od 2-4gramów i haczyk nr. 6 i prawie nic. Różnica jest kolosalna. Dlatego chciałem przerobić zestaw na lżejszy. Pytałem o te obciążenie ,bo to podobno bardzo ważna rzecz żeby je dobrze rozmieścić


Przypona na karaś to od 10cm do 25cm. Dłuższej nie ma sensu zakładać. Ponieważ jak podejdzie żółty karaś, przy długiej przyponie w ogóle nie zauważysz brań. (2014/08/13 11:39)

frugosz


Kolejna konkretna odpowiedź. Czyli przypon do maks 25cm, haczyk np.10, obciążenie powyżej przyponu i mój nowy spławik stały 1,5gr może być? Kupiłem dzisiaj gruntomierz korkowy 7gr. Czytałem rady odnośnie gruntowania ,ale może masz ty masz swoje sprawdzone metody odnośnie grutomierza,bo ja w życiu nie gruntowałem w taki sposób (2014/08/13 14:46)

SVT


Kolejna konkretna odpowiedź. Czyli przypon do maks 25cm, haczyk np.10, obciążenie powyżej przyponu i mój nowy spławik stały 1,5gr może być? Kupiłem dzisiaj gruntomierz korkowy 7gr. Czytałem rady odnośnie gruntowania ,ale może masz ty masz swoje sprawdzone metody odnośnie grutomierza,bo ja w życiu nie gruntowałem w taki sposób


Oczywiście że tak, jak pokazałem na zdjęciu 2.C to jest Twoje ustawienie śrucin. Zależnie jakiej użyjesz przypony w parametrach od 10 d0 25 cm. Jak już masz pewność jakich przypon zaczniesz używać, ustawiasz spławikm aby na wodzie stał pod skosem (prawie leżał). To już połowa sukcesu w dobrym ustawieniu zestawu. Wyjmujesz i spławikiem jedziesz w dół, długość swojej przypony + dodatkowe 5cm. Wtedy zestaw masz ustawiony, na najczulsze brania. 
PS: Z tymi gruntomierzami to tylko nabitka na zakupy. Sprawdzają się dla tych co używają batów, łowiąc na łowiskach o twardym dnie. Tam gdzie występuje dużo roślinności i dno jest muliste. Dokładnie nie sprawdzisz, zawieszki na roślinności i zapadanie się w chmurę mułu (szlam). (2014/08/13 15:41)

u?ytkownik97760


Na czerwonego ładnie powinny brać , żyłka zbyt gruba , taka 0,14 bedzie ok i przypon wtedy 0,12 . Haczyk oczywiscie także zbyt duży , proponuje taki 18 (nie wiem jakiej wielkości masz tam te ryby ale 18 jest optymalna). hmmm ciężarki... a na jakim zbiorniku łowisz?



To chyba zestaw na cierniki kolega proponuje? Na lina żyłka to 0.20mm lub nawet 0.22mm do tego przypon 0.18mm lub 0.20mm no i hak minimum 8. Ja osobiście łowię jeszcze grubiej bo nie stosuję przyponu tylko cały zestaw montuję  na żyłce głównej 0.22mm hak nr 6 i dopiero idą na linka. A efekty mam świetne. Karasie i linki biorą jak się patrzy. Tylko trzeba dobrze zanęcić. "Dobrze" nie znaczy "dużo" oczywiście. Wtedy drę linki z grążela aby furczy:) (2014/08/13 16:16)

frugosz


Kolejna konkretna odpowiedź. Czyli przypon do maks 25cm, haczyk np.10, obciążenie powyżej przyponu i mój nowy spławik stały 1,5gr może być? Kupiłem dzisiaj gruntomierz korkowy 7gr. Czytałem rady odnośnie gruntowania ,ale może masz ty masz swoje sprawdzone metody odnośnie grutomierza,bo ja w życiu nie gruntowałem w taki sposób


Oczywiście że tak, jak pokazałem na zdjęciu 2.C to jest Twoje ustawienie śrucin. Zależnie jakiej użyjesz przypony w parametrach od 10 d0 25 cm. Jak już masz pewność jakich przypon zaczniesz używać, ustawiasz spławikm aby na wodzie stał pod skosem (prawie leżał). To już połowa sukcesu w dobrym ustawieniu zestawu. Wyjmujesz i spławikiem jedziesz w dół, długość swojej przypony + dodatkowe 5cm. Wtedy zestaw masz ustawiony, na najczulsze brania. 
PS: Z tymi gruntomierzami to tylko nabitka na zakupy. Sprawdzają się dla tych co używają batów, łowiąc na łowiskach o twardym dnie. Tam gdzie występuje dużo roślinności i dno jest muliste. Dokładnie nie sprawdzisz, zawieszki na roślinności i zapadanie się w chmurę mułu (szlam).
Dzięki za fote to duża podpoiwedź. Tylko zamiast tego wagglera ja założę spławik stały i nie będę zakładał śruciny blokującej stoper i spławik. Może tak być? (2014/08/13 19:57)

frugosz


Co do tego gruntowania to nie zrozumiałem dokładnie ,ale coś mi tam zaświatało.Dzięki wielkie (2014/08/13 20:00)