Kalendarze brań

/ 12 odpowiedzi
Cześć.
Czy może mi ktoś wytłumaczyć na czym polega prognoza brań według faz księżyca bo na tym w zasadzie opierają się kalendarze brań na cały rok. Nigdy nie przywiązywałem wagi do tych kalendarzy bo w zasadzie na ryby jechałem tylko gdy nadbywało mi czasu lub w wolne weekendy. Ostatnio zagłębiłem się w różne kalendarze (wędkarskie do wieszania na ścianie czy kalendarze w portalach wędkarskich takich jak w tym) i okazuje się, że na każdym są inne dni brań dobrych lub słabych (jest niewiele dni w których są identyczne prognozy)?
Wiadomo, że nad wodą aura (opady, ciśnienie i wiatr) koryguje to wszystko, jednak przy stabilnej pogodzie można by się na takim kalendarzu oprzeć ale który wybrać? Może macie jakieś doświadczenia w tej materii (np. że przy pełni ryba dobrze bierze wieczorem a przy nowiu rano itp...). Proszę podzielcie się informacjami.
Z góry dziękuję. "Połamania kija życzę"

89krzysztof


Ja mam takie doświadczenie z kalendarzami, że w ogóle z nich nie korzystam. Jeśli ktoś w styczniu określa jak ryba będzie brała 18 grudnia, to ... sam sobie dokończ. Zresztą wystarczy, że ciśnienie zacznie spadać i ryba może przestać brać.  (2015/05/24 10:21)

ogtw


Zamiast patrzeć w kalendarz, można iść do wróżki albo cyganki. Żeby ryby brały musi być odpowiednia pora dnia i roku, woda musi mieć odpowiednią temperaturę i być natleniona i jeszcze trzeba wybrać dobre miejsce bo może w jednym miejscu brać a w innym nie. (2015/05/24 11:01)

spines21


http://forum.wedkuje.pl/pokaz.php?pokaz=szukajforum&fraza=Kalendarzebra%F1 (2015/05/24 11:57)

marekm15


A po zatym ostatnimi czsy nawet chyba tym kalendarzem na wedkuje.pl nikt się nie zajmuje tak żeby przy najmniej był pełny....? (2016/06/18 09:57)

ogtw


Jeżeli w kalendarzu brań pisze: złe albo słabe brania, to bardzo często się sprawdza. (2016/06/18 10:38)

marekm15


I jak widać w dalszym ciągu nie ma kto się tym kalendarzem zająć .... (2016/07/23 20:30)

dendrobena


Najlepszym kalendarzem jest doświadczenie i intuicja wędkarska.Nie korzystam z kalendarzy. (2016/08/09 15:07)

u?ytkownik26223


Kolega zadał pytanie : NA CZYM POLEGA
a nie CZY SIĘ SPRAWDZA. .
Fazy księżyca mają wpływ na bardzo wiele zjawisk zachodzących na ziemi np na siły grawitacyjne ( a więc i pływy) ,zmiany ciśnienia atmosferycznego czy nawet (wg jakichś tam badań uczonych ) na temperaturę i wilgotność.

Nawet na nasze samopoczucie mają wpływ na nasz sen.

Więc "coś jednak może w "tym" być"

Oczywiście nie można spisać jakiegoś kalendarza na cały rok, bo brania zależą od wielu czynników, ale ryby mogą inaczej się zachowywać podczas nowiu a inaczej podczas pełni księżyca. Kiedyś w jakiejś gazecie  z lat 90-tych była taka tabelka z której wynikało ża pałnia i ostatnia kwadra jest raczej kiepska pod wzgl ilości brań ale jak już coś siądzie to coś grubego.
Lepiej pod tym względem ilości brań jest w nowiu i podczas 1 kwadry.Ale nigdy na to nie zwracałem uwagi i niewiem czy to brać z przymrużeniem oka ? (2016/08/09 15:54)

luxxxis


Moim skromnym zdaniem--wszelkie kalendarze brań mają taki sens bytu jak instrukcja obsługi do młotka...Blisko trzynaście lat spisuję skwapliwie wszelkie dane z każdego,nawet krótkiego na godzinkę wypadu,wielokrotnie podsumowywałem to wszystko i nigdy nie znalazłem wspólnego mianownika....
Łowiłem ryby w każdych z możliwych warunków-w mrozach po 20st,w wiatrach po 100km na godzinę,w ulewach,w burzach jak jasny gwint,w upałach po 40st celcjusza....Jedyna "stałka" jakiej się domacałem to temperatura wody,pora roku...rzeczy oczywiste,wiadomym jest że esox w lipcu średniochętny na żarcie jest i że ożywa wczesną jesienią.Te same zbiorniki dawały ryby w tak skrajnych różniących się warunkach że aż dziw bierze,te same wody były pustynią gdy żyć powinny innym razem...Brak tu reguł.
Pozatym prawdziwego "pasjonata" nie okiełzna żaden kalendarz,on nie odpuści,on nawet nie spojrzy w pogodę na jedynce czy co tam Kret nawija w pogodynce,on i tak weżmie kije i wyjdzie z domu wbrew wszystkiemu i wszystkim.Bo On jest pasjonatem,on musi to zrobić... (2016/08/09 19:23)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik16322


Wędkarskie kalendarze brań.
Z ich wiarygodnością jest tak samo jak z przysłowiami ludowymi cyt: Jak po poniedziałku wtorek tak po wtorku środa , A po świętej Katarzynie będzie padać albo i nie. Całe moje 40 letnie doświadczenie wędkarkie mówi mi że z przewidywalnością w styczniu brań w grudniu jest jak z wróżeniem z fusów.
W celu sprawdzenia  zaparzamy 1 ( jedną ) filiżankę kawy sypanej ( rozpuszczalna bezużyteczna)  po spożyciu takowej patrzymy na jej zawartość.
Dokładna instrukcja znajduje się u babci - jeśli jeszcze żyje( moja nie od 38lat )
Z poważaniem
Julian (2016/08/15 18:44)

artimman


Praktycznie zawsze przed wyprawą na ryby sprawdzam pogodę i co jakiś czas kalendarz brań znajdujący się na tej stronie:
www.rtw.org.pl/wiadomosci/brania-i-zerowanie-ryb-kiedy-na-ryby-wg-maliny,artykul,16.html
Kalendarze na podstawie samych faz księżyca, o które padło pytanie na wstępie... są fajne, w takim kalendarzu z 10 dni opisanych jako znakomite czasem nawet trafisz na 1 dzień, że rzeczywiście ryby brały bardzo dobrze (kalendarz się sprawdził).
Jak dla mnie głównym czynnikiem na jaką rybę się nastawiam są pory roku, dokładne miesiące, temperatura wody i kilka innych ważnych czynników, ale nigdy jeden (fazy księżyca) maksymalizujących szansę na udane wyniki, dzięki którym zamiast 10 do 1 uzyskujemy kontrowersyjny wynik 3 i 2 do 1. (2022/03/05 21:23)