Zaloguj się do konta

Kalendarz brań ciekawostki

utworzono: 2011/07/17 18:50
Hubson8

Witam. Otóz stworzyłem ten post dla wszystkich wędkarzy na temat naszego ,,wspaniałego" kalendarza brań.Z tego tekstu możemy wiele wywnioskować. Miłej lektury ;)...
Otoż:

Wielu wędkarzy przed wybraniem się na połów sprawdza aktywność żerowania ryb w tzw. kalendarzu brań. Sam kalendarz uwzględnia kilka czynników:

- fazy księżyca – mamy pełnie, nów, pierwszą i ostatnią kwadrę. Istnieją opracowania przedstawiające branie ryb w poszczególnych fazach księżyca z rozłożeniem na poszczególne dni fazy.

- ciśnienie – ciśnienie ma bardzo duży wpływ na branie ponieważ ryby posiadają tzw. pęcherz pławny. Nagłe zmiany ciśnienia mają zdecydowanie większy wpływ na aktywność zerowania ryb niż fazy księżyca. Idealnym okresem do połowów przy uwzględnianiu tego warunku w kalendarzu brań jest w miarę stałe ciśnienie przez kilka dni przez co fizjologia ryb nie jest zaburzona.

- wiatr – wiatr ma także znaczenie zwłaszcza w zbiornikach z wodą stojącą gdzie w okresie letnim podczas upałów może być zdecydowanie mniejsza zawartość tlenu co ma duże znaczenie dla niektórych ryb.

- pory roku – z wyłączeniem zimy w pozostałych porach roku ryby zachowują różną aktywność żerowania. Wiadomo że w pewnym okresie ryby przechodzą tarło przez co mają większe zapotrzebowanie na pokarm (i też jest to jedna z przyczyn wprowadzania okresów ochronnych dla niektórych gatunków ryb).

W sieci można znaleźć wiele kalendarzy brań, ale głównie są to kalendarze uwzględniające fazy księżyca (jest to najprostszy kalendarz gdzie wystarczy sobie nanieść aktywność brań w poszczególnych fazach do kalendarza), a kryterium najbardziej znaczącym jest ciśnienie. Ponadto w wodach nie żyje tylko jeden gatunek ryb gdzie dla każdego gatunku warunki pogodowe mają różny wpływ. Także ryba z tego samego gatunku inaczej może żerować w rzece a inaczej w wodzie stojącej.

Podsumowując kalendarz brań może w pewnym stopniu sugerować lepsze lub gorsze okresy żerowania ryb, ale na pewno nie można na nim się w stu procentach opierać. Nie wskaże on że w tym a tym dniu wrócimy z pełnym workiem ryb a w innym żadna ryba nawet nie przepłynie obok przynęty. Większe znaczenie dla wędkowania ma wybór łowiska i przynęty.

Źródło:www.kalendarzbran.pl


[2011-07-17 18:50]