Zaloguj się do konta

Jokers w glinie - proporcje

utworzono: 2013/05/08 10:45
krok

Witam w sobotę chcę wziąć udział w zawodach na wodzie stojącej (moje pierwsze)1,5-2m głębokości.

Dno średnio muliste miejscami nawet twarde. Dominująca rybka to nieduży leszcz, płoć, jako bonus karaś, karpik do1,5kg.

W związku z tym mama pytanie, w czym podać jokersa i inne robaki(ziemia czy, glina), w jakim stosunku podczas zanęcania oraz całych zawodów- i jak to zrobić?

Nastawiam się na połowy tyczką 11,5m i ewentualnie bacikiem 5m

Za pomoc z góry dziękuję [2013-05-08 10:45]

Zibi60

Polecam glinę Argila, kilka kul z klejem - tu masz ładnie opisane
http://lowisko.net/?528,glina-argile-czarna-2kg-nowosc-2012
Jeśli wylosujesz łowisko z większą ilością mułu, można by dodać ziemi bełchatowskiej do Argili w proporcji 50/50 %
[2013-05-08 11:16]

Zander51

Ja bym kleju nie dodawał. Wystarczy ten z zanęty kupnej.Jockers w ziemi
[2013-05-08 11:51]

Zdecydowanie Jokers tylko w ziemi ew w glinie rozpraszajacej. Kleju na wody stojace ja nie dodaje. To zalezy bo np ja bym podal na poczatek z 4-5 kul i pozniej co 45 min 1 lub 2. POwinno dac rade. Nie miejszaj Jokersa z zwykla zaneta. Zwykla zaneta strasznie wchlania wode i zabije Jokersa.
[2013-05-08 12:03]

I dodam że 500 g joka na 2 kg ziemi.
[2013-05-08 12:04]

Zibi60

Dodatek kleju do ziemi/gliny powoduje opóźnienie rozpadania się kul - im więcej kleju tym dłużej kula zalega w łowisku i nęci uwalniając stopniowo jokersa. Joka z ziemią/gliną podaj całego na początku zawodów, na takim płytkim zbiorniku może to mieć kolosalne znaczenie, ponieważ donęcanie może wystraszyć rybki. Wbrew pozorom to nie jest błacha sprawa, a jeszcze dochodzi do tego stopień nawilżenia. W opisywanym przykładzie nie powinno się przemaczać ani ziemi/gliny, ani zanęty, podawać lekko niedowilżoną.
[2013-05-08 12:10]

Kasztaniak

Dokładnie dodanie kleju tyczy się ziemi/gliny a nie zanęty. Oprócz dobrego linku z lowisko.net dodaje jeszcze jeden z porad Kacpra Góreckiego http://gorek-gliny.pl/?p=4612. Też wszystko jasno opisane z konkretami dotyczącymi podania joka w kulach o różnej spoistości. [2013-05-08 12:39]

roman55

Witam w sobotę chcę wziąć udział w zawodach na wodzie stojącej (moje pierwsze)1,5-2m głębokości.

Dno średnio muliste miejscami nawet twarde. Dominująca rybka to nieduży leszcz, płoć, jako bonus karaś, karpik do1,5kg.

W związku z tym mama pytanie, w czym podać jokersa i inne robaki(ziemia czy, glina), w jakim stosunku podczas zanęcania oraz całych zawodów- i jak to zrobić?

Nastawiam się na połowy tyczką 11,5m i ewentualnie bacikiem 5m

Za pomoc z góry dziękuję

 Witam

Jeśli chodzi o podanie Joka to praktycznie prawie taką samą bym dał odpowiedź na twoje pytanie, jaka otrzymałeś od Kol. Zbyszka (Zibi60) w myśl zasady ziemia spulchnia nośnik a glina utrzymuje go przy dnie. Dlatego w tym przypadku zastosuj mieszankę ziemi bełchatowskiej lub ziemię Warmińską szarą w przypadku bardzo głęboko mulistego dna z domieszką kleju Liant a Collera lub Bentonitem dozując w niedużych porcjach(, co dwie trzy kule zwiększ zawartość kleju tak, aby kule pracowały praktycznie przez całe zawody). Przy twardszym lub całkiem twardym dnie zastosuj glinę Double Leam ( glina połączona już z klejem mineralnym fabrycznie) lub ewentualnie glinę Argila z porcjowanym klejem Bentonit tak, aby rzucone kule mogły utworzyć nie za duży obszar dywanującej gliny z jokersem w różnym czasie go uwalniając. Dodatkowa w trakcie zawodów postaraj się, co jakiś czas o zanęcaniu precyzyjnym samym sklejonym robactwem podając go z kubka lub z niewielką dodatkową ilością gliny sklejonej w małe kule wielkości max mandarynek w celu dociążenia.

Pozdrawiam życząc sukcesów na zawodach.

[2013-05-08 21:24]

Romuald55

Do jokersa,moim zdaniem najlepsza jest ziemia bełchatowska.Innych ziem pochodzenia torfowego trudno spotkać.Przesiej ją dokładnie przez drobne sito ponieważ twarde fragmenty niszczą jokersa.Martwy jokers unosi się do góry rozpraszając ryby.Warto dodać ok 10% bentonitu.Nie trzeba wtedy mocno ściskać kul a więc jokers nie będzie pognieciony.Na zawody można użyć litr ochotki.Na tą ilość wystarczą 2 kg ziemi bełchatowskiej z bentonitem.Bentonit ponadto powoduje że kule z jokersem rozpadają się powoli przez co jokers nie przenika tak szybko do podłoża.Pinkę dodaj do zanęty z glinami.Najpierw wrzuć 2-3 kule wielkości pomarańczy z jokersem a na wierzch 8-10 z zanętą spożywczą.Kule spożywcze zgniataj z różną siłą.Chodzi o to by część z nich opadła na dno a część rozbiła się o wodę robiąc dywan zanętowy.Co kilkanaście minut oprócz donęcania spożywką dorzucaj kule jokersa.Chyba że używasz kubka zanętowego to donęcaj kubkiem.Nie zawsze plusk wody po wrzuceniu zanęty odstrasza ryby,często je wabi.Zwłaszcza płocie.Na płytkiej wodzie warto donęcać częściej, małymi porcjami.Trzeba to wypróbować. [2013-05-08 22:06]